Ρωσία Θεσσαλονίκη-Μόσχα με τρένο.

Palaviaris

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Γεια σας. Είμαι καινούργιος στην παρέα και θα ήθελα την βοήθειά σας.
Μέσα στο Αύγουστο θα πάω στην Μόσχα με το τρένο(που ο κόσμος να χαλάσει):D.

Ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
α)Η έκδοση διαβατηρίου πόσο χρόνο απαιτεί;
β)Για να πάρω βίζα ποιες είναι οι διαδικασίες;

Εκτός από τη Μόσχα σκοπεύω να πάω στο Στάλινγκραντ και στο Λενινγκραντ. Υπάρχει κάποια άλλη πόλη που αξίζει να επισκεφτώ; Αγγλικά μιλάνε οι σύντροφοι;

Ευχαριστώ πολύ.:)
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.762
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Καλώς μας ήρθες παλαβιάρη :p
Για την έκδοση ρωσικής βίζας δεν έχω ιδέα. Το διαβατήριο κάνει περίπου πέντε εργάσιμες από τη στιγμή που θα καταθέσεις τα δικαιολογητικά σου.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Εκτός από τη Μόσχα σκοπεύω να πάω στο Στάλινγκραντ και στο Λενινγκραντ. Υπάρχει κάποια άλλη πόλη που αξίζει να επισκεφτώ; Αγγλικά μιλάνε οι σύντροφοι;
Τι υπέροχα!! υπάρχουν ακόμη Σταλινικοί!! Άκου Σταλιγκραντ το Βόλγογκραντ!!! Γυρίσαμε στο 54!!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Ενώ το Λένινγκραντ περνάει στο ντούκου!
Γιατί δεν νομίζω ότι εννοεί την ομώνυμη ρώσικη περιφέρεια ο φίλος μας ο palaviaris!


 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
palaviaris, για πόσες ημέρες θα πας Ρωσία? 6 ημέρες θέλεις μόνο για το πήγαινε- έλα Μόσχα! Εξάλλου, η Μόσχα και η Αγία Πετρούπολη είναι από ένα ταξίδι μόνες τους οπότε δεν χρειάζεται να δεις κάτι άλλο!
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Από Θεσσαλονίκη θα ξεκινήσεις με τρένο για Μόσχα;! Ουάου! Μπράβο σου!!

Ποια πορία θα ακολουθήσεις; Έχεις προγραμματίσει;

:cool:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Από Θεσσαλονίκη θα ξεκινήσεις με τρένο για Μόσχα;! Ουάου! Μπράβο σου!!

Ποια πορία θα ακολουθήσεις; Έχεις προγραμματίσει;

:cool:
Να υποθέσω από τα γραφόμενα του οτι καμία πορεία δεν έχει προγραμματίσει... σχέδια επί χάρτου κάνει... όνειρα πουλιά μου ταξιδιάρικα...
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
το διαβατηριο κανει 5 μερες και πηγαινε τωρα....πηγα προοχθες και απο 28 ιουνιου αλλαζει παλι το συστημα εκδοσης με περισσοτερη ταλαιπωρια , αποτυπωματα ,ιστοριες και μαλλον και περισσοτερα λεφτα...
 

Palaviaris

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Το ίδιο διάστημα ξεκινά επίσης η απευθείας εβδομαδιαία σιδηροδρομική σύνδεση μεταξύ Μόσχας – Θεσσαλονίκης – Μόσχας με κλινάμαξα των Ρωσικών Σιδηροδρόμων, με την πρώτη αναχώρηση από Μόσχα να πραγματοποιείται την Παρασκευή 12 Ιουνίου 2009. Η αναχώρηση από Θεσσαλονίκη για Μόσχα θα γίνεται κάθε Δευτέρα αρχής γενομένης εκείνης της 15ης Ιουνίου, ενώ η τελευταία αναχώρηση θα πραγματοποιηθεί στις 21 Σεπτεμβρίου.
ΞŸΞ£Ξ• - ΞŸΟΞ³Ξ±Ξ½ΞΉΟƒΞΌΟŒΟ‚ Ξ£ΞΉΞ΄Ξ·ΟΞΏΞ΄ΟΟŒΞΌΟ‰Ξ½ Ελλάδος

Δεν έχω πρόβλημα με τις μέρες. Μπορώ να κάτσω και 2 εβδομάδες, αρκεί να δω όλα αυτά που θέλω να δω. Βέβαια σκέφτομαι να πάρω και τον υπερσιβηρικό. Θα πάω που θα πάω, ας τα κάνω όλα σωστά.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

υ.γ
Λέγοντας Λενινγκραντ αναφέρομαι στη Αγία Πετρούπολη.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Το ίδιο διάστημα ξεκινά επίσης η απευθείας εβδομαδιαία σιδηροδρομική σύνδεση μεταξύ Μόσχας – Θεσσαλονίκης – Μόσχας με κλινάμαξα των Ρωσικών Σιδηροδρόμων, με την πρώτη αναχώρηση από Μόσχα να πραγματοποιείται την Παρασκευή 12 Ιουνίου 2009. Η αναχώρηση από Θεσσαλονίκη για Μόσχα θα γίνεται κάθε Δευτέρα αρχής γενομένης εκείνης της 15ης Ιουνίου, ενώ η τελευταία αναχώρηση θα πραγματοποιηθεί στις 21 Σεπτεμβρίου.
ΞŸΞ£Ξ• - ΞŸΟΞ³Ξ±Ξ½ΞΉΟƒΞΌΟŒΟ‚ Ξ£ΞΉΞ΄Ξ·ΟΞΏΞ΄ΟΟŒΞΌΟ‰Ξ½ Ελλάδος

Δεν έχω πρόβλημα με τις μέρες. Μπορώ να κάτσω και 2 εβδομάδες, αρκεί να δω όλα αυτά που θέλω να δω. Βέβαια σκέφτομαι να πάρω και τον υπερσιβηρικό. Θα πάω που θα πάω, ας τα κάνω όλα σωστά.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

μαλιστα...και ποσες μέρες κάνει να φτασει μόσχα?η τιμή του εισητηρίου?
ειδα οτι ξεκινα και για κίεβο..
ετσι απο περιεργια ρωτώ..δεν προκειται να το κάνω ποτέ..
 

Palaviaris

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Η τιμή για την κουκέτα με τα δύο κρεβάτια είναι 220?. Με 1 είναι 320?. Έχει και με τέσσερα κρεβάτια(θα πάρω ξανά σήμερα να ρωτήσω).

Για τις ημέρες δεν ρώτησα(βασικά όσο περισσότερες τόσο το καλύτερο). Θα το ρωτήσω σήμερα.

Με αεροπλάνο είναι πιο φθηνά, αλλά που να πάρει γουστάρω τρελά τα τρένα. Μπορείς να πας και Σόφια με 45? 1η θέση.

Μουσική στα αυτιά, μπυρίτσα στο χέρι, σταυροπόδι, αθλητική, πατατάκια...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.149
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom