1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Απρίλιο - Ιούνιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Ουκρανία Ρουμανία Θεσσαλονικη Οδησσος με αυτοκινητο

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ευρώπη' που ξεκίνησε από το μέλος dpapatsimpas, στις 2 Απριλίου 2019.

1. Sassenach77

Sassenach77 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Γερμανία
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Γή του Πυρός
    Το ταξίδι μπορεί να γίνει, αλλά χρειάζεσαι περισσότερο χρόνο για να χωρίσεις τις διαδρομές καλύτερα.
    Εγώ έκανα κάτι παρόμοιο, Ιούλιο μήνα, με μεγαλύτερο εύρος μέρας σε 12 μέρες

2. dpapatsimpas

dpapatsimpas Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Barcelona
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ιραν
    Φίλη Villy είσαι κατατοπιστικοτατη.Οπως περιγράφεις την κατάσταση η οι δρόμοι είναι απελπιστική και μάλλον πρέπει να είσαι λάτρης του ράλι Παρίσι Ντακάρ για να το ευχαριστηθείς. Μάλλον πρέπει να αναθεωρησω...

3. villi

villi Member

Sassenach77 σοβαρά; Εμείς το αφήσαμε στο δρόμο μπροστά από το ξενοδοχείο, ειχαν επίσης κάμερα και μας ειχαν πει ότι θα το βλέπουν. Δεν υπήρξε πρόβλημα ευτυχώς.

4. dpapatsimpas

dpapatsimpas Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Barcelona
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ιραν
    Δυστυχώς φίλε μου λόγω δουλειάς είναι ανελαστικος ο διαθέσιμος χρόνος για το συγκεκριμένο ταξίδι,αλλά διαβάζοντας και πιο πάνω τη Villy η οδήγηση θα είναι εξοντωτική σε τέτοιες συνθήκες

5. villi

villi Member

Δε θα το ξαναέκανα φίλε μου για κανένα λόγο!!! Η Οδησσός ειναι πολύ ενδιαφέρουσα πόλη, θα ξαναπήγαινα άνετα αλλά με αεροπλάνο! Πήγαινε Ιάσιο και bucovina αν θες οδικό προς τα κει, χίλιες φορές! Αντε και Κισιναου αν θες να δεις την τραγική κατάσταση της Μολδαβίας και τα ξακουστα κελάρια με τα κρασιά χωρίς να ταλαιπωρηθείς τρελά. Η Ουκρανία έχει σοβαρό οδικό θέμα, δεν ενδείκνυται για οδικό ταξίδι με τίποτα!

Last edited: 3 Απριλίου 2019
    Elena2508 and dpapatsimpas like this.
  6. Sassenach77

Sassenach77 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Γερμανία
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Γή του Πυρός
    Χαίρομαι που σε έπεισε η villi, μιας και εγώ δεν τα κατάφερα.

Δεν έχω λόγο να πω ψέματα. Όποιος πιστεύει, πίστεψε.

dpapatsimpas likes this.
  7. dpapatsimpas

dpapatsimpas Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Barcelona
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ιραν
    Αγαπητέ Sassenach77,είμαι υπόχρεος και στους δύο σας για τις πληροφορίες που μου παρειχατε. Πίστεψε με είχες την ίδια συμβολή στο να με πείσεις όσο και η Villy.Ευχαριστώ και τους δύο σας

8. villi

villi Member

Σε πιστεύω 100%! Κι εμείς είχαμε μεγάλο άγχος αλλά σταθήκαμε τυχεροί. Όλοι οι ρουμάνοι φίλοι μας προσπαθούσαν να μας αποτρέψουν αλλά δεν ακούγαμε! Με τίποτα δε μπορούσα να φανταστώ αυτό που βιωσαμε! Η κατάσταση μετά το Κισιναου είναι απερίγραπτη!!!

dpapatsimpas likes this.
  9. Sassenach77

Sassenach77 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Γερμανία
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Γή του Πυρός
    Με το σχόλιο αυτό δεν αναφερόμουν σε εσένα, αλλά στον εαυτό μου!
    Όταν εσύ μου λές το πρόγραμμα σου και εγώ σου απαντώ (σχεδόν μονολεκτικά) "αυτό που σκέφτεσαι δεν γίνεται", είναι αναμενόμενο να μην σε βοηθώ και να σου δημιουργώ ίσως και άλλες απορίες.
    Οπότε, κυριολεκτούσα όταν έλεγα οτι χαίρομαι που τα κατάφερε η villi γιατί εγώ δεν...:rolleyes: Δεν ήταν ειρωνικό το σχόλιο!
    Σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να μου πείς ευχαριστώ! Άλλωστε (αν ανατρέξεις σε προηγούμενο σου μήνυμα) με έχεις ευχαριστήσει ήδη προκαταβολικά! Δεν μπαίνω εδώ μέσα για να κάνω συλλογή απο ευχαριστίες...αλίμονο!

Όταν επέστρεψα απο το ταξίδι υπήρχαν κάποια άτομα που τους έλεγα το συμβάν και νόμιζαν οτι τους κάνω πλάκα...Δεν με πίστευαν! Εκεί κολλάει αυτός ο σχολιασμός!
    Νομίζω οτι σε μία χώρα σαν την Ουκρανία, όλα αυτά είναι όντως "τυχερά" :haha: (αν και τότε δεν γελούσα καθόλου...)

10. dpapatsimpas

dpapatsimpas Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Barcelona
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ιραν
    Καλημερα στους ταξιδευτες του forum.Τον Αυγουστο θα κανουμε ενα οδικο ταξιδι στην Οδυσσο,και θελω τη βοηθεια σας.Λιγο πολυ ξεκινωντας απο Θεσσαλονικη και μεχρι Βουκουρεστι που θα γινει η πρωτη διανυκτερευση τα πραγματα ειναι οκ.Απο εκει και μετα γενικα υπαρχει ενα κενο,οσον αφορα συνοριακα περασματα και κατασταση δρομων.Σκεφτομαστε μια διανυκτερευση Κισιναου και μετα Οδυσσο.Εχουμε στη διαθεση μας ενα δεκαημερο,οποτε λεμε μια διανυκτερευση Βουκουρεστι,δυο Κισιναου,τρεις Οδυσσο και επιστροφη με μια διανυκτερευση Βουκουρεστι στην επιστροφη για να μην πιεζομαστε ιδιαιτερα.Πασα συμβουλη δεκτη

11. katkats

katkats Moderator

Επόμενο Ταξίδι:
    ?
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ν. Αμερική
    @dpapatsimpas το τελευταίο μήνυμά σου μεταφέρθηκε στο θέμα που είχες ήδη ανοίξει με την ίδια θεματολογία για να έχουμε όλες τις πληροφορίες μαζεμένες σε ένα μέρος και στη σωστή ενότητα.

dpapatsimpas likes this.