Θεσσαλια-Τρικαλα

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Για να πάτε στη Δέση θα περάσετε το χιονοδρομικό,δεν θα συνεχίσετε για Χρυσομηλιά αλλά θα στρίψετε αριστερά για Νεραιδοχώρι,Πύρρα και Δέση, περίπου 30 χλμ. από την Ελάτη.Περίπου ένα χλμ. πριν το χωριό δεξιά ξεκινάει ο δρόμος για τους καταρράκτες,απόσταση 4,5 χλμ. περίπου.Στο χωριό αξίζει να δείτε το προστατευόμενο μοναστήρι της Αγίας Τριάδος που έχει ένα πολύ εντυπωσιακό ξυλόγλυπτο τέμπλο και ωραίες τοιχογραφίες αγιογραφημένες από Χιοναδίτες.Στο χωριό Πύρρα να ρωτήσετε να σας δείξουν το μονοπάτι για το γεφύρι Καμάρα.Μετά την Δέση αφού περάσετε το Καμναίτικο ρέμα μπορείτε να πάτε στο Δροσοχώρι.Από εκεί έχει ωραίες πεζοπορικές διαδρομές προς το Εικονοστάσι απέναντι από το χωριό ή στην Σκάλα στον Σταυρωμένο και την στάνη Πασχαλιώρη.Για πιο κοντινές στην Ελάτη διαδρομές μπορείς να συμβουλευτείς τον χάρτη
View attachment 328954
Αν πάτε μέχρι το Καλογηρομάντρι ίσως βρείτε μια όμορφη λιμνούλα που σχηματίζεται το φθινόπωρο και μένει μέχρι αργά την άνοιξη,την Δολίνη ή Βάρα στα τοπικά Βλάχικα.Η περιοχή λέγεται έτσι γιατί παλιά οι μοναχοί από την Ι.Μ. Αγ.Βησσαρίωνα έβοσκαν εκεί το καλοκαίρι τα κοπάδια τους.
Είσαι θησαυρός! Πολύ χρήσιμος ο χάρτης, θα τον πάρω μαζί μας!
Για να φτάσουμε στους καταρράκτες της Δέση άκουσα πως το μονοπάτι που ξεκινάει από το χωριό είναι δύσβατο και σε πολλά σημεία χρειάζεται να περπατήσεις μέσα στο νερό ανάμεσα σε πεσμένους βράχους, Δέν ξέρω αν θα καταφέρω το έτερον ήμισυ για πεζοπορικές διαδρομές άνω της μιας ώρας καθότι ο κύριος στόχος της συγκεκριμένης μας απόδρασης είναι η ξεκούραση και η χαλάρωση με κάποιες γερές δόσεις επαφής με τη φύση και με προτίμηση σε αξιοθέατα που μπορείς να φτάσεις με το συμβατικό Ι.Χ μας.

Στη Δολίνη Κόζιακα είχα πάει πριν 12 χρόνια αργά την άνοιξη διανύοντας το υπέροχο μονοπάτι που ξεκινούσε από το βενζινάδικο στην Ελάτη. Αν θυμάμαι καλά ήταν περίπου 10km και μας πήρε περίπου 2,5 ώρες αλλά το τοπίο που αντικρίσαμε μας αποζημίωσε και με το παραπάνω! Ευχαρίστως θα το ξανάκανα αν ήμουν σίγουρη πως θα έχει νερό.

Σε ευχαριστώ και πάλι για όλες τις χρήσιμες προτάσεις και οδηγίες σου. Ελπίζω να καταφέρουμε να δούμε τα περισσότερα αν όχι όλα από όσα αναφέρεις.
Σε τρεισήμισι μέρες θέλουμε να χωρέσουμε οπωσδήποτε επίσκεψη σε 2 ή 3 μονές στα Μετέωρα, Καλαμπάκα ,Καστράκι, Μουσείο Φυσικής Ιστορίας και μανιταριών, μια καλή ανάγνωση της πόλης των Τρικάλων,τα χωριά του Ασπροποτάμου μαζί με τα γεφύρια και τους καταρράκτες της ευρύτερης περιοχής και ένα καλό παραδοσιακό τσιμπούσι με όσα τσίπουρα αντέξουμε για να γιορτάσουμε και την ημέρα των γενεθλίων του καλού μου!
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Εφόσον το έτερον ήμισυ δεν είναι για μακρινές πεζοπορικές διαδρομές τότε η συμβουλή μου είναι να μην δοκιμάσετε να πάτε στους καταρράκτες.Ο δρόμος είναι ανηφορικός και δεν είναι πάντα στην καλύτερη κατάσταση, καθώς σ’ αυτό το υψόμετρο (1200 μέτρα) τα καιρικά φαινόμενα είναι μερικές φορές πολύ έντονα και μάλιστα μετά τον Ιανό είναι πολύ πιθανό να συναντήσετε από μεγάλα νεροφαγώματα μέχρι και πεσμένα έλατα.Προτιμήστε πιο ήπια μονοπάτια.Μπορείτε πχ να πάτε στο Γεφύρι του Χατζηπέτρου, στο δασικό δρόμο που ενώνει το Νεραιδοχώρι με την Πύρρα.Από την πλατεία του χωριού είναι περίπου 2-2,5χλμ. και μέχρι ένα σημείο μπορείτε να πάτε και με το αυτοκίνητο. Αφού αφήσετε το αυτοκίνητό σας θα περπατήσετε τον πέτρινο δρόμο και στη συνέχεια θα ακολουθήσετε το μονοπάτι δίπλα από τον παλιό αναπαλαιωμένο νερόμυλο και τέλος θα διανύσετε τον παραποτάμιο δρόμο, αυτή η απόσταση είναι συνολικά περίπου 10-15 λεπτά περπάτημα.Η διαδρομή περνάει πάνω από το γεφύρι και συνεχίζει ακολουθώντας την παλιά βλαχόστρατα, το πετρόχτιστο μονοπάτι που χρησιμοποιούσαν παλιά οι τσελιγκάδες της περιοχής κατά τη μεταφορά των κοπαδιών τους. Η βλαχόστρατα, που είναι συντηρημένη, ακολουθεί παράλληλη διαδρομή προς το ρέμα Κόρμπου και προσφέρει εντυπωσιακή θέα. Σε όλη τη διαδρομή και σε πολύ μικρά διαστήματα υπάρχουν ξύλινα παγκάκια αλλά και χτιστά με πέτρα για σύντομες στάσεις για ξεκούραση και μετά από μία ώρα περίπου φτάνετε στην βρύση ''Φτελιά'' ή αλλιώς βρύση Σουλεϊμάν που μπορείτε να κάνετε τη στάση σας, να πιείτε το νερό της βρύσης και να κάνετε και πικ νικ στο χώρο της βρύσης.:cool:Ρωτήστε και στο Νεραιδοχώρι ή στη Ελάτη για περισσότερες λεπτομέρειες.Κατά τα άλλα νομίζω ότι θα καταφέρετε να δείτε ότι έχετε προγραμματίσει,μία μέρα στα Μετέωρα κλπ,μία μέρα στα χωριά του Ασπροπόταμου,μισή μέρα για ανάγνωση των Τρικάλων και μία μέρα για τσιπουροκατάνυξη και την απαραίτητη ανάνηψη μετά :)
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Εφόσον το έτερον ήμισυ δεν είναι για μακρινές πεζοπορικές διαδρομές τότε η συμβουλή μου είναι να μην δοκιμάσετε να πάτε στους καταρράκτες.Ο δρόμος είναι ανηφορικός και δεν είναι πάντα στην καλύτερη κατάσταση, καθώς σ’ αυτό το υψόμετρο (1200 μέτρα) τα καιρικά φαινόμενα είναι μερικές φορές πολύ έντονα και μάλιστα μετά τον Ιανό είναι πολύ πιθανό να συναντήσετε από μεγάλα νεροφαγώματα μέχρι και πεσμένα έλατα.Προτιμήστε πιο ήπια μονοπάτια.Μπορείτε πχ να πάτε στο Γεφύρι του Χατζηπέτρου, στο δασικό δρόμο που ενώνει το Νεραιδοχώρι με την Πύρρα.Από την πλατεία του χωριού είναι περίπου 2-2,5χλμ. και μέχρι ένα σημείο μπορείτε να πάτε και με το αυτοκίνητο. Αφού αφήσετε το αυτοκίνητό σας θα περπατήσετε τον πέτρινο δρόμο και στη συνέχεια θα ακολουθήσετε το μονοπάτι δίπλα από τον παλιό αναπαλαιωμένο νερόμυλο και τέλος θα διανύσετε τον παραποτάμιο δρόμο, αυτή η απόσταση είναι συνολικά περίπου 10-15 λεπτά περπάτημα.Η διαδρομή περνάει πάνω από το γεφύρι και συνεχίζει ακολουθώντας την παλιά βλαχόστρατα, το πετρόχτιστο μονοπάτι που χρησιμοποιούσαν παλιά οι τσελιγκάδες της περιοχής κατά τη μεταφορά των κοπαδιών τους. Η βλαχόστρατα, που είναι συντηρημένη, ακολουθεί παράλληλη διαδρομή προς το ρέμα Κόρμπου και προσφέρει εντυπωσιακή θέα. Σε όλη τη διαδρομή και σε πολύ μικρά διαστήματα υπάρχουν ξύλινα παγκάκια αλλά και χτιστά με πέτρα για σύντομες στάσεις για ξεκούραση και μετά από μία ώρα περίπου φτάνετε στην βρύση ''Φτελιά'' ή αλλιώς βρύση Σουλεϊμάν που μπορείτε να κάνετε τη στάση σας, να πιείτε το νερό της βρύσης και να κάνετε και πικ νικ στο χώρο της βρύσης.:cool:Ρωτήστε και στο Νεραιδοχώρι ή στη Ελάτη για περισσότερες λεπτομέρειες.Κατά τα άλλα νομίζω ότι θα καταφέρετε να δείτε ότι έχετε προγραμματίσει,μία μέρα στα Μετέωρα κλπ,μία μέρα στα χωριά του Ασπροπόταμου,μισή μέρα για ανάγνωση των Τρικάλων και μία μέρα για τσιπουροκατάνυξη και την απαραίτητη ανάνηψη μετά :)
Σε ευχαριστώ και πάλι για τις διευκρινήσεις και τις νέες προτάσεις σου.

Συνοψίζοντας λοιπόν, εκτός πλάνου οι καταρράκτες στη Δέση. Θα αρκεστούμε στη θέα που προσφέρουν οι καταρράκτες στο πέτρινο γεφύρι της Παλαιοκαρυάς που είναι ένα από τα σημεία που είχαμε στο πρόγραμμα. Και το γεφύρι του Χατζηπέτρου το είχα στο μάτι αλλά ομολογώ πως δεν γνώριζα ότι υπάρχει η δυνατότητα να συνεχίσουμε μέσω βλαχόστρατας μέχρι τη βρύση της Φτελιάς.Ελπίζω μόνο να έχει παραμείνει ανοιχτό το μονοπάτι σε όλη τη διαδρομή και να μην βρούμε πεσμένους κορμούς και βράχους που θα κάνουν αδύνατη την προσπέλαση.Θα το προσπαθήσουμε έχοντας αρκετό νερό και προμήθειες σε περίπτωση που δεν καταφέρουμε να φτάσουμε στη βρύση....

Έτσι όπως το οργανώνω στο μυαλό μου μια χαρά μας βγαίνει το πρόγραμμα και ίσως προλάβουμε και μισή μέρα Μέτσοβο μιάς και η τσιπουροκατάνυξη και η γαστριμαργική κρεπάλη θα πραγματοποιηθεί την πρώτη βραδιά και σε κοντινή απόσταση από το κατάλυμα για ευνόητους λόγους .
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Θα το προσπαθήσουμε έχοντας αρκετό νερό και προμήθειες
Μην το παραφορτώσεις το έτερον ήμισυ που θα προέρχεται από εορταστική τσιπουροκραιπάλη:bleh: Δεν νομίζω να έχει πρόβλημα αυτό το μονοπάτι και νομίζω ότι άνετα θα φτάσετε μέχρι την Φτελιά. Η διαδρομή είναι περίπου 1 ώρα και 20 λεπτά.
Η βρύση Φτελιά.jpg

Εύχομαι να το βγάλετε το πρόγραμμα σας αρκεί να βοηθήσει και ο καιρός.Να περάσετε πανέμορφα:)
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Μην το παραφορτώσεις το έτερον ήμισυ που θα προέρχεται από εορταστική τσιπουροκραιπάλη:bleh: Δεν νομίζω να έχει πρόβλημα αυτό το μονοπάτι και νομίζω ότι άνετα θα φτάσετε μέχρι την Φτελιά. Η διαδρομή είναι περίπου 1 ώρα και 20 λεπτά.
View attachment 329200
Εύχομαι να το βγάλετε το πρόγραμμα σας αρκεί να βοηθήσει και ο καιρός.Να περάσετε πανέμορφα:)
Μην ανησυχείς.Θα του φερθώ με στοργή και προδέρμ....
Του έδειξα και τις φωτογραφίες και είπε θα πάει!
Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου και την βοήθεια. Σήμερα ήρθαν και τα ημιμποτάκια μου τα columbia, ξεσκόνισα τα σακίδια, τύπωσα το σχετικό υλικό και είμαστε κομπλέ.Μεθαύριο ξημερώματα αναχωρούμε!
Όσο για τα τσίπουρα εκείνος δεν πίνει καθόλου αλκοόλ, εγώ θα το έχω το πρόβλημα..... :rolleyes:
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Επέστρεψα από το μικρό οδοιπορικό μας στη Θεσσαλία γεμάτη υπέροχες αναμνήσεις και πολλές φωτογραφίες. Θα φροντίσω να τα οργανώσω στο μυαλό μου και να μοιραστώ τις εντυπώσεις μου σε μια μικρή ταξιδιωτική ιστορία.
Ενα μεγάλο ευχαριστώ σε σένα Dr Snoopy για τις πολύτιμες προτάσεις σου που βοήθησαν να απολαύσουμε στο έπακρο αυτήν την μικρή μας απόδραση!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική

vaso1

Member
Μηνύματα
57
Likes
29
Γεια σας θα παμε μονοήμερη Τρίκαλα στο μύλο των ξωτικών...έχετε κάποιο μαγαζί να μου προτείνετε καλό για φαγητό ; Επίσης να πάμε Ελάτη πόση ώρα είναι θα μας βγει η ώρα;
 

Traveler koko

Member
Μηνύματα
147
Likes
691
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Γεια σας θα παμε μονοήμερη Τρίκαλα στο μύλο των ξωτικών...έχετε κάποιο μαγαζί να μου προτείνετε καλό για φαγητό ; Επίσης να πάμε Ελάτη πόση ώρα είναι θα μας βγει η ώρα;
Να πάτε στην ταβέρνα 'το χάνι' δίπλα στις γραμμές κ τον μύλο των ξωτικών.. πολύ ωραίο φαγητό.
 

angelucky

Member
Μηνύματα
68
Likes
59
Επόμενο Ταξίδι
Καλαμάτα-Μεσσηνια

McElk

Member
Μηνύματα
1.019
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
Π/Σ/Κ Άφιξη Τρίκαλα αργά το μεσημέρι της Παρασκευής και αναχώρηση από την περιοχή μεσημέρι της Κυριακής. Σχεδιάζω απόγευμα της πρώτης μέρας βόλτες στα Τρίκαλα και γνωριμία με την πόλη, ταβέρνα, κοψίδια κλπ (κάτι διάβασα εδώ για γουρουνόπουλο στα κάρβουνα!!!). Σάββατο ολοήμερος γύρος στα διάσημα χωριά Ελάτη, Περτούλι, γεφύρια Πύλης - Παλαιοκαρυάς και ότι άλλο προλάβω και τρίτη μέρα πέρασμα από λίμνη Πλαστήρα και επιστροφή. Δεν έχω ξαναπάει στους νομούς Τρικάλων και Καρδίτσας εκτός από τα Μετέωρα. Τι βλέπει κανείς στη λίμνη; Πας σε κάποιο χωριό, σε κάποιο ύψωμα για πανοραμική θέα; Κάνεις το γύρο;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.553
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom