Θα μένετε σε ξενοδοχείο όπου τα δωμάτια είναι πάνω σε δέντρα?

Loca Corazon

Member
Μηνύματα
106
Likes
41
Μου αρέσει πολύ η ιδέα ... δεν μου αρέσουν καθόλου τα συγκεκριμένα δεντρόσπιτα! Απα πα! Για τα δικά μου γούστα "πάντρεψαν" πολύ άχαρα την φύση με την αρχιτεκτονική ... ;)
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Αχ τα καημένα τα δεντράκια τι τραβάνε !!!! :(

Φαντάσου εκεί που κοιμάσαι στο ωραίο σου κρεβατάκι, να έλθει ο ξυλοκόπος με το ηλεκτρικό πριόνι ....
και το σπιτάκι σου να στηρίζεται σε ένα-δύο κορμούς δέντρων :haha::haha: Απαπα!.....
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Σε tree house μενω και τωρα μου βαλατε ιδεες μηπως πρεπει να το νοικιασω? αφου τα γουσταρει ο κοσμος.
Υπαρχει ενα μικρο προβλημα οταν φυσαει πολυ και βρεχει πολυ.

Κατα τα αλλα μια χαρα ειναι εχει και ασυρματο ιντερνετ.:D
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
ουυυ κι εγώ με τρέλα!:p
 

flora

Member
Μηνύματα
37
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Αζόρες-Μαδέιρα
οχι οχι οχι!!! γιατι πάντα επιλέγουμε τρόπους να είμαστε όλο και πιο καταστροφικοί με το περιβάλλον; δεν είναι ότι δε μου αρέσει η ιδέα, απλά θεωρώ ότι με αυτό τον τρόπο βεβηλώνουμε το φυσικο τοπιο.
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Άνετα! Για κάποιες μέρες τουλάχιστον!
Υπάρχει ολόκληρο ρεύμα αρχιτεκτονικής που ασχολείται με τα δεντρόσπιτα και πολύ άνθρωποι ονειρεύονται να αποκτήσουν ένα. Εμένα μου θυμίζει κάτι σαν την έξαρση με τα πλωτά σπιτιά (πχ στο Άμστερνταμ), όπου οι άνθρωποι κατα καιρούς εκμεταλεύονται (θετικά στη προκειμένη) τα χαρακτηριστικά της περιοχής τους, του τόπου τους, για διαφορετική -ίσως- ποιότητα ζωής. Βέβαια αυτό πρέπει να γίνει και υπό κατάλληλες προυπόθεσεις. Δε θα δεις μπετονένιο σπίτι πάνω σε δέντρο αλλά πιο φρέντλι υλικά όπως ξύλο. Από αυτή τη πλευρά Φλόρα δε νομίζω ότι κάνει κακό στο περιβάλλον, αντιθέτως έρχεσαι πιο κοντά στη φύση.
Γενικότερα αυτού του τύπου οι ιδέες κατασκευών δεν είναι καινούριες υπήρχαν πάντα γιατί ο άνθρωπος προσπαθει να προσαρμόζεται στις εκάστοτε κλιματικές αλλαγές, με πιο ενεργοβόρα τη σημερινή.
Πχ τα ιγκλού, οι κατοικίες από πηλό στη βόρεια Αφρική, οι ξύλινες καλύβες και άλλα είναι παρόμοια δείγματα αρχιτεκτονικής για προσαρμογή σε άλλες εποχές.
 

flora

Member
Μηνύματα
37
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Αζόρες-Μαδέιρα
τι γίνεται όμως με τους επισκέπτες χωρίς οικολογική συνείδηση; στην ολλανδία οι άνθρωποι που ζουν στα πλωτα σπίτια σέβονται το χώρο γιατι αν δεν το κάνουν, θα είναι αυτοί που θα υποστούν τις συνέπειες (ως μόνιμοι κάτοικοι). σκουπίδια και ηχορύπανση είναι βέβαια=> κάποια ζώα,ίσως σπάνια είδη, εγκαταλείψουν το φυσικό τους περιβάλλον. αξίζει τον κόπο; για κάποιους ναι, για 'μενα όχι. δεν κατηγορώ όσους το επιλέξουν, απλα εγω για λόγους συνειδησης και μόνο θα επιλέξω να μείνω σε άλλο ξενοδοχείο.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Εχω μεινει σε δεντροσπιτο στη Ταιλανδη σε ενα εθνικο παρκο το Καο
Σοκ , ωραια εμπειρία ήταν ...
Ερση και εγω αναρωτιομουν για την τουαλετα , αλλά ειχε( και με ντουζιερα!) και ηταν μια χαρά ...
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ναι,αλλα οχι σουηδια .. Τις τιμες τις ειδε κανεις;;;;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.934
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom