Η πολη οπου κανεις δεν λεει ''Οχι

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
Η ωρα ειναι κατι πολυ ''σχετικο'' στη Καρταχενα..Οπως οι περισσοτεροι Λατινοαμερικανοι που σεβονται..τον εαυτο τους ειναι μαλωμενοι με την ωρα,με την ακρίβεια στα ραντεβου τους,με το
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
Τι πατησα τωρα και ανεβηκε το ποστ ειλικρινα δε ξερω... :haha: :haha: :haha: αρχιζω και νομιζω οτι γινομαι και εγω πολυ...κοστένιος αχχαχα αν και με τη τεχνολογια ειμαστε χρονια μαλωμενοι,σχεδον δε μιλιομαστε... :haha: :haha:

Εν πασει περιπτωση,δε ξερω πως σβηνεται το μηνυμα μου,προφανως και δεν ηθελα να γραψω 2 σειρες μονο,οποτε θα το συνεχισω σε λιγο.. :bleh:
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
Η ωρα ειναι κατι πολυ ''σχετικο'' στη Καρταχενα..Οπως οι περισσοτεροι Λατινοαμερικανοι που σεβονται..τον εαυτο τους ειναι μαλωμενοι με την ωρα,με την ακρίβεια στα ραντεβου τους,σε σημειο να αρχιζεις απλα να το παιρνεις χαμπαρι οτι ο χρονος και η ωρα δε θα μας κανουν κουμαντο,κουμαντο θα τους κανουμε εμεις... :haha: :haha:

Το προβλημα ομως αυτο γιγαντωνεται πιστευω εδω στη Καρταχενα αφου ΔΕΝ θα ακουσεις σχεδον ποτε απο κανεναν να λεει ''Οχι'' σε καποια σου επιθυμια,απορια κ.ο.κ.
Και εξηγουμαι...Για να μη χασουνε τη δουλεια απο εσενα ή την προμηθεια(ολα εδω ειναι προμηθεια,απο το να σε βρει καποιος ενα σπιτι,μεχρι και να σου δειξει καποιες φορες το που ειναι ενα μαγαζι π.χ. σε ζητανε το κατιτις τους..)δε θα σου πουνε ποτε οχι...ολα γινονται και ολα ειναι ευκολα...
Βεβαια σε βαθος χρονου καταλαβαινεις οτι μονο ετσι δεν ειναι,αλλα δυστυχως δεν υπαρχει η ''μπεσα'' που λεμε στην Ελλαδα εδω..αναφερομαι στους κατοικους της πολης αυτης,μιας και οσους γνωρισα απο τα βουνα(Μεντεγιν,Μποκοτα κ.α.)ειναι πιο ντομπροι απο εδω..και ειναι κατι που το παραδεχονται και οι ιδιοι αυτο!!
Ετσι σαν αποτελεσμα εχει το να σε αφηνουν ''ξεκρεμαστο'' πολλες φορες και οι αληθεια ειναι οτι δυστυχως σε αυτο το μισο χρονο βρεθηκα σε τετοιες καταστασεις που μονο ευχαριστες δεν ειναι.. :rolleyes-80:εχω αρχισει να επαναλαμβανω 2 και 3 φορες αυτο που θελω να πω ή να κανω,ωστε να τους δωσω να καταλαβουν οτι δεν πιστευω οτι αυτα που μου λενε ειναι αληθεια και πραγματικοτητα,και οκ..οταν μιλαμε για τη προσωπικη μας ζωη,δεν εγινε και κατι τρομερο...αλλα οταν μιλαμε για δικηγορους και λογιστες,για τη δουλεια μας δηλαδη εκει τα πραγματα σοβαρευουν...

Τρεις δικηγοροι,2 λογιστες,ολοι τους να σε λενε διαφορετικα πραγματα μεταξυ τους και να καθεσαι να αναρωτιεσαι ποιος εχει δικιο και ποιος οχι...Ειναι δυσκολο στο να εμπιστευτεις καποιον εδω και ποσο περισσοτερο εμεις που δεν ξεραμε κανεναν στην αρχη που ηρθαμε..
Περνωντας ομως ο καιρος καταλαβαινεις οτι ΔΕΝ μπορεις να εμπιστευεσαι τα λογια τους,το λεω με μεγαλη μου λυπη αυτο συνυπολογιζοντας το γεγονος οτι και οι ιδιοι θα σου πουν να προφυλασεσαι απο τους ''απατεωνες'' ενω οι ιδιοι εχουν προσπαθησει να σε εκμεταλλευτουν λιγο πριν..!!
Ευτυχως δεν ειναι και...οοοολοι ετσι,υπαρχουν και ντοπιοι που ξεχωριζουν απ'ευθειας μες το πληθος και μπορεις να πεις οτι βρηκα ενα συνεργατη εδω,καποιον που θα μου πει αυτο που ειναι ακριβως και οχι αυτο που θελω να ακουσω..

Εν κατακλειδι,θελει πολλη μεγαλη προσοχη στους διαφορους ''καλοπροαιρετους'' ντοπιους και μεγαλη υπομονη σε οτι εχει να κανει σε σχεση με την ωρα..τωρα πια ξερω..λεμε 11 ραντεβου???πας στις 11 και μιση και εισαι κουκλος,αντε να περιμενεις και κανα δεκαλεπτο,δεν εγινε και τιποτα..χχχαχαχα!! :haha: :haha:εντυπωση προκαλει ο αυτοχαρακτηρισμος αυτων που ειναι ακριβης στο ραντεβου τους,μιας και στο τονιζουν με εμφαση στο τηλεφωνο οτι εγω θα ειμαι στην ωρα μου εκει και αν δεν ειμαι εχεις το καθε δικαιωμα να φυγεις... :haha: :haha:
Περριτο δε να αναφερω οτι σε ραντεβου με γυναικα,απλα κανεις το σταυρο σου και παρακαλας..απλα να ερθει καποια στιγμη της ημερας... :haha: :haha: :bleh: :bleh:ας μη με παρεξηγησουν οι γυναικες του φορουμ,απλα σκεφτειτε γυναικα σε ραντεβου και δη Κολομβιανα....''Dios contigo hermanito'' ο θεος μαζι σου αδερφε,σε ελευθερη μεταφραση χχαχχχαχα!!και το κλου της ιστοριας ειναι οτι ΔΕΝ το καταλαβαινουν οτι αργησανε,και οχι μονο για τα γυναικοραντεβου,γενικοτερα μιλωντας ΔΕΝ φτανουν μες το αγχος και με τα αυτια πεσμενα οπως θα φταναμε εμεις ρε παιδια αμα αργουσαμε μιαμιση ωρα...σα να μην εγινε και τιποτα ειναι εδω..πραγματικα σα να μην υπαρχει η εννοια του χρονου και της ωρας... :haha: :haha: :haha: :haha:
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.744
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
..περα που περιμενουμε τη ιστορια , περιμενουμε και τις σχετικες πληροφοριες πχ, γιατι εκει, απο ποτε ?και πως/////
μπραβο ..συνεχισε...
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
..περα που περιμενουμε τη ιστορια , περιμενουμε και τις σχετικες πληροφοριες πχ, γιατι εκει, απο ποτε ?και πως/////
μπραβο ..συνεχισε...

Βεβαιως,εχω να γραψω παρα πολλα,ειναι μεγαλα μαθηματα ζωης αυτα που εχω παρει αυτους τους μηνες εδω,και ισως επρεπε να ειχα ξεκινησει και νωριτερα :p
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.744
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Περιμένουμε να μάθουμε.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Λείπεις εξάμηνο απ τη Θεσσαλονίκη;
Μα γι αυτό πάει κατά διαόλου ο Άρης !!!!
Είναι σίγουρο πως θα χεις πολλλά απολαυστικά να μας διηγηθείς καρντάση...
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
Λείπεις εξάμηνο απ τη Θεσσαλονίκη;
Μα γι αυτό πάει κατά διαόλου ο Άρης !!!!
Είναι σίγουρο πως θα χεις πολλλά απολαυστικά να μας διηγηθείς καρντάση...

Γεια σου αδερφε μου :) Αστα να πανε,και οχι τιποτε αλλο,αλλα βλεποντας το πρωταθλημα μας 9 το πρωι και 10,σε χαλαει ολη τη μερα μετα.. :haha: :haha:αντε..η ''βραδυνη'' η ηττα χωνευεται,πεφτεις-κοιμασαι,ψιλοξεχνιεσαι...αν ξεκινησεις ομως απο το πρωι χαλια τι κανεις μεταα??? :haha: :haha: :haha:

Πολλα χαιρετισματα,να εισαι καλα!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η παραλιακή Κολομβία (καρταχένα και σία) είναι... Καραϊβική. Άνθρωποι λάιτ, ανεύθυνοι, χαμογελαστοί, εν πολλοίς τεμπέληδες, ψιλοαπατεώνες, αισθησιακοί, αργοπορημένοι μονίμως, ζουν για το σήμερα, δεν ξέρουν πόσα έχουν στην τσέπη και τρεις λαλούν και δυο χορεύουν.

Οι βουνίσιοι είναι άλλο πράγμα. Με μεγάλες διαφορές βέβαια μεταξύ τους, άλλο οι rolos (άσχημοι, πειθήνιοι, κάτω το κεφάλι, εργατικοί, συντηρητικοί) κι άλλο οι paisa, αυτοί οι δαιμόνιοι, δουλευταράδες που "τρέχουν" όλη την οικονομία.

Δεν μπορώ να στείλω πμ εδώ και μισή ώρα, αλλά έχω δικό μου άνθρωπο, εξαιρετικής ποιότητας παιδί , σοβαρός δικηγόρος με τόσα λεφτά που δεν έχει ανάγκη να φάει τα δικά σου, με καλά κονέ σε δικηγόρους και λογιστές (όταν χρειάστηκα και από τα δύο μου βρήκε), απόλυτης εμπιστοσύνης που 1-2 δικηγόρους που να μην είναι λαμόγια θα στους συστήσει και αγαπάει Ελλαδα. Πραγματικός φίλος, όποτε θες στείλε πμ ή πες στο Δευκαλίωνα να σου δώσει το μέιλ μου να σου δώσω το κονέ.

Καλή επιτυχία σε αυτό το νέο που κάνεις στη ζωή σου. Και μπράβο.
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
Η παραλιακή Κολομβία (καρταχένα και σία) είναι... Καραϊβική. Άνθρωποι λάιτ, ανεύθυνοι, χαμογελαστοί, εν πολλοίς τεμπέληδες, ψιλοαπατεώνες, αισθησιακοί, αργοπορημένοι μονίμως, ζουν για το σήμερα, δεν ξέρουν πόσα έχουν στην τσέπη και τρεις λαλούν και δυο χορεύουν.

Οι βουνίσιοι είναι άλλο πράγμα. Με μεγάλες διαφορές βέβαια μεταξύ τους, άλλο οι rolos (άσχημοι, πειθήνιοι, κάτω το κεφάλι, εργατικοί, συντηρητικοί) κι άλλο οι paisa, αυτοί οι δαιμόνιοι, δουλευταράδες που "τρέχουν" όλη την οικονομία.

Δεν μπορώ να στείλω πμ εδώ και μισή ώρα, αλλά έχω δικό μου άνθρωπο, εξαιρετικής ποιότητας παιδί , σοβαρός δικηγόρος με τόσα λεφτά που δεν έχει ανάγκη να φάει τα δικά σου, με καλά κονέ σε δικηγόρους και λογιστές (όταν χρειάστηκα και από τα δύο μου βρήκε), απόλυτης εμπιστοσύνης που 1-2 δικηγόρους που να μην είναι λαμόγια θα στους συστήσει και αγαπάει Ελλαδα. Πραγματικός φίλος, όποτε θες στείλε πμ ή πες στο Δευκαλίωνα να σου δώσει το μέιλ μου να σου δώσω το κονέ.

Καλή επιτυχία σε αυτό το νέο που κάνεις στη ζωή σου. Και μπράβο.

Σ΄ευχαριστω πολυ ρε Γιωργο,ετσι ακριβως ειναι φιλε μου,ξεραμε βεβαια οτι θα εχουμε να κανουμε με..''χαλαροοο'' κοσμο αλλα οχι και ετσι... :D
Ειχα διαβασει οτι περσι ή προπερσι ειχαν αναδειξει τη Κολομβια ως τη πιο ευτυχισμενη χωρα στο κοσμο και μιλωντας με ντοπιους μου ειπαν ακριβως αυτο..Δηλαδη να εχω ενα μπουκαλι ρουμι,η ενα..''Οld Parr'',(ενα δωδεκαρι ουισκι που αν και με τοση ζεστη το πινουν ζεστο και σα τρελοι..)και απο κει και περα ολα καλα.. :)χορος,ξεγνοιασια,και ολα ειναι ''φλου''.. :haha:

Αλλα αν πρεπει να συννενοηθεις και να πρεπει να φερεις εις περας μια δουλεια,αστα να πανε..αλλα δε τους κακολογω,οπως εγραψα σε μια εισαγωγη σε ενα αλλο θεμα,ειναι ο τροπος ζωης τους ετσι,η κουλτουρα τους,και ισα ισα που εγω εχω αρχισει να μπαινω σε αυτην,μιας και ουτε θελω και ειναι πρακτικα αδυνατο να καταφερω να δουλεψω με τους ρυθμους στην Ελλαδα...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το πάθαμε πολλοί... Αλλά το πιο δύσκολο είναι να γυρίσεις στην Ελλάδα της μουρμούρας, της ξινοβουζογκόμενας, του κάγκουρα και της μίρλας όπου ανάθεμα κι αν βλέπεις κανένα να χαμογελάει παρά τον εμφανέστατο πλούτο του μέσου κατοίκου. Αυτή η διαφορά στη διάθεση είναι αγεφύρωτη.

Δεν την ξέρω τη δουλειά σου, αλλά μάλλον προς Μεντεγιν θα έπρεπε να πας, να είσαι και κοντά στην πηγή παραγωγής, στο κέντρο αποφάσεων και σε ένα μέρος όπου και οι τοπικές αρχές καλοδέχονται τον ξένο επενδυτή.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.394
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom