Ολλανδία Θα παω Ολλανδια και θελω τη βοηθεια σας :)

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Υπάρχει κάποιο είδος εθνικ κουζίνας στο οποίο έχει "παράδοση" η Ολλανδία λόγω της ιστορίας της; Την προηγούμενη φορά δοκίμασα Ολλανδική κουζίνα (ούτε κρύο ούτε ζέστη) και λέω να μην ασχοληθώ και τόσο σ αυτό το ταξίδι.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Υπάρχει κάποιο είδος εθνικ κουζίνας στο οποίο έχει "παράδοση" η Ολλανδία λόγω της ιστορίας της; Την προηγούμενη φορά δοκίμασα Ολλανδική κουζίνα (ούτε κρύο ούτε ζέστη) και λέω να μην ασχοληθώ και τόσο σ αυτό το ταξίδι.
Τα space cakes θεωρούνται έθνικ;
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Υπάρχει κάποιο είδος εθνικ κουζίνας στο οποίο έχει "παράδοση" η Ολλανδία λόγω της ιστορίας της; Την προηγούμενη φορά δοκίμασα Ολλανδική κουζίνα (ούτε κρύο ούτε ζέστη) και λέω να μην ασχοληθώ και τόσο σ αυτό το ταξίδι.
Αν δεν εχεις φαει stroopwafels, να δοκιμασεις. Εφαγα φρεσκοψημενες στο Albert Cuyp Market και μου αρεσαν πολυ. Επισης εκει εφαγα στο Benny's Chicken πολυ καλο σαντουιτς με κοτοπουλο (με ιδιαιτερη μαριναδα) αλλα δεν ξερω αν ειναι παραδοσιακο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Λοιπόν, επί το σοβαρότερον, θα βρείς πολλά και κατά κανόνα καλά Ινδονησιακά. Ίσως και τίποτα Αντιλλέζικα (αλλά δε θυμάμαι κάτι).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
@taver αυτο καταλαβα, οτι τα Ινδονησιακα ειναι κορυφαια και βλεπω και τι αλλο.
@panlek30 δεν θα παω καθολου Αμστερνταμ. Την προηγουμενη φορα δοκιμασα ντοπιες συνταγες και βαφλες, καλα αλλα δεν τα νοσταλγω κιολας.
 

Kat1

Member
Μηνύματα
33
Likes
22
@taver αυτο καταλαβα, οτι τα Ινδονησιακα ειναι κορυφαια και βλεπω και τι αλλο.
@panlek30 δεν θα παω καθολου Αμστερνταμ. Την προηγουμενη φορα δοκιμασα ντοπιες συνταγες και βαφλες, καλα αλλα δεν τα νοσταλγω κιολας.
Ούτε εγώ τρελάθηκα με κάτι... αν δεν κάνω λάθος, δεν έχουν και τίποτα να παρουσιάσουν για παραδοσιακό φαγητό... βαφλες και πατάτες... που μάλλον είναι βελγικα και όχι ολλανδικά! Δύσκολο το φαγητό...
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
@taver αυτο καταλαβα, οτι τα Ινδονησιακα ειναι κορυφαια και βλεπω και τι αλλο.
@panlek30 δεν θα παω καθολου Αμστερνταμ. Την προηγουμενη φορα δοκιμασα ντοπιες συνταγες και βαφλες, καλα αλλα δεν τα νοσταλγω κιολας.

Δοκίμασες μήπως carbonnade flamand; Τυπικό φλαμανδικο πιάτο και σίγουρα το καλύτερο που έχω φάει στην περιοχή. Μοιάζει με το δικό μας μοσχάρι κοκκινιστο αλλα η σάλτσα είναι γλυκιά. Συνοδεύεται με πατάτες τηγανητές.

Από έθνικ κουζίνες μπορείς να βρεις τα πάντα. Συνήθως βιετναμεζικα και αφρικανικα είναι και σχετικά φθηνά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Δοκίμασες μήπως carbonnade flamand; Τυπικό φλαμανδικο πιάτο και σίγουρα το καλύτερο που έχω φάει στην περιοχή. Μοιάζει με το δικό μας μοσχάρι κοκκινιστο αλλα η σάλτσα είναι γλυκιά. Συνοδεύεται με πατάτες τηγανητές.

Από έθνικ κουζίνες μπορείς να βρεις τα πάντα. Συνήθως βιετναμεζικα και αφρικανικα είναι και σχετικά φθηνά.
Aυτο περιπου το δοκιμασα στο Βελγιο.
Στην Ολλανδια θυμαμαι χαρακτηριστικα ενα παραδοσιακο πιατο με μεγαλους κεφτεδες και πουρε.
Αν βρω Αφρικανικα θα δοκιμασω.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.597
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Δοκίμασες μήπως carbonnade flamand; Τυπικό φλαμανδικο πιάτο και σίγουρα το καλύτερο που έχω φάει στην περιοχή. Μοιάζει με το δικό μας μοσχάρι κοκκινιστο αλλα η σάλτσα είναι γλυκιά. Συνοδεύεται με πατάτες τηγανητές.
.
Αυτό το carbonnade flamand είναι οντως πολύ νόστιμο!! Το έφαγα πρόσφατα στις Βρυξέλλες, αλλά μάλλον θα το εχουν και οι Ολλανδοί.
Παντως, απο την Ολλανδική κουζίνα το μόνο που μου έμεινε είναι τα Stroopwafels με γεύση μελιού και κανέλας!!



 

marwood

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια και απο μενα.Εχω κλεισει ενα 3ημερο στο Αμστερνταμ και θελω την βοηθεια σας.Ενα μερος που μου ειπαν να επισκεφτω ειναι το Giethoorn .Αξιζει ?Οικονομικα συμφερει με αυτοκινητο?Θα σας ειμουν ευγνομων αν μου λεγατε τις προτασεις σας.Επισης απο φαγητο οικονομικο τι παιζει?Street food?Aν ναι ,που?Ευχαριστω
 

kleri

Member
Μηνύματα
34
Likes
2
Γεια και απο μενα.Εχω κλεισει ενα 3ημερο στο Αμστερνταμ και θελω την βοηθεια σας.Ενα μερος που μου ειπαν να επισκεφτω ειναι το Giethoorn .Αξιζει ?Οικονομικα συμφερει με αυτοκινητο?Θα σας ειμουν ευγνομων αν μου λεγατε τις προτασεις σας.Επισης απο φαγητο οικονομικο τι παιζει?Street food?Aν ναι ,που?Ευχαριστω
Νομίζω πως το giethoorn είναι πολύ μακριά για αυθημερόν εκδρομή από το Άμστερνταμ και δε συμφέρει. Ειδικά εάν έχετε παιδιά θα είναι πολύ κουραστικό. Για 3 μερες έχει πολλά να δείτε στο Άμστερνταμ και τριγύρω. Για φαΐ δε γνωρίζω κάτι.
 

vana23kara

Member
Μηνύματα
74
Likes
34
Γεια και απο μενα.Εχω κλεισει ενα 3ημερο στο Αμστερνταμ και θελω την βοηθεια σας.Ενα μερος που μου ειπαν να επισκεφτω ειναι το Giethoorn .Αξιζει ?Οικονομικα συμφερει με αυτοκινητο?Θα σας ειμουν ευγνομων αν μου λεγατε τις προτασεις σας.Επισης απο φαγητο οικονομικο τι παιζει?Street food?Aν ναι ,που?Ευχαριστω
Albert cuypmarkt για street food. Επίσης foodhallen για ποικιλία από πίτσες μέχρι biterballen ,burger
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom