Θεσσαλονίκη - Ρουμανία cluj napoca

Souel

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Καλησπέρα,

Το Πάσχα πρόκειται να κάνουμε το ταξίδι μας με το αυτοκινητο απο Θεσσαλονίκη προς Ρουμανία.
Θα ήθελα τη συμβουλή σας στο πέρασμα απο τη Βουλγαρία. Θα ξεκινήσουμε ξημερώματα οπότε μέρα πιστεύουμε θα έχουμε περάσει την Βουλγαρία.
Έχω διαβάσει πως έχει αστυνομία και σε γράφουν για το οτιδήποτε εκτός κ αν λαδωσεις, κάτι που δεν σκοπεύω να κάνω, σε αυτή την περίπτωση τι κάνω; Την κλίση που την πληρώνω στα σύνορα ; Εκτός απο πράσινη κάρτα κ καινούργιες ταυτότητες θα χρειαστούμε κάτι άλλο;
:)
 

accordion

Member
Μηνύματα
38
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
ανταρκτικη
Αν κολλησεις τη βινιετα στο παρπριζ,αν εχεις τα φωτα αναμμενα κ παιρνεις ενα αλλο αυτοκινητο απο πισω το 'λαγό' που λεμε δεν προκειται να σε σταματησουν!Αν παρεις κληση σου κρατανε το διπλωμα κ πρεπει να πας στο αστυνομικο τμημα ή το δημαρχειο της πολης που ανηκει η περιπολια που σε εχει γραψει κ μετα θα παρεις το διπλωμα σου...αυτο δεν το εχω κανει μου ειπανε αλλοι.Εγω θα σου πω ομως πως γινεται το λαδωμα..αν σε εχουν σταματησει για ταχυτητα μεχρι 20 χλμ δε δινεις πανω απο 10 ευρω μεχρι 40 χλμ 20 ευρω κ απο κει κ περα να παρακαλας να μην ειναι απληστος!οταν η συναλλαγη γινει στο τζαμι του αυτοκινητου πιανει τα ευρω πιανεις το διπλωμα κ γινεται η ανταλλαγη,,αν σε καλεσει να πας στο αυτοκινητο να μιλησεις με τον 'παλαιοτερο' του πετας τα χρηματα στα ποδια κ οχι μπροστα στο καντραν κ αυτος θα σου δωσει μετα το διπλωμα.Στη ρουμανια παλι σου ανοιγουν ενα σα βιβλιαρακι κ βαζεις εκει τα λεφτα,,αν ειναι ικανοποιημενοι σου δινουν το διπλωμα αλλιως συνεχιζεις!
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Γιατί θες να μπλέξεις με αυτοκίνητο σε αυτά τα μέρη? Να το θεωρείς δεδομένο ότι κάπου θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Βινιέτα οπωσδήποτε θα χρειαστείς. Κατά τα άλλα πολύ όμορφη διαδρομή. Και δύσκολη όμως οπότε προσοχή στο δρόμο. Οι δρόμοι αυτοί κρύβουν κινδύνους αν είσαι απρόσεχτος.
 

Souel

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Σας ευχαριστώ παρά πολυ

Θα πάμε με το αυτοκίνητο οικογενειακός να επισκεφτούμε τον αδερφό μου. Η άλλη επιλογή είναι λεωφορείο που για 3 άτομα με επιστροφή είναι 360ε. Κ το αυτοκίνητο μας είναι με γκάζι κ φυσικά θελουμε να απολαύσουμε το ταξίδι.

Τη βινιετα την αγοράζουμε απο τα σύνορα;

Οσο για το λαδώμα μάλλον θα μας χρειαστεί απο ότι κατάλαβα.
Πιστεύετε πως μπορεί να μπλέξουμε; Να προσπαθήσουμε να μην κάνουμε στάσεις; Να έχω μαζί μου τηλέφωνα απο πρεσβείες η κάτι ανάλογο;
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Το τηλέφωνο της πρεσβείας να το έχεις μπορεί να βοηθήσει. Πιο επίφοβη είναι η Βουλγαρία. Χωρίς στάσεις δεν γίνεται είναι πάρα πολύ μεγάλη η διαδρομή. Εκτός αν αλλάζεται οδηγούς. Την βινιέτα νομίζω μπορείς να την πάρεις σε κάποιο από τα πρώτα βενζινάδικα μόλις μπεις στη χώρα. Να την έχεις οπωσδήποτε μην το ξεχάσεις. Κατά τα άλλα καλά να περάσετε και τράβα και καμιά παραπάνω φωτογραφία από το Κλουζ θα χαρώ πολύ να τις δω.
 

Souel

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Κάποιο τύπου Olympus plaza ξέρετε αν έχει; Και εγω την Βουλγαρία φοβάμαι για Ρουμανία δν έχω ακούσει τίποτα κ ξέρω πως στην cluj είναι πολυ ήσυχα τα πράγματα άλλωστε εκεί θα έχουμε ανθρώπους.
Υποσχομαι θα γυρισω με πολλές φωτογραφίες, ευχαριστω
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Το Κλουζ είναι πάρα πολύ ήσυχη πόλη. Λογικά μπορεί να έχει και χιόνια ακόμα.
 

accordion

Member
Μηνύματα
38
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
ανταρκτικη
Βινιετα στη βουλγαρια σταματας στο πρωτο πρατηριο της shell μολις περασεις τα συνορα κ την αγοραζεις!αν την πληρωσεις με καρτα σε συμφερει!γκαζι βαλε μετά απο 5χλμ περιπου στο μαρικοστινοβο ενα κιτρινοπρασινο πρατηριο ειναι φθηνοτερος απο τους αλλους!στασεις κανεις αφοβα σε ολα τα πρατηρια με αυτα της ΟΜV να εχουν τις πιο καθαρες τουαλετες!ΜΗ ξεχασεις να την κολλησεις στο τζαμι!!!!τη βινιετα στη ρουμανια μπορεις να την αγορασεις μεσω ιντερνετ μιας κ δεν ειναι αυτοκολλητο πια μεσω αυτου του σαιτ Rovinieta, roviniete, rovigneta κ σουρχεται μειλ κ την τυπωνεις! μην νομιζεις οτι στη ρουμανια δεν εχει μπλοκα..εξω απο την κλουζ μου πηρε 65 ευρω αστυνομικος για να μου δωσει το διπλωμα!εξω απο μπρασοφ αλλα 20 !!!
 

Souel

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Μάλιστα δηλαδή θα θελουμε και 100 150 στα λαδώματα... Τι να πω.. Σκέφτηκα μήπως θα έπρεπε να ακολουθήσουμε το λεωφορείο, η να πάρουμε τελικά το λεωφορείο πολυ ζόρι μου φαίνεται. :roll:
Μόλις περάσουμε τα σύνορα να αλλάξουμε στο νόμισμα τους η και με εύρος πληρώνονται ;
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
μη παρατραβάτε. Έχουν περάσει τόσα άτομα από εκεί, ελάχιστα ήταν τα πρόστιμα, εως ανύπαρκτα. Ακολουθάτε τον ΚΟΚ, και όλα καλά
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Μάλιστα δηλαδή θα θελουμε και 100 150 στα λαδώματα... Τι να πω.. Σκέφτηκα μήπως θα έπρεπε να ακολουθήσουμε το λεωφορείο, η να πάρουμε τελικά το λεωφορείο πολυ ζόρι μου φαίνεται. :roll:
Μόλις περάσουμε τα σύνορα να αλλάξουμε στο νόμισμα τους η και με εύρος πληρώνονται ;
Το να πηγαίνεις με το προβλεπόμενο όριο ταχύτητας το αποκλείεις?Διαφορετικά γιατί να σε σταματήσουν και να φας κλήση?
Η λογική της σιγουριάς του λαδώματος δεν είναι λογική.
Με λεωφορείο ποιό πρακτορείο έχετε δει?
 

Souel

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Εννοείται πως θα ακολουθούμε τον κοκ ποιος ο λόγος να τρέχουμε ταξίδι θα πάμε και θελουμε να απολαύσουμε την διαδρομή γι αυτο επιλέγουμε να πάμε με αυτοκίνητο όμως απο αυτά που έψαξα είδα πως δεν το έχουν σε τίποτα να σε σταματήσουν Απλά για δικό τους όφελος..
Δεν θυμάμαι το όνομα του πρακτορείου φαντάζομαι δεν θα είναι πολλά, βρίσκεται απέναντι απο τα δικαστήρια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.471
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom