Πολωνία Θεσσαλονίκη-Βαρσοβία για Εράσμους. Πώς να πάω;

htrul18

Member
Μηνύματα
106
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία & Νέα Ζηλανδία
Καλησπέρα παιδιά! Μέσα Φεβρουαρίο φεύγω στη Βαρσοβία για ένα πανεπιστημιακό εξάμηνο με το πρόγραμμα Εράσμους. Τις τελευταίες μέρες ψάχνω να βρω πώς θα πάω αλλά τελικά αποδεικνύεται πιο δύσκολο απ' ότι περίμενα... Όσες πτήσεις από Θεσσαλονίκη βρίσκω είναι με διανυκτέρευση σε ενδιάμεσο σταθμό. Οι επιλογές είναι Βουκουρέστι με Tarom και Κων/πολη με Turkish (φθηνότερη η 2η). Έχω δει και από Αθήνα (να κατέβω με τρένο δηλαδή και να πάρω αεροπλάνο από εκεί) και υπάρχει η επιλογή της SAS μέσω Κοπεγχάγης η οποία φέυγει μεσημέρι από Αθήνα και φτάνει λίγο μετά τα μεσάνυχτα στη Βαρσοβία. Πριν μερικές μέρες έβρισκα και μέσω Κιέβου με διανυκτέρευση αλλά τώρα δεν υπάρχει. Επίσης αυτή μέσω Κοπεγχάγης που δεν απαιτεί διανυκτέρευση δεν υπήρχε. Με προβληματίζει το ότι αλλάζουν από μέρα σε μέρα... :roll:

Εσείς έχετε κάποια πρόταση; Δε με πειράζει να πάρω κάποιο τρένο και στο εξωτερικό από πόλη σε πόλη αν βολεύουν τα δρομολόγια. Δεν έχω ψάξει low-cost εταιρίες καθώς θα έχω αρκετές αποσκευές και δεν ξέρω αν θα συμφέρει (άλλωστε δεν υπάρχει απ' ευθείας πτήση ούτε με low-cost).

Δώστε τα φώτα σας όσοι ξέρετε κάτι παραπάνω! Καθώς και μερικές γνώμες για τη SAS που φαίνεται η καλύτερη επιλογή μέχρι τώρα.
Θα ήθελα αν είναι απαραίτητη η διανυκτέρευση να είναι εύκολη η πρόσβαση από το αεροδρόμιο στην πόλη.

Θα είμαι ευγνώμων σε όποιον ασχοληθεί με το σεντόνι που έγραψα! :haha:

Έντιτ: Αααα δε σας είπα τις ακριβείς ημερομηνίες για τις οποίες ενδιαφέρομαι! Μπορώ να φύγω από 14 Φεβρουαρίου και θέλω οπωσδήποτε να είμαι Βαρσοβία το αργότερο το πρωί της Δευτέρας 18 Φεβρουαρίου.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
απευθείας είναι μόνο το πούλμαν που συνδέει την Αθήνα με την Πολωνία μέσω Θεσσαλονίκης (χρειάζεσαι μόνο ταυτότητα)

με αεροπλάνο, ένας φθηνός τρόπος είναι με Ryanair/WizzAir Θεσσαλονίκη - Βουδαπέστη, και μετά Βουδαπέστη - Βαρσοβία Μόντλιν ή μέσω Μιλάνο Μπέργκαμο
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.608
Likes
9.870
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Η αληθεια ειναι οτι ψαχνεις πολυ αργα τα εισιτηρια .. Καταρχας αποψη μου ειναι να παρεις μια βαλιτσα μονο για τα βασικα και τα υπολοιπα με μεταφορικη ..

Δευτερον εχεις 3 επιλογες .. Η μια ειναι μεσω Αθηνων με Lufthansa και με διανυκτερευση στην Φρανκφουρτη που το εχεις το Σαββατο στις 16,δευτερη με Turkish παλι 16 Φεβρουαριου απο Θεσσαλονικη μεσω Κωνσταντινουπολης στα 179 που απο οτι βλεπω εχει μια θεση ακομα οποτε κινησου γρηγορα .. Τελευταια στιγμη αυτες οι επιλογες υπαρχουν .. Εχεις και καπου στις 20ωρες να κατσεις Κωνσταντινουπολη,αμα εχεις ορεξη πας και μια βολτα στην Πολη ..

Και αλλη μια εξτρα μπονους με easy για Βερολινο και απο εκει Βαρσοβια με τρενο .. Το γρηγορο τρενο κανει καπου στο 5ωρο ;)

Act fast γιατι το εχεις αργησει .. Θα προτιμουσα την σιγουρη λυση της Turkish παντως ..
 

htrul18

Member
Μηνύματα
106
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία & Νέα Ζηλανδία
απευθείας είναι μόνο το πούλμαν που συνδέει την Αθήνα με την Πολωνία μέσω Θεσσαλονίκης (χρειάζεσαι μόνο ταυτότητα)

με αεροπλάνο, ένας φθηνός τρόπος είναι με Ryanair/WizzAir Θεσσαλονίκη - Βουδαπέστη, και μετά Βουδαπέστη - Βαρσοβία Μόντλιν ή μέσω Μιλάνο Μπέργκαμο
Ουάου! Υπάρχει τέτοιο λεωφορείο; Ίσως το προτιμήσω για την επιστροφή για να δω και τα ενδιάμεσα μέρη (αν υπάρχουν χρήματα). :)

Απ' ότι βλέπω wizzair και ryanair δεν έχουν πτήσεις για τις μέρες που θέλω αλλά έτσι κι αλλιώς θα έβγαιναν στην ίδια τιμή με τις άλλες αν βάλουμε και μια αποσκευή (π.χ 20 κιλά) για 2 πτησεις...

Η αληθεια ειναι οτι ψαχνεις πολυ αργα τα εισιτηρια .. Καταρχας αποψη μου ειναι να παρεις μια βαλιτσα μονο για τα βασικα και τα υπολοιπα με μεταφορικη ..

Δευτερον εχεις 3 επιλογες .. Η μια ειναι μεσω Αθηνων με Lufthansa και με διανυκτερευση στην Φρανκφουρτη που το εχεις το Σαββατο στις 16,δευτερη με Turkish παλι 16 Φεβρουαριου απο Θεσσαλονικη μεσω Κωνσταντινουπολης στα 179 που απο οτι βλεπω εχει μια θεση ακομα οποτε κινησου γρηγορα .. Τελευταια στιγμη αυτες οι επιλογες υπαρχουν .. Εχεις και καπου στις 20ωρες να κατσεις Κωνσταντινουπολη,αμα εχεις ορεξη πας και μια βολτα στην Πολη ..

Και αλλη μια εξτρα μπονους με easy για Βερολινο και απο εκει Βαρσοβια με τρενο .. Το γρηγορο τρενο κανει καπου στο 5ωρο ;)

Act fast γιατι το εχεις αργησει .. Θα προτιμουσα την σιγουρη λυση της Turkish παντως ..
Δεν είχα κλείσει γιατί δε γνώριζα τις ακριβείς ημερομηνίες. Αλλά και στο περίπου που έψαχνα αυτές τις επιλογές είχα και πριν κανένα μήνα (+ αυτήν που αναφέρω από Κίεβο).

Για την πτήση μέσω Κοπεγχάγης που δε χρειάζεται και διανυκτέρευση ποια είναι η γνώμη σας;
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Αφου η turkish και απο Θεσσαλονίκη είναι και σε καλή τιμή γιατί να μπαίνεις στη διαδικασία να κατεβαίνεις Αθήνα; Άσε που υπάρχει ενδεχόμενο να σου καλύψει και τη διαμονή η ίδια η εταιρία οπότε θα είσαι μια χαρά και θα μπορείς να κάνεις και μια βόλτα στην Πόλη.
 

htrul18

Member
Μηνύματα
106
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία & Νέα Ζηλανδία
Αφου η turkish και απο Θεσσαλονίκη είναι και σε καλή τιμή γιατί να μπαίνεις στη διαδικασία να κατεβαίνεις Αθήνα; Άσε που υπάρχει ενδεχόμενο να σου καλύψει και τη διαμονή η ίδια η εταιρία οπότε θα είσαι μια χαρά και θα μπορείς να κάνεις και μια βόλτα στην Πόλη.
Υπάρχει τέτοια πιθανότητα; Δεν έχω ξανακάνει ταξίδι που να απαιτεί διανυκτέρευση στο ενδιάμεσο και δεν έχω ιδέα. Ο κύριος λόγος που ενδιαφέρομαι για την πτήση μέσω Κοπεγχάγης είναι αυτός!
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Υπάρχει τέτοια πιθανότητα; Δεν έχω ξανακάνει ταξίδι που να απαιτεί διανυκτέρευση στο ενδιάμεσο και δεν έχω ιδέα. Ο κύριος λόγος που ενδιαφέρομαι για την πτήση μέσω Κοπεγχάγης είναι αυτός!
Ορίστε: http://www.turkishairlines.com/en-c...s/travel-information/special-service-requests
 

htrul18

Member
Μηνύματα
106
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία & Νέα Ζηλανδία
Τέλεια! Ευχαριστώ πάρα πολύ! Είχα την εντύπωση ότι αυτά τα κάνουν μόνο σε έκτακτες περιπτώσεις (π.χ αναβολή πτήσης). Δυστυχώς δε μπορώ να κλείσω αυτή τη στιγμή, ελπίζω να είναι διαθέσιμο μέχρι αύριο το πρωί το εισιτήριο!

Με τη visa που αναφέρει τι ακριβώς εννοεί; Δεν υπάρχει περίπτωση να μη μου δώσουν, έτσι;
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Τέλεια! Ευχαριστώ πάρα πολύ! Είχα την εντύπωση ότι αυτά τα κάνουν μόνο σε έκτακτες περιπτώσεις (π.χ αναβολή πτήσης). Δυστυχώς δε μπορώ να κλείσω αυτή τη στιγμή, ελπίζω να είναι διαθέσιμο μέχρι αύριο το πρωί το εισιτήριο!

Με τη visa που αναφέρει τι ακριβώς εννοεί; Δεν υπάρχει περίπτωση να μη μου δώσουν, έτσι;
Δε χρειάζεται βιζα για Τουρκία! Η turkish το παρέχει αλλά μόνον εφόσον η συντομότερη δυνατή διαδρομή απαιτεί τη διανυκτέρευση που στην περίπτωση σου λογικά θα ισχύει.
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
απευθείας είναι μόνο το πούλμαν που συνδέει την Αθήνα με την Πολωνία μέσω Θεσσαλονίκης (χρειάζεσαι μόνο ταυτότητα)

με αεροπλάνο, ένας φθηνός τρόπος είναι με Ryanair/WizzAir Θεσσαλονίκη - Βουδαπέστη, και μετά Βουδαπέστη - Βαρσοβία Μόντλιν ή μέσω Μιλάνο Μπέργκαμο
πως μπορούμε να βρούμε αυτό το λεωφορείο? υπάρχει κάποιο site? Ευχαριστώ!!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
ZANCO BUS
Ateny ul. Acharnon 56
tel. (0030) 210 88 10 902

Από Αθήνα είναι 4 ή 5 που κάνουν το δρομολόγιο αυτό (μέσω Ιταλίας ή Σερβίας)
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
ZANCO BUS
Ateny ul. Acharnon 56
tel. (0030) 210 88 10 902

Από Αθήνα είναι 4 ή 5 που κάνουν το δρομολόγιο αυτό (μέσω Ιταλίας ή Σερβίας)
σε ευχαριστώ πολύ!! έχεις υπόψη σου τιμή και διάρκεια ταξιδιού?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.139
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom