1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Απρίλιο - Ιούνιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Ολλανδία Θα παω Ολλανδια και θελω τη βοηθεια σας :)

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ευρώπη' που ξεκίνησε από το μέλος Elena2508, στις 15 Μαϊου 2017.

1. paefstra

paefstra Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Neverland
    Υπάρχει κάποιο είδος εθνικ κουζίνας στο οποίο έχει "παράδοση" η Ολλανδία λόγω της ιστορίας της; Την προηγούμενη φορά δοκίμασα Ολλανδική κουζίνα (ούτε κρύο ούτε ζέστη) και λέω να μην ασχοληθώ και τόσο σ αυτό το ταξίδι.

2. taver

taver Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Iles Kerguelen
    Τα space cakes θεωρούνται έθνικ;

vana23kara likes this.
  3. panlek30

panlek30 Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Περού, Ν. Αφρική, Ινδία
    Αν δεν εχεις φαει stroopwafels, να δοκιμασεις. Εφαγα φρεσκοψημενες στο Albert Cuyp Market και μου αρεσαν πολυ. Επισης εκει εφαγα στο Benny's Chicken πολυ καλο σαντουιτς με κοτοπουλο (με ιδιαιτερη μαριναδα) αλλα δεν ξερω αν ειναι παραδοσιακο.

Elena2508 likes this.
  4. taver

taver Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Iles Kerguelen
    Λοιπόν, επί το σοβαρότερον, θα βρείς πολλά και κατά κανόνα καλά Ινδονησιακά. Ίσως και τίποτα Αντιλλέζικα (αλλά δε θυμάμαι κάτι).

paefstra likes this.
  5. paefstra

paefstra Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Neverland
    @taver αυτο καταλαβα, οτι τα Ινδονησιακα ειναι κορυφαια και βλεπω και τι αλλο.
    @panlek30 δεν θα παω καθολου Αμστερνταμ. Την προηγουμενη φορα δοκιμασα ντοπιες συνταγες και βαφλες, καλα αλλα δεν τα νοσταλγω κιολας.

panlek30 and Kat1 like this.
  6. Kat1

Kat1 Member

Ούτε εγώ τρελάθηκα με κάτι... αν δεν κάνω λάθος, δεν έχουν και τίποτα να παρουσιάσουν για παραδοσιακό φαγητό... βαφλες και πατάτες... που μάλλον είναι βελγικα και όχι ολλανδικά! Δύσκολο το φαγητό...

kleri likes this.
  7. Señor_Nada

Señor_Nada Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Άβυσσος

Δοκίμασες μήπως carbonnade flamand; Τυπικό φλαμανδικο πιάτο και σίγουρα το καλύτερο που έχω φάει στην περιοχή. Μοιάζει με το δικό μας μοσχάρι κοκκινιστο αλλα η σάλτσα είναι γλυκιά. Συνοδεύεται με πατάτες τηγανητές.

Από έθνικ κουζίνες μπορείς να βρεις τα πάντα. Συνήθως βιετναμεζικα και αφρικανικα είναι και σχετικά φθηνά.

Elena2508 and paefstra like this.
  8. paefstra

paefstra Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Neverland
    Aυτο περιπου το δοκιμασα στο Βελγιο.
    Στην Ολλανδια θυμαμαι χαρακτηριστικα ενα παραδοσιακο πιατο με μεγαλους κεφτεδες και πουρε.
    Αν βρω Αφρικανικα θα δοκιμασω.

9. Elena2508

Elena2508 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Ταϊλάνδη
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    N. Υόρκη
    Αυτό το carbonnade flamand είναι οντως πολύ νόστιμο!! Το έφαγα πρόσφατα στις Βρυξέλλες, αλλά μάλλον θα το εχουν και οι Ολλανδοί.
    Παντως, απο την Ολλανδική κουζίνα το μόνο που μου έμεινε είναι τα Stroopwafels με γεύση μελιού και κανέλας!!

crisant and Señor_Nada like this.
  10. marwood

marwood New Member

Γεια και απο μενα.Εχω κλεισει ενα 3ημερο στο Αμστερνταμ και θελω την βοηθεια σας.Ενα μερος που μου ειπαν να επισκεφτω ειναι το Giethoorn .Αξιζει ?Οικονομικα συμφερει με αυτοκινητο?Θα σας ειμουν ευγνομων αν μου λεγατε τις προτασεις σας.Επισης απο φαγητο οικονομικο τι παιζει?Street food?Aν ναι ,που?Ευχαριστω

11. kleri

kleri Member

Νομίζω πως το giethoorn είναι πολύ μακριά για αυθημερόν εκδρομή από το Άμστερνταμ και δε συμφέρει. Ειδικά εάν έχετε παιδιά θα είναι πολύ κουραστικό. Για 3 μερες έχει πολλά να δείτε στο Άμστερνταμ και τριγύρω. Για φαΐ δε γνωρίζω κάτι.

12. vana23kara

vana23kara Member

Albert cuypmarkt για street food. Επίσης foodhallen για ποικιλία από πίτσες μέχρι biterballen ,burger