Θεσσαλονίκη - Ρουμανία cluj napoca

accordion

Member
Μηνύματα
38
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
ανταρκτικη
Μην απογοητευεσαι εγώ σου ειπα τι να προσέξεις για να πας με το δικο σου αυτοκίνητο!Να πας με τον ΚΟΚ τοσα χλμ σε αυτους τους δρομους ειναι αδυνατον οποτε παντα μα παντα ακολουθεις ενα αυτοκινητο για να σαι σιγουρη!στη βουλγαρια ναι δεχονται ευρω μολις περασεις τα συνορα κ για να βαλεις βενζινη κ για να παρεις τη βινιετα,φυσικα ισοτιμια για κλαματα!πιο μεσα ομως οχι!στη ρουμανια αν δεν εχεις πιστωτικη θα πρεπει να αλλαξεις χρηματα!
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Το καλοκαιρι που ημασταν 20 μερες βουλγαρια-Ρουμανια, καναμε 3000-4000 χιλιομετρα μεσα και στις δυο χωρες. Κανενας δεν μας σταματησε , κανενας δεν μας ζητησε λεφτα για παραβαση. Βεβαια τηρησαμε το οριο ταχυτητας στους εθνικους δρομους.
Βινιετα αγοραζεις στα συνορα , μολις περασεις τον ελεγχο διαβατηριων(και στις δυο χωρες). Γενικα μην φοβασαι μια χαρα ειναι και θα περασεις υπεροχα.
 

trelospektis

Member
Μηνύματα
65
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια
Ταξίδι-Όνειρο
Nordkapp
Παιδια καλησπερα, να πω και εγω με την σειρα μου (περυσι πηγα Σοφια με δικο μου αυτ/το) οτι εγω δυστηχως ξεχασα να παρω βινιετα αλλα ευτυχως δεν με σταματησε κανενας. Αλλα τηρουσα τα ορια ταχυτητας μεχρι τελειοτητας, 70 ελεγε 70-75 το πολυ πηγαινα. Οποτε αν ειστε πολυ προσεκτικη με τον ΚΟΚ δεν νομιζω να εχεις απολυτως κανενα προβλημα!
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Και γιατί να πας από Βουλγαρία;
Και το Viamichelin δίνει από Σερβία, Βελιγράδι.
Πάντως εάν κρατάς τα όρια ποιος ο λόγος να σε σταματήσουν;
 

Souel

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Απο Σερβία νομίζω ότι η διαδρομή είναι μεγαλύτερη. Στους χάρτες του iPad μου δίνει τρεις διαδρομές οι δυο θέλουν φέριμποτ οπότε θα επιλέξουμε την τελευταία που περνάει εξω απο βουκουρεστι.
 

accordion

Member
Μηνύματα
38
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
ανταρκτικη
Αν δε θελεις να περασεις απο βουκουρεστι τοτε σε συμφερει να πας απο σερβια κ στη ΝΙΣ να στριψεις οπως σου λεει το Viamichelin ειναι πολυ πιο κοντα καπου 150χλμ λιγοτερο κ πολυ πιο ηρεμη κ απο θεμα κινησης διαδρομη!
 

accordion

Member
Μηνύματα
38
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
ανταρκτικη
Κ ξεχασα να σου πω οτι αυτη η διαδρομη δεν εχει κανενα φεριμποτ!
 

Marlin

Member
Μηνύματα
171
Likes
197
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία, Δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Αν έχεις βινιέτα, φώτα αναμμένα, και πας σύμφωνα με τα όρια ταχύτητας δε σε σταματάει κανείς. Και αν σε σταματήσουν δε μπορούν να σου κάνουν τίποτα αν είσαι προβλεπόμενος. Έχε και μια πράσινη κάρτα για το αμάξι καλού κακού. Έχω κινηθεί αρκετά στο οδικό δίκτυο της Βουλγαρίας και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα με την αστυνομία. Το έχουν παρατραβήξει κάποιοι με αυτό το θέμα, δεν είναι τόσο άσχημα τα πράγματα όσο ακούγεται. Κι εκεί υπάρχουν νόμοι. Καλή διάθεση, σεβασμός στον κοκ και όλα θα πάνε καλά! Καλό ταξίδι!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Απο Σερβία νομίζω ότι η διαδρομή είναι μεγαλύτερη. Στους χάρτες του iPad μου δίνει τρεις διαδρομές οι δυο θέλουν φέριμποτ οπότε θα επιλέξουμε την τελευταία που περνάει εξω απο βουκουρεστι.
Το μοναδικό πέρασμα του Δούναβη από τη Βουλγαρία στη Ρουμανία που διαθέτει γέφυρα σήμερα είναι αυτό νοτίως του Βουκουρεστίου, η "Γέφυρα Φιλίας" ανάμεσα στο Ruse και στο Giurgiu. Η Δεύτερη γέφυρα των 2 χωρών, ανάμεσα στο Vidin & το Calafat, κοντά στα Σερβικά σύνορα, προγραμματίζεται να ανοίξει μέσα στην άνοιξη του 2013, αλλά είναι σχεδόν βέβαιο ότι το έργο θα πάρει παράταση....

Τα ferry του Δούναβη είναι αρκετά "παρακμή", και μεγάλη καθυστέρηση στη διαδρομή σου. Δεν τα συνιστώ, καλύτερα μερικές ώρες παραπάνω διαδρομή και να πας από τη Γέφυρα...
 

Souel

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Δυο μέρες πριν φύγουμε και έχω αγχωθει GPS να πάρουμε; Εχετε να προτείνετε κάποιο; Θα ακολουθήσουμε τελικά την διαδρομή που περνάει εξω απο το βουκουρεστι γιατι με το φερι θα χάσουμε χρόνο θα ειναι νύχτα κ ο δρόμος ακόμα πιο δύσκολος. Δυστυχώς το iPad μου δεν έχει GPS και είχαμε στο μυαλό μας να πορευτούμε με τον απλό χαρτί κ όσα θα σημειώσουμε σε αυτόν απο το google maps.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Εαν μπορείς να βρεις ενα Gps θα σε βολέψει.... εμένα μου δίνει μια σιγουριά, νιώθω πιο "ασφαλής" σε σχέση με τον χάρτη (αν και μου λεει πότε πότε και μια χαζομάρα και με στέλνει να κάνω κύκλους) αλλά μην αγχώνεσαι ο κόσμος πάντα ταξίδευε και προ GPS.
Εγώ χρησιμοποιώ το MLS Ελλάδα και Ευρώπη καλό είναι...
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Στα Βαλκάνια μέχρι τώρα έχω κάνει πάνω από 10.000 χμ.(Δεν έχω πάει Αλβανία και Μαυροβούνιο). Δεν με σταμάτησε ποτέ κανένας. Τυπικός με τα όρια και τα φώτα (αν και σε όλες τις χώρες οι ντόπιοι τα ανάβουν περίπου οι μισοί) βινιέτα από τα σύνορα και όλα καλά. Πέρυσι έκανα 12 μέρες στη Νότια και Ανατολική Βουλγαρία. Φέτος προγραμματίζω 25 μέρες το μεγάλο γύρο της Ρουμανίας. Θα πάμε και θα γυρίσουμε από Σερβία μιας και ο δρόμος είναι πολύ καλύτερος. Η Βουλγαρία αντίθετα έχει άσχημους και στενούς δρόμους, όπως και η Ρουμανία. Το GPS για μένα είναι "το παρεάκι" μου. Μου έχει κάνει κόλπα (πέρυσι με έστειλε από ένα δασικό χωματόδρομο στη Βουλγάρικη Ροδόπη, απέιρου κάλλους αλλά...αδιέξοδο. 20 χμ πίσω!!! Τάχει αυτά) αλλά έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Μην αγχώνεσαι και όλα θα πάνε καλά. Από Βουλγαρία μόλις μπαίνεις στα σύνορα πληρώνεις (πέρυσι Ιούλιο) 5 ΕΥΡΩ για βινιέτα 7 ημερών. Εμείς επειδή θα μέναμε παραπάνω, δεν πήραμε αυτή του μήνα αλλά ξαναπήραμε όταν έληξε από βενζινάδικο (μας το πρότεινε ο υπάλληλος στα σύνορα σε άψογα ελληνικά!!).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.464
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom