Θεσσαλονίκη αποκλεισμένη πόλη

Ulysses

Member
Μηνύματα
114
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Ζυρίχη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Μεξικό
Εγώ τον αποκλεισμό τον νιώθω από άερος κι όχι θάλασσα που έτσι κι αλλίως αν υπήρχε κάποιο αργοκίνητο βρόμικο καράβι όπως παλιά να πηγαίνει στα νησιά σε 30 ώρες δεν θα το επέλεγα.
Το χειμώνα όμως που χρειάστηκε πχ να πάω δυο φορές σε ευρωπαικές πρωτεύουσες εκτός από τις 2-3 "βασικές" έπρεπε να κάνω τον γύρο της Ευρώπης για να φτάσω σε ενα 20ωρο συνολικά περίπου. Ελάχιστα χρόνια πριν ήταν όλα εύκολα που υπήρχαν πάντα πρωινές πτήσεις για Ζυρίχη ή Ρώμη, μπορούσες να είσαι αρκετά νωρίς οπουδήποτε στην Ευρώπη.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Η Θεσσαλονίκη δεν είναι πρωτεύουσα ούτε οικονομικό κέντρο μεγάλης εμβέλειας ούτε σοβαρός τουριστικός προορισμός για να έχει απευθείας σύνδεση με όλες τις ευρωπαϊκές πρωτεύουσες. Γι' αυτή την περίπτωση υπάρχουν τα connections.
 

Ulysses

Member
Μηνύματα
114
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Ζυρίχη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Μεξικό
Η Θεσσαλονίκη δεν είναι πρωτεύουσα ούτε οικονομικό κέντρο μεγάλης εμβέλειας ούτε σοβαρός τουριστικός προορισμός για να έχει απευθείας σύνδεση με όλες τις ευρωπαϊκές πρωτεύουσες. Γι' αυτή την περίπτωση υπάρχουν τα connections.
Εγώ δεν είπα να έχει απευθείας με όλες τις ευρωπαικές πρωτεύουσες, αλλά με μία, σε βολική ώρα, ώστε να μπορείς να πας από εκεί οπουδήποτε, όπως γινόταν με τη Ζυρίχη, και να μη χρειάζεται πάνω από ένας ενδιάμεσος σταθμός.
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Εγώ δεν είπα να έχει απευθείας με όλες τις ευρωπαικές πρωτεύουσες, αλλά με μία, σε βολική ώρα, ώστε να μπορείς να πας από εκεί οπουδήποτε, όπως γινόταν με τη Ζυρίχη, και να μη χρειάζεται πάνω από ένας ενδιάμεσος σταθμός.
Πλέον μια Alitalia εξυπηρετεί, και αυτή μόνο καλοκαίρι...
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Πάντως γενικά μπορείς να βρεις προσφορές στον ΟΣΕ και να σου 'ρθει 18 ευρώ πανέλα στην καλύτερη Θεσσαλονίκη-Αθήνα.
Επίσης για Ηράκλειο(από Θεσσαλονίκη)πχ κοιτούσα για αεροπορικά μέσα Μάη και έβλεπα τιμές για τέλη Ιούλη-αρχες Αυγούστου γυρω στο 50 ευρω πανέλα με ryan χωρίς βαλίτσα.Οκ,μετά ανέβηκαν αλλά αν τα έκλεινες νωρίς ήταν μια χαρά.

Θα συμφωνήσω κι εγώ πως ο αποκλεισμός είναι πιο αισθητός από αέρος.Για τα καράβια προσωπικά άμα ήταν να κάνει μια μέρα να με πάει κάπου ακτοπλοϊκώς θα προτιμούσα να κατέβω Αθήνα.Πάντως γενικά θα έλεγα Ελλάδα αποκλεισμένη χώρα.Όχι μόνο στα ταξίδια.Σε συναυλίες,σε δραστηριότητες,στα πάντα.
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Η ryanair δεν πεταει στο Ηρακλειο απο SKG. Τωρα οσον αφορα τα παραπανω, ειμαι απολυτα συμφωνος με τον traveladdict και με τον traveller. Δε γινεται να εχεις την απαιτηση να πας διακοπες ΚΑΙ αεροπορικως ΚΑΙ φθηνα ΚΑΙ Αυγουστο μηνα. Η κανεις το κουμαντο σου και κλεινεις τα εισιτηρια σου αρκετα νωρις και σε καλη τιμη ή αλλιως παιρνεις ο,τι last minute υπαρχει με ο,τι συνεπειες αυτο συνεπαγεται. Και ναι, 400 ευρω αεροπορικα για ενα ζευγαρι σε high season μου φαινονται μια χαρα. Το αεροπλανο δεν ειναι κάρο, ουτε ΟΣΕ ουτε κτελ...οποτε αν εχεις λιγα παραπανω, πας αεροπορικως, αν οχι κανεις την παπια και κατεβαινεις Πειραια και παιρνεις καραβι. Οσο για τη συνδεση της Θεσσαλονικης με τα νησια ακτοπλοικως, αν ηταν επικερδης, θα υπηρχαν εδω κ πολλα χρονια δρομολογια! Για να μην υπαρχουν, αυτο κατι λεει
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Τότε μάλλον θα ήταν Χανιά,γιατί σίγουρα Κρήτη ήταν.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Δεν ξέρω αν το παρακάτω θα βοηθήσει την αποκλεισμένη πόλη...Από Μάρτιο μέχρι Ιούνιο για νησιά Βορειοανατολικού Αιγαίου και το καλοκαίρι το δρομολόγιο θα γίνεται από Καβάλα.

Έναρξη ακτοπλοϊκής σύνδεσης Θεσσαλονίκης με νησιά του βορειοανατολικού Αιγαίου
Ουσιαστικά πρόκειται για το 1 από τα 3 δρομολόγια της επιδοτούμενης άγονης Βορείου Ελλάδος-Νησιών Βορειανατολικού Αιγαίου με προέκταση προς Πειραιά (μέσω Σύρου-Τήνου-Μυκόνου). Απλά στο 1 αυτό δρομολόγιο το τερματικό λιμάνι δε θα είναι η Καβάλα, αλλά η Θεσσαλονίκη. Δεν πρόκειται δηλαδή για καμιά απευθείας γραμμή προς τις Κυκλάδες ή την Κρήτη, όπως για παράδειγμα αυτή που υπήρχε το καλοκαίρι του 2018 με το πλοίο Aqua Blue
 

dammys

Member
Μηνύματα
377
Likes
693
Δεν πρόκειται δηλαδή για καμιά απευθείας γραμμή προς τις Κυκλάδες ή την Κρήτη, όπως για παράδειγμα αυτή που υπήρχε το καλοκαίρι του 2018 με το πλοίο Aqua Blue
Μετά τον θρυλικό Άνεμο (κατέβηκα και με αυτόν 1 φορά) υπήρχε το Δαίδαλος ? απευθείας Θεσσαλονίκη-Ηράκλειο 22 ώρες +++ που έπιανε και Σκιάθο στο κατέβασμα, Νάξο ή Πάρο (14 ώρες) ,Σαντορίνη -Ηράκλειο.. Ξεκίνησε γύρω στο 2001 και νομίζω ότι είχα ταξιδέψει μαζί του 3-4 φορές ..Τα λεφτά ήταν το Ηράκλειο-Σαντορίνη για τους τουρίστες και οι νταλίκες από Κρήτη σε Κυκλάδες ..
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες ότι η Θεσσαλονίκη είναι αποκλεισμένη πόλη από θάλασσα!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.828
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
ειναι ομως ερωτικη πολη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.619
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom