Ιράν ΙΡΑΝ : στη Γη των Αρίων

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
υπέροχη στην αφήγηση όπως πάντα! Παρόλα αυτά το Ιράν με εξιτάρει πολύ θα έλεγα σαν επιλογή ταξιδιού!
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Αν και έχει περάσει αρκετός (τι αρκετός δηλαδή... χρόνια..) από την ανάρτηση αυτής της ιστορίας, επιτρέψτε μου να κάνω κάποια σχόλια.
1. Κάποια γυναίκα, είτε επισκεφθεί το Ιράν ατομικά, είτε ομαδικά, για δική της ευκολία, να προμηθευτεί από την Ελλάδα (υπάρχουν κάποια μαγαζάκια κάτω από την Ομόνοια), ή αμέσως από την αγορά της Τεχεράνης, ένα τσαντόρ. Είναι το πιο άνετο ρούχο για να κυκλοφορεί. Δεν τραβιέσαι με μαντήλια, ειδικά ρούχα κτλ. Φοράς ότι θέλεις από κάτω (ακόμα και τίποτε.... χιχιχιχι) και το μαντήλι μένει πάντα εκεί. Βγαίνει εύκολα, μπαίνει με μια κίνηση και τέλος... Άνεση απίστευτη.
2. Η Τεχεράνη έχει πολλά να σου δείξει. Μουσεία, ανάκτορα, πάρκα. Θέλει χρόνο. Περίπου 3 μέρες πρέπει να της αφιερώσετε. Προσπαθήστε να αγνοήσετε την κίνηση, τα απίστευτα αυτοκίνητα και τα κορναρίσματα. Θα ανακαλύψετε ένα κόσμημα στον χάρτη του Ιράν
3. Οι Ιρανοί είναι φιλέλληνες. Έχουν ξεχάσει τι τους έκανε ο Αλέξανδρος στην Περσέπολη και θυμούνται μόνο τι τους προσέφερε στον πολιτισμό.
4. Μην σκεφθείτε καν να οδηγήσετε μόνοι στο Ιράν. Οι πόλεις έχουν κίνηση, οι οδηγοί δικούς τους κανόνες κυκλοφορίας και οι αποστάσεις ανάμεσα στις πόλεις είναι τεράστιες και διασχίζουν ερήμους.
5. To φαγητό είναι ασφαλές παντού. Οι ιρανοί δεν είναι βρώμικοι άνθρωποι. Κορωνίδα στη διατροφή τους είναι το ρύζι. Δοκιμάστε όλες τις παραλλαγές του. Ακολουθεί το κεμπάπ. Όλων των ειδών και όλα πολύ νόστιμα. Αλλά εκείνο που θα σε ξετρελάνει είναι το ψωμί τους. Τεράστιες πίτες ψημένες σε όρθιες πυρωμένες πέτρες.
6. Μην ακούτε τους διαφόρους κινδυνολόγους. Το Ιράν είναι μια ασφαλής και πολύ όμορφη χώρα, για όλους. Αρκεί να σέβεσαι τους κανόνες....
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
1. Κάποια γυναίκα, είτε επισκεφθεί το Ιράν ατομικά, είτε ομαδικά, για δική της ευκολία, να προμηθευτεί από την Ελλάδα (υπάρχουν κάποια μαγαζάκια κάτω από την Ομόνοια), ή αμέσως από την αγορά της Τεχεράνης, ένα τσαντόρ. Είναι το πιο άνετο ρούχο για να κυκλοφορεί. Δεν τραβιέσαι με μαντήλια, ειδικά ρούχα κτλ. Φοράς ότι θέλεις από κάτω (ακόμα και τίποτε.... χιχιχιχι) και το μαντήλι μένει πάντα εκεί. Βγαίνει εύκολα, μπαίνει με μια κίνηση και τέλος... Άνεση απίστευτη.
Σεβαστή η άποψή σου, αλλά ας θέσω και μια διαφορετική. Καταρχάς, καθότι χρειάστηκε να φορέσω τσαντόρ για να εισέλθω σε κάποιους θρησκευτικούς χώρους στο Ιράν, πρέπει να πω ότι δεν το βρήκα καθόλου άνετο. Δύσχρηστο, βαρύ, καθόλου πρακτικό αν θες να περπατήσεις/σκαρφαλώσεις (δεν μπορώ καν να διανοηθώ πώς θα την πάλευα με τσαντόρ στην Περσέπολη ή στους πύργους της σιωπής), αλλά και ακατάλληλο για πόλεις χτισμένες στην έρημο όπως η Γιαζντ (όπου και με το απλό hijab ζορίζεσαι από τη ζέστη).

Ο άλλος λόγος είναι ότι θεωρώ πρόκληση να σκάσω μύτη ως τουρίστρια με τσαντόρ, όταν οι γυναίκες εκεί (ή εν πάση περιπτώσει η πλειοψηφία των νέων γυναικών) προσπαθούν με έντονο τρόπο να δείξουν την αντίθεσή τους στον καταπιεστικό κανονισμό του υποχρεωτικού hijab. Πολλές απλά το ρίχνουν ανέμελα στο κεφάλι χωρίς να κρύβουν τίποτα στην ουσία. Συχνά μέσω των social media προτρέπουν και τις ταξιδιώτισσες να τις υποστηρίξουν σε αυτό. Είναι πραγματικά πολύ κινητοποιημένες και γενναίες. Από υποστήριξη και σεβασμό στον αγώνα που κάνουν λοιπόν θεωρώ λανθασμένη κίνηση τη χρήση τσαντόρ.
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Την πρώτη φορά που πήγα, είχα ειδικά ρούχα, μαντήλες κτλ. Τη δεύτερη φορά αγόρασα ένα τσαντόρ πολύ λεπτό αλλά αδιαφανές. Δεν ένοιωθα ότι φορούσα ρούχο. Επειδή έμεινα πολλές μέρες και τις δύο φορές, είδα πολλές μη Ιρανές να προτιμούν αυτό το ρούχο, χάριν ευκολίας. Σέβομαι την άποψη των νεαρών κοριτσιών στο ιράν, αλλά εγώ ως τουρίστρια, αν είναι να δίνω επιπλέον χρήματα για να αγοράζω ρούχα που ποτέ ξανά δεν θα χρησιμοποιήσω, τότε η λύση του τσαντόρ είναι οικονομικά αναίμακτη. Τουλάχιστον δεν είχα το νου μου πού στο καλό βρίσκεται η μαντήλα. Ούτε με σταματούσαν στα μαγαζιά να μου κάνουν παρατηρήσεις ότι "έφυγε" το "κάλυμμα". Απλά στα ταξίδια εφαρμόζουμε ό,τι διευκολύνει εμάς προσωπικά, σε συνάρτηση με τις ιδιαιτερότητες του τόπου. Κι εγώ με το αρχικό μου σχόλιο κατέθεσα την προσωπική μου άποψη.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Υπενθυμίζω στην ομήγυρη ότι εμείς οι δυτικοί όταν πηγαίνουμε στο Ιραν κάνουμε τουρισμό, όχι ακτιβισμό.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Δε νομίζω ότι πήγε καμιά μας για ακτιβισμό στο Ιράν. Προσωπικά ταλαιπωρήθηκα τρομερά με τη σιχαμένη μαντίλα, εγώ που ακόμα και το κολλητό παντελόνι με πνιγει. Δε νομίζω να φοραγα ποτέ τσαντόρ. Ένα ένδυμα ενιαίο με κουκούλα όπως στη Σαουδικη Αραβια ίσως αλλά το τσαντορ πέρα από αντιαισθητικό το θεωρώ απαράδεκτο.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Πολυ ωραία ιστορία .
Μπραβο Φένια .
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ευχαριστώ Κικίτσα μου ❤
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.697
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom