Θρησκεία και τουρισμός

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
να ρωτησω και κατι αλλο ,επειδη εχω πολλα χρονια να παω σε μοναστηρι και σε αυτο το ταξιδι θα παω σε πολλαααα μοναστηρια (οχι για μενα ,για τη φουκαριαρα τη μανουλα μου:lol:)
πανταλονι επιτρεπεται για τις γυναικες επισκεπτριες ;
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αν δεν σου επιτρέψουν, να τους πεις: "ε..τότε μια στιγμή να το βγάλω!!!"
σορρυ, δεν άντεξα. Αν το θεωρούν ακόμα αμαρτωλό ή δεν ξέρω κι εγώ τι, τι να πω...έλεος!
Θυμάμαι, το 1996, στο μοναστήρι της Αγ. Αικατερίνης δεν άφηναν γυναίκες με παντελόνια ή κοντές φούστες, ούτε τους άντρες με κοντά παντελόνια, αλλά ελπίζω πλέον τα πράγματα να έχουν αλλάξει!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μπήκα σε όλες τις εκκλησίες του Κοπτικού Καίρου φέτος με παντελόνι και κανείς δε μου είπε τίποτε. Στο Μοναστήρι δε θυμάμαι το φορούσα, νομίζω όμως παντελόνι και κανείς δε μας είπε και τίποτε. Νομίζω οτι οι ανατολίτισσες φορούν πολύ το παντελόνι θεωρείται και γυναικειο ρούχο (βλ.σαλβάρι) οποτε συνήθως οι εκεί παπάδες δεν τα παίρνουν στο κρανίο με τα παντελόνια. Σίγουρα όμως και δικαίως πρόβλημα έχουν με το σορτς, αλλά δε φαντάζομαι οτι η μανούλα σου θα φορά σορτς οπότε όλα καλά. Πάντως καλού κακού χώσε και μια φούστα στη βαλίτσα σου.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
οπως ειπα ειναι βιωμα οπως και η συγκεκριμενη στιγμη που εζησες..και σορυ παρολο που ειμαι επιστημονας και ειδικη στο θεμα αυτο δεν πιστευω στην αυθυποβολη παντα...καλο ειναι να μην ειμαστε κολλημενοι .ολα στη ζωη δεν ειναι ασπρα μαυρα...
Για πες μας λοιπόν εσύ που είσαι επισήμονας και ειδική στο θέμα, πως εξηγείς ότι τον Άγιο Ραφαήλ δεν τον ήξερε κανένας, μέχρι που μια συγκεκριμένη ηγουμένη πήρε τα ηνία και έγραψε ένα σωρό ασυναρτησίες για ...θαύματα θεραπείας της συχνοουρίας, επούλωσης γρατζουνισμάτων, παύσης του πονόδοντου και εκατοντάδων άλλων ευτράπελων που κυκλοφορούν και σε βιβλία μάλιστα? ( Από εκεί ανέσυρα και τις πληροφορίες).

Αυτή, πέρα από τη δημιουργία του Αγίου, έκανε και καλή δουλειά για τη χρηματοδότηση του μοναστηριού, σφετεριζόμενη τις περιουσίες αφελών γυναικών, που τελικά κατέληξαν και οι δυό ( οι περιουσίες και οι γυναίκες), στο μοναστήρι.
Αυτό το γνωρίζω πολύ καλά, από φιλική οικογένεια που βρήκε το μπελά της με το συγκεκριμένο μοναστήρι, χάνοντας ακίνητα, που η ανόητη κόρη τους δώρισε στον Άγιο Ραφαήλ, εγκαταλείποντας σύζυγο και παιδιά και πηγαίνοντας να εγκατασταθεί εκεί, μετά από παροτρύνσεις της ηγουμένης που "ανακάλυψε " τον Άγιο.

Αγαπητή, ο Αγιος Ραφαήλ είναι αποτέλεσμα εξαιρετικού μάρκετινγκ και όσο πιο πολλή είναι η ενέργεια και πιο δυνατό το βίωμα που νιώθεις, τόσο πιο αποτελεσματικό και πετυχημένο είναι, είτε είσαι επιστήμονας, είτε όχι.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Για πες μας λοιπόν εσύ που είσαι επισήμονας και ειδική στο θέμα, πως εξηγείς ότι τον Άγιο Ραφαήλ δεν τον ήξερε κανένας, μέχρι που μια συγκεκριμένη ηγουμένη πήρε τα ηνία και έγραψε ένα σωρό ασυναρτησίες για ...θαύματα θεραπείας της συχνοουρίας, επούλωσης γρατζουνισμάτων, παύσης του πονόδοντου και εκατοντάδων άλλων ευτράπελων που κυκλοφορούν και σε βιβλία μάλιστα? ( Από εκεί ανέσυρα και τις πληροφορίες).

Αυτή, πέρα από τη δημιουργία του Αγίου, έκανε και καλή δουλειά για τη χρηματοδότηση του μοναστηριού, σφετεριζόμενη τις περιουσίες αφελών γυναικών, που τελικά κατέληξαν και οι δυό ( οι περιουσίες και οι γυναίκες), στο μοναστήρι.
Αυτό το γνωρίζω πολύ καλά, από φιλική οικογένεια που βρήκε το μπελά της με το συγκεκριμένο μοναστήρι, χάνοντας ακίνητα, που η ανόητη κόρη τους δώρισε στον Άγιο Ραφαήλ, εγκαταλείποντας σύζυγο και παιδιά και πηγαίνοντας να εγκατασταθεί εκεί, μετά από παροτρύνσεις της ηγουμένης που "ανακάλυψε " τον Άγιο.

Αγαπητή, ο Αγιος Ραφαήλ είναι αποτέλεσμα εξαιρετικού μάρκετινγκ και όσο πιο πολλή είναι η ενέργεια και πιο δυνατό το βίωμα που νιώθεις, τόσο πιο αποτελεσματικό και πετυχημένο είναι, είτε είσαι επιστήμονας, είτε όχι.
Να πω και γω τη γνωμη μου οχι για το συγκεκριμένο μοναστήρι γιατι δεν το ξερω δεν εχω παει.
Συμφωνω οτι πισω απο πολλα μοναστήρια κρυβονται απάτες και εκμετάλλευση,αλλα αυτο δεν αναιρεί το βίωμα για το οποιο μίλησε η FAMEK,το οποιο κι εγω νοιώθω και με βοηθάει και με γαληνεύει και δεν εχει να κάνει με συγκεκριμένα μοναστήρια,ουτε συγκεκριμένη εκκλησία,εχει να κανει με πιστη,άλλος το λεει ενέργεια .....ο καθένας το ερμηνεύει οπως νομίζει.
Άλλο το τυπολατρικό κομμάτι άλλο η πίστη και το βίωμα .....
Σαφώς και ειναι κατακριτέα η εκμετάλλευση και η κοροιδία,αλλα υπάρχει και προσωπική ευθύνη ,το ειπες και μονος σου ....η ανοητη κόρη δωρισε στον αγ κλπ κλπ
Να προσθέσω ότι υπάρχουν και ειναι πολλοι αγνοι ανθρωποι της θρησκείας ιερεις,μοναχοί,που προσφέρουν φιλανθρωπικό εργο ,δίνοντας ......και μη ζητώντας τίποτα,που χαιρεσαι να κουβεντιάζεις μαζί τους ,αντλείς σποδαία μαθήματα ζωής και προσφοράς,.....δυστυχως υπάρχουν και οι αγυρτες,οι εκμεταλευτες που αμαυρώνουν έτσι τις λεξεις πιστη και θρησκεια
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Το προσωπικό μου βίωμα από το μοναστήρι του Αγ.Ραφαήλ απλά συνοψίζεται σε μια λέξη... ΑΙΣΧΟΣ... Αίσχος για την εκμετάλευση του ανθρώπινου πόνου, αίσχος για την αρχιτεκτονική του μοναστηριού, αίσχος για την εμποροπανήγυρη στο γύρω χώρο, αίσχος για την συμπεριφορά των υπευθύνων της μονής...

όποιος πραγματικά θέλει να εννοήσει τι σημαίνει μυσταγωγία σε μοναστήρι ας προχωρήσει λίγα χιλιόμετρα προς το κέντρο του νησιού κι ας δει την απαράμιλλη Μονή Λειμόνος...
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Για πες μας λοιπόν εσύ που είσαι επισήμονας και ειδική στο θέμα, πως εξηγείς ότι τον Άγιο Ραφαήλ δεν τον ήξερε κανένας, μέχρι που μια συγκεκριμένη ηγουμένη πήρε τα ηνία και έγραψε ένα σωρό ασυναρτησίες για ...θαύματα θεραπείας της συχνοουρίας, επούλωσης γρατζουνισμάτων, παύσης του πονόδοντου και εκατοντάδων άλλων ευτράπελων που κυκλοφορούν και σε βιβλία μάλιστα? ( Από εκεί ανέσυρα και τις πληροφορίες).

Αυτή, πέρα από τη δημιουργία του Αγίου, έκανε και καλή δουλειά για τη χρηματοδότηση του μοναστηριού, σφετεριζόμενη τις περιουσίες αφελών γυναικών, που τελικά κατέληξαν και οι δυό ( οι περιουσίες και οι γυναίκες), στο μοναστήρι.
Αυτό το γνωρίζω πολύ καλά, από φιλική οικογένεια που βρήκε το μπελά της με το συγκεκριμένο μοναστήρι, χάνοντας ακίνητα, που η ανόητη κόρη τους δώρισε στον Άγιο Ραφαήλ, εγκαταλείποντας σύζυγο και παιδιά και πηγαίνοντας να εγκατασταθεί εκεί, μετά από παροτρύνσεις της ηγουμένης που "ανακάλυψε " τον Άγιο.

Αγαπητή, ο Αγιος Ραφαήλ είναι αποτέλεσμα εξαιρετικού μάρκετινγκ και όσο πιο πολλή είναι η ενέργεια και πιο δυνατό το βίωμα που νιώθεις, τόσο πιο αποτελεσματικό και πετυχημένο είναι, είτε είσαι επιστήμονας, είτε όχι.

λυπαμαι εγω δεν βλεπω αυτα που βλεπεις εσυ...και επειδη εχει τυχη να δω θαυμα μπροστα στα ματια μου λυπαμαι δεν συμφωνω μαζι σου...
δεν με νοιαζει ο κοσμος και οι παπαδες αλλα η θεια χαρη..
επισης εχει τυχη να δω μπροστα μου και θαυμα του πατερα Παισιου που ειχα τη τυχη να το δω πριν πεθανει...
ο καθενας εχει το χρονο του για να δει...και να νιωσει καποια πραγματα...
δεν θελω να ξεφυγουμε απο το θεμα και σταματω...
αυτα με συμπαθεια σου ευχομαι να το νιωσει και εσυ εστω και μια φορα στη ζωη σου...
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Επειδή δεν απάντησες σε αυτό που σου γράφω, αλλά συνεχίζεις τα νεραϊδοπατήματα και τα αγγελοκρούσματα, διάβασε αυτό:
Τα θαύματα συμβαίνουν μια φορά στα χίλια χρόνια. Ρώτα και κανέναν σοβαρό παπά να σου πει.
Όταν πήγαν κάτι ανόητοι στον Παίσιο που αναφέρεις, τους ρώτησε:
Τι θέλετε εδώ παιδιά?
Ήρθαμε να σε δούμε να κάνεις θαύματα είπαν.
Ωραία απάντησε αυτός και πήρε ένα τσεκούρι.
Τι θα το κάνεις το τσεκούρι παπούλη? ρώτησαν αυτοί.
Θα σας κόψω τα κεφάλια και θα τα ξανακολλήσω στη θέση τους!!!

Η Θεία Χάρη δεν πάει έτσι όπου γουστάρουμε εμείς. Πάει όπου γουστάρει εκείνη και πάει σπανιότατα καλή μου φίλη. Δεν είναι έτσι απλά τα θαύματα.
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
σου απαντησα αλλα μαλλον δεν θελεις να δεις

εχουμε απλα διαφορετικη αποψη και λυπαμαι που σε χαλαει που ειχα την τυχη να δω 2 θαυματα.....
ειδικα με το αναπηρο παιδακι που ετρεχε το θυμαμαι ακομα εντονα...ηταν του Παισιου..
μαλλον υπαρχουν πολλα περισσοτερα θαυματα αλλα δεν θελουμε να τα δουμε.,.
οι περιεργες συμπτωσεις του τωρα ειναι τα θαυματα του παρελθον ειπε καποιος...
ακομα και η ενεργοποιηση καποιων δυναμεων να θεωρησουμε οτι ειναι, σορυ αλλα γιατι σε αλλους γινεται και σε αλλους οχι..σαφως η πιστη σωζει...μπορει να ενεργοποιει δικες μας κρυμμενες δυναμεις που εχουμε χασει λογω προπατορικου αμαρτηματος...και να λειτουργουμε μεγαλυτερο κομματι του εγκεφαλου τοτε, αλλα δυστυχως γιατι γινεται τοτε και οχι παντοτε...
με λογικη αυτα τα θεματα δεν λυνονται η με επιστημη τουλαχιστον ακομα..ετσι οσο και να συζηταμε δεν θα καταληξουμε γιατι απλα εχουμε αλλα βιωματα

εχεις ξεφυγει απο το θεμα και φυσικα αυτο το θεμα δεν μπορει να συζητηθει απο δω...
και παλι σου ευχομαι καποτε να νιωσεις την γαληνη και την ηρεμια της ψυχης που προσφερουν καποια μερη μακρια απο τα φρου φρου και τα δηθεν.
αν θελεις τα βρισκεις ακομα και μεσα σε οχλαβοη και σε πουλμαν με τουριστες
αρκει να θελεις
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Μάλλον εσύ έχεις ξεφύγει από το θέμα καλή μου.
Το θέμα μας είναι ο θρησκευτικός τουρισμός και όχι οι προσωπικές μεταφυσικές εμπειρίες του καθένα.
Για αυτά υπάρχει ο Χαρδαβέλλας, ή και ο Λιακόπουλος ακόμα, γιατί όχι?
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
αποψη σου και ειναι σεβαστη...
καλο θα ειναι να δεις και ποιος ξεκινησε ολη αυτη τη συζητηση
φιλικα σοφια
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Τraveladdict δεν ξηγέσαι στη Σοφία καλά... εδώ σου μιλάει για πράματα και θάματα και συ δεν πιστεύεις σε τίποτε... Θαύματα γίνονται traveladdict ξύπνα!!

Καταθέσω εδώ την προσωπική μου εμπειρία... είδα θαύματα δυό φορές στη ζωή μου...

Την πρώτη στο Ισραήλ το 94... μιλάμε για το θαύμα των θαυμάτων... σηκώνετε ο χοντός ο Κορνήλιους 35 δεύτερα πριν να λήξει το παιχνίδι και μας το καλλάει το τρίποντο!! Θαύμα θαύμα φωνάζανε όλοι... ο Τόμπσον μέχρι τότε δεν είχε βάλει τρίποντο στη ζωή του... με μας το έβαλε... ούτε ξανάβαλε από τότε... έγινε θαύμα για να χάσουμε εμείς το κύπελο... έκανα μισή ώρα να σηκωθώ από την καρέκλα μετά... έβλεπα ροζ ελεφαντάκια μπροστά μου...

Θαύμα δεύτερο στο ΣΕΦ... παίζουμε με τους βαζέλες πέμπτο τελικό στο πρωτάθλημα... τους ρίχνουμε 35 πόντους στο κεφάλι και... θέλημα Θεού... παίρνει την μπάλα ο μέγιστος Μπακατσιάς και σηκώνετε για τρίποντο... απίστευτό θαύμα!! μέσα η μπάλα!!
όλο το γήπεδο άναψε κερί στο μπόι του Μπακατσιά εκείνη την ημέρα...

Κατάλαβες travelladict??? άντε μπράβο...
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.361
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom