Μάλτα Η σειρά της Μάλτας

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.649
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Δεν έβγαινε με την καμία. Να έχω και κάτι νέο να δω οταν ξαναπάω... :cool:
Γιάννη, κάτσε και μέτρα όσα έχεις αφήσεις για άλλη φορά και υπολόγισε πόσα ταξίδια χρήμα και χρόνο θέλεις για αυτές τις εκκρεμότητες.
Μετά προσφέρω ώμο για να κλάψεις…
:haha: 😂
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Γιάννη, κάτσε και μέτρα όσα έχεις αφήσεις για άλλη φορά και υπολόγισε πόσα ταξίδια χρήμα και χρόνο θέλεις για αυτές τις εκκρεμότητες.
Μετά προσφέρω ώμο για να κλάψεις…
:haha: 😂
Ποτέ δε ξέρεις πότε θα ναι η άλλη φορά. Μπορεί και πολύ κοντά ώστε να πεις ας κάνω κάτι που δεν έκανα την πρώτη. Αν το θέσω πάντως έτσι συνολικά όπως το λες, άστο, θα κλαίω ώρες. :haha: :haha:
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.649
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Ποτέ δε ξέρεις πότε θα ναι η άλλη φορά. Μπορεί και πολύ κοντά ώστε να πεις ας κάνω κάτι που δεν έκανα την πρώτη. Αν το θέσω πάντως έτσι συνολικά όπως το λες, άστο, θα κλαίω ώρες. :haha: :haha:
Μου ήρθαν στο μυαλό τα δικά μου και μάλιστα μερικές εκκρεμότητες που έχω αφήσει σε ταξίδια που έχω κάνει 2 και 3 φορές. Να βρεθούμε να κλάψουμε παρέα…
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.935
Likes
40.784
Εγω παντως ξαναπηγα. Δεν εκανα κατι περισσοτερο απο την προηγουμενη φορα γιατι μας εφαγε η dolce vita, μαλιστα τη δευτερη φορα δεν μπηκα καν σε μουσειακους χωρους.
Γιαννη, τα ταξιδια solo κοστιζουν πολυ. Αλλα απο την αλλη ειναι φθηνοτερα απο το να πληρωνεις για δυο ατομα. Ελατε να κλαψουμε παρεα για τα δευτερα, γιατι θα κλαιω γοερα :D.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Εγω παντως ξαναπηγα.
Άμα κάτσει ευκαιρία με καμιά καλή παρέα κι εγώ θα ξαναπάω, ήταν πιο εύκολο κι από Ιταλία μη σου πω.
Γιαννη, τα ταξιδια solo κοστιζουν πολυ.
Μμμμ να σου πω, μόνο σε διαμονή που δε μοιράζεται ή αν θέλεις να κάνεις οποιαδήποτε δραστηριότητα που τα παραπάνω άτομα ρίχνουν την τιμή. Το δεύτερο δε μου χει τύχει ακόμα στην Ευρώπη, η διαμονή όμως αποτελεί μαχαιριά κάθε φορά, ειδικά τελευταία...
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
292
Likes
921
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
νύφη του Θερμαϊκού
στα σοβαρα ερωτήματα πρωί πρωι...τελικα είναι νύφη ή νύμφη? γιατί κι εγώ νύφη την έλεγα αλλά με διορθωσε καποιος γηγενής οτι το ορθόν είναι "νύμφη"....
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
στα σοβαρα ερωτήματα πρωί πρωι...τελικα είναι νύφη ή νύμφη? γιατί κι εγώ νύφη την έλεγα αλλά με διορθωσε καποιος γηγενής οτι το ορθόν είναι "νύμφη"....
Θεωρώ πως το ορθό είναι «νύμφη» (σα την ομώνυμη μπύρα) και είναι κάτι που σκάλωσα κι εγώ όταν το έγραφα. Έχει επικρατήσει πάντως το «νύφη» κυρίως μέσα από τα τραγούδια και τη λαϊκή παράδοση, γι' αυτό και το χρησιμοποίησα . ;)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Μέρα 2η - Για αρχή Βαλέτα



Ξύπνησα και κατέβηκα στην αίθουσα του πρωινού όπου επικρατούσε ήδη το αδιαχώρητο, κάτι που φανέρωνε ότι το ξενοδοχείο είχε αρκετό κόσμο. Έφαγα μέχρι σκασμού με τη χοληστερίνη να χτυπάει κόκκινα λόγω συνδυασμού αυγών, λουκάνικων, μπέικον, τυριών με μπόλικες τηγανιτές πατάτες και φασόλια. Το English breakfast στα καλύτερα του. Φυσικό κι επόμενο ήταν να βαρύνω και να βγω καμιά ώρα μετά, ξεκινώντας από τη γειτονιά του ξενοδοχείου που είχε μια ρημαδογοητεία:

DSC_0765.JPG


Έκανα μια σύντομη βόλτα στην προκυμαία όση ώρα περίμενα το λεωφορείο, με την εικόνα να μη με συγκινεί έτσι κι αλλιώς θυμίζοντας λίγο Πειραιά,

DSC_0767.JPG

DSC_0771.JPG


μέχρι που ήρθε το νο 16 που θα οδηγούσε ένα τέταρτο και κάμποσες στάσεις μετά στο τέρμα των αστικών στη Βαλέτα. Παρόλο που ο καιρός ήταν περισσότερο ανοιξιάτικος, η Χριστουγεννιάτικη αγορά ήταν σε πλήρη λειτουργία. Καμία σύγκριση βέβαια με αυτές τις κεντρικής Ευρώπης, είχα και πολύ φρέσκες της Πράγας λίγες μόνο μέρες πιο πριν:

DSC_0772.JPG


Το ίδιο και το μίνι λουνα παρκ στην πλατεία πίσω από το περίφημο «Triton Fountain»

DSC_0784.JPG


Προχώρησα προς τη γέφυρα Ponte La Valletta που περνάει πάνω από την τάφρο της παλιάς πόλης και οδηγεί στα ενδότερα:

DSC_0785.JPG

DSC_0788.JPG


Με το πρώτο κτήριο που με υποδέχονταν στα δεξιά να ναι αυτό του κοινοβουλίου, και ακολούθως το αρχαίο κτίσμα του Teatru Rjal:

DSC_0789.JPG

DSC_0790.JPG


Η πόλη άρχισε να με κερδίζει από τα πρώτα κιόλας βήματα σ’ αυτήν και τα πλακόστρωτα δρομάκια της μιας και σε κάθε γωνία είχε κάτι να σου δώσει, βλέποντας αρκετό κόσμο και τουρίστες να κάνουν ήδη τη βόλτα τους.

DSC_0795.JPG


Ανηφόρισα προς το ναό της Αγίας Αικατερίνης συνεχίζοντας λίγο ανηφορικά προς το κτήριο «Auberge de Castille» και τον στολισμένο περιβάλλοντα χώρο του:

DSC_0793.JPG

DSC_0801.JPG


Ο δρόμος St Paul με οδηγούσε σ’ ένα μπαλκόνι με καταπληκτική απέναντι θέα προς τη Senglea:

DSC_0813.JPG

DSC_0814.JPG


Βρισκόμουν ξανά πάνω από την τάφρο και τότε κατάλαβα ακριβώς και που βρίσκεται το περίφημο ασανσέρ που σε κατεβάζει στην στάθμη της θάλασσας και την παραλία, η είσοδος του οποίου βρισκόταν στους κήπους «Upper Barrakka» όπου θα περνούσα κι εγώ στη συνέχεια:

DSC_0817.JPG

DSC_0821.JPG


Οι κήποι είναι ένα από τα πιο όμορφα σημεία της πόλης και αποτελούσαν κομμάτι της επίσκεψης αρκετών, με κάθισμα στα παγκάκια κάτω από τα δέντρα

DSC_0822.JPG


αλλά και απρόσκοπτη θέα σ’ αυτήν όπως και στο μεγαλύτερο τμήμα απέναντι:

DSC_0827.JPG


Τα κανόνια ήταν έτοιμα να ηχήσουν στο καθιερωμένο καθημερινό τελετουργικό, το οποίο όμως δεν θα περίμενα.

DSC_0830.JPG


Κάθισα λίγο να σκεφτώ αν ήταν σοφότερο να συνεχίσω στη Βαλέτα ή να κατέβω να πάρω το πλοίο, καταλήγοντας στο δεύτερο σενάριο ως πιο λογικό. Εισιτηριάκι λοιπόν κόστους 1€ μετ’ επιστροφής για το άδειο ασανσέρ και αλλαγή σκηνικού, από το ύψος της θάλασσας αυτή τη φορά:

DSC_0838.JPG

DSC_0844.JPG


Προσπέρασα τους βαρκάρηδες με τις μικρές βαρκούλες που παραείναι τουριστικές, φτάνοντας στη προκυμαία απ’ όπου φεύγει το πλοίο που εκτελεί το συχνό δρομολόγιο ως απέναντι. Ο καιρός εξαιρετικός με τη θερμοκρασία σταθερά άνω των 20 βαθμών μου έδωσε την ευκαιρία να σταθώ στο κατάστρωμα για μερικές πολύ ωραίες όπως βλέπω εκ του αποτελέσματος λήψεις:

DSC_0852.JPG

DSC_0857.JPG


Ιδιαίτερα δε όταν μπαίνοντας στον κόλπο προκειμένου να δέσει στο λιμάνι, μειώθηκε η ταχύτητα του σκάφους:

DSC_0861.JPG

DSC_0873.JPG

Κατέβηκα με όρεξη προκειμένου να εξερευνήσω κι αυτή τη πλευρά του νησιού, η εξάντληση όμως που κουβαλούσα με φρέναρε προς ώρας, κάνοντας στάση στο πρώτο καφέ που βρήκα στο δρόμο μου.

DSC_0879.JPG


Ας είναι, μια παγωμένη δε πάει ποτέ χαμένη…
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Εκπληκτικές λήψεις , φοβερή η θέα από το Upper Barakka !!! Cisk σταθερή αξία !!! Ναι κάποιες γειτονιές όπως το πες είχαν μια ρημαδογοητεία ... Ναι τα πρωινά στα ξενοδοχεία της Μάλτας ήταν βασιλικά , με πάμπολλους γευστικούς πειρασμούς !!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Μέρα 2η - Στις τρεις πόλεις και το St Julian's



Όπως θα ‘χετε ήδη καταλάβει, βρισκόμουν στις περίφημες τρεις πόλεις (Vittoriosa, Senglea, Cospicua) και είχα ήδη ξεκινήσει ν’ ανεβαίνω τα σκαλιά προκειμένου να δω ότι περισσότερο μπορούσα στην πρώτη, χρόνου επιτρέποντος:

DSC_0892.JPG

DSC_0894.JPG


Οι εικόνες που αντίκρυζαν τα μάτια μου ήταν ειδυλλιακές, μιας και πέρα της δεδομένης ομορφιάς επικρατούσε και μια υπέροχη ησυχία, η οποία χαλούσε σπάνια καμιά φορά, μόνο από κάποιον μόνιμο κάτοικο:

DSC_0896.JPG

DSC_0898.JPG


Προχώρησα ως τη πύλη κάνοντας δεξιά στους Birgu Ditch Gardens για μερικές πανοραμικές:

DSC_0901.JPG

DSC_0906.JPG


Συνεχίζοντας στα ενδότερα κι ακόμα πιο όμορφα σημεία της Bigu:

DSC_0912.JPG

DSC_0917.JPG


Blue label δεν είχα δοκιμάσει τόσες ώρες στο νησί, γεγονός απαράδεκτο, κάτι που ευτυχώς διορθώθηκε με μια ακόμη στάση σ’ ένα καφέ της Victory Square, ίσα μέχρι να πέσει λίγο το σούρουπο:

DSC_0919.JPG

DSC_0921.JPG


Εκεί ακριβώς βρίσκεται και ναός του Saint Lawrence, κατασκευής του 17ου αιώνα, που αποτελεί ίσως το σημαντικότερο αξιοθέατο της περιοχής και τη δική μου επόμενη επίσκεψη,

DSC_0929.JPG


λίγο πριν κατέβω απ’ τα σκαλάκια και πάλι στο ύψος της θάλασσας για να πάρω το δρόμο της επιστροφής, απαθανατίζοντας τις μαγικές εικόνες των τριών πόλεων.

DSC_0933.JPG

DSC_0946.JPG


Σίγουρα δεν είδα σε καμία περίπτωση όσα προσδοκούσα αλλά δε το φέρω και πολύ βαρέως. Έστω κι έτσι είχε την αξία του.

DSC_0949.JPG


Το δρομολόγιο του πλοίου ήταν το τελευταίο, γύρω στις 6:30 το απόγευμα και το εισιτήριο που χα εκδώσει (3,80€) ήταν μετ’ επιστροφής. Φυσικά και κάθισα πάλι στο κατάστρωμα μιας και η νυχτερινή φωτογραφία στη Μάλτα έχει πολλαπλές αφορμές, ιδιαίτερα μέσα από πλεούμενο:

DSC_0960.JPG

DSC_0965.JPG


Δεν αργήσαμε να φτάσουμε απέναντι στη Βαλέτα, με τη διαδρομή να ναι πλέον γνωστή. Ασανσεράκι και ξανά στους κήπους Barrakka, με τη φωτογραφική μηχανή να γράφει ακατάπαυστα:

DSC_0985.JPG

DSC_0988.JPG


Ωπ΄ να το και πάλι το φεγγάρι πάνω απ’ τη Βαλέτα, εγώ φταίω που κάνω στάσεις;

DSC_0989.JPG


Προχώρησα παράλληλα με τους κήπους έχοντας σκοπό να κάνω τη βόλτα μου στην πρωτεύουσα, με τον σερβιτόρο που καθόταν στην υποδοχή της Fat Harry's Pub να μου «χαλάει» προς ώρας τα σχέδια, όταν με το που έπεσε το μάτι μου πάνω στην είσοδο άκουσα το «παρακαλώ κύριε, περάστε»

DSC_0999b (3).JPG


Εντάξει, μη κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας, δε δυσκολεύτηκε καθόλου ο άνθρωπος, άλλο που δεν ήθελα κι εγώ για στάση σε Ιρλανδική.


DSC_0999b (4)c.jpg


Ήπια την μπυρίτσα μου στα σβέλτα και αναχώρησα περνώντας κι έξω από τον περικυκλωμένο από τραπεζοκαθίσματα κι άλλα κτήρια καθεδρικό του συνονόματου St. John's, γεγονός που με ξενέρωσε λίγο:

DSC_0999b (7).JPG


Η νυχτερινή Βαλέτα ήταν κι αυτή εξαιρετική, μ’ εμένα να τείνω να καταλήξω ότι το νησί είναι γενικότερα πολύ πιο φωτογενές τις βραδινές ώρες, αλλά αυτό ας το κρίνετε εσείς:

DSC_0999b (9).JPG


Παρασκευή απόγευμα και όλοι ήταν έξω, απολαμβάνοντας μεταξύ άλλων τα κρασιά και τα εδέσματα της αγοράς. Όχι εγώ, που αφού τσίμπησα 2 από τα περίφημα Μαλτέζικα pastizzi (τυρόπιτες δηλαδή με ανθότυρο), κατέβηκα στο τέρμα των λεωφορείων και πήρα το πρώτο για την περιοχή του St Julian's:

DSC_0999b (16).JPG

DSC_0999b (24).JPG


Οι αποστάσεις μπορεί να ναι μικρές, αλλά οι στάσεις που κάνουν τα αστικά στη Μάλτα είναι άπειρες, έτσι κατέβηκα περί τα 20 λεπτά μετά κάνοντας αρχικά μια βόλτα στην προκυμαία, βλέποντας απέναντι τον φωταγωγημένο ναό του tal-Karmnu:

DSC_0999b (29).JPG


Ο εξίσου καλός βραδινός καιρός έδινε την ευκαιρία σε πολύ κόσμο να καθίσει στις αυλές και τους εξωτερικούς χώρους των μαγαζιών όπως μπορείτε να δείτε:

DSC_0999b (36).JPG


Εγώ όμως είχα συγκεκριμένο σκοπό και στόχο φτάνοντας ως εκεί, κι αυτός δεν ήταν άλλος από το City Of London Bar, ένα κλασσικό μπαρ που ιδρύθηκε και σερβίρει από το 1914 παρακαλώ (μα τι ωραίο έτος) αδιάκοπα ως σήμερα όπως λέει ο αστικός μύθος.

DSC_0999b (34).JPG


Υπήρχε καλύτερος τρόπος για να κλείσει η πρώτη μου ουσιαστικά ημέρα μου στη Μάλτα;

DSC_0999b (36)b.jpg


Δε νομίζω… ;)
 

pepakos

Member
Μηνύματα
158
Likes
404
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή 🇦🇷
Πολύ ωραία η ιστορία σου ως τώρα... ήμουν κ εγω στη Μάλτα λίγες μέρες πριν από εσένα... το 3ημερο των Χριστουγέννων, και ομολογώ αν και " καλοκαιρινός προορισμός " , την απολαύσαμε !

Το φαγητό πως σου φάνηκε? Δυσκολευτήκαμε λόγω ημερών η αλήθεια ειναι, τα περισσότερα εστιατόρια δούλέυαν μόνο με κρατήσεις κ ήταν full booked.

Επίσης μας έκανε εντύπωση το πόσο καλά αγγλικά μιλούσαν όλοι !
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.732
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom