Ολλανδία Θα παω Ολλανδια και θελω τη βοηθεια σας :)

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Για τις υπολοιπες πολεις εχω υπολογισει 4 ημερες. Νομιζω οτι φτανει γιατι οι αποστασεις μου φαινονται μικρες. Αντι για Dordrecht θα βαλω Ουτρεχτη.
Δεν εχω τσεκαρει μουσεια στο Ροτερνταμ, αλλα αν δεν ειναι κατι συγκλονιστικο μπορει να εχω παθει overdose και να μην παω. Kinderdijk δεν ξερω επισης, μαλλον θα το αφησω γιατι προτιμω να δω πολεις και χωρια, δεν με τρελαινει η ιδεα.
Θα το ρισκαρω το Ροτερνταμ για την τελευταια μιση μου φαινεται. Γενικα το βαζω καπως ανορεχτα στο πλανο.
@Eurotraveler οντως παω και για πινακοθηκες. Αλλα οχι μονο. Ειναι ωραιες οι Κατω Χωρες ετσι κι αλλιως.
Η ουτρεχτη και το Delft ειναι παραμυθενια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.776
Ξαναμελετωντας το προγραμμα και επειδη ειναι δεδομενη μια ακεφια για το Ροτερνταμ, πιθανον να βαλω τελεταια διανυκτερευση σε Dordrecht για να μην εχω πολλα πηγαινε ελα στη Χαγη και να αφαιρεσω το Ροτερνταμ απο το πλανο. Βλεπω οτι μπορει να γινει κι ενα συντομο περασμα απο Breda στο δρομο προς Βρυξελλες ετσι.
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Τέλος Απριλίου αν είσαι Χάγη θα είναι κρίμα να μην πας στους κήπους Keukenhof. Θα δεις την τουλίπα της Ολλανδίας σε όλο της το μεγαλείο. Οι κήποι είναι φανταστικοί και σε πλήρη ανθοφορία.
Ρίξε μια ματιά στις φωτογραφίες της ιστορίας μου Τρένων Ιστορία … σε Βέλγιο και Ολλανδία
Έχει και Χάγη και Ουτρέχτη μέσα. :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.776
Τέλος Απριλίου αν είσαι Χάγη θα είναι κρίμα να μην πας στους κήπους Keukenhof. Θα δεις την τουλίπα της Ολλανδίας σε όλο της το μεγαλείο. Οι κήποι είναι φανταστικοί και σε πλήρη ανθοφορία.
Ρίξε μια ματιά στις φωτογραφίες της ιστορίας μου Τρένων Ιστορία … σε Βέλγιο και Ολλανδία
Έχει και Χάγη και Ουτρέχτη μέσα. :)
Εννοειται οτι διαβασα την ιστορια σου ηδη.
Το προβλημα με τους κηπους ειναι οτι εχω αλλεργια στη γυρη με ταση για ασθμα και γι αυτο δεν παω σε ανθοεκθεσεις ουτε μικροτερης κλιμακας την ανοιξη :(.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.184
Likes
4.034
To Μάρτη επισκέφτηκα Άμστερνταμ, Χάγη, Ουτρέχτη, Ναιμέγκεν, Ρότερνταμ. Κάποιες για λιγότερο και κάποιες για περισσότερο χρόνο. Από ένα σημείο και μετά, όλες μοιάζουν ίδιες. Εξαίρεση σε αυτό αποτελεί το Ρότερνταμ. Μια σύγχρονη ευρωπαική πόλη με μεγάλο λιμάνι, με ουρανοξύστες και σύγχρονη αρχιτεκτονική. Νομίζω ότι της αξίζει μία ολόκληρη μέρα διότι εκτός των άλλων είναι και ολίγον απλωμένη.
 

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.306
Μια συμπλήρωση σχετικά με την ανάρτηση σου! Το Ρότερνταμ, το οποίο πήρε τα σκήπτρα απο την Αμβέρσα & είναι το Europort το μεγ. λιμάνι στην Βόρεια θάλασσα ειναι και ο 'γίγαντας χωρίς σωθικά'. Τι είναι αυτό; H πόλη/το κέντρο της πόλης καταστράφηκε από τους βομβαρδισμούς των Γερμανών στον Β' παγκόσμιο γιαυτό βλέπετε τα καινουργια διαρκώς κτίρια στο κέντρο, (και λόγω και του λιμανιού). Γιαυτό το λόγο και το άγαλμα:

https://www.google.com/imgres?imgur...8jdAhXih4sKHSwqAdMQMwhxKC4wLg&iact=mrc&uact=8

Όπως και αυτό: https://en.wikiquote.org/wiki/Ossip_Zadkine

Βέβαια το άγαλμά το λένε: "Destroyed City / De verwoeste Stad".
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.776
Οσο περισσοτερο διαβαζω τη συζητηση τοσο μπερδευομαι. Νομιζω οτι θα κρατησω την Dordrecht στο πλανο της επιστροφης και θα δω αν υπαρχει διαθεση να μπει το Ροτερνταμ στο πλανο των προηγουμενων ημερων αν πηξω στη φλαμανδιλα τοσες μερες.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
To Μάρτη επισκέφτηκα Άμστερνταμ, Χάγη, Ουτρέχτη, Ναιμέγκεν, Ρότερνταμ. Κάποιες για λιγότερο και κάποιες για περισσότερο χρόνο. Από ένα σημείο και μετά, όλες μοιάζουν ίδιες. Εξαίρεση σε αυτό αποτελεί το Ρότερνταμ. Μια σύγχρονη ευρωπαική πόλη με μεγάλο λιμάνι, με ουρανοξύστες και σύγχρονη αρχιτεκτονική. Νομίζω ότι της αξίζει μία ολόκληρη μέρα διότι εκτός των άλλων είναι και ολίγον απλωμένη.
Συμφωνώ απόλυτα ότι το Ρότερνταμ είναι η μόνη πόλη που ξεχωρίζει από τις υπόλοιπες της Ολλανδίας ως προς την εντυπωσιακή μοντέρνα αρχιτεκτονική κάποιων κτηρίων.
Τον Αύγουστο που ήμουν έκανα 3 διανυκτερεύσεις στην πόλη και την χρησιμοποίησα σαν αφετηρία για να δω άλλες πόλεις της νότιας Ολλανδίας. Ομολογώ ότι το μετάνιωσα γιατί θα ήταν πολύ καλύτερη επιλογή να επιλέξω το Delft ή την Χάγη για αυτές τις διανυκτερεύσεις.
Τελικά της αφιέρωσα μισή μέρα για να δω όλα τα βασικά αξιοθέατα της χωρίς όμως να μπω σε κάποιο από τα μουσεία της. Το ιδανικό θα ήταν να είσαι εκεί από το μεσημέρι και να μείνεις βράδυ στην πόλη γιατί αυτό που αξίζει πιο πολύ είναι να δεις τις γέφυρες της πόλης φωταγωγημένες και τους ουρανοξύστες με αναμμένα τα φώτα. Την ημέρα θα την βρεις μάλλον άσχημη την πόλη...
Τέλος, το πιο όμορφο και γραφικό κομμάτι της πόλης είναι το Delfshaven το οποίο το βλέπεις μέσα σε 45 λεπτά κάνοντας μια βόλτα γύρω από το γραφικό κανάλι.
@paefstra stra Θα επανέλθω μόλις βρω περισσότερο χρόνο για να σου πως τι μπορείς να δεις μέσα 4 ώρες στην πόλη αξιοποιώντας φυσικά το μετρό της.
 
Μηνύματα
5
Likes
1
Γεια σας, καλώς σας βρήκα!
Πρόκειται να ταξιδέψουμε στην Ολλανδία 2 άτομα αρχές Οκτωβρίου. Επειδή δεν θα έχουμε αυτοκίνητο, θα ήθελα να με πληροφορήσετε για τα Μέσα Μεταφοράς. Ξέρετε αν μπορούμε να βγάλουμε κάρτες διαδρομώς και πώς;/ ποια είναι η χρέωση κτλ. Βρήκα μια ιστοσελίδα στο διαδίκτυο, αλλά επειδή δεν έχω πολύ χρόνο , μπορείτε να με διαφωτίσετε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Γεια σας, καλώς σας βρήκα!
Πρόκειται να ταξιδέψουμε στην Ολλανδία 2 άτομα αρχές Οκτωβρίου. Επειδή δεν θα έχουμε αυτοκίνητο, θα ήθελα να με πληροφορήσετε για τα Μέσα Μεταφοράς. Ξέρετε αν μπορούμε να βγάλουμε κάρτες διαδρομώς και πώς;/ ποια είναι η χρέωση κτλ. Βρήκα μια ιστοσελίδα στο διαδίκτυο, αλλά επειδή δεν έχω πολύ χρόνο , μπορείτε να με διαφωτίσετε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Γεια και καλώς ήρθες. Δεν μας λες που θα μένετε και που θέλετε να πάτε. Επίσης πόσες μέρες θα μείνετε Ολλανδία;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom