Κολομβία Η μοναξιά της Κολομβίας

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.420
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Τον αστακό του Λάνθιμου θα τον έχεις δει.
Τον έχω δει ναι, lol. Δεν είναι και από τις αγαπημένες μου του σκηνοθέτη, όμως δείχνει έντονα το γνωστό κι ευρέως διαδεδομένο φαινόμενο στη χώρα μας, που θέλει τους ανθρώπους πασει θυσια ζευγαρωμένους, και οι οποίοι ζευγαρώνουν για να νιώθουν ασφάλεια, παραβλέποντας σημαντικότερα στοιχεία.
Σήμερα είχα αυτή την κουβέντα. Στην Κολομβια, κυρίως γύρω από την Καραιβικη αλλά και σε αλλα μέρη, όχι ιδιαίτερα προοδευτικά, όπως πχ Γεωργία, ένιωσα έντονα πως γίνομαι στόχος ως μόνη ταξιδιωτισσα.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.563
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Τον έχω δει ναι, lol. Δεν είναι και από τις αγαπημένες μου του σκηνοθέτη, όμως δείχνει έντονα το γνωστό κι ευρέως διαδεδομένο φαινόμενο στη χώρα μας, που θέλει τους ανθρώπους πασει θυσια ζευγαρωμένους, και οι οποίοι ζευγαρώνουν για να νιώθουν ασφάλεια, παραβλέποντας σημαντικότερα στοιχεία.
Σήμερα είχα αυτή την κουβέντα. Στην Κολομβια, κυρίως γύρω από την Καραιβικη αλλά και σε αλλα μέρη, όχι ιδιαίτερα προοδευτικά, όπως πχ Γεωργία, ένιωσα έντονα πως γίνομαι στόχος ως μόνη ταξιδιωτισσα.
Νομίζω το να σου αρέσει, ή να επιλέγεις για κάποιο λόγο, τη μοναχικότητα είναι θέμα χαρακτήρα. Εγώ παλιά σε περίοδο μοναξιάς μου, προσπαθούσα να πείσω τον εαυτό μου πως μου άρεσε αυτό. Και σίγουρα είναι καλύτερα από το να έχεις δίπλα σου ανθρώπους που σε εκνευρίζουν. Όμως από τότε δεν ένιωθα καλά μόνος. Το ίδιο και σήμερα. Γι' αυτό δεν έχω κάνει ποτέ ταξίδι μόνος. Μόνο διακοπές στην Ελλάδα, ή παλιά ταξίδι με πρακτορείο, και φυσικά περίμενα να βρω παρέα στο γκρουπ.
Δεν με κεντρίζει καθόλου να περνώ δυσκολίες μόνος μου. Ακόμα και τώρα στα μεγάλα ταξίδια μου εκτός από την σύζυγο θέλω να έχω και άλλη παρέα. Και ας αναλάβω εγώ όλη την ευθύνη και τα άγχη του ταξιδιού. Σου λέω: είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.420
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Δε ξέρω τι να σου απαντήσω, ειλικρινά. Φέτος που έχω κλείσει 5 ταξίδια όλα με παρέα, αναπολώ λίγο τη μοναξιά μου. Αν δε το έχεις ζήσει, δε μπορείς να το εκτιμήσεις. Σε άλλο θέμα με άλλη μοναχική ταξιδιώτισσα είχαμε μιλήσει για τις "ωρες της σιωπής", στιγμές δηλαδή όπου δε θέλουμε να μας μιλά κανείς, ακόμα κι αν ταξιδεύουμε με κάποιον άλλο.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Σε άλλο θέμα με άλλη μοναχική ταξιδιώτισσα είχαμε μιλήσει για τις "ωρες της σιωπής", στιγμές δηλαδή όπου δε θέλουμε να μας μιλά κανείς, ακόμα κι αν ταξιδεύουμε με κάποιον άλλο.
Παρούσα:haha::haha::haha:
Είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας και προσωπικών επιθυμιών όντως.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.420
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Δε θα σταθώ στην ιστορία αυτή καθ' αυτή αν και μ' εντυπωσίασε οφέιλω να ομολογήσω.
Ένα έχω να πω μόνο. Τι σαγηνευτική γραφή είναι αυτή ρε κοπέλα μου;
Η περιγραφή σου ήταν αρκούντως απολαυστική, και ο προορισμός που μας παραθέτεις μπαίνει ακόμα ψηλότερα στα υπόψιν μετά απ' αυτό.
Δύο ερωτήσεις μόνο αν έχεις τη καλοσύνη:
Ο Γιώργος στη Μποκοτά είναι ο γνωστός με το γυράδικο; Επιβεβαίωσε αν θέλεις περί ομάδας της Θεσσαλονίκης.
Και η δεύτερη αφορά το πολύπαθο θέμα της ασφάλειας. Έχει δύο χρόνια που ακούω μόνο καλά λόγια για τη Κολομβία, ότι αδίκως να φοβάται κανείς κτλ. Επιβεβαιώνεις κι εσύ κάτι τέτοιο μετά την εμπειρία σου; Είναι ταξίδι που το κάνει κάποιος μόνος του χωρίς οργανωμένη εκδρομή;
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.420
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ψηλέ! Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!
Ναι ο Γιώργος είναι ο γνωστός και μη εξαιρετέος, ο τρελός Αριανος που αν βρεθείς εκεί θα χαρεί πολύ να πας να τον βρεις!
Η Κολομβια με την κοινή λογική είναι ασφαλής προορισμός. Όπως αναφέρω στην ιστορία δεν ένιωσα να κινδυνεύω πουθενά, ακόμα και μες τις φαβέλες. Στη Καρταχένα μόνο που με προσέγγισαν δυο «φτιαγμενοι» τύποι περίεργοι, απλά απομακρύνθηκα.
Δε συζητώ να πας με πρακτορείο καν! Εγώ τα κατάφερα μόνη εντελώς και αρκετά καλά μάλιστα. Οπότε αν το σκέφτεσαι, όρμα! Η μισή θύρα τρία άλλωστε έχει πάει, εξαιτίας του Γιώργου :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ψηλέ! Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!
Ναι ο Γιώργος είναι ο γνωστός και μη εξαιρετέος, ο τρελός Αριανος που αν βρεθείς εκεί θα χαρεί πολύ να πας να τον βρεις!
Η Κολομβια με την κοινή λογική είναι ασφαλής προορισμός. Όπως αναφέρω στην ιστορία δεν ένιωσα να κινδυνεύω πουθενά, ακόμα και μες τις φαβέλες. Στη Καρταχένα μόνο που με προσέγγισαν δυο «φτιαγμενοι» τύποι περίεργοι, απλά απομακρύνθηκα.
Δε συζητώ να πας με πρακτορείο καν! Εγώ τα κατάφερα μόνη εντελώς και αρκετά καλά μάλιστα. Οπότε αν το σκέφτεσαι, όρμα! Η μισή θύρα τρία άλλωστε έχει πάει, εξαιτίας του Γιώργου :)
Χαχαχα, και ήμουν σχεδόν σίγουρος καθώς έχω διαβάσει αρκετά ρεπορτάζ σε κιτρινόμαυρων αποχρώσεων site, αλλά είπα να ρωτήσω διπλωματικά για να μην εκτεθώ! Φυσικά και είναι στόχος η επίσκεψη εκεί.
Χαίρομαι που επιβεβαιώνεις τα όσα έχω διαβάσει γι αυτή τη χώρα. Εννοείται πως δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω εκδρομή με πρακτορείο παρά μόνο αν δε γίνεται αλλιώς και θέλω να δω πολύ μια χώρα.
Στη προκειμένη περίπτωση είναι πολύ καλό το γεγονός ότι δε χρειάζεται. Εδώ πέρυσι στην Αβάνα γνωρίσαμε 2 κοπέλες μόνες από τον Καναδά, οι οποίες ήταν ερχόμενες από τη Κολομβία και μας έκανε μεγάλη εντύπωση.
Δεν είχαμε ακούσει καν, ούτε φανταζόμασταν ότι είναι και εκεί ένας τουριστικός προορισμός.
Μακάρι να μας κάνουν το χατήρι οι αεροπορικές λοιπόν και να ρίξουν τη τιμή! Θα επανέλθω τότε με αμέτρτητες ερωτήσεις :haha::haha: Σ' ευχαριστώ πολύ για τη πληροφόρηση!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.420
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Έλα από καφέ Κολόμπια την άλλη βδομάδα στον αδερφό Σιδεριδη να σου πω ινφο εκ των έσω :)
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.082
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Φένια είναι φορές που ξεπερνάς τον εαυτό σου κι αυτό είναι και δύσκολο και σπάνιο.

για την Ινδία δεν θα μας τα πεις?
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.420
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
για την Ινδία δεν θα μας τα πεις?
Μας τα’παν άλλοι 😂

Φένια είναι φορές που ξεπερνάς τον εαυτό σου κι αυτό είναι και δύσκολο και σπάνιο.
Για μένα είναι χρέος να δοκιμάζω τα όρια μου, ένα χρέος που αν το φέρεις εις πέρας θα βγεις σίγουρα πιο σοφός και με μεγαλύτερη επίγνωση κι αυτογνωσία
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.318
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom