Η μάχη του Ιονίου.

Η μάχη του Ιονίου.


  • Total voters
    57

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Απορώ που λέτε για όλα αλλά δεν τολμάει κανένας να πει τίποτα για τους ανθρώπους των νησιών, θα είχε πολύ ενδιαφέρον να χυθεί λίγο αίμα, τι σόι πόλεμος είναι?
Προσπαθώ τόση ώρα να σκεφτώ τι αποκομίσα από τους ντόπιους των Επτανήσων (δεν έχω πάει Ζάκυνθο και Παξους) και έχω το απόλυτο κενό στη μνήμη μου.... Σχεδόν ανύπαρκτοι και όσες φορές είχα επαφή, κυρίως για να κλείσω τα καταλύματα (τότε τα έκλεινα ακόμα με τηλέφωνο) ήταν.... στυγνοι! Ειδικά στους Παξους έχω επιχειρήσει να πάω πολλές φορές αλλά πάντα έσπαγαν τα νεύρα μου πριν καν πατήσω το πόδι μου εκεί.... Γι αυτό και δεν έχω πάει ακόμα....
Η καλύτερη εικόνα στα Κύθηρα ήταν πάντως...
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Απορώ που λέτε για όλα αλλά δεν τολμάει κανένας να πει τίποτα για τους ανθρώπους των νησιών, θα είχε πολύ ενδιαφέρον να χυθεί λίγο αίμα, τι σόι πόλεμος είναι?
Εχω παει μονο 4 μερες Κερκυρα σε ξενοδοχειο, μηδενικη αλληλεπιδραση με ντοπιους ΑΛΛΑ
εχω φιλοξενηθει για 15ημερο στη Λευκαδα, σε σπιτι φιλων και γνωρισα ολα τα σογια και το μισο χωριο.
Θα τολμουσα να πω πως η Λευκαδα ειναι Ηπειρος με γυρω γυρω θαλασσα. ΑΛΛΑ σου πετανε ξαφνικα οτι στο δημοτικο τους μετρουσαν την περιφερεια του στερνου για να δουν αν θα ασχοληθουν με την οπερα η αλλο πνευστο οργανο στα Ωδεια και γινοταν το ξεσκαρταρισμα, οποτε μαλλον τα Επτανησα ειναι μια κατηγορια απο μονη της.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Τη Λευκάδα για να ειμαι ειλικρινής τη θεωρώ περισσότερο κάτι σαν χερσόνησο της Αιτωλοακαρνανίας παρά Επτάνησα με τη στενή έννοια του όρου. Αξίζει μάλιστα να επισημανθεί ότι η Λευκάδα είχε και τουρκοκρατία για ενάμιση αιώνα - κάτι που δεν συνέβη στα άλλα τρία νησιά τα οποία δεν γνώρισαν ποτέ τουρκικό ζυγό. Βέβαια και στη Λευκάδα - έστω και για μικρότερο χρονικό διάστημα- υπήρξε Ενετοκρατία και Αγγλοκρατια.
Όσο για αυτό με τα ωδεία, μου έλεγε Κερκυραια φίλη πως δεν υπάρχει σπίτι στο νησί που να μην έχει έναν μουσικό ή που να μην υπάρχει έστω ένα μουσικό όργανο. Μάλιστα οι γονείς σε κάποιες περιπτώσεις περισσότερη σημασία έδιναν στους βαθμούς των παιδιών στο ωδείο, παρά στο σχολείο. Το ίδιο- πάνω κάτω - φαντάζομαι συμβαίνει και στα άλλα νησιά.
Είναι όντως ειδική και άκρως αξιολάτρευτη κατηγορία τα Επτάνησα από μόνα τους.
Α και κάτι ακόμα που θυμάμαι από αναφορές φίλων των γονιών μου που κατάγονταν από Ζακυνθο και Κέρκυρα: τα Επτάνησα ήταν από τις λίγες περιοχές της Ελλάδος (Με εξαίρεση ίσως μεγάλα αστικά κέντρα τύπου Αθήνα/Θεσσαλονίκη) όπου η γυναίκα δεν ήταν παλιοτερα περιορισμένη. Και κυκλοφορούσε και έβγαινε, και λόγο είχε τόσο στα δημόσια πράγματα, όσο και στα της οικογένειας. Κάτι που πέρασε πολύ καιρός για να συμβεί στην ηπειρωτική Ελλάδα και στην Κρήτη, όπου η γυναίκα ήταν πολύ περιορισμένη. Πρωτεργάτη βέβαια σε όλα αυτά θεωρώ την Κέρκυρα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
@thanos75 "Η τιμή της αγάπης". Δεν ειναι τυχαιο.
Στο σπιτι που εμεινα μια γιαγια στη δεκαετια του '50 χωρισε με τον συζυγο γιατι το αποφασισε στα 30 και μετα εγινε μοδιστρα για να ζησει. Αυτα δεν συνεβαιναν το '50 ουτε στην Ηπειρο ουτε την Αιτωλοακαρνανια.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Τη Λευκάδα για να ειμαι ειλικρινής τη θεωρώ περισσότερο κάτι σαν χερσόνησο της Αιτωλοακαρνανίας παρά Επτάνησα με τη στενή έννοια του όρου.
Α ναι, ξέχασα ότι τα Επτάνησα είναι Εξανησα!
Νομίζω ότι την έχουμε ξανακάνει αυτή τη συζήτηση ....
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Στην Κρήτη η γυναίκα δεν ήταν ποτέ περιορισμένη, έχω δει γριά 200 ετών να χτυπάει την μαγκούρα και να κάθονται όλοι σούζα, επίσης αν δείτε φωτογραφίες παλιές οι άντρες φορούν παραδοσιακές στολές και οι γυναίκες είναι ντυμένες ευρωπαϊκά, εννοείται για τις πόλεις μιλάω.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
@thanos75 "Η τιμή της αγάπης". Δεν ειναι τυχαιο.
Στο σπιτι που εμεινα μια γιαγια στη δεκαετια του '50 χωρισε με τον συζυγο γιατι το αποφασισε στα 30 και μετα εγινε μοδιστρα για να ζησει. Αυτα δεν συνεβαιναν το '50 ουτε στην Ηπειρο ουτε την Αιτωλοακαρνανια.
Τι ωραία ταινία της Τωνιας Μαρκετακη μου θύμισες τώρα paefstra! Αν και βγαίνουμε λίγο off- topic, αξίζει να αναζητήσετε τη συγκεκριμένη ταινία (είχε γίνει κ μίνι σειρά στην ΕΡΤ νομίζω παλιά)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Τι ωραία ταινία της Τωνιας Μαρκετακη μου θύμισες τώρα paefstra! Αν και βγαίνουμε λίγο off- topic, αξίζει να αναζητήσετε τη συγκεκριμένη ταινία (είχε γίνει κ μίνι σειρά στην ΕΡΤ νομίζω παλιά)
Εχω δει και την ταινια, αλλα ειναι απο το διηγημα του Θεοτοκη "Η τιμη και το χρημα".
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Στην Κρήτη η γυναίκα δεν ήταν ποτέ περιορισμένη, έχω δει γριά 200 ετών να χτυπάει την μαγκούρα και να κάθονται όλοι σούζα, επίσης αν δείτε φωτογραφίες παλιές οι άντρες φορούν παραδοσιακές στολές και οι γυναίκες είναι ντυμένες ευρωπαϊκά, εννοείται για τις πόλεις μιλάω.
Όχι στα χωριά, και σίγουρα όχι σε αυτό πού λέμε "δημόσια σφαίρα". Το ότι βέβαια μπορεί να ήταν "κουμανταδορισσα" στο σπίτι της είναι άλλο κεφάλαιο. Αλλά αποκλειστικά σπίτι της! Εξάλλου μην πάμε μακριά: Η πρώτη και ίσως σημαντικότερη Ελληνίδα φεμινίστρια, η Ελισάβετ Μαρτινεγκου, ήταν από τη Ζάκυνθο. Και δε νομίζω ότι θα μπορούσε ποτέ να ήταν ούτε από το Ρέθυμνο, ούτε από την Καλαμάτα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.477
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom