Η πρώτη επαφή με το καντόνι του Valais

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Πριν λίγες μέρες γύρισα από σύντομη "επίσκεψη" στη περιοχή Brig-Visp.
Μείναμε στο Stalden. Σπιτάκι ξύλινο, (κάτω μένει η ιδιοκτήτρια στον πάνω όροφο εμείς), κάτι σαν "η Χιονάτη και οι 7 νάνοι"!!!!! Τρία δωμάτια+τεράστια κουζίνα (πλήρως εξοπλισμένη) 80 Ελβ.Φρ./ βράδυ + 40 Ελβ.Φρ. εφ' άπαξ όσο και να μείνεις για την καθαριότητα του τέλους.
 

despokkp

Member
Μηνύματα
86
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ ΟΔΙΚΩΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
KARVERO τι δουλεία κάνεις ακριβως στην Ελβετία?
 
Μηνύματα
90
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
ελβετια
Ονειρεμένο Ταξίδι
φιλανδια
παιδια καλησπερα.επειδη γνωριζετε απο ελβετια θα ηθελα λιγη βοηθεια.στις 6 ιανουαριου θα βρισκομαι ζυριχη για 4 μερες.ειναι ωραια πολη?τι να δω?και προπαντων αν ξερετε κανενα καλό μπαρακι ησυχο για βραδυ?θα ειμαι με την συζηγο.φτηνο και καλο φαγητο?συμφερει η καρτα για ολα τα μετεφορικα μεσα?ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Jkh

Member
Μηνύματα
47
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μιανμάρ-Καμπότζη
η Ελβετια ειναι μια υπεροχη χωρα για να μενει καποιος..Να χαμε και μεις μια δουλιτσα εκει περα..!
 

Kerveros

Member
Μηνύματα
53
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Cercedilla, Spain
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
KARVERO τι δουλεία κάνεις ακριβως στην Ελβετία?
Ας πούμε πως ασχολούμαι με business informatics (μία από τις επαγγελματικές μου δραστηριότητες)

Όσο για το νήμα, θα ενημερωθεί σύντομα με τη συνέχεια κα νέο φωτογραφικό υλικό. Απλά το τελευταίο 2μηνο ήταν εξόχως πιεστικό
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Πολυ σε ζηλευω.
Πολυ ωραια ευκαιρια να μπορεις να ζησεις σε αλλη χωρα για 1-2 χρονια ..οχι βεβαια για παραπανω και ειδικα σε χωρα με χιονια και κρυα.
 

eirini-amelie

Member
Μηνύματα
43
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Καππαδοκία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη! Κ τόσα άλλα
Δε μου εμφανιζει ουτε εμενα τις φωτο! Αχ δεν ξερεις ποσο ζηλεψα! Το Ματτερχορν ειναι το πιο εντυπωσιακο βουνο που ειδα ποτε. Ημουν στο Zermatt τον Ιουλιο. Περασα λιγες αλλα μαγευτικες μερες εκει. (δεν εχω γραψει ακομα εδω για αυτο το ταξιδι αλλα λεω καποια πραγματα στο blog μου αν σε ενδιαφερει να διαβασεις: Photos of a backpacker) Η ελβετια ειναι οντως μια ωραια χωρα για να ζει κανεις αν εξαιρεσεις το κρυο. Εγω ενθουσιαστηκα με τους ανθρωπους. Ηταν ολοι τους πολυ φιλοξενοι και καλοσυνατοι. Εσυ που θα τους εχεις μαθει καλυτερα τι γνωμη εχεις για τους Ελβετους? Πεφτω εξω?
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
ημουνα και εγω τον Ιουλιο...
αν και πανακριβο ειναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Βρεθήκαμε οικογενειακώς τον Αύγουστο 2010, ανεβήκαμε με το τελεφερίκ, μέχρι την τρίτη βάση, μετά νομίζω κατέβαινε από την άλλη μεριά, γύρω στο 50ρι το άτομο, αλλά μαγεία. Ένα αυτό και ένα το Ροκφέλερ. Πανάκριβη η Ελβετία (δηλ. μην υπερβάλουμε κιόλας περίπου + 20-30%) αλλά μια φορά στη ζωή μας ....
 

Orpheas

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ-ΝΤΙΖΟΝ-ΖΥΡΙΧΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΟΚΥΟ (ΙΑΠΩΝΙΑ)
Χαίρε

Σε ευχαριστώ πολύ Dorotija. Οι φωτογραφίες θα γίνονται καλύτερες καθώς θα συνεχίζεται η περιγραφή. Σκέψου πως δεν έχω μιλήσει καθόλου για χειμώνα προς το παρών:lol:
Αγαπητέ φίλε σε λίγες μέρες θα είμαι στην Ελβετία! Επιτέλους θα δώ απο κοντά την Ελβετία που τόσα ακούω! Βέβαια ξεκινάω με το αυτοκίνητο απο Στοκχόλμη με προοσρισμό την Αθήνα μα σκέφτηκα να κάνω μια διαφορετική διαδρομή (μέσω Παρισιού) και στην συνέχεια για Τρουά (Γαλλία) και μετά Βασιλεία και Ζυρίζη (Ελβετία)! Η αλήθεια είναι βέβαια πως θέλω να δώ, (όσο αυτό είναι εφικτό), το εκεί σύστημα καθώς και τις ομορφιές της εκεί χώρας! Αναρωτιέμαι όμως, (που σίγουρα θα ξέρεις) οι εκεί αυτοκινητόδρομοι (διεθνείς) εκτός το ότι είναι εξοπλισμένοι με κάμερες, εκτός του ορίου ταχύτητας που έχουν εκεί θα ήθελα να ξέρω την κατάσταση τον δρόμων καθώς και αν υπάρχουν, (σε τι συχνότητα), πρατήρια καυσίμων και οργανωμένα πάρκινγκ και αν υπάρχουν(σαν τους αυτοκινητόδρομους της Γερμανίας)! Θα ήταν μια πολύτιμη πληροφορία! Η διαδρομή που έχω προγραμματίσει είναι να μπώ απο την πόλη Mulhouse προς το Basel και απο εκεί καρφί για Ζύρίζη! Γνωρίζεις την διαδρομή πιστεύω! Απο την Ζυρίχη θα ταξιδέψω για Ανκόνα (Ίταλία) και την συνέχεια την ξέρεις Ηγουμενίτσα ή Πάτρα και απο εκεί Αθήνα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom