Ολλανδία Θα παω Ολλανδια και θελω τη βοηθεια σας :)

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Αγαπητή @ANNA141414 αν ενδιαφέρεσαι για φυσική ομορφιά, λάθος χώρα διάλεξες. Η Ολλανδία φημίζεται για την τεχνητή της ομορφιά (όλα τα κανάλια της είναι τεχνητά). Κατά τα άλλα δεν έχει κάτι άλλο εκτός από καταπράσινα επίπεδα λιβάδια με πολλές αγελάδες συν τα καλλιεργημένα με τουλίπες χωράφια (επίσης τεχνητά).

Είναι κρίμα να πας σε αυτή τη χώρα και να μην επισκεφτείς το πανέμορφο Αμστερνταμ με τα ωραία σπίτια από κόκκινα τουβλάκια, τα υπέροχα κανάλια του, τη μοναδική αγορά των λουλουδιών και κυρίως τα ανεπανάληπτα μουσεία του όπως το Rijksmuseum, το μουσείο Van Gogh και το μουσείο της πόλης του Αμστερνταμ!

H Ουτρέχτη πάλι είναι πολύ όμορφη επίσης, έχει έναν ενδιαφέρον καθεδρικό ναό, μπορείς να πιεις τη μπύρα σου κυριολεκτικά δίπλα στο κανάλι, αλλά κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται ολόκληρη ημέρα.

Το Delft από τις μικρότερες πόλεις που προτείνεις (η Ολλανδία έχει πολλές μικρές πόλεις, δεν είναι ακριβώς χωριά) είναι πολύ ξεχωριστό λόγω της ιστορίας του (παλλιά πρωτεύουσα της χώρας), του Vermeer (καταπληκτικός ζωγράφος) καθώς και της κεραμεικής του που μοιάζει με την κινέζικη κεραμική. Εχει εκκλησίες μαυσωλεία, μάλιστα ο πύργος μιας από αυτές γέρνει, κάτι σαν τον Πύργο της Πίζας.

Η Χάγη επίσης που είναι πολύ κοντά, εκτός του ότι είναι μία επιβλητική σύγχρονη πόλη, έχει πολύ καλή επαφή με τη θάλασσα (έχει παραλία με beach bar) και επίσης μπορείτε να επισκεφτείτε απ΄έξω τα Διεθνή Δικαστήρια (Peace Palace) και το Κοινοβούλιο της Ολλανδίας περιτριγυρισμένο με νερό.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Με τι θα κινηθείς?
Τα Volendam, Edam ,Marken και Zaanse schans μπορείς να τα δεις σε μια ημέρα ακόμα και με τα λεωφορεία απλά κατά την άποψη μου, τα θεωρώ υπερεκτιμημένα. Δεν ενθουσιάστηκα κιόλας.

Το Giethoorn είναι μακριά από αυτά σε άσχετη περιοχή. Είναι 1:30 ώρα από το Άμστερνταμ με το αυτοκίνητο. Μπορείς να πας και με συνδυασμό τρένων-λεωφορείων αλλά και πιο χρονοβόρο είναι και σίγουρα θα σου βγουν 50-60 ευρώ τα εισιτήρια συνολικά.

Αν έχεις λίγες μέρες μη πελαγώνεις να χωρέσεις ντε και καλά πάρα πολλά μέρη. Νομίζω είναι κρίμα να πας Ολλανδία και να μη δεις το Άμστερνταμ. Αφιέρωσε του τουλάχιστον 2 μέρες. Πολύ κοντά είναι το Haarlem ου αξίζει να το επισκεφτείς. Και η Ουτρέχτη κοντά στο Άμστερνταμ πας με το τρένο. To Leiden η Χάγη και το Delft είναι πολύ κοντά μεταξύ τους και πιστεύω άνετα μπορούν να συνδυαστούν.

Δεν είπες πόσες μέρες έχεις στη διάθεση σου?
 

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.313
Elena2508 καλα το κανεις τα μεταφορικα στην Ολλανδια ειναι τσουχτερα, οσο για το αν θα καθεται το αυτοκινητο 1-2 μερες παλι φτηνοτερα θα σου βγει! Και σε μας μπορει να κανει σε μια μερα μονο 5-6χλμ η μηδενικα! Παλι φτηνοτερα θα'ναι ετσι παρα με τραινο σε μια 4μελη!
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Αυτό που με προβλημάτισε όμως είναι το parking στο Άμστερνταμ που από ότι είδα είναι πανάκριβο!! Θα τσεκάρω μήπως με συμφέρει να αφήνω το αμάξι στο ξενοδοχείο και να μετακινηθούμε με τρένο μέχρι την πόλη τις 3 μέρες που υπολογίζω να της αφιερώσω. Δεν ξέρω...
Πολλά από τα ξενοδοχεία του αεροδρομίου έχουνε shuttle bus για Αμστερνταμ σε πολύ λογικές τιμές και με μεγάλη συχνότητα.
 

ANNA141414

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
βουδαπεστη σε 1 εβδομαδα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλικη πολυνησια
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας θα παω και στο αμστερνταμ τελικα με πεισατε και θα αφαιρεσω καποια απο τα υπολοιπα!Εχω μονο 4 ημερες μη γελασετε αλλα πορωνομαι και θελω να τα βλεπω ολα!!! το giethoorn ειναι ο αρχικος λογος που διαλεξα αυτο το ταξιδι οποτε θα το δω σιγουρα! :)

Α ξεχασα να πω οτι θα εχουμε νοικιασμενο αυτοκινητο...
 
Last edited by a moderator:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Ευχαριστώ πάρα πολύ το διαχειριστή της ομάδας για το παρόν θέμα που δημιούργησε με αφορμή τα ερωτήματα μου για την Ολλανδία σε άλλη σχετική ιστορία. Τελικά, δε θα πάω φέτος Ολλανδία... Άλλαξα γνώμη γιατί διαπίστωσα ότι είναι μια πολύ ακριβή εκδρομή για μια τετραμελή οικογένεια που επιθυμεί να την εξερευνήσει με αυτοκίνητο και να μείνει σε αξιοπρεπή ξενοδοχεία και όχι σε hostel. Θα προσπαθήσω άλλη χρονιά να βρω πιο φθηνά αεροπορικά και καλύτερα ξενοδοχεία πιο έγκαιρα!
Για την ενημέρωση των υπολοίπων που θα κάνουν αυτό το ταξίδι, να αναφέρω ότι έβρισκα ξενοδοχείο 4 αστέρων με πρωινό και δωρεάν πάρκινγκ στην περιοχή Haarlem με 100 € το δίκλινο. Η μεταφορά με τρένο στο Amsterdam κόστιζε περίπου 6 €/άτομο με επιστροφή. Δηλαδή 24€ για 4μελή οικογένεια.
Η διάρκεια του ταξιδιού μέχρι το κέντρο ήταν 15-20 λεπτά. Οπότε η επιλογή της περιοχής είναι συμφέρουσα για ένα ζευγάρι.
Σας ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες πληροφορίες σας που θα τις αξιοποιήσω όταν κάποτε θα κάνω αυτό το ταξίδι. Για φέτος κλείσαμε τελικά αεροπορικά για Βερολίνο και θα οργανώσω μια ωραία 8ήμερη εκδρομή με Δρέσδη και Πράγα μέσα. Πιστεύω ότι τα παιδιά μου θα την ευχαριστηθουν περισσότερο. Υπόσχομαι να επανέλθω με νέα και tips από αυτούς τους προορισμούς!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.935
Likes
40.784
Ετοιμαζω ταξιδι στην Ολλανδια για το Πασχα σε πολεις και χωρια πλην Αμστερνταμ. Ηθελα να υπολογισω ποσο χρονο να διαθεσω για το Ροτερνταμ. Η βασικη διαμονη θα ειναι στη Χαγη. Θα χρειαστει μια ολοκληρη μερα για να δω μερικα πραγματα η φτανει και μιση;
Επελεξα πτηση επιστροφης για Αθηνα απο Βρυξελλες με το βραδινο αεροπλανο προκειμενου να εξασφαλισω μιση μερα ακομη για το ταξιδι αντι της πρωινης απο το Αμστερνταμ και ηθελα να δω αν το χωραω στην τελευταια μερα πριν την αναχωρηση αργα το μεσημερι για Βρυξελλες.
 
Last edited:

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Καλή επιλογή η Χάγη. Προσωπικά την συμπαθώ περισσότερο από το Άμστερνταμ. Στα highlights είναι και το "Κορίτσι με το σκουλαρίκι". Θα επιδοθείς ξανά σε μαραθώνιο φλαμανδικής ζωγραφικής; Έχει πολλά να σου δώσει.

Για Ρότερνταμ όμως δεν ξέρω.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Ετοιμαζω ταξιδι στην Ολλανδια για το Πασχα σε πολεις και χωρια πλην Αμστερνταμ. Ηθελα να υπολογισω ποσο χρονο να διαθεσω για το Ροτερνταμ. Η βασικη διαμονη θα ειναι στη Χαγη. Θα χρειαστει μια ολοκληρη μερα για να δω μερικα πραγματα η φτανει και μιση;
Για την ίδια την πόλη (χωρις να μπεις πουθενά) και μισή μέρα φτανει, με εντατικούς ρυθμούς όμως λόγω αποστάσεων. Εγω θα έδινα ολόκληρη, έχει και μουσεία. Αν θες να πας και kinderdijk, βαλε κι άλλο ακόμα...
Θες και χρόνο για Χάγη, Leiden, Delft, Dordrecht, Gouda κλπ...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.935
Likes
40.784
Για την ίδια την πόλη (χωρις να μπεις πουθενά) και μισή μέρα φτανει, με εντατικούς ρυθμούς όμως λόγω αποστάσεων. Εγω θα έδινα ολόκληρη, έχει και μουσεία. Αν θες να πας και kinderdijk, βαλε κι άλλο ακόμα...
Θες και χρόνο για Χάγη, Leiden, Delft, Dordrecht, Gouda κλπ...
Για τις υπολοιπες πολεις εχω υπολογισει 4 ημερες. Νομιζω οτι φτανει γιατι οι αποστασεις μου φαινονται μικρες. Αντι για Dordrecht θα βαλω Ουτρεχτη.
Δεν εχω τσεκαρει μουσεια στο Ροτερνταμ, αλλα αν δεν ειναι κατι συγκλονιστικο μπορει να εχω παθει overdose και να μην παω. Kinderdijk δεν ξερω επισης, μαλλον θα το αφησω γιατι προτιμω να δω πολεις και χωρια, δεν με τρελαινει η ιδεα.
Θα το ρισκαρω το Ροτερνταμ για την τελευταια μιση μου φαινεται. Γενικα το βαζω καπως ανορεχτα στο πλανο.
@Eurotraveler οντως παω και για πινακοθηκες. Αλλα οχι μονο. Ειναι ωραιες οι Κατω Χωρες ετσι κι αλλιως.
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Χάγη θα πάω τον Νοέμβριο, με εκδρομή σίγουρα Delft και ενδεχομένως να κατέβω μέχρι Brugge. Ανοιχτή και η κοντινή Γερμανία. Ρότερνταμ δεν είναι στις επιλογές μου. Σε κάθε περίπτωση αφού προηγούμαι θα ενημερώσω και ελπίζω να φανώ χρήσιμη.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Είχα μια αντίστοιχη κατάσταση με βραδυνη πτήση από το Ροντερνταμ βρισκόμενος εκεί από το πρωί. Έκανα κανα δύο βόλτες, κανάλια και ποτάμι, πέρασα κάνα 2-3 ωρο στο εκπληκτικό Boijmans και μετά πραγματικά μετρόυσα τα λεπτά να περάσει η ώρα για την πτήση μου.... Με τόσα άλλα ωραία μέρη τριγύρω δεν θα του έδινα μέρα...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.725
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom