Ισραήλ Η πολυταραχη περιπετεια μιας πολυθρονας απο τα jumbo στα Ιεροσολυμα

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Τιτλος ολα τα λεφτα:),αφου ειδα οτι με ανεχτηκατε πηρα θαρρος (δωσε θαρρος στο χωριατη:bleh:)να σας γραψω και αλλη μια ιστορια απο ενα ταξιδι μου,μετα της πεθερας μου,βεβαιως βεβαιως το μακρινο Πασχα του σωτηριου ετους 2016:haha:.Ολα ξεκινησαν πριν 13 χρονια (σημαδιακο?)οταν σε μια στιγμη αδυναμιας:) της ταζω ταξιδι στο Ισραηλ,(ειναι πολυ πιστη)για προσκυνημα.Ετσι μετα απο ενα χαλαρο τριημερο Καθαροδευτερας και εχωντας περασει μεγαλα ζορια εκεινη την εποχη ,της λεω παμε επιτελους για Πασχα Ιεροσολυμα?Αλλο που δεν ηθελε ,εκει που την εβγαζε δεν την εβγαζε την βδομαδα ,μου λεει φυγαμε:clap:.Ομως εχωντας πιστεψει οτι που να ξαναταξιδεψει(τοτε ηταν 85)ειχε ληξει το διαβατηριο!Βαζουμε τοτε τα μεγαλα μεσα ,τον αντρα μου και (αφου η γιαγια νεκραναστηθηκε)βγαζουμε φωτο ,εξουσιοδοτησεις και βουαλα ολα στην ωρα τους!Εγω να ψαχνω τουρ βολικο(ολοι μου ελεγαν που θα πας την γιαγια εκει θα σου μεινει:haha:)Τελικα κλεινω το τουρ και αρχιζουμε τις ετοιμασιες,ρουχα ,παπουτσια ,100 κιλα αγνο μελισσοκερι,αλευρια:shock:,λαδια και ολα τα γνωστα ταματα απο φιλους και γνωστους που μαθαιναν για το ταξιδι και η περιφημη πολυθρονα του τιτλου.Αυτη λοιπον η πολυθρονα που στην αποθηκη που καθοταν δεν ηξερε την περιπετεια που θα περνουσε,θα την συναντησουμε σε πολλα σημεια της ιστοριας αφου πρωταγωνιστει σε μαχες με διμετρους Ρωσους,ως καθισμα στο Ιερο του Ναου της Αναστασεως(την περασα απο τους φρουρους μεσα σε λαμπαδες)και σε πολλα αλλα. Τελικα εφτασε η μεγαλη μερα ,φευγαμε Τεταρτη πριν των Βαιων.Φορτωνουμε τα σεα μας τα μεα μας(μελισσοκερια,λαδια,αλευρια κλπ,κλπ συν την περιφημη πολυθρονα:))αγκαρευω τον κουνιαδο μου και καταφθανουμε στο Ελ.Βενιζελος(μιση ωρα ξεφορτωναμε).Τοποθετω την γιαγια σε μια θεση και παω σουναμενη κουναμενη να κανω τσεκ-ιν ,μολις βλεπει η τσεκινατζου(πολυ πετυχημενη η ονομασια)την πολυθρονα μου λεει καλε για ψαρεμα θα πατε?Ναι της λεω μαθαμε για κατι τονους στον Ιορδανη και παμε για fishing-tour μετην 85χρονη να κανει και κατι extreme πριν φυγει:bleh:.Τελος παντων τα κουτσοβρηκαμε,αν και μου ειπε οτι στο Ισραηλ μπορει να μην αφησουν να την περασω γιατι μπορει να χρησιμοποιηθει σαν οπλο:shock:.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
ωραια τα λες! καμια φωτο εχουμε; :)
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Της καρεκλας, για να ξέρουμε περι τίνος πρόκειται :)
Καλημερα ,αν ηξερα να ανεβαζω φωτο καλα θα ηταν:haha:οποτε μεχρι να μαθω θα βολευτειτε με τις γλαφυρες περιγραφες μου:innocent:(η περιφημη πολυθρονα ειναι απο αυτες που οπως ειπε η τσεκινατζου πας για ψαρεμα με την θεση για φραπε στο μπρατσο:)).Αψογη περιγραφη:clap:!(αυτοθαυμασμος:))!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Δεν ειναι δα και καμια επιστημη, πατας το κουμπακι ανεβασμα αρχειου και ανεβαζεις φωτογραφια. Εγω θελω να δω τα λαδια και τα αλευρια για να φτιαξω εικονα των αποσκευων, που καθομαι και μετραω τα εκατοστα στις βαλιτσες...
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Δεν ειναι δα και καμια επιστημη, πατας το κουμπακι ανεβασμα αρχειου και ανεβαζεις φωτογραφια. Εγω θελω να δω τα λαδια και τα αλευρια για να φτιαξω εικονα των αποσκευων, που καθομαι και μετραω τα εκατοστα στις βαλιτσες...
Καλημερα,απαντω αμεσα γιατι διαβαζω απνευστη μια ιστορια του yorgos,λοιπον πηγαμε με πρακτορειο οπως γραφω και δεν μας ειπαν τιποτα για κιλα και δευτερον τουλαχιστον απο οτι ειδα (ισως λογω προορισμου)ολοι μα ολοι ειχαν υπερβαρο τουλαχιστον 20 κιλα ο καθενας .Τωρα γιατι κανεις δεν ζητησε εξτρα χρηματα θα μεινουμε ολοι με την απορια εκτος αν ρωτησετε στο πρακτορειο (αν θελετε σας λεω ποιο ειναι αν επιτρεπετε απο το φορουμ).Αλλα μαλλον εχουνε πολυ καλα κονε:)!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
αν και μου ειπε οτι στο Ισραηλ μπορει να μην αφησουν να την περασω γιατι μπορει να χρησιμοποιηθει σαν οπλο:shock:.
:haha::haha::haha: αυτό ήταν το καλύτερο απ όλα !!!
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Καλημερα,απαντω αμεσα γιατι διαβαζω απνευστη μια ιστορια του yorgos,λοιπον πηγαμε με πρακτορειο οπως γραφω και δεν μας ειπαν τιποτα για κιλα και δευτερον τουλαχιστον απο οτι ειδα (ισως λογω προορισμου)ολοι μα ολοι ειχαν υπερβαρο τουλαχιστον 20 κιλα ο καθενας .Τωρα γιατι κανεις δεν ζητησε εξτρα χρηματα θα μεινουμε ολοι με την απορια εκτος αν ρωτησετε στο πρακτορειο (αν θελετε σας λεω ποιο ειναι αν επιτρεπετε απο το φορουμ).Αλλα μαλλον εχουνε πολυ καλα κονε:)!
Α!και για το φωτογραφικο μερος ,οι φωτο ειναι με κινητο οποτε δεν ξερω ουτε πως να τις βγαλω(παλια εγω -νεα τεχνολογια σημειωσατε 2:haha:)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Α!και για το φωτογραφικο μερος ,οι φωτο ειναι με κινητο οποτε δεν ξερω ουτε πως να τις βγαλω(παλια εγω -νεα τεχνολογια σημειωσατε 2:haha:)
Μπαινεις στην ιστορια σου απο το κινητο, πατας το ιδιο κουμπακι "Ανεβασμα αρχειου" και ανεβαζεις τη φωτο απο το κινητο. Κι εγω αυτο κανω, ειναι πιο γρηγορο σε σχεση με τον υπολογιστη.
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Μπαινεις στην ιστορια σου απο το κινητο, πατας το ιδιο κουμπακι "Ανεβασμα αρχειου" και ανεβαζεις τη φωτο απο το κινητο. Κι εγω αυτο κανω, ειναι πιο γρηγορο σε σχεση με τον υπολογιστη.
Καλη μου για να γινουν ολα αυτα πρεπει να ξερεις και τις λειτουργειες του κινητου σου:)(για να καταλαβεις μιλαμε για αναλφαβητο ατομο στην τεχνολογια, ειμαι επιπεδου βρεφικου τμηματος)Απο το πρωι εχω πρηξει τον Δευκαλιωνα οτι καλα το εγραψα πως το ανεβαζουν ομως,! 10 μηνυματα μου εστειλε το παλικαρι μεχρι να παρω μπρος:haha:
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
βλεπει η τσεκινατζου(πολυ πετυχημενη η ονομασια)την πολυθρονα μου λεει καλε για ψαρεμα θα πατε?Ναι της λεω μαθαμε για κατι τονους στον Ιορδανη και παμε για fishing-tour μετην 85χρονη να κανει και κατι extreme πριν φυγει
Εισαι απιστευτη και στην περιγραφη και στην ορολογια σου :haha::haha::haha:
Αλλαζε μονο αν θες καμια παραγραφο για να διαβαζεται το κειμενο πιο ευκολα.
Περιμενω την συνεχεια :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom