Ρωσία Θεσσαλονίκη-Μόσχα με τρένο.

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
σοφια με 45????
νομιζω οτι τελικα στην βουλγαρια θα παω με το τρενο!
οχι οτι τα αεροπορικα ειναι ακριβα....τα βρηκα 120 πηγαινε ελα.
αλλα θα ειναι ωραια η εμπειρια του τρενου!
 

Palaviaris

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Το τρίκλινο είναι 185?, 65ώρες.(Θεσσαλονίκη-Μόσχα)

@eva kas
Πάρε στις πληροφορίες του ΟΣΕ να σου πούνε τα δρομολόγια ακριβώς. 1110.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
είσαι όνομα και πράγμα μα να ξέρεις ότι δεν είσαι μόνος σου, σου εύχομαι καλό ταξίδι και να σου τύχουν στο τρίκλινο αγγλίδες να πίνεται τις μπυρίτσες σας παρέα καλά να περάσεις θα περιμένουμε τις εξελίξεις.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
είσαι όνομα και πράγμα μα να ξέρεις ότι δεν είσαι μόνος σου, σου εύχομαι καλό ταξίδι και να σου τύχουν στο τρίκλινο αγγλίδες να πίνεται τις μπυρίτσες σας παρέα καλά να περάσεις θα περιμένουμε τις εξελίξεις.
λες να ε΄χει την τύχη να συναντήσει τις ιδιες αγγλίδες που ήταν στο NEW YORK πριν 15 μέρες ...σατανική συμπτώση λέω εγώ ..

πάντως είτε με.... είτε χωρίς τις γνωστές αγγλίδες palaviari καλά να περάσεις
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Το ίδιο διάστημα ξεκινά επίσης η απευθείας εβδομαδιαία σιδηροδρομική σύνδεση μεταξύ Μόσχας – Θεσσαλονίκης – Μόσχας με κλινάμαξα των Ρωσικών Σιδηροδρόμων, με την πρώτη αναχώρηση από Μόσχα να πραγματοποιείται την Παρασκευή 12 Ιουνίου 2009. Η αναχώρηση από Θεσσαλονίκη για Μόσχα θα γίνεται κάθε Δευτέρα αρχής γενομένης εκείνης της 15ης Ιουνίου, ενώ η τελευταία αναχώρηση θα πραγματοποιηθεί στις 21 Σεπτεμβρίου.
ΞŸΞ£Ξ• - ΞŸΟΞ³Ξ±Ξ½ΞΉΟƒΞΌΟŒΟ‚ Ξ£ΞΉΞ΄Ξ·ΟΞΏΞ΄ΟΟŒΞΌΟ‰Ξ½ Ελλάδος

Δεν έχω πρόβλημα με τις μέρες. Μπορώ να κάτσω και 2 εβδομάδες, αρκεί να δω όλα αυτά που θέλω να δω. Βέβαια σκέφτομαι να πάρω και τον υπερσιβηρικό. Θα πάω που θα πάω, ας τα κάνω όλα σωστά.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

υ.γ
Λέγοντας Λενινγκραντ αναφέρομαι στη Αγία Πετρούπολη.
Περυσι τον Φεβρουάριο πήγα Ρωσιά για 1 μήνα όπου έκανα και τη διαδρομή του υπερσιβηρικου μέχρι την Βαικάλη. Η αλήθεια είναι ότι η διαδικασία της βιζας είναι λιγο κουραστική...Στην περιπτωση μου χρειάστηκε να πάω 5 φορες στην πρεσβεία, όπου ύστερα από μεγάλη φασαρία που έκανα στον πρόξενο,μου την εκδοσαν την τελευταία εργάσιμη μέρα πριν το ταξιδι μου. Για να πας Ρωσία χρειάζεσαι ινβιταισον λεττερ και γω είχα μονο για 10 μέρες (όσες μέρες και το σεμινάριο που παρακολούθησα στο Εκατέρινπουργκ).Για τις υπόλοιπες μέρες χρειαζόταν voucher απο τα χοστελ που θα έμενα..Τι κι αν εκανα κρατησεις σε χοστελ σε διαφορες πολεις (τις οποιες ποτε δεν επισκεφτηκα-μονο και μόνο για να δικαιολογήσω την διαμονή μου στη χώρα),δεν έβγαλα ακρή. Τελικα,τα καταφερα!! Βεβαια υπαρχει και η άλλη επιλογή:να βρεις ινβιταισον λεττερ απο το ιντερνετ, αλλα πρέπει να πληρώσεις..
Πέρα από Μοσχα και Αγια Πετρούπολη που είναι ωραίες πόλεις, θα μπορούσες να επισκεφτεις το Χρυσό Δαχτυλίδι (Περιοχή 400-500χμ απο Μοσχα με ωραίες πόλεις και χωριά.πιο συγκεκριμένα δες για Vladimir και Suzdal). δεν ξέρω πως θα μπορουσες να συνδυάσεις βολβογκραντ και υπερσιβηρικο. ειναι λιγο μακρια.
Δεν ξερω ποσο χρονο διαθέτεις αλλα (αποψη μου είναι) ειναι προτιμοτερο τον χρονο που θα χρειαζοσουν απο ελλαδα για μοσχα να τον διαθέσεις στον υπεριβηρικο που δεν θα έχεις και πολλες φορες την δυνατότητα να κανεις αυτή (την μακρινή) διαδρομή.
Οσο αφορα τη διαδρομή του υπερσιβηρικού,το Εκατερινμπουρκ δεν εχει κατι το ιδιαίτερο αλλα από κει μπορείς να κάνεις ωραίες εξορμήσεις στα Ουράλια Ορή. Δεν θα ξεχάσω την 4ωρη πεζοπορια σε ένα Παρκο (αυτή τη στιγμή μου διαφευγει το ονομα) με φαραγγια, ποταμια,κλπ στους -20 - -30 οC.
Το Ιρκουτσκ πολλή ωραία πόλη.Οπωσδήποτε στάση! Και τέλος, επίσκεψη στη Βαικάλη. Απέφυγε το πιο κοντινο σημείο της βαικάλης από το Ιρκουτσκ (αρκέτα τουριστικο) και προτίμησε το Νησι Olkhon. Πραγματική εμπειρία που σε ταξιδεύει πολλες δεκαετιες πίσω. Την περιοδο που πήγα εγώ ή προσβαση ΄στο νησι γινόταν με φορτηγάκι πάνω από την παγωμένη λίμνη. Τουριστες: 3, Εστιατόρια: 0, Καφετεριες,Μπαρακια: 0 Απόλυτη Φύση!! Βεβαια, το καλοκαίρι διαφέρουν κάπως τα πράγματα. Σε περίπτωση που επισκεφτεις το μουσειακι του χωριού θα δεις και σημαδια από την επισκεψη μου σε έναν παγκοσμιο χάρτη. Σύμφωνα με τη γιαγια-φύλακας του μουσείου, ήμουν ο πρώτος Ελληνας που επισκέφτηκε την περιοχή..

Λοιπον, καλή προετοιμασια!! Τελεια θα είναι!!!:clap:
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
σοφια με 45????
νομιζω οτι τελικα στην βουλγαρια θα παω με το τρενο!
οχι οτι τα αεροπορικα ειναι ακριβα....τα βρηκα 120 πηγαινε ελα.
αλλα θα ειναι ωραια η εμπειρια του τρενου!
ρωητησα απο θεσσαλονικη...μπορεις να δεις και στη σελιδα του οσε..25 ευρω πρωτη θεση θεσσαλονικη-σοφια, 6 ωρες....β θεση 15 αθηνα- θεσσαλονικη απλο τρενο 15 ευρω 6-6,30 ωρες, ιντερσιτι 35 ευρω 5-5.30 ωρες, ιντερσιτι εξπρες 48.50 4.40 ωρες.....50 ταξιδια με τρενο ελλαδα σε 8 μηνες εχω γινει γνωστης των τρενων
 

xerxi

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Παλαβιάρη είμαστε μια παρέα κοριτσιών εξίσου παλαβή με εσένα! Σκεφτόμαστε κι εμείς να κάνουμε το ταξίδι Θεσσαλονίκη-Μόσχα (μάλλον όχι και προς τις δύο κατευθύνσεις) και θέλουμε να σε ρωτήσουμε αν ξέρεις οτιδήποτε σχετικά με το τρένο(όχι τιμές και δρομολόγια, αλλά για τις συνθήκες και τις διαφορές μεταξύ 1ης και 2ης θέσης, πχ καμπινες, τουαλετες, εχει ντουζιερες? και που ξέρεις μπορεί να είμαστε και στο ίδιο τρένο!! περιμένουμε με αγωνία απάντησή σου.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
το είχα σαν υποψία μόνο μα τώρα είμαι σίγουρος.. όλοι οι παλαβοί εδώ μαζευτήκαμε:haha:
 

michael91

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Ουζμπεκιστάν
Έχω κάνει το ταξίδι Μόσχα - Αθήνα το 1991 με ελληνικές αμαξοστοιχίες. Δυο μέρες κράτησε το ταξίδι με πολύωρη στάση στη Βουλγαρία.
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Γνωρίζει κανείς ποια διαδρομή ακολουθει η κλινάμαξα; Σύμφωνα με τον ΟΣΕ έχουν μπει φέτος το καλοκαίρι δυο διαφορετικές κλινάμαξες, μια για Μόσχα και μία για Κίεβο.. Περνούν και οι δυο απο Βουλγαρία και Ρουμανια;

Θα βρεθω στη Μολδαβία σε ενα μήνα και θα με ενδιέφερε να δω αν θα μπορουσα να χρησιμοποιησω την απευθειας σιδηροδρομικη συνδεση για Ελλαδα -αν και μαλλον μεσω Βουκουρεστιου με βλεπω να επιστρεφω-.
 

xerxi

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Όχι το συγκεκριμένο τρένο (Θεσσ- Μόσχα, αλλά και αυτό που σταματάει στο Κίεβο) περνάει από Σκόπια, Σερβία, Ουγγαρία, και μετά Ουκρανία και Ρωσία. Γι αυτό και κανεί 3+1/2 μέρες.
Παλαβιάρη δεν έχουμε νέα σου, ελπίζουμε να το προγραμμάτισες! Εμείς πάντως, καλώς εχόντων των πραγμάτων, τον Αύγουστο θα είμαστε εκεί !!!!
 
Μηνύματα
152
Likes
1.104
To τρένο αυτό δεν υπάρχει, ούτε θα ξαναυπάρξει ποτέ πια..
Εμείς όμως είμαστε εδώ για να παραθέσουμε τις ανεπανάληπτες εμπειρίες μας από τη θρυλική και μυστηριώδη γραμμή Θεσσαλονίκη-Μόσχα. Υπάρχουν κι άλλοι που έκαναν το ταξίδι με το συγκεκριμένο τρένο; Ελατε να αναπολήσουμε!

Ivanna
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom