Γερμανία Ιαματικά λουτρά και spa στο Baden-Baden

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
...και αν βαρεθεί κανείς στο Baden Baden
μπορεί να σκεφτεί να πεταχτεί για μια ημερήσια στην Χαιδελβέργη που με το τρένο απέχει 1 ωρα κ 15 λεπτά στην γρηγορότερη περίπτωση με 1 μετεπίβαση (1 ωρα και 48 λεπτά στην άλλη περίπτωση με 2 μετεπιβάσεις)...

και αν το κλείσεις το εισιτήριο ονλάιν του τρένου ICE 90 μέρες πριν,
μπορείς να το βρείς με 19Ε την απλή διαδρομή.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Δίπλα από το Caracalla Thermes υπάρχει και το Friedrichsbad το οποίο στεγάζεται σε ένα υπέροχο κτίριο.
Δεν ξέρω όμως αν επιτρέπεται η είσοδος σε παιδιά γιατί είναι χώρος γυμνιστών.
Γενικά το Baden Baden είναι πανέμορφο.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
chris7 said:
Δίπλα από το Caracalla Thermes υπάρχει και το Friedrichsbad το οποίο στεγάζεται σε ένα υπέροχο κτίριο.
Δεν ξέρω όμως αν επιτρέπεται η είσοδος σε παιδιά γιατί είναι χώρος γυμνιστών.
Γενικά το Baden Baden είναι πανέμορφο.
Σκέφτομαι να επισκεφτώ το Baden baden μέσα Δεκεμβρίου που θα είμαι ΒΑσιλεία...
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
Δίπλα από το Caracalla Thermes υπάρχει και το Friedrichsbad το οποίο στεγάζεται σε ένα υπέροχο κτίριο.
Δεν ξέρω όμως αν επιτρέπεται η είσοδος σε παιδιά γιατί είναι χώρος γυμνιστών.
δηλαδή εκει δεν φοράς bathing clothes? αυτό κατάλαβα απο το site του...και σου δίνουν πετσέτα και παντόφλες..το εχεις επισκεφτεί?θα ήθελα την εμπειρία σου.
ενω αντίθετα στο caracalla κατάλαβα οτι φοράς Bathing clothes και πρεπει να παρεις μαζί σου πετσέτα και τα λοιπά....η αν θες αγοράσεις η νοικιάζεις...για πέστε μου...ισως επισκεφτω καποιο τωρα που θα πάω στην Βασιλεία....μην πάω τον Mr στων γυμνιστών και πάθει πλάκα!!!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
δηλαδή εκει δεν φοράς bathing clothes? αυτό κατάλαβα απο το site του...και σου δίνουν πετσέτα και παντόφλες..το εχεις επισκεφτεί?θα ήθελα την εμπειρία σου.
ενω αντίθετα στο caracalla κατάλαβα οτι φοράς Bathing clothes και πρεπει να παρεις μαζί σου πετσέτα και τα λοιπά....η αν θες αγοράσεις η νοικιάζεις...για πέστε μου...ισως επισκεφτω καποιο τωρα που θα πάω στην Βασιλεία....μην πάω τον Mr στων γυμνιστών και πάθει πλάκα!!!

Ιωάννα, στο caracalla φοράς κανονικά μαγιό και πρέπει να έχεις την πετσέτα σου και παντόφλες.Υπάρχουν ντουλαπάκια στα αποδυτήρια όπου θα κλειδώσεις τα πραγματά σου και στη συνέχεια αφήνεις την πετσέτα σου και τις παντόφλες σε κάποια ανοιχτά ράφια που υπάρχουν μέσα στο χώρο των πισίνων.
Είναι όλα τόσο οργανωμένα , πεντακάθαρα ,μπορείς να κάνεις ντουζ όταν τελειώσεις, υπάρχουν και σεσουάρ.Δεν ξέρω αν έχεις πάει στα Πόζαρ -καμμία σχέση!!!(αναφέρομαι στο θέμα οργάνωσης-καθαριότητας)

Υπήρχαν κάποια καταστήματα που πουλούσαν μαγιό ,πετσέτες αλλά δεν είδα κάποιο να νοικιάζει.(δεν το έψαξα πολύ όμως ,ίσως να υπάρχει)

Στο Friedrichsbad πράγματι είναι γυμνιστών ,δεν πήγαμε αλλά είναι πολύ όμορφα ρωμαικά λουτρά.

Πάντως και στο caracalla είναι καταπληκτικά και ειδικά το χειμώνα που θα πας ,αν έχει και χιόνι,στις εξωτερικές πισίνες θα είναι θαύμα!
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
σε ευχαριστώ ευτυχία για την απάντηση και τις κατατοπιστικές πληροφορίες σου!!
στο πόζαρ εχω να πάω απο το 1985....τότε που αρχισαν να κτιζονται καποια ξενοδοχεία εκεί για να αναπτυξουν τουριστικά την περιοχή...στα μονα λουτρα που εχω πάει ειναι στο χωριό spa στο Βέλγιο....ηταν χειμώνας και πραγματι στην εξωτερική πισινα ηταν υπέροχα!!
δεν πάω στο γυμνιστών....ντρέπομαι!!!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
Επίσης αξίζει να αναφέρω το εξής καταπληκτικό , για να μπεις στις εξωτερικές πισίνες δεν χρειάζεται να βγεις έξω(και να παγώνεις) αφού υπάρχει μια μικρή εσωτερική πισινούλα , στην οποία μπαίνεις αν θέλεις να βγεις στις εξωτερικές και περνώντας από μια τύπου πλαστική κουρτίνα-διαχωριστικό ,βρίσκεσαι κολυμπώντας στις εξωτερικές πισίνες!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
δηλαδή εκει δεν φοράς bathing clothes? αυτό κατάλαβα απο το site του...και σου δίνουν πετσέτα και παντόφλες..το εχεις επισκεφτεί?θα ήθελα την εμπειρία σου.
ενω αντίθετα στο caracalla κατάλαβα οτι φοράς Bathing clothes και πρεπει να παρεις μαζί σου πετσέτα και τα λοιπά....η αν θες αγοράσεις η νοικιάζεις...για πέστε μου...ισως επισκεφτω καποιο τωρα που θα πάω στην Βασιλεία....μην πάω τον Mr στων γυμνιστών και πάθει πλάκα!!!
Ιωάννα, δεν έχω επισκεφτεί το Friedrichsbad, (μόνο από έξω το είδα), αλλά από ότι διάβασα τα περισσότερα τμήματά του είναι χωριστά για άνδρες και χωριστά για γυναίκες.

Πετσέτες μπορείς να νοικιάσεις στο Caracalla, στο οποίο μπορείς και να παρκάρεις στο υπόγειο γκαράζ του με 2 ευρώ. Απλά πριν βγεις από το χώρο του Spa πρέπει να θεωρήσεις το εισιτήριο του γκαράζ.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Στο Friedrichsbad άλλη διαδρομή ακολουθούν οι άνδρες και άλλη οι γυναίκες. Μόνο σε ένα σημείο συναναπντιόνται οι δρόμοι τους, αλλά εκεί είναι αρκετά βαθιά η πισίνα και αν θέλεις δεν φαίνεται και τίποτε. Αυτά βέβαια ίσχυαν πριν εννέα χρόνια που είχα πάει. Είναι πάντως εντυπωσιακά.
(αλλά σαν τα χαμάμ δεν είναι... Αχ!)
 

lazaros77

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ιωάννα, στο caracalla φοράς κανονικά μαγιό και πρέπει να έχεις την πετσέτα σου και παντόφλες.Υπάρχουν ντουλαπάκια στα αποδυτήρια όπου θα κλειδώσεις τα πραγματά σου και στη συνέχεια αφήνεις την πετσέτα σου και τις παντόφλες σε κάποια ανοιχτά ράφια που υπάρχουν μέσα στο χώρο των πισίνων.
Είναι όλα τόσο οργανωμένα , πεντακάθαρα ,μπορείς να κάνεις ντουζ όταν τελειώσεις, υπάρχουν και σεσουάρ.Δεν ξέρω αν έχεις πάει στα Πόζαρ -καμμία σχέση!!!(αναφέρομαι στο θέμα οργάνωσης-καθαριότητας)

Υπήρχαν κάποια καταστήματα που πουλούσαν μαγιό ,πετσέτες αλλά δεν είδα κάποιο να νοικιάζει.(δεν το έψαξα πολύ όμως ,ίσως να υπάρχει)

Στο Friedrichsbad πράγματι είναι γυμνιστών ,δεν πήγαμε αλλά είναι πολύ όμορφα ρωμαικά λουτρά.

Πάντως και στο caracalla είναι καταπληκτικά και ειδικά το χειμώνα που θα πας ,αν έχει και χιόνι,στις εξωτερικές πισίνες θα είναι θαύμα!
Καλησπέρα.ηθελα να μάθω αν στα ντουλάπια που γραφεραιεχει επαρκή χωρχγια βαλίτσα ή έστω κάπου αλλού γιατί θα έχω στην διάθεση μου 3-4 ώρες πριν οερσξω για επιστροφή
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.715
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom