Η πρωτη μου επισκεψη

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.673
Ναι όντως τα ταξιδιωτικά γραφεία την κάνουν αυτήν την εκδρομή...Χιρόνα και Φίγκερες.Πολύ καλή η Χιρόνα αλλά και για τους λάτρεις της τέχνης,ειλικρινά η επίσκεψη στο μουσείο Νταλί είναι επιβεβλημένη...ακόμα κι εγώ που δεν είμαι εξπέρ στα της τέχνης,στο μουσείο έμεινα άφωνη!
Ακόμα εάν υπάρχει χρόνος μπορείς να επισκεφτείς την Ανδόρρα,εγώ ήθελα να πάω ακόμα κι αν το ταξιδιωτικό δεν την διοργάνωνε.Ευτυχώς μας πήγαν μονοήμερη αλλά το κακό ήταν ότι δεν είχαμε αρκετό χρόνο και γιαυτό δεν μου έκανε τρομερή εντύπωση.Πιστεύω όμως ότι αν υπάρχει χρόνος αξίζει πολύ τον κόπο και δεν είναι και μακριά!

Η ξεναγός μας είχε πει ότι του χρόνου θα υπάρχει γραμμή τρένου για εξπρές Βαρκελώνη-Παρίσι!Νομίζω ότι αν ξαναπήγαινα Βαρκελώνη (ή και Παρίσι αντίστοιχα) θα την έκανα αυτή τη διαδρομή!Εάν κάποιος πάει του χρόνου και υπάρχει αυτή η γραμμή,να κάνει οπωσδ΄ποτε τη διαδρομή.
Μηπως θυμασε το ονομα της ξεναγου?
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.673
καλησπερα!!!
ειμαι τοσο καινουρια στο forum που δεν ξερω καν αν κανω καλα που γραφω εδω αυτο που θα γραψω.
γιαυτο εννοειται οτι θα με διορθωσετε και θα με καθοδηγησετε στο σωστο'δρομο'.
περιπου πριν 2 βδομ,΄παρουσιαστηκα' στα νεα μελη, και απο τοτε προσπσθω να διαβασω τα παντα που αφορουν στη Βαρκελωνη,ετσι να μην σας κανω κουραστηκες ερωτησεις...
με λενε κατερινα,θα παμε με τον αντρα μου 10 μερες βαρκελωνη τον μαρτιο.
η αληθεια ειναι οτι με εχετε βοηθησει παααρα πολυ ,νομιζω οτι ξερω τα παντα,και εχω καταχαρει που διαβαζω αυτα που διαβαζω.
κλεισαμε το acta splendid,κοντα στην plaza cataluna και στο πανεπιστημιο.κλεισαμε τα αεροπορικα με iberia 305ε (πηγ/νε-ελα 2 ατομα) :clap:
-ειναι οντως φτηνα, δεν χαιρομαι τζαμπα ,ε?-

Εχω δυο ερωτησεις...
-κυκλοφορει κανεις αργα με ασφαλεια ή πρεπει να κανεις την προσευχη σου συχνα πυκνα?
(δεν περιμενω να μου εγγυηθητε τιποτα,απλα θελω να εχω μια εικονα) -μιλαμε για ΠΟΛΥ φοβητσιαρα...
y la pregunta numero dos es
-πού μπορουμε να παμε εκτος βαρκελωνης με τρενο πχ ημερησια εκδρομη,σε καποια αλλη πολη ειτε για καποιο αξιοθεατο της, ειτε για καφε ή φαγητο επειδη ειναι γραφικη?
(α! αληθευει οτι με λεωφορειο 2-3 ωρες δρομο μπορουμε να επισκευτουμε το μουσειο Dali?)
ειναι αρκετα ασφαλης πολη αν εξαιρεσουμε τις κλοπες
να περνεις μαζι σου μονο τα χρηματα τις ημερας που σκεφτεσε να ξοδεψεις
και να αφησεις τα ταξιδιωτικα σου εγγραφα στο ξενοδοχειο
σου ευχομαι να περασετε καλα και ισως να συναντηθουμε:)
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Μου ετυχε ενα απροοπτο τριημερο αυτο το Σαββατοκυριακο και με επιασε κυριολεκτικα απροετοιμαστο. Μια και δεν εχω πολυ χρονο να το ψαξω καλυτερα και πρεπει να κλεισω δωματιο, το ξενοδοχειο που προτεινατε ειναι βολικο ή να προτιμησω κάπου κοντυτερα στην Ράμπλας; Αυτην την εποχη βλεπω υπαρχει διαθεσιμοτητα και σε αρκετα άλλα..
 

katerinateo

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
εγω οπως θα ειδες και πιο πανω δεν εχω παει ακομη,αλλα αυτο που θα σου προτεινα να κανεις, ειναι να μπεις μεσω booking.com στο χαρτη της πολης και να δεις ενα ενα τα ξενοδοχεια που σου βγαζει στην περιοχη που θελεις.εγω ας πουμε σκεφτηκα οτι θα ειναι καλα να βρισκεται σε κεντρικο σημειο και κοντα σε σταθμο μετρο, και ετσι εψαχνα σε ολα τα ξενοδοχεια που μου εβγαζε ο χαρτης γυρω απο τους κεντρικοτερους σταθμους.
μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω παρα πανω
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Ξέρω ότι γράφω σε διάφορα threads κάθε φορά,αλλά δεν βρίσκω εκείνο που με καλύπτει οπότε είπα να γράψω εδώ. Μια από τις μέρες στη Βαρκελώνη θα αφιερωθεί σίγουρα στην περιοχή Montjuic.Σκεφτόμουν άνοδο με τελεφερίκ, επίσκεψη στο κάστρο, πικ νικ στους κήπους Jardinns del Mirador,φυσικά font magica και επίσκεψη σε κάποιο από τα μουσεία-αξιοθέατα της περιοχής (Μιρό, Ολυμπιακός Κύκλος, Pavilion,Museu Nacional d' art de Catalunya) και μάλλον θα αποφύγω το Poble Espanyol ως τουριστικό. Είναι εύκολες οι μετακινήσεις στην περιοχή ή από τη στιγμή που θα ανέβουμε ή θα έχει μόνο περπάτημα;
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Μια από τις μέρες στη Βαρκελώνη θα αφιερωθεί σίγουρα στην περιοχή Montjuic.Σκεφτόμουν άνοδο με τελεφερίκ, επίσκεψη στο κάστρο, πικ νικ στους κήπους Jardinns del Mirador,φυσικά font magica και επίσκεψη σε κάποιο από τα μουσεία-αξιοθέατα της περιοχής (Μιρό, Ολυμπιακός Κύκλος, Pavilion,Museu Nacional d' art de Catalunya) και μάλλον θα αποφύγω το Poble Espanyol ως τουριστικό. Είναι εύκολες οι μετακινήσεις στην περιοχή ή από τη στιγμή που θα ανέβουμε ή θα έχει μόνο περπάτημα;
Γενικά έχε στο νου σου ότι ο λόφος είναι αρκετά μεγάλος. Δεν έχει μόνο περπάτημα. Εκτός από το τελεφερίκ υπάρχουν και λεωφορεία που πηγαίνουν σε αξιοθέατα στον λόφο. Προσωπικά ανέβηκα στο κάστρο με λεωφορείο το οποίο πήρα από στάση στην πλατεία Espanya. Ενδιάμεσα έκανε στάση στο Μιρό.
Το μουσείο των τεχνών πηγαίνει άνετα <<πακέτο>> με τα συντριβάνια.
Υπ¨οψιν ότι αν χρειαστεί να ρωτήσεις κάποιον, πληροφορίες, για το τελεφερίκ, να διευκρινίσεις ότι θες αυτό για το κάστρο, επειδή υπάρχουν δύο. Το άλλο είναι αυτό που αρχίζει από τους πρόποδες του λόφου και περνάει πάνω από το λιμάνι.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Γενικά έχε στο νου σου ότι ο λόφος είναι αρκετά μεγάλος. Δεν έχει μόνο περπάτημα. Εκτός από το τελεφερίκ υπάρχουν και λεωφορεία που πηγαίνουν σε αξιοθέατα στον λόφο. Προσωπικά ανέβηκα στο κάστρο με λεωφορείο το οποίο πήρα από στάση στην πλατεία Espanya. Ενδιάμεσα έκανε στάση στο Μιρό.
Το μουσείο των τεχνών πηγαίνει άνετα <<πακέτο>> με τα συντριβάνια.
Υπ¨οψιν ότι αν χρειαστεί να ρωτήσεις κάποιον, πληροφορίες, για το τελεφερίκ, να διευκρινίσεις ότι θες αυτό για το κάστρο, επειδή υπάρχουν δύο. Το άλλο είναι αυτό που αρχίζει από τους πρόποδες του λόφου και περνάει πάνω από το λιμάνι.
Eυχαριστώ για την άμεση απάντηση!
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Συμφέρει να βάλω μια ισπανική καρτα sim για τις μέρες που είμαι στη Βαρκελώνη;
Έχω καρτοκινητο vodafone και οι επιλογές που δίνει δεν είναι ικανοποιητικές (traveller pack). Έχει κανεις κάτι να προτείνει;
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Καλησπέρα και από μένα! Την άλλη Κυριακή το πρωί πετάμε και εμείς. συνολικά 6 μέρες θα είμαστε εκεί. Θέλω σε μία μέρα να συνδυάσουμε μοναστήρι Μονσεράτ, Χιρόνα, Φιγκέρες. αυτές οι μονοήμερες εκδρομές που σε πάνε από το κέντρο δεν συμφέρουν με τίποτα. Σε πάνε μονο σε ένα μέρος και είναι πολύ ακριβά για 2 άτομα. Τουλάχιστον ότι βρήκα εγώ. Είμαστε ανάμεσα στο να νοικιάσουμε για μία μέρα αμάξι να είμαστε και με την άνεση μας ή να δούμε αν συνδυάζονται με τρένα κτλ. Ξέρει κανείς με την συγκοινωνία τι παίζει; Με το αμάξι φοβόμαστε λιγάκι μη χαθούμε αλλά βλέπω στο ιντερνετ δεν είναι και τόσο δύσκολο....
 

Agiro

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
καλησπέρα θα είμαστε οικογενειακώς στην Βαρκελώνη απο τις 11 Αυγούστου μέχρι τις 16 . θα μπορούσε κάποιος να μας αναφέρει για τα πιο σημαντικά happening που θα συμβούν στη πόλη ή κάτι το οποίο είναι σημαντικό να δούμε. Αλήθεια με τα παιδιά που τρώμε; Ευχαριστώ.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Μόλις γύρισα από Βαρκελωνηκ έχοντας πλέον αίσθηση των αποστασεων νομίζω ότι αυτό που λες δεν είναι εφικτό.
Επισκέφτηκα Χιρονα που απέχει 2 ώρες από Βαρκελώνη (πήρα το Barcelona bus από Estacio Nords ,,στάση Arc Triomph L1).
Η Χιρονα ήταν μια τεράστια έκπληξη.Μια παλιά πόλη αλλά τύπου μεσαιωνικό κάστρο που θέλει μιση μέρα τουλάχιστον απλα για να τη γύρισες.Ωραιες πλατείες κ μαγαζιά κ εκκλησίες.
By the way η πόλη αποτελεί περιοχή γυρισμάτων του 6ου κύκλου Game of Thrones
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.734
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom