Ουκρανία Ρουμανία Θεσσαλονικη Οδησσος με αυτοκινητο

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Το διάβασα το κείμενο σου για αυτό και προβληματιζομαι για τους δρόμους στην Ουκρανία. Δυστυχώς απ όσο έχω δει δεν υπάρχει καλύτερη εναλλακτική
Το ταξίδι μπορεί να γίνει, αλλά χρειάζεσαι περισσότερο χρόνο για να χωρίσεις τις διαδρομές καλύτερα.
Εγώ έκανα κάτι παρόμοιο, Ιούλιο μήνα, με μεγαλύτερο εύρος μέρας σε 12 μέρες
 

dpapatsimpas

Member
Μηνύματα
134
Likes
199
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιραν
Εγώ σου έγραψα οτι δε βγαίνει να ξεκινήσεις από Βουκουρέστι, να επισκεφθείς Μπραν και Μπρασόβ και την ίδια μέρα να πας Κισιναου. Μη κάνεις το λάθος να οδηγήσεις βράδυ, ο δρόμος σε εκείνο το κομμάτι της Ρουμανίας είναι στενός με πολλά φορτηγά. Απλά το οδόστρωμα είναι καλύτερο από Μολδαβία και σαφώς καλύτερο από Ουκρανία που πραγματικά δεν έχει δρόμους, τρύπες έχει! Από Μπρασόβ χωρίς στάση για Κισιναου είναι περίπου 7-7μιση ώρες, χρειάζεσαι τουλάχιστον μια στάση και υπολόγιζε και τον έλεγχο στα σύνορα. Φάγαμε μια ώρα με τα φορτηγά μπροστά μας αλλά οκ μπορεί να έτυχε. Οδυσσός Βουκουρέστι είναι 600χλμ τα μισά σε τραγικό δρόμο που το 50χλμ την ώρα είναι κατόρθωμα. Μιλαμε ψάχναμε ποια τρύπα έχει μικρότερο βάθος! Κρατήρες ηφαιστείου, το φρένο τα έφτυσε! Μας τα λέγανε κι εμάς αλλά όταν το ζήσαμε ήταν πολύ χειρότερο! Μη σε βρει η νύχτα στο δρόμο, αυτό έχω μόνο να σου πω και κάνε τα κουμάντα σου!
Φίλη Villy είσαι κατατοπιστικοτατη.Οπως περιγράφεις την κατάσταση η οι δρόμοι είναι απελπιστική και μάλλον πρέπει να είσαι λάτρης του ράλι Παρίσι Ντακάρ για να το ευχαριστηθείς. Μάλλον πρέπει να αναθεωρησω...
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Sassenach77 σοβαρά; Εμείς το αφήσαμε στο δρόμο μπροστά από το ξενοδοχείο, ειχαν επίσης κάμερα και μας ειχαν πει ότι θα το βλέπουν. Δεν υπήρξε πρόβλημα ευτυχώς.
 

dpapatsimpas

Member
Μηνύματα
134
Likes
199
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιραν
Το ταξίδι μπορεί να γίνει, αλλά χρειάζεσαι περισσότερο χρόνο για να χωρίσεις τις διαδρομές καλύτερα.
Εγώ έκανα κάτι παρόμοιο, Ιούλιο μήνα, με μεγαλύτερο εύρος μέρας σε 12 μέρες
Δυστυχώς φίλε μου λόγω δουλειάς είναι ανελαστικος ο διαθέσιμος χρόνος για το συγκεκριμένο ταξίδι,αλλά διαβάζοντας και πιο πάνω τη Villy η οδήγηση θα είναι εξοντωτική σε τέτοιες συνθήκες
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Φίλη Villy είσαι κατατοπιστικοτατη.Οπως περιγράφεις την κατάσταση η οι δρόμοι είναι απελπιστική και μάλλον πρέπει να είσαι λάτρης του ράλι Παρίσι Ντακάρ για να το ευχαριστηθείς. Μάλλον πρέπει να αναθεωρησω...
Δε θα το ξαναέκανα φίλε μου για κανένα λόγο!!! Η Οδησσός ειναι πολύ ενδιαφέρουσα πόλη, θα ξαναπήγαινα άνετα αλλά με αεροπλάνο! Πήγαινε Ιάσιο και bucovina αν θες οδικό προς τα κει, χίλιες φορές! Αντε και Κισιναου αν θες να δεις την τραγική κατάσταση της Μολδαβίας και τα ξακουστα κελάρια με τα κρασιά χωρίς να ταλαιπωρηθείς τρελά. Η Ουκρανία έχει σοβαρό οδικό θέμα, δεν ενδείκνυται για οδικό ταξίδι με τίποτα!
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Δυστυχώς φίλε μου λόγω δουλειάς είναι ανελαστικος ο διαθέσιμος χρόνος για το συγκεκριμένο ταξίδι,αλλά διαβάζοντας και πιο πάνω τη Villy η οδήγηση θα είναι εξοντωτική σε τέτοιες συνθήκες
Χαίρομαι που σε έπεισε η villi, μιας και εγώ δεν τα κατάφερα.

Sassenach77 σοβαρά; Εμείς το αφήσαμε στο δρόμο μπροστά από το ξενοδοχείο, ειχαν επίσης κάμερα και μας ειχαν πει ότι θα το βλέπουν. Δεν υπήρξε πρόβλημα ευτυχώς.
Δεν έχω λόγο να πω ψέματα. Όποιος πιστεύει, πίστεψε.
 

dpapatsimpas

Member
Μηνύματα
134
Likes
199
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιραν
Χαίρομαι που σε έπεισε η villi, μιας και εγώ δεν τα κατάφερα.


Δεν έχω λόγο να πω ψέματα. Όποιος πιστεύει, πίστεψε.
Αγαπητέ Sassenach77,είμαι υπόχρεος και στους δύο σας για τις πληροφορίες που μου παρειχατε. Πίστεψε με είχες την ίδια συμβολή στο να με πείσεις όσο και η Villy.Ευχαριστώ και τους δύο σας
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Χαίρομαι που σε έπεισε η villi, μιας και εγώ δεν τα κατάφερα.


Δεν έχω λόγο να πω ψέματα. Όποιος πιστεύει, πίστεψε.
Σε πιστεύω 100%! Κι εμείς είχαμε μεγάλο άγχος αλλά σταθήκαμε τυχεροί. Όλοι οι ρουμάνοι φίλοι μας προσπαθούσαν να μας αποτρέψουν αλλά δεν ακούγαμε! Με τίποτα δε μπορούσα να φανταστώ αυτό που βιωσαμε! Η κατάσταση μετά το Κισιναου είναι απερίγραπτη!!!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Αγαπητέ Sassenach77,είμαι υπόχρεος και στους δύο σας για τις πληροφορίες που μου παρειχατε. Πίστεψε με είχες την ίδια συμβολή στο να με πείσεις όσο και η Villy.Ευχαριστώ και τους δύο σας
Με το σχόλιο αυτό δεν αναφερόμουν σε εσένα, αλλά στον εαυτό μου!
Όταν εσύ μου λές το πρόγραμμα σου και εγώ σου απαντώ (σχεδόν μονολεκτικά) "αυτό που σκέφτεσαι δεν γίνεται", είναι αναμενόμενο να μην σε βοηθώ και να σου δημιουργώ ίσως και άλλες απορίες.
Οπότε, κυριολεκτούσα όταν έλεγα οτι χαίρομαι που τα κατάφερε η villi γιατί εγώ δεν...:rolleyes: Δεν ήταν ειρωνικό το σχόλιο!
Σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να μου πείς ευχαριστώ! Άλλωστε (αν ανατρέξεις σε προηγούμενο σου μήνυμα) με έχεις ευχαριστήσει ήδη προκαταβολικά! Δεν μπαίνω εδώ μέσα για να κάνω συλλογή απο ευχαριστίες...αλίμονο!

Σε πιστεύω 100%! Κι εμείς είχαμε μεγάλο άγχος αλλά σταθήκαμε τυχεροί.
Όταν επέστρεψα απο το ταξίδι υπήρχαν κάποια άτομα που τους έλεγα το συμβάν και νόμιζαν οτι τους κάνω πλάκα...Δεν με πίστευαν! Εκεί κολλάει αυτός ο σχολιασμός!
Νομίζω οτι σε μία χώρα σαν την Ουκρανία, όλα αυτά είναι όντως "τυχερά" :haha: (αν και τότε δεν γελούσα καθόλου...)
 

dpapatsimpas

Member
Μηνύματα
134
Likes
199
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιραν
Καλημερα στους ταξιδευτες του forum.Τον Αυγουστο θα κανουμε ενα οδικο ταξιδι στην Οδυσσο,και θελω τη βοηθεια σας.Λιγο πολυ ξεκινωντας απο Θεσσαλονικη και μεχρι Βουκουρεστι που θα γινει η πρωτη διανυκτερευση τα πραγματα ειναι οκ.Απο εκει και μετα γενικα υπαρχει ενα κενο,οσον αφορα συνοριακα περασματα και κατασταση δρομων.Σκεφτομαστε μια διανυκτερευση Κισιναου και μετα Οδυσσο.Εχουμε στη διαθεση μας ενα δεκαημερο,οποτε λεμε μια διανυκτερευση Βουκουρεστι,δυο Κισιναου,τρεις Οδυσσο και επιστροφη με μια διανυκτερευση Βουκουρεστι στην επιστροφη για να μην πιεζομαστε ιδιαιτερα.Πασα συμβουλη δεκτη
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
@dpapatsimpas το τελευταίο μήνυμά σου μεταφέρθηκε στο θέμα που είχες ήδη ανοίξει με την ίδια θεματολογία για να έχουμε όλες τις πληροφορίες μαζεμένες σε ένα μέρος και στη σωστή ενότητα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom