Ινδία Νεπάλ ΙΝΔΙΑ - ΝΕΠΑΛ 2011

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Φιλε traveladdict τα οσα λες ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ετσι.Μετα απο πολλα χρονια που αρνιομουνα πεισματικα να ταξιδεψω στη Ινδια αποφασισα να ταξιδεψω με ενα γραφειο ¨καλης φημης' και μαλιστα οχι στη 'βαθεια' Ινδια αλλα σε δυο ανεξαρτητα βορεια κρατιδια.Περα απο την τραγικη ανεπαρκεια του ταξιδιωτικου γραφειου ,αντιμετωπισα στρατιωτικο νομο ,εξεγερσεις απαγορευση κυκλοφοριας ,τρομερη ταλαιπωρια στα αεροδρομια (μας πηραν μεσα σε ολα τ΄αλλα και τις μπαταριες των φωτογραφικων μηχανων!!!!!).βρωμα, απολυτη φτωχεια ,και υπαλληλους που εκαναν χαρη στον εαυτο τους που ανεπνεαν(κρατικους και μη).Για οσους θελουν να ταξιδεψουν σ'αυτη τη μερια του κοσμου τους προτεινω την ΣΡΙ ΛΑΝΚΑ με αρχαιολογια αξιοθεατα, καταπληκτικη φυση και καμμια σχεση με τα αλλα αθλια της Ινδιας.

Υ.Γ Δεν μπορω να στειλω προσωπικο .
Σε τι ακριβώς συμφωνείτε δηλαδή? Για τη βοήθεια που προσφέρει ένα πρακτορείο ή στην επικινδυνότητα? Διότι εσύ ακυρώνεις το πρώτο με αυτά που γράφεις...
 
Μηνύματα
15
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Μιανμαρ
Ταξίδι-Όνειρο
Aιγυπτος
Ινδια;

Αν ειχες προλαβει να διαβασεις το πρωτο μου post πριν οι υπευθυνοι του portal το κατεβασουν ως''δυσφημιστικο' θα ειχες μια καλυτερη εικονα και για το γραφειο και για τα συμβαντα στην Ινδια.Το μονο που εχω να πω ειναι οτι οσοι αποφασισουν να ταξιδεψουν εκει θα πρεπει να ειναι προετοιμασμενοι για τα απιστευτα. Τουλαχιστον ας ταξιδεψουν μονοι τους ωστε και λιγοτερα να τους στοιχισει το ταξιδι και να δουν αυτα για τα οποια αποφασισαν.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Ακριβώς αυτό λέω και γω.
Επαναλαμβάνω ότι η Ινδία έχει τρομερό ενδιαφέρον και τη θεωρώ κορυφαία ( γούστα είναι αυτά).
Αλλά δεν μπορούμε να αποκρύψουμε το γεγονός ότι έχει και κινδύνους. Έμαθα από φίλους ότι όσα γκρουπ πήγαν το καλοκαίρι ειδικά στο βορρά αντιμετώπισαν απίστευτα προβλήματα, γιατί τα γεγονότα έτρεχαν ταχύτερα και από τους ίδιους!!!!
Αλλά η προσωπική μου εμπειρία που δεν περιορίζεται μόνο στο βορρά, μου έδειξε ότι κανένα μέρος της Ινδίας δεν είναι άτρωτο από τέτοια συμβάντα ( προανέφερα το Βαρανάσι).
Ακόμα και μέρη που δέχονται πολλούς τουρίστες αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα.
Πριν χρόνια ένα γκρουπ του Manos (το αναφέρω γιατί δεν υπάρχει πια και επίσης γιατί δεν έφταιγε κιόλας), που ταξίδευε αεροπορικώς από Βαρανάσι προς Κατμαντού, έμεινε στο αεροδρόμιο γιατί η ινδική αεροπρική εταιρία ακύρωσε την πτήση, χωρίς να μεριμνήσει για τους ταξιδιώτες. (κάτι που δεν θα συνέβαινε στην Ευρώπη).
Αποτέλεσμα ήταν 30 άτομα να ταλαιπωρηθούν σε άθλιους δρόμους μέχρι τα σύνορα του Νεπάλ, τα οποία βέβαια έκλεισαν και το γκρουπ έμεινε αποκλεισμένο και διανυκτέρευσε μέσα στο λεωφορείο. Ήταν Πρωτοχρονιά και όλοι ήταν εξαφανισμένοι και οι δύστυχοι ταξιδιώτες άλλαξαν χρόνο στις άβολες θλέσεις ενός Ινδικού λεωφορείου.
Αυτά μπορούν να συμβούν σε πολλές χώρες.
Φίλε mihos, να πας στην Ινδία, θα περάσεις υπέροχα. Αλλά πάντα να έχεις υπόψη σου ότι μπορούν να συμβούν κι αυτά. Αν συμβούν, κοίτα να το δοασκεδάσεις, όπως έκανα και γω σε τόσα ταξίδια στη χώρα αυτή.
 
Μηνύματα
15
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Μιανμαρ
Ταξίδι-Όνειρο
Aιγυπτος
Τελικα καθε ταξιδι ειναι μια προσωπικη υποκειμενικη εμπειρια.Οσο για τις αντικειμενικες πληροφοριες που θα μπορουσαν να πληροφορησουν τους ταξιδιωτες ,αυτες δεν μπορουν να γραφτουν εδω.Φιλε traveladdict τι θα ελεγες αν ενα γραφειο που δεν εχει κλεισει ακομη εστελνε τους πελατες του σε ενα ταξιδι που ηταν αδυνατο αντικειμενικα να γινει;;;;;;;;;;
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Κανένα ταξίδι δεν είναι αδύνατο αντικειμενικά να γίνει.
Υπάρχουν ιστορίες εδώ μέσα για Πακιστάν, εμπόλεμο Κασμίρ κλπ κλπ.
Εδώ υπάρχουν γραφεία - και μάλιστα στην Ελλάδα - που οργανώνουν ταξίδια στο Αφγανιστάν!!!!
Στην Υεμένη, που έχει κλείσει το μεγαλύτερο μέρος της λόγω κινδύνων και μαχών, υπάρχουν τουλάχιστον 5 γραφεία που πάνε.
Μεγάλο γραφείο επίσης οργανώνει ταξίδι στο Κονγκό - και ξέρουμε τι συμβαίνει εκεί.
Στο εξωτερικό υπάρχουν γραφεία που οργανώνουν ταξίδια στο Ιράκ.
Εναπόκειται στον ταξιδιώτη να αποφασίσει που να πάει και που όχι. Υπάρχει και σχετική νομοθεσία γιαυτό.
Είμαι υπέρ να ταξιδεύει ο καθένας όπου θέλει και όπως προείπα είναι καλύτερα να πηγαίνει μόνος του. Αλλά να είναι προετοιμασμένος σε τέτοιες χώρες για απρόοπτα που μπορεί να ανατρέψουν το πρόγραμμα του.
Εμένα μου έχουν συμβεί ανεκδιήγητες καταστάσεις και στην Ασία και στη Νότια Αμερική. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα ξαναπάω. Και στην Ινδία θα πάω και στο Περού και στη Βενεζουέλα. Διάβασε την ιστορία μου για το Πακιστάν και θα διαπιστώσεις τι τρελλά συμβαίνουν εκεί που δεν το περιμένεις! Καλά να είμαστε να ταξιδεύουμε.
 
Μηνύματα
15
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Μιανμαρ
Ταξίδι-Όνειρο
Aιγυπτος
Αντικειμενικα ενα ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ ταξιδι δεν ειναι δυνατον να γινει οταν τρεις μερες πριν ξεκινησεις, ο προορισμος σου ,οι δρομοι και το αεροδρομιο εχουν θαφτει στη λασπη ,υπαρχουν 180 νεκροι και 500 αγνοουμενοι και ομως καποιος σε στελνει για προφανεις νομιζω λογους.Οσο για το εμπολεμο KASHMIR .....ημουν και εγω εκει.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Και γιατί πήγες τότε? Εγώ δεν θα πήγαινα.
Και αν μου λέγανε ότι θα έχανα τα λεφτά μου, δεν θα ρίσκαρα τη ζωή μου για όλα τα χρήματα του κόσμου. Θα έμενα εδώ και αν μπορούσα να πάρω πίσω χρήματα με νόμιμο τρόπο θα το έκανα.
Αν πήγαινα όμως, θα ήταν σαν να δεχόμουν την όλη κατάσταση.
Ξέρω περίπτωση ανθρώπων που έκαναν αγωγή σε πρακτορείο, γιατί πήγαν στο Βόρειο Ακρωτήριο και είχε κακοκαιρία, δεν είδαν τον ήλιο του μεσονυχτίου και πάγωσαν από το κρύο, γιατί ο δρόμος γλυστρούσε και το λεωφορείο ακινητοποιήθηκε για ώρες. Ακόμα γελάνε οι δικαστές.
Τέλος πάντων θα συμφωνήσω με τον GTS πιο πάνω. Τελικά ποιο είναι το θέμα που θέλεις να θίξεις? η Ινδία και αν είναι επικίνδυνη - που είναι το τόπικ μας - ή αν έμεινες δυσαρεστημένος από ένα πρακτορείο?
Και επειδή αναφέρεις το Κασμίρ, στο μέρος αυτό τα πράγματα είναι άσχημα εδώ και πολλά χρόνια. Το ξέρουν οι πάντες.
Εγώ που πήγα εκεί, με σταμάτησε ο στρατός στο δρόμο και με ανάγκασε να διανυκτερεύσω σε ένα στρατόπεδο μαζί με άλλους τουρίστες, γιατί πιο κάτω γινόταν μάχες και βομβαρδισμοί.
Και σε ένα σημείο έγινε κατολίσθηση και μείναμε εγκλωβισμένοι για 3 μέρες.
Αυτά να τα έχει υπόψη του ο fmihos αν πάει τελικά στην Ινδία.

Και επειδή αναφέρουμε συνεχώς την Ινδία, δεν πρέπει να ξεχνάμε και το Νεπάλ, που επίσης έθιξε ο fmihos.
Και αυτό έχει τα προβλήματα του, ειδικά στις παρυφές των εθνικών πάρκων όπου δρουν συμμορίες. Και σε κάποια από τα πιο δημοφιλή μονοπάτια της χώρας, όπου συρρέουν πολλοί ξένοι, συχνά γίνονται κατολισθήσεις που καταπίνουν ολόκληρα χωριά.

Φίλε konstantinos, το ζητούμενο είναι να ταξιδεύουμε και να αποκομίζουμε εμπειρίες. Είδες τι είπες? ήσουν εκεί!!! Μεγάλη υπόθεση. Εγώ αν αύριο μου λέγανε να πάω στη Νιγηρία - που είναι η πιο επικίνδυνη χώρα του κόσμου - θα πήγαινα τρέχοντας. Και μάλιστα εδώ μέσα είδα παλιότερα τόπικ για τη Λιβερία και πόσοι θα πήγαιναν εκεί.
 
Μηνύματα
15
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Μιανμαρ
Ταξίδι-Όνειρο
Aιγυπτος
Φιλε traveladdict δεν ειχα σκοπο να ξεφυγω απο το θεμα.Δεν θα απασχολησω ξανα το συγκεκριμενο topic.Επειδη ομως δεν μπορω να σου στειλω προσωπικο μηνυμα θα ηθελα να σε ρωτησω πως συνδιαζεις το''δεν ειδα τον ηλιο'' η ''ο δρομος γλυστραει'' με το ''ο προορισμος δεν υπηρχε'';;;Νομιζεις οτι εχουν την ιδια σημασια;Μπορει αυτη τη φορα να μην γελασουν οι δικαστες.Οσο για το γιατι πηγα :''Ολα ειναι καλα ,το ταξιδι θα γινει οπωσδηποτε''Τα υπολοιπα τα ανεκαλυψα αφου εφτασα.
 

bam

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Λεφτα

Μπορειτε να πετε 15 μερεσ Νεπαλ κ Ινδια ποσο περιπου 8α στοιχησουν? Ενα μεσο κοσοτος για φαγητο μετακινησεις κλπ, ενα μεσο για ξενοδοχεια. Μη μου αρχισετε ειναι υποκειμενικα κλπ, δεν θελω ακριβεια, ταξη μεγεθους θελω!
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Μπορειτε να πετε 15 μερεσ Νεπαλ κ Ινδια ποσο περιπου 8α στοιχησουν? Ενα μεσο κοσοτος για φαγητο μετακινησεις κλπ, ενα μεσο για ξενοδοχεια. Μη μου αρχισετε ειναι υποκειμενικα κλπ, δεν θελω ακριβεια, ταξη μεγεθους θελω!
Εξαρταται απο το που θα πας πως θα μετακινησε και τη ποιοτητα διαμονης θελεις.....Αλλο κοστος αν μετακινησε με ταξι αναμεσα σε μια μικρη περιοχη και μενεις σε ακριβα ξενοδοχεια και αλλο με τρενα , πας σε μακρυνες μεταξυ τους πολεις ....

Επισης ξενοδοχεισ σε πολεις στοιχιζουν ακριβοτερα απο μικρα χωρια, και απο περιοχη σε περιοχη υπαρχουν διαφορες τιμων...

Μη ξεχνας ειναι τεραστια σε μεγεθος.

Αν εχεις καποιο συγκεγκριμενο πλανο στο μυαλο σου 8α μπορουσαμε να βοηθησουμε περισσοτερο.:D
 

bam

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Λεφτα

Ολα να γινουν με μια ισορροπια. Εγω ελεγα οτι γυρς στα 400 ευρω μονο για την ζωη εκει, δηλαδη ξενοδοχειο μετακινησεις κλπ αλλα οχι κ βιζες η αεροπορικα, εινια μια χαρα. Συμφωνειτε?
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Μπορειτε να πετε 15 μερεσ Νεπαλ κ Ινδια ποσο περιπου 8α στοιχησουν? Ενα μεσο κοσοτος για φαγητο μετακινησεις κλπ, ενα μεσο για ξενοδοχεια. Μη μου αρχισετε ειναι υποκειμενικα κλπ, δεν θελω ακριβεια, ταξη μεγεθους θελω!
Οχτακόσια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom