Βουλγαρία Θεσσαλονίκη - Σόφια με αμάξι

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Από 15/11/2017 υπάρχει σε ισχύ ο νόμος σχετικά με λάστιχα πέλματος ίσου ή μεγαλύτερου των 4 mm για την περίοδο 15/11 - 1/3 και πρόστιμο για τους παραβάτες 50 λέβα.
https://news.bg/regions/shofiraneto-sas-zimni-gumi-veche-e-zadalzhitelno.html
Μήπως εννοεί το βάθος της αυλάκωσης να είναι τουλάχιστον 4mm;; για να φεύγει το βρόχινο νερό και να αποφεύγεται η υδρολίσθηση... έτσι έχει μια λογική..

Aλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έχεις και χιονολάστιχα.. ένα κανονικό λάστιχο καινούργιο ή λάστιχο all weather έχει αυλάκωση κοντά στα 10mm.. Τα χιονολάστιχα είναι άλλη περίπτωση..
 
Last edited:

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Μήπως εννοεί το βάθος της αυλάκωσης να είναι τουλάχιστον 4mm;; για να φεύγει το βρόχινο νερό και να αποφεύγεται η υδρολίσθηση... έτσι έχει μια λογική..

Aλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έχεις και χιονολάστιχα.. ένα κανονικό λάστιχο καινούργιο ή λάστιχο all weather έχει αυλάκωση κοντά στα 10mm.. Τα χιονολάστιχα είναι άλλη περίπτωση..

Използвай гуми за зимни условия или гуми с дълбочина на протектора не по-малка или равна на 4 мм
Χρήση ελαστικών για χειμερινές συνθήκες ή ελαστικά με βάθος πέλματος όχι μικρότερο ή ίσο με 4 mm

Γενικά πάντως πληροφοριακά όταν με σταματάνε για έλεγχο στη Βουλγαρία ελέγχουν πράσινη καρτα, φωτα αναμμένα, και βινιέτα. με τα λάστιχα δεν ασχολούνται ποτέ.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Ναι, το βάθος είναι αυτό που έχει σημασία στην συγκεκριμένη περίπτωση.. Άρα οποιοδήποτε ελαστικό αρκεί να μην είναι "slick", γυαλί.. Στην ουσία κάτω από αυτό το όριο πρέπει να αλλάξεις λάστιχα..
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Πήγα τις προάλλες στη διεύθυνση συγκοινωνιών για να αλλάξω το δίπλωμα οδηγησης, από "ροζ"σε " πλαστικό".
Κατά την κατάθεση των δικαιολογητικών τους ενημέρωσα ότι σκοπεύω να πάω οδικώς στη Βουλγαρία μέχρι να βγει το νέο "πλαστικό" το οποιο θα ...πάρει κανένα διμηνο.
Ξερεται ποια ήταν η αντίδραση δύο υπαλλήλων που επεξεργαζόταν το φάκελο μου;
"Μην πας" μου είπαν "γιατί θα συλληφθείς" και έκαναν την χαρακτηριστική χειρονομία με τα σταυρωτά χέρια όταν σου περνούν χειροπέδες.
Να μην το αποτολμήσω το οδικό ταξιδι προς τους γειτονες;
Έχει κάποιο μέλος πρόσφατη εμπειρία με τροχονομικο έλεγχο και έλεγχο ροζ διπλώματος στη Βουλγαρία;
 

dpapatsimpas

Member
Μηνύματα
134
Likes
199
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιραν
Σε διαβεβαιω οτι δεν θα εχεις απολυτως κανενα προβλημα
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Πήγα τις προάλλες στη διεύθυνση συγκοινωνιών για να αλλάξω το δίπλωμα οδηγησης, από "ροζ"σε " πλαστικό".
Κατά την κατάθεση των δικαιολογητικών τους ενημέρωσα ότι σκοπεύω να πάω οδικώς στη Βουλγαρία μέχρι να βγει το νέο "πλαστικό" το οποιο θα ...πάρει κανένα διμηνο.
Ξερεται ποια ήταν η αντίδραση δύο υπαλλήλων που επεξεργαζόταν το φάκελο μου;
"Μην πας" μου είπαν "γιατί θα συλληφθείς" και έκαναν την χαρακτηριστική χειρονομία με τα σταυρωτά χέρια όταν σου περνούν χειροπέδες.
Να μην το αποτολμήσω το οδικό ταξιδι προς τους γειτονες;
Έχει κάποιο μέλος πρόσφατη εμπειρία με τροχονομικο έλεγχο και έλεγχο ροζ διπλώματος στη Βουλγαρία;
Με έχουν σταματήσει πάνω από 30 φορές και πάντα δείχνω το ροζ που μάλιστα στη φωτογραφία είμαι πολλά χρόνια μικρότερος.........και δεν μου είπε ποτέ κανένας τίποτα.
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kόστα Ρίκα
Απο παρκάρισμα τι λέει η πόλη? Που παρκάρουμε γενικώς έχει κανείς ιδέα?
 
Μηνύματα
106
Likes
167
Δεν έχει κανείς ιδέα τι γίνεται με το παρκάρισμα κ την ασφάλεια των αυτοκινήτων ?
Το πιθανοτερο ειναι,οπου παρκαρεις,το φτηνοτερο αυτοκινητο να ειναι το δικο σου,με αυτα που βλεπω,αλλα καλου κακου προτιμησε καποιο παρκινγκ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom