Κολομβία Η μοναξιά της Κολομβίας

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Τον έχω δει ναι, lol. Δεν είναι και από τις αγαπημένες μου του σκηνοθέτη, όμως δείχνει έντονα το γνωστό κι ευρέως διαδεδομένο φαινόμενο στη χώρα μας, που θέλει τους ανθρώπους πασει θυσια ζευγαρωμένους, και οι οποίοι ζευγαρώνουν για να νιώθουν ασφάλεια, παραβλέποντας σημαντικότερα στοιχεία.
Σήμερα είχα αυτή την κουβέντα. Στην Κολομβια, κυρίως γύρω από την Καραιβικη αλλά και σε αλλα μέρη, όχι ιδιαίτερα προοδευτικά, όπως πχ Γεωργία, ένιωσα έντονα πως γίνομαι στόχος ως μόνη ταξιδιωτισσα.
εδώ γίνεσαι στόχος στην ίδια σου την πατρίδα, τις μοναχικές γυναίκες τις θεωρούν λίγο-πολύ εκτός κοινωνίας. π.χ. η συμπεριφορά των περισσοτέρων απέναντι σε μια χωρισμένη - και με παιδί ακόμα χειρότερα! και δε μιλάμε για επαρχία
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.854
Likes
14.088
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
εδώ γίνεσαι στόχος στην ίδια σου την πατρίδα, τις μοναχικές γυναίκες τις θεωρούν λίγο-πολύ εκτός κοινωνίας. π.χ. η συμπεριφορά των περισσοτέρων απέναντι σε μια χωρισμένη - και με παιδί ακόμα χειρότερα! και δε μιλάμε για επαρχία
Ανοίγεις μια τεράστια κουβέντα την οποια ένα μεγάλο μέρος της κοινωνίας θα αργήσει πολύ να αφομοιώσει. Η αρχή όμως έχει γίνει και να είσαι σίγουρη πως σύντομα θα αλλάξουν τα πράγματα.
Ως απάντηση θα σου παραθέσω μια φωτογραφία που μόλις πέρασε από το χρονολόγιο μου.
46F9DFBF-708E-4708-A61F-2C57F165C221.jpeg


«Να φοβάσαι την οργή της γυναίκας που αγωνίζεται. Που πνίγεται. Να φοβάσαι τη γυναίκα που έκανε τον θυμό και την αδικία αγώνα. Και τη γενναιότητά της.

Κολομβία. Φωτογραφία της Luiza Gonzalez για το Reuters μέσω Redfish.«
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Ανοίγεις μια τεράστια κουβέντα την οποια ένα μεγάλο μέρος της κοινωνίας θα αργήσει πολύ να αφομοιώσει. Η αρχή όμως έχει γίνει και να είσαι σίγουρη πως σύντομα θα αλλάξουν τα πράγματα.
Ως απάντηση θα σου παραθέσω μια φωτογραφία που μόλις πέρασε από το χρονολόγιο μου.
View attachment 325861

«Να φοβάσαι την οργή της γυναίκας που αγωνίζεται. Που πνίγεται. Να φοβάσαι τη γυναίκα που έκανε τον θυμό και την αδικία αγώνα. Και τη γενναιότητά της.

Κολομβία. Φωτογραφία της Luiza Gonzalez για το Reuters μέσω Redfish.«
τέλειο! έχω φάει κάτι χαστούκια επί χούντας που πολύ θάθελα να είχα επιστρέψει!
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Ναι Φένια, οι πληγές μας είναι τα παράσημά μας!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.854
Likes
14.088
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Αγαπητή fenia42 μόλις είχα την τύχη να διαβάσω αυτή σου την καταγραφή και ειλικρινά δεν έχω λόγια να περιγράψω τα συναισθήματα που με έκανες να νιώσω με το μοναδικό σου συγγραφικό ταλέντο και τον εξαίσιο τρόπο που ξέρεις όχι μόνο να ταξιδεύεις αλλά και να πλουτίζεις σαν γνήσιος ταξιδευτής.
Πιστεύω πως έχεις πιάσει το νόημα του "ταξιδεύειν" και αποτελείς λαμπρό παράδειγμα προς μίμηση!
Το γεγονός πως συχνά επιλέγεις να ταξιδεύεις μόνη και μάλιστα σε "δύσκολους" προορισμούς είναι κάτι όχι μόνο άξιο θαυμασμού αλλά και ισχυρού κινήτρου για μελλοντικούς αναγνώστες.
Με συγκίνησες πολύ με τον αέναο εσωτερικό σου μονόλογο και τις στάσεις ζωής που πρεσβεύεις.Λάτρεψα τις λογοτεχνικές αναφορές σου και την καλλιτεχνική σου φύση που απορρέει αβίαστα και ανεπιτήδευτα μέσα από το κείμενό σου.
Σε ευχαριστώ από καρδιάς για αυτό το υπέροχο δώρο που μου έκανες αυτό το μεσημέρι και σου εύχομαι να πραγματοποιήσεις όλα τα ταξίδια που ονειρεύεσαι !!!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.854
Likes
14.088
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αγαπητή fenia42 μόλις είχα την τύχη να διαβάσω αυτή σου την καταγραφή και ειλικρινά δεν έχω λόγια να περιγράψω τα συναισθήματα που με έκανες να νιώσω με το μοναδικό σου συγγραφικό ταλέντο και τον εξαίσιο τρόπο που ξέρεις όχι μόνο να ταξιδεύεις αλλά και να πλουτίζεις σαν γνήσιος ταξιδευτής.
Πιστεύω πως έχεις πιάσει το νόημα του "ταξιδεύειν" και αποτελείς λαμπρό παράδειγμα προς μίμηση!
Το γεγονός πως συχνά επιλέγεις να ταξιδεύεις μόνη και μάλιστα σε "δύσκολους" προορισμούς είναι κάτι όχι μόνο άξιο θαυμασμού αλλά και ισχυρού κινήτρου για μελλοντικούς αναγνώστες.
Με συγκίνησες πολύ με τον αέναο εσωτερικό σου μονόλογο και τις στάσεις ζωής που πρεσβεύεις.Λάτρεψα τις λογοτεχνικές αναφορές σου και την καλλιτεχνική σου φύση που απορρέει αβίαστα και ανεπιτήδευτα μέσα από το κείμενό σου.
Σε ευχαριστώ από καρδιάς για αυτό το υπέροχο δώρο που μου έκανες αυτό το μεσημέρι και σου εύχομαι να πραγματοποιήσεις όλα τα ταξίδια που ονειρεύεσαι !!!
Εγώ σε ευχαριστώ από καρδιάς γλυκό θαλασσάκι, για τα καλά σου λόγια που ποτέ δε φείδεσαι, κι αυτό δείχνει τη δική σου ποιότητα ως άνθρωπο. Εχει δίκιο πάντως, έπιασες κι εσύ το νόημα του πώς ταξιδεύω, και τι παρατηρώ στα ταξίδια μου. Είναι αναπόσπαστο κομμάτι και χωρίς αυτό δε θα ήμουν η Φένια. Καλά ταξίδια να έχεις, με τα μάτια της καρδιάς <3
 

MarieAries

Member
Μηνύματα
214
Likes
1.462
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δυτική Αφρική
Πανάθεμά σας Κολομβιάνοι, ιδέα δεν έχετε, έλεγα από μέσα μου. Ολόκληρος λαός και δε ξέρει τι θα πει καλός καφές. Μόνο στη Μπογοτά ευχαριστήθηκα λιγάκι ένα ωραίο καπουτσίνο.
Γελάω τώρα που σε διαβάζω, γιατί στην Κολομβία δοκίμασα τον πιο ωραίο καφέ σε ταξίδι, και μάλιστα τον κουβάλησα και στο σπίτι. Μπορεί να είναι θέμα γούστου βέβαια, ή θέμα περιοχής, γιατί εγώ ανέβηκα πάνω στις Άνδεις, στο τρίγωνο του καφέ, στην περιοχή του Quindio. Από τότε έγινα φανατική Κολομπιανοκαφελόβερ :clap:
 

MarieAries

Member
Μηνύματα
214
Likes
1.462
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δυτική Αφρική
Το ζήλεψα αυτό τo ταξίδι σου!
Ζήλεψα που έζησες την Κολομβία μόνη! Και είναι ένα από τα ελάχιστα δικά μου ταξίδια που θα προτιμούσα να έχω κάνει κι εγώ μόνη αντί με παρέα....
Τι ειρωνία ε? εσύ στεναχωρέθηκες επειδή δεν είχες κάποιον να μοιραστείς τις στιγμές, ενώ άλλη θα προτιμούσε να μην τις είχε μοιραστεί με κανέναν!

Την επόμενη φορά που θα βρεθώ εκεί για να καλύψω τις εκκρεμότητες που άφησα, υποσχέθηκα στον εαυτό μου ότι θα την τριγυρίσω me, myself and I, να πίνω σφηνάκια με τους ντόπιους, και να χορεύω ξυπόλυτη σάλσα μέχρι τα ξημερώματα, με σημαία μου μια φούστα! 💃💃

Δεν ξέρω τι άλλο να αναφέρω, όσο διάβαζα, τόσα περισσότερα ήθελα να σχολιάσω, αλλά φτάνοντας στο τέλος τα ξέχασα, γιατί παρασύρθηκα από την αφήγησή σου. Στο χω ξαναπεί άλλωστε ότι γράφεις πολύ ωραία, και ίσως αυτή η ιστορία θα έπρεπε να γίνει βιβλίο.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.854
Likes
14.088
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Κάποτε μια δασκάλα γιόγκα μου είπε «γυρνα γύρω γύρω μέχρι να ζαλιστείς και να τα βγάλεις όλα» . Αυτό ήταν και το ταξίδι μου στην Κολομβια. Μια δοκιμασία να αφήσω πίσω μου όλο το παρελθόν που με βάραινε, να αφήσω την τοξικότητα που με είχε ζώσει και να μαθω να βιώνω τη μοναξιά μου, την οποία ορθά προτίμησα από την ακατάλληλη παρέα.
Να πας, εύχομαι, να κλείσεις τις εκκρεμότητες σου. Εγώ τις έκλεισα της εκκρεμότητες με την Κολομβία, και με τη μοναξιά.
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
237
Likes
1.231
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ματσου πιτσου,περου
Ο καφές σε κάθε χώρα είναι μια μοναδική εμπειρία που μπορεί να διαφέρει πολύ. Τον πιο ωραίο καφέ τον έχω πιει στο Βιετνάμ –εξάρτιση! θα επιστρέψω εκεί μόνο για να πιω καφέ
Θα συμφωνήσω απόλυτα!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.818
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom