Ταϊλάνδη Θα ξαναπηγαίνατε Ταϊλάνδη?

dimiko

Member
Μηνύματα
62
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΖΑΜΑΪΚΑ
Η αλήθεια ειναι πως εχω και εγω καταπληκτικες φωτογραφιες,ιδιαιτερα απο την Mae Nam, αλλα ας πουμε οτι προτιμω τα διαυγή δροσερά νερα, και αντε...λογικο να μην υπαρχουν δροσερα...διαυγη ομως???


Διαυγή νερά στην Ταυλάνδη είναι δύσκολο να βρεις, είναι σαν να ψάχνουμε δροσερά νερά στο Ντουμπάι!!…. Αν δεν έχεις πάει σου προτείνω να πας Μαλδίβες….. Σε αυτό το μέρος τα νερά είναι παααααααρα πολύ ωραία!!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Δεν βαραω κανεναν απλα λεω οτι ειναι fake οι Ταυλανδοι σε αυτα που διαφημιζουν και γενικως υπερεκτιμημενη η Ταυλανδη.Btw το οτι ειναι του 1821 τωρα το προσεξα που το πες!!!
Με πολύ ελαφριά καρδιά αποκαλείς fake ένα λαό λές και πρόκειται για αντικείμενο...
Ταυλάνδη για ολους σας σημαίνει το πούκετ και η πατάγια.
ασχοληθείτε λίγο με την χώρα και τους ανθρώπους της,ταξιδεψτε την γνωρίστε την και μετα τα λέμε...
Μην ακούω τέτοια πράγματα να λέγονται για καμμιά χώρα και τόσο αβασάνιστα !!!!
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Με πολύ ελαφριά καρδιά αποκαλείς fake ένα λαό λές και πρόκειται για αντικείμενο...
Ταυλάνδη για ολους σας σημαίνει το πούκετ και η πατάγια.
ασχοληθείτε λίγο με την χώρα και τους ανθρώπους της,ταξιδεψτε την γνωρίστε την και μετα τα λέμε...
Μην ακούω τέτοια πράγματα να λέγονται για καμμιά χώρα και τόσο αβασάνιστα !!!!
Οτι ειδα λεω.Ισως ο ορος fake να ειναι λιγο τραβηγμενος αλλα αυτη την εντυπωση αποκομιση οπου πηγα..(Μπανγκοκ-Αγιουταγια-Πουξετ-Κραμπι).Παντως η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα να ξαναπαω κυριως για το βορρα που ακουσα καλα λογια απο την αλλη οσο σκεφτομαι τι ειδα λεω δεν παω σε καμια Νικαραγουα καλυτερα?Τουλαχιστον εκει ξερεις τι σε περιμενει!(Και δεν κανω πλακα,πιθανοτατα next time θα παω κεντρικη αμερικη!)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Οτι ειδα λεω.Ισως ο ορος fake να ειναι λιγο τραβηγμενος αλλα αυτη την εντυπωση αποκομιση οπου πηγα..(Μπανγκοκ-Αγιουταγια-Πουξετ-Κραμπι).Παντως η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα να ξαναπαω κυριως για το βορρα που ακουσα καλα λογια απο την αλλη οσο σκεφτομαι τι ειδα λεω δεν παω σε καμια Νικαραγουα καλυτερα?Τουλαχιστον εκει ξερεις τι σε περιμενει!(Και δεν κανω πλακα,πιθανοτατα next time θα παω κεντρικη αμερικη!)
Δεν σε μαλώνω αλλα καλό θα ήταν να μην γράφομε λέξεις έτσι για να γράφομε..δικαίωμα σου να επιλέξεις οτι θέλεις ..
το ίδιο θα σου έλεγα για οποιαδήποτε χώρα και λαούς..
Το ταξίδι έχει και πόνο,έχει κόπο,αρκεί να είσαι διατεθειμένος και αποφασισμένος να γνωρίσεις τον κάθε τόπο και όχι να πας για να πάς και ουτε να περάσεις ζάχαρη μονάχα..
άσε με εμένα έχω άλλη τοποθέτηση στο θέμα αυτό..sorry κιόλας!
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Δεν σε μαλώνω αλλα καλό θα ήταν να μην γράφομε λέξεις έτσι για να γράφομε..δικαίωμα σου να επιλέξεις οτι θέλεις ..
το ίδιο θα σου έλεγα για οποιαδήποτε χώρα και λαούς..
Το ταξίδι έχει και πόνο,έχει κόπο,αρκεί να είσαι διατεθειμένος και αποφασισμένος να γνωρίσεις τον κάθε τόπο και όχι να πας για να πάς και ουτε να περάσεις ζάχαρη μονάχα..
άσε με εμένα έχω άλλη τοποθέτηση στο θέμα αυτό..sorry κιόλας!

Καλα δεν ειπα και τπτ!Αμα ηθελα να μην εχω κοπο και πονο δεν θα ταξιδευα οπως ταξιδευω!!(Ακομα ποναει η μεση μου απο κατι 12ωρα νυχτερινα λεωφορεια με "κρεβατι" σε κεινη τη μερια του κοσμου!)Προς θεου δεν ειπα οτι η Ταυλανδη δεν ειναι ωραια ουτε οτι δεν θα ξαναπαω!Απλα δεν βρισκω λογικο τον τοσο χαμο που γινεται για αυτην!Συμφωνω με τον Traveller που ειπε καπου οτι ειναι υπερεκτιμημενη!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Μηπως οι δυτικοι επισκεπτες της Ταιλανδης να βελτιωσουν λιγο τις συμπεριφορες τους και απαιτησεις τους?
Τα αυθορμητα χαμογελα σβηνουν οταν δεν υπαρχει ο αντιστοιχος σεβασμος σε ενα λαο που μαστιζετε απο υπερβολικο τουρισμο με ολα τα κακα που αυτο συνεπαγετε.
Το αν αλλαζει η νοοτροπια τους,το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν φταινε οι ιδιοι.
Πιθανον να εχουν δει πολλα τα σχιστοματικα ματακια τους και η ευγενια και ταπεινοφροσυνη καθε μερα που περνα να πηγαινει περιπατο.


Οσο για το θεμα μας....
Εχω παει μερικες φορες Ταιλανδη και δεν βλεπω την ωρα να ξαναπαω.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Καλα δεν ειπα και τπτ!Αμα ηθελα να μην εχω κοπο και πονο δεν θα ταξιδευα οπως ταξιδευω!!(Ακομα ποναει η μεση μου απο κατι 12ωρα νυχτερινα λεωφορεια με "κρεβατι" σε κεινη τη μερια του κοσμου!)Προς θεου δεν ειπα οτι η Ταυλανδη δεν ειναι ωραια ουτε οτι δεν θα ξαναπαω!Απλα δεν βρισκω λογικο τον τοσο χαμο που γινεται για αυτην!Συμφωνω με τον Traveller που ειπε καπου οτι ειναι υπερεκτιμημενη!
Ασε τον Traveller τώρα...
Εξάλλου αυτο που είπε ειναι οτι ειναι υπερεκτιμημένη.. και έτσι είναι.δεν έθιξε όμως ούτε την χώρα ούτε τον λαό της.
Αλλο τώρα. χαίρομαι που ταξιδεύεις με όλα τα μέσα ..και δεν είσαι δογματικός με την χώρα.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Μηπως οι δυτικοι επισκεπτες της Ταιλανδης να βελτιωσουν λιγο τις συμπεριφορες τους και απαιτησεις τους?
Τα αυθορμητα χαμογελα σβηνουν οταν δεν υπαρχει ο αντιστοιχος σεβασμος σε ενα λαο που μαστιζετε απο υπερβολικο τουρισμο με ολα τα κακα που αυτο συνεπαγετε.
Το αν αλλαζει η νοοτροπια τους,το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν φταινε οι ιδιοι.
Πιθανον να εχουν δει πολλα τα σχιστοματικα ματακια τους και η ευγενια και ταπεινοφροσυνη καθε μερα που περνα να πηγαινει περιπατο.
Και πολύ ... light τα λες.
Στο θέμα μας:
Φυσικά και θα ξαναπήγαινα, αφου δεν κάθησα και πολύ εκεί, όμως ειναι τόσοι και τόσοι οι προορισμοί που δεν έχω πάει ούτε μια φορά...
(Προβοκατόρικα όμως θα πώ: Στο Λάος θα ξαναπήγαινα με ....χίλια)
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Ασε τον Traveller τώρα...
Εξάλλου αυτο που είπε ειναι οτι ειναι υπερεκτιμημένη.. και έτσι είναι.δεν έθιξε όμως ούτε την χώρα ούτε τον λαό της.
Αλλο τώρα. χαίρομαι που ταξιδεύεις με όλα τα μέσα ..και δεν είσαι δογματικός με την χώρα.
Μα δεν ειμαι δογματικος απλα λεω την αποψη μου (οτι ειναι υπερεκτιμημενη).Καλα που τους εθιξα????
xenos εχεις δικιο σε αυτο που λες ο πολυ τουρισμος αλλοιωνει καταστασεις και συνηθειες.Anyway..
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.350
Δε λεω καλη η Ταυλανδη αλλα υπαρχουν διαμαντια οπως η Μαλαισια...
Εδώ διαφωνούμε πλήρως φίλε Varis81...το αίσχος της Μαλαισίας είναι πράγματι το μόνο αυθεντικό. Μακράν η πιο αδιάφορη-χάλια χώρα της Ν.Α. Ασίας...έχει και η Ταϋλάνδη σίγουρα χάλια-κατεστραμμένα μέρη, αλλά έχει και απίστευτα (όρεξη να έχεις να ψάξεις). Που η Μαλαισία ζήτημα αν έχει. Το μεγαλύτερο μέρος της ηπειρωτικής χώρας είναι αίσχος...να μη πω όλο.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.053
Likes
7.802
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Οι λόγοι για τους οποίους επισκέπτεται κάποιος μια χώρα είναι πολλοί και - κυρίως - υποκειμενικοί. Όπως επίσης και το τι εισπράττει ο καθένας απ' αυτήν είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων. Ως εκ τούτου, δεν θα μπώ στον πειρασμό να σχολιάσω κάποιες από τις παραπάνω αναφορές. Απλά θα πω, έχοντας επισκεφτεί 4 από τις χώρες της ΝΑ Ασίας, ότι οι άνθρωποι στη Μαλαισία είναι οι πιο ειλικρινείς και φιλικοί (εν τω συνόλω) απ' όσους έχω γνωρίσει στην περιοχή και αυτό, για μένα, αποτελεί έναν καλό λόγο για να ξαναεπισκεφτώ μια χώρα.
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Φιλε GTS διαφωνουμε και ευτυχως γιατι αλλιως δεν γινεται συζητηση!Τη Μαλαισια δεν θα την ελεγα και αισχος παντως ουτε την Ταυλανδη εννοειται!Παντως το πιο σωστο το ειπε ο babaduma:
Το τι εισπραττει ο καθενας σε μια χωρα ειναι συναρτηση πολλων παραγοντων και κυριως συγκηριακων γεγονοτων.Οποτε καμια γνωμη δεν ειναι σωστη απλα ειναι αυτο που ειναι δηλαδη γνωμη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.209
Μηνύματα
883.798
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom