Ισραήλ Η πολυταραχη περιπετεια μιας πολυθρονας απο τα jumbo στα Ιεροσολυμα

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Ξεκιναμε παλι:),με τα πολλα επιβιβαστηκαμε και αφου γνωριστηκαμε και με τα υπολοιπα μελη και την συνοδο του γκρουπ απογειωθηκαμε!(Η περιφημη πολυθρονα μπηκε στα ντουλαπια πανω απο τα κεφαλια μας μη νιωσει και μοναξια:haha:.Μετα απο ενα ησυχο ταξιδι φθανουμε στοΤελ-αβιβ(τα παλαμακια στην προσγειωση δεν προκειται ποτε να τα καταλαβω,εκτος και οποτε φτανει το ΚΤΕΛ στον προορισμο του συγχαιρουμε τον οδηγο:).Μετα τους ελεγχους,η πολυθρονα την γλυτωσε δεν κατασχεθηκε ως φονικο οπλο:haha:,και βγαινουμε εξω στο πουλμαν που περιμενε. Παμε να ξεκινησουμε τα προσκυνηματα στον Αγιο Γεωργιο ,σε αρπαζουν απ τα μουτρα μην χασεις καμμια εκκλησια και οι γιαγιαδες που θα φυγουν οσονουπω δεν περασουν τις εξετασεις για τον Παραδεισο! Μετα απο τις γονυκλισιες(sic)κερια κλπ,κλπ,αιντε να παμε και στο ξενοδοχειο να φαμε και κατι να στανιαρουμε:haha:πιστευα!!Στα σοβαρα τωρα,οταν πρωτοβλεπεις το τοιχος του ΑΙΣΧΟΥΣ και νοιωθεις στο πετσι σου πλεον ,τι σημαινει οτι για να πας σπιτι σου πρεπει να σου κανουν μεχρι σωματικο ελεγχο ,λες δεν ειναι δυνατον μπαινω φυλακη και δεν το ξερω?Αυτη την αισθηση μου εδωσε το θεορατο με προβολεις ,φυλακια με οπλισμενους στρατιωτες,κατι κοριτσακια και κατι αμουστακα,και το συρματοπλεγμα στην κορυφη(λετε ο σπαιντερμαν να ειναι Παλαιστινιος?)Τρελα παιδια ,τρελα!!! Τελος παντων,δυστυχως το προσπερναμε και μπαινουμε στην γενετειρα του Ιησου Βηθλεεμ,το ΤΟΙΧΟΣ του ΑΙΣΧΟΥΣ θα το βλεπουμε καθημερινα και απο το ξενοδοχειο,εμεις οι πολιτισμενοι τουριστες!!! Αφιξη στο συμπαθητικο ξενοδοχειο μας,καθαρο και απλο ,με προσωπικο μονο ανδρες ,ενεκα Μουσουλμανικο.Αφηνουμε βαλιτσες, την γιαγια με την μαγκουρα παραμασχαλα και βουρ για φαι:clap:.Παω να μπω στην αιθουσα που μοσχοβολαγε ,STOP,μου λεει ενας διμετρος μουστακαλης,γιατι καλε λεω δεν σαρεσω και δεν θα φαω?μηπως μου κρεμεται κατι?υπονοεις κατι για τα κιλα μου?(μα τοτε ημουν πολυ αδυνατη).Τελικα λυνεται το μυστηριο οταν ερχονται και οι αλλοι ,εσεις μας λενε νηστευεται οποτε πατε σε αλλη αιθουσα ,ο.κ. λεω θα φαμε επιτελους :clap:,αλλα:shock: βλεπω εναν τεραστιο μπουφε με ολα τα αλαδωτα σουπες,λαχανικα ,χαλβαδες, αραβικες πιτες βουνα ολακερα,μαρμελαδες:shock:,φρουτα αυτα!Παω στον σερβιτορο και του λεω ,εγω δεν ειμαι τοσο ευλαβης ,φερε κατι με λαδακι να λιγδωσει λιγο το αντερακι μας:)η να παω στην αλλη αιθουσα να μην σκανδαλιζω :haha:.Και εισπρατω ενα μεγαλοπρεπες οχι Μαμ ,εσεις νηστευετε:shock:.Αυτο γινοταν ολες τις μερες που ειμαστε εκει(αγιασα με το ζορι),θα κανω να ξαναφαω χαλβα,αποξηραμενα φρουτα,αραβικες πιτες και μαρμελαδα φραουλα 20 χρονια:).Τρωμε και μας τρωνε τα αλαδωτα ,ωρα για μπανακι και νανακια:)Ετσι τελειωνει η πρωτη μερα μας σο Ισραηλ ,την επαυριο τα καλυτερα:xalara:
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Σορρυ παλι δεν καταφερα να βαλω παραγραφους(το τειχος θελει διορθωση,αλλα οποτε το θυμαμαι συγχυζομαι)!!!
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
917
Likes
8.348
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Σορρυ παλι δεν καταφερα να βαλω παραγραφους(το τειχος θελει διορθωση,αλλα οποτε το θυμαμαι συγχυζομαι)!!!
Αν θέλεις να διορθώσεις κάτι στο κείμενο, στο κατω μερος του μηνύματος πατάς το tools έπειτα επεξεργασία και αφού διορθώσεις ότι θέλεις κανεις αποθήκευση αλλαγών του μηνύματος και είσαι έτοιμη. ;)
Καλή επιτυχία.
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
:haha::haha::haha: Και μαλιστα σε μουσουλμανικο ξενοδοχειο :haha:
Αστα ,φιλη μου μας προσεχαν οι Μουσουλμανοι μην αμαρτησουμε τρωγοντας,ειδικα ο αρχικος με ειχε βαλει στο ματι.Οποτε πηγαινα κατα λαθος να μπω:innocent: στην αλλη τραπεζαρια,μου εκανε no madame.Αφου του λεω μια μερα να σας το πληρωσω εξτρα καλε,το δικο σου καλε θα φαω?ανενδοτος:),κατακολαστηκα να τον βριζω(απο μεσα μου βεβαια τον ξυνο:haha:)
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
πολύ ωραία η ιστορία σου Βικτόρια αλλά έχω χαωθεί λίγο
το ταξίδι έγινε το 2016, 13 χρόνια πριν από το 2016 (άρα το 2003 ) ή 13 χρόνια πριν από τώρα;
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
πολύ ωραία η ιστορία σου Βικτόρια αλλά έχω χαωθεί λίγο
το ταξίδι έγινε το 2016, 13 χρόνια πριν από το 2016 (άρα το 2003 ) ή 13 χρόνια πριν από τώρα;
Νομίζω εννοει ότι 13 χρόνια πριν είχε τάξει το ταξίδι και τελικά το 2016 κατάφεραν να πάνε. Όχι; :p
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Νομίζω εννοει ότι 13 χρόνια πριν είχε τάξει το ταξίδι και τελικά το 2016 κατάφεραν να πάνε. Όχι; :p
Dε ξέρω, έτσι όπως το διαβάζω, μου φαίνεται σα να εκτυλίχθηκε όλη η ιστορία (και το τάξιμο και το ταξίδι) σε ένα χρόνο και μπερδεύομαι.
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
πολύ ωραία η ιστορία σου Βικτόρια αλλά έχω χαωθεί λίγο
το ταξίδι έγινε το 2016, 13 χρόνια πριν από το 2016 (άρα το 2003 ) ή 13 χρόνια πριν από τώρα;
Το ταξιμο εγινε το 2003 και οπως λενε μην ταξεις του μικρου παιδιου:haha: και του Αγιου κερι,ολο η γιαγια το θυμοταν και μου το υπενθυμιζε σε ασχετες ωρες:):)
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Απολαυστική ιστορία !!

Βαζε παραγραφους να γινει ακομα πιο απολαυστικο το διάβασμα της . Καθε που τελειωνει μια ενοτητα πατα enter.

Τα ίδια εκανα και εγω με τη μάνα μου. Απο παιδι τη θυμομουν να λεει οτι θέλει να παει στους Αγιους Τοπους .

Τελικά πηγα συνοδός της οταν ηταν 78 ετων , αρρωστη και βαρηκοη και με πρωτα σημαδια ανοιας .
Παρ' ολα αυτά περασαμε καλά και το ευχαριστηθηκε πολύ .
Ειχαμε παει με το πρακτορειο Μυστακιδης . Πολυ καλό γραφειο με ειδικότητα για προσκυνηματικο τουρισμό .
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Απολαυστική ιστορία !!

Βαζε παραγραφους να γινει ακομα πιο απολαυστικο το διάβασμα της . Καθε που τελειωνει μια ενοτητα πατα enter.

Τα ίδια εκανα και εγω με τη μάνα μου. Απο παιδι τη θυμομουν να λεει οτι θέλει να παει στους Αγιους Τοπους .

Τελικά πηγα συνοδός της οταν ηταν 78 ετων , αρρωστη και βαρηκοη και με πρωτα σημαδια ανοιας .
Παρ' ολα αυτά περασαμε καλά και το ευχαριστηθηκε πολύ .
Ειχαμε παει με το πρακτορειο Μυστακιδης . Πολυ καλό γραφειο με ειδικότητα για προσκυνηματικο τουρισμό .
Καλησπερα ,δυστυχως δεν προλαβα να παω με την μητερα μου ,εφυγε γρηγορα.Αλλα με την πεθερα μου :)προλαβα στο τσακ 85 ηταν οταν πηγαμε,με τον Μυστακιδη και μεις και την Καλυψω αρχηγο στο γκρουπ αψογη!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.746
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom