Η πιο όμορφη στιγμή

kosvik

Member
Μηνύματα
121
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Είναι ορισμενες στιγμες στην ζωή σου που δεν προκειται πότε να τις ξεχάσεις,για παραδειγμα δεν πρόκειται ποτέ να ξεχάσω τις στιγμες που αντίκρυσα για πρωτη φορα τα δύο μου παιδια.
Ετσι πιστευω και στα ταξίδια μπορεί να ξεχασεις καποιά μερη που είδες μπορεί να ξεχάσεις ονόματα δρόμων η μνημείων που επισκέφτηκες αλλά ειναι ορισμενες στιγμές που μενουν χαραγμένες στην μνήμη σου.
Η δική μου λοιπόν πιο όμορφη στιγμή ήταν στην βενετιά.Ήταν 01:00 όταν έφτασε το καραβάκι που μας μετέφερε απο το αροδρόμιο στην πόλη και συγκεκριμένα στην στάση s marco.Απόλυτη ηρεμία,ο χτύπος του κυματος στις γόνδολες και ενα υπέροχο ιταλικό τραγούδι σιγοτραγουδισμένο απο δύο γονδολιερηδες μας υποδέχτηκε.
Η δικιά σας ποιό όμορφη στιγμη?
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Δεν θα ξεχάσω ποτέ την στιγμή που είδα το Εδιμβούργο.
Ο ήλιος έδυε πίσω μας και φώτιζε τον σκούρο γρανίτη της παλιάς πόλης. ΄Εμοιαζε να βρίσκεται στα σύννεφα.
Δεν θα ξεχάσω ποτέ τη στιγμή που είδα το Μάτσου Πίτσου. Συγκλονίστηκα
Δεν θα ξεχάσω ποτέ την πρώτη εικόνα του Μανχάτταν, στη ΝΥ το 1984. Την εποχή εκείνη, δεν ήταν και τόσες πολλές οι φώτο που κυκλοφορούσαν δεν υπήρχε και διαδίκτυο και έπαθα. ΄Ηταν συννεφιά με λίγο ήλιο ανάμεσά τους. Τα σύννεφα αντικατοπτρίζονταν στα τζάμια των ουρανοξιστών, κάποια ήταν πιο κάτω και έκρυφαν τις κορφές τους και μια ηλικαχτίδα πού και πού να φωτίζει και να αντανακλάται στα τζάμια-καθρέφτες. Βγήκα από τον υπόγειο και έπεσα πάνω σε αυτή την εικόνα. Ποιος θα μπορούσε ποτέ να την ξεχάσει?
Δεν θα ξεχάσω ποτέ το συναίσθημα που ένοιωσα περπατώντας στο Σινικό Τείχος. Δέος.
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Οι δικές μου πιο όμορφες στιγμές:

(Εξωτερικό): Όταν αντίκρισα για πρώτη φορά την γέφυρα Tower Brigde στο Λονδίνο, ήταν βράδυ και ψιλοχιόνιζε...

Επίσης, όταν πάτησα το πόδι μου στο παραμυθένιο York! Λες και ταξίδεψα πίσω στον χρόνο και επισκέφτηκα μία μεσαιωνική πόλη, με κάστρα και παλιά κτίρια! Φοβερή!

Και, τέλος, όταν αντίκρισα πρώτη φορά την Αγία Σοφιά στην Πόλη.


(Ελλάδα): Πολλές πολλές και διάφορες όμορφες στιγμές!!! Αλλά, οι πιο όμορφες ίσως που έχω ζήσει είναι όταν επισκέφτηκα το μαγευτικό Ναύπλιο! Απλά πανέμορφο!!! :clap: Εύχομαι να μπορέσω να το επισκεφτώ αρκετές φορές ακόμη!!!! Και, γιατί όχι, να ζήσω κιόλας εκεί! :cool:
 

kirmis

Member
Μηνύματα
185
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Βενετία

Κι για μένα, προς το παρόν, η πιο όμορφη στιγμή μου είναι εκείνη την πρώτη φορά που είδα την μαγεία της Βενετίας μόλις βγήκα απ τον σιδηροδρομικό σταθμό!
Αυτή η απότομη μεταφορά, απ τον απρόσωπο – τεράστιο σιδηροδρομικό σταθμό της Βενετίας... στον παράδεισο των καναλιών...

Όσοι έχουν επισκεφθεί την Βενετία με τρένο καταλαβαίνουν... :D
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Kosvik τι υπέροχα θέματα είναι αυτά που βάζεις? Πραγματικά καταπληκτικά.

Θυμήθηκα αρκετές ωραίες στιγμές. Η κορυφαία ήταν η άφιξη στη Φολέγανδρο στις 4 το πρωί που αφού κάναμε μια βόλτα ανακαλύπτοντας τη πανέμορφη χώρα κάτω από το φως του φεγγαριού περιμέναμε να ξημερώσει ξαπλωμένοι στο χείλος του γκρεμού και ακούγοντας σιγανά Καραΐνδρου από το διπλανό αυτοκίνητο.

Το πρωινό ξύπνημα στο Τολέδο, όταν κοίταξα από το μπαλκόνι μου της στέγες της μεσαιωνικής πόλης.

Μια μαγευτική νύχτα στη σκάλα της Sacre Coer της Μονμάρτης με αυτοσχέδια ζωντανή μουσική από παρέες νεαρών Γάλλων.

Στο Λούβρο όταν μου κόπηκε η αναπνοή μπροστά στον πρώτο live Caravaggio που αντίκρυζα στη ζωή μου. Το ίδιο στο Μόναχο που προσπαθούσα να φύγω από την Πινακοθήκη γιατί με περιμένανε και όλο γύριζα για μια τελευταία ματιά στα ηλιοτρόπια του Van Gogh.

Στη Ρώμη όταν επιτέλους σταμάτησε η βροχή για 3 λεπτά και ανέβηκα στην οροφή του τουριστικού λεωφορείου και ένιωθα ότι πετάω με μεγάλη ταχύτητα μέσα σε ένα σκηνικό μιας άλλης εποχής.

Τέλος βλέποντας τον ενθουσιασμό στα μάτια του παιδιού μου όταν ταξιδεύοντας με το αεροπλάνο περάσαμε πάνω από τα σύνεφα...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
στο κάθε μου ταξίδι ,το καθε τί ,απο τα πρόσωπα ,μέχρι τα τοπία ,την φύση ,τα πάντα ,ολα μα όλα ειναι και από μια όμορφη στιγμή ...!!!!
 

fidi

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΩΝΙΑ
Βόλτα στη Malecon στην Αβάνα στις 2-3 τα ξημερώματα με εκαντοντάδες κουβανούς και κουβανές εκεί να τραγουδούν και να χορεύουν προσπαθώντας να σε παρασύρουν στους ρυθμούς τους
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
renata σωστά τά λές
έτσι ακριβώς είναι !!! η κάθε μου στιγμή είναι μοναδική στά ταξίδια μάς
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Η πιο ομορφη στιγμη ειναι οταν βρισκομαι στις αναχωρησεις του Ελ.Βενιζελος.

Μετα οι ομορφες στιγμες τρεχουν και πολλαπλασιαζονται οπως η ταχυτητα του αεροπλανου. :airplane:
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
από το πρωί σκεφτόμουν ποια είναι η πιο όμορφη στιγμή μου σε ταξίδι και δεν αποφάσιζα... τελικά με πρόλαβε ο xenos.. συμφωνώ απολύτως!!!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
renata σωστά τά λές
έτσι ακριβώς είναι !!! η κάθε μου στιγμή είναι μοναδική στά ταξίδια μάς
xristos.. έτσι ακριβώς !!!μα ειναι δυνατόν να ειναι μια δυό πέντε και δέκα οι στιγμές ??? το κάθε δευτερόλεπτο ειναι μια όμορφη στιγμή !!! άρα οι στιγμές ειναι δισεκατομύρια ..που να τις γράφομε τώρα???:roll:

Η πιο ομορφη στιγμη ειναι οταν βρισκομαι στις αναχωρησεις του Ελ.Βενιζελος.

Μετα οι ομορφες στιγμες τρεχουν και πολλαπλασιαζονται οπως η ταχυτητα του αεροπλανου. :airplane:
ελα στον βενιζέλο να πιούμε καφεδάκι το μεσημέρι την παρασκευή !!!χε χε :p
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Δεν θα ξεχάσω ποτέ τη στιγμή που αντίκρισα για πρώτη φορά τον πύργο του Άιφελ φωτισμένο! Μαγεία!
Δεν θα ξεχάσω ποτέ τη στιγμή που πάτησα το πόδι μου στο νησάκι Phi phi Lei στην Ταϋλάνδη! Παράδεισος!
Δεν θα ξεχάσω ποτέ τη στιγμή που αντίκρισα το απόλυτο γαλάζιο του Αιγαίου το πρώτο μου πρωϊνό στην παραλία Paradise στη Μύκονο! Απόλυτη Ελευθερία!
Και φυσικά δεν θα ξεχάσω ποτέ την ευτυχία που διέκρινα στο βλέμμα 3 ΣριΛανκανών νεαρών κοριτσιών όταν τους έδειξα την φωτογραφία που μόλις τους είχα τραβήξει έξω από το ναό του Ιερού Δοντιού στη Κάντυ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.901
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom