Ryanair Η Ryanair σε 10 ελληνικά αεροδρόμια - συνεργασία με Olympic Handling

dimitris70

Member
Μηνύματα
97
Likes
20
Ανεφερα τις Βρυξελλες νομιζοντας οτι εχει και απο Χανια seasonal πτηση η Α3 ενω τελικα εχει μονο απο Ηρακλειο.

Οσο για τους Ελβετους, αυτοι κυριως εξυπηρετουσαν transit επιβατες. Πολυ μεγαλο ποσοστο συνεχιζαν για αλλες πολεις της Ευρωπης μεσω της Ζυριχης που ειναι απο τα σημαντικα hub για connections. Βασικα οσοι ηξερα απο Θεσσαλονικη και ταξιδευαν στην Ευρωπη ολοι πηγαιναν μεσω Ζυριχης. Τωρα η Θεσσαλονικη εχει απομονωθει απο πολλες ευρωπαικες πολεις και οι μονες συνδεσεις ειναι μεσω MUC που νομιζω ειναι και αρκετα τσιμπημενες.

Το σημαντικο ειναι αν αξιζει να επιδοτουμε, αν οι τοπικοι φορεις δεν εχουν κερδος απο την επενδυση αυτη αλλα μπαινουν και μεσα, δεν αξιζει τοτε... Το φετινο καλοκαιρι πιστευω θα αποδειξει αν εκαναν σωστα... ;);)
Αυτό που ξέρω εγώ απο φίλους Χανιώτες είναι ότι υπήρξε μια μεγάλη πτώση απο τον εγχώριο τουρισμό λόγω κρίσης - γνωστός αγαπημένος προορισμός των Αθηναίων και όχι μόνο τα Χανιά- ενώ 'βούλιαξαν' στην κυριολεξία απο ξένους και ειδικά Ιταλούς οι οποίοι άφησαν λεφτά....
Επίσης μην ξεχνάτε ότι με αυτές τις εταιρείες ταξιδεύουν πελάτες που θα αφήσουν λεφτά παντού (ξενοδοχεία, εστιατόρεια, ενοικιάσεις αυτοκινήτων, στην ύπαιθρο γιατί γυρίζουν την Κρήτη κ.τ.λ.) αντιθέτως με ¨πλούσιους¨ πολλούς πελάτες που διαλέγουν την λύση του ΑΙ και δεν ξεμυτίζουν απο το ξενοδοχείο.
Πολλοί δε μου ανέφεραν ότι έκαναν ολόκληρη καμπάνια για να μαζευτούν τα λεφτά της επιχορήγησης ,όπως π.χ ο εμπορικός σύλλογος, οπότε σίγουρα κάτι ξέρουν παραπάνω απο εμάς.....
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Αυτό που ξέρω εγώ απο φίλους Χανιώτες είναι ότι υπήρξε μια μεγάλη πτώση απο τον εγχώριο τουρισμό λόγω κρίσης - γνωστός αγαπημένος προορισμός των Αθηναίων και όχι μόνο τα Χανιά- ενώ 'βούλιαξαν' στην κυριολεξία απο ξένους και ειδικά Ιταλούς οι οποίοι άφησαν λεφτά....
Επίσης μην ξεχνάτε ότι με αυτές τις εταιρείες ταξιδεύουν πελάτες που θα αφήσουν λεφτά παντού (ξενοδοχεία, εστιατόρεια, ενοικιάσεις αυτοκινήτων, στην ύπαιθρο γιατί γυρίζουν την Κρήτη κ.τ.λ.) αντιθέτως με ¨πλούσιους¨ πολλούς πελάτες που διαλέγουν την λύση του ΑΙ και δεν ξεμυτίζουν απο το ξενοδοχείο.
Πολλοί δε μου ανέφεραν ότι έκαναν ολόκληρη καμπάνια για να μαζευτούν τα λεφτά της επιχορήγησης ,όπως π.χ ο εμπορικός σύλλογος, οπότε σίγουρα κάτι ξέρουν παραπάνω απο εμάς.....
Ο εγχωριος τουρισμος ηταν αναμενομενο να πεφτει και λογω κρισης, αλλα και λογω τιμων. Οταν θελει η Α3 100-120€ πηγαινε ελα Αθηνα-Χανια ενω με τα ιδια λεφτα βρισκω Ρωμη, Μοναχο, Βερολινο, Λονδινο, Μιλανο κλπ σιγουρα δεν θα προτιμησω να δωσω τα λεφτα μου για να παω καπου εντος Ελλαδας. Οσο ομορφα μερη και να εχει η Ελλαδα που δεν τα φτανεις με το αυτοκινητο, το κοστος γινεται απαγορευτικο...
 

Milolos

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Αυτό που ξέρω εγώ απο φίλους Χανιώτες είναι ότι υπήρξε μια μεγάλη πτώση απο τον εγχώριο τουρισμό λόγω κρίσης - γνωστός αγαπημένος προορισμός των Αθηναίων και όχι μόνο τα Χανιά- ενώ 'βούλιαξαν' στην κυριολεξία απο ξένους και ειδικά Ιταλούς οι οποίοι άφησαν λεφτά....
Επίσης μην ξεχνάτε ότι με αυτές τις εταιρείες ταξιδεύουν πελάτες που θα αφήσουν λεφτά παντού (ξενοδοχεία, εστιατόρεια, ενοικιάσεις αυτοκινήτων, στην ύπαιθρο γιατί γυρίζουν την Κρήτη κ.τ.λ.) αντιθέτως με ¨πλούσιους¨ πολλούς πελάτες που διαλέγουν την λύση του ΑΙ και δεν ξεμυτίζουν απο το ξενοδοχείο.
Πολλοί δε μου ανέφεραν ότι έκαναν ολόκληρη καμπάνια για να μαζευτούν τα λεφτά της επιχορήγησης ,όπως π.χ ο εμπορικός σύλλογος, οπότε σίγουρα κάτι ξέρουν παραπάνω απο εμάς.....

Καλησπερα και απο μενα,σαν χανιωτης θα επιβεβαιωσω τα οσα λέει ο φιλος Δημητρης,οσο αφορα την κινηση του τουρισμου στα Χανια το περασμενο καλοκαιρι! Υπηρξε πτωση του εγχωριου τουρισμου αλλα λογω τον πτησεων της rayn υπηρξε προσελευση ξενων τουριστων που παραδοσιακα προτιμουν αλλα μερη της ελλαδος για διακοπες. Στα Χανια παραδοσιακα ερχονται κυριως Σκανδιναβοι και Γερμανοι ενω περυσι υπηρξε μεγαλη προσελευση και Ιταλων, οι οποιοι συνηθως επελεγαν πιο πολυ απο οτι ξερω,τα νησια τον Κυκλαδων. Ετσι πιστευω οτι τα Χανια με τις εν λογω πτησεις κερδιζουν σε βαρος αλλων ελληνικων πρόρισμων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.811
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom