1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Απρίλιο - Ιούνιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Ιδέες για Νότια Πελοπόννησο

Συζήτηση στο φόρουμ 'Πελοπόννησος' που ξεκίνησε από το μέλος underwater, στις 4 Ιουνίου 2019.

1. underwater

underwater Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ?
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ανταρκτική
    Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική σου απάντηση! Πολύ χρήσιμα όσα λες και ανταποκρίνονται σε αυτά που θα ήθελα. :) :) Θα δω αναλυτικά και την ιστορία σου.

Παρίσακτος likes this.
  2. makisg

makisg Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Καλαμάτα
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Νησιά Φίτζι
    Πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Ενδιαφέρομαι και εγώ για τις περιοχές αυτές. Σκεφτόμαστε και εμείς για τέλος Αυγούστου με άφιξη και αναχώρηση από Καλαμάτα αεροπορικώς από Θεσσαλονίκη. ( ηλικία 60+ ).:)

Last edited: 6 Ιουνίου 2019
    underwater likes this.
  3. underwater

underwater Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ?
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ανταρκτική
    Τα μεγάλα πνεύματα συναντιούνται! :p:p

makisg likes this.
  4. Señor_Nada

Señor_Nada Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Άβυσσος
    Η καταγωγή μου είναι από χωριό κοντά στη Μονεμβάσια. Αν θέλετε να μετακινηθείτε σε αυτά τα μέρη μπορώ να δώσω πολλές πληροφορίες για παραλίες, ταβέρνες κλπ. Το διαμάντι της περιοχής είναι το χωριό Γέρακας. Φανταστικό τοπίο και αρκετά κοντά στη Μονεμβάσια. Άλλο ένα πολύ ωραίο μέρος είναι το Κυπαρίσσι αλλά δυστυχώς η διαδρομή είναι τρομακτική λόγω γκρεμών, δρόμου και πως οδηγούν οι ντόπιοι. Έχει πολύ ψωμί η περιοχή για όσους τους αρέσει ο συνδυασμός βουνό με θάλασσα.

KIKI and underwater like this.
  5. underwater

underwater Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ?
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ανταρκτική
    Να σου πω την αλήθεια όσο το μελετάω τόσο τείνω προς Μεσσηνία (με τη Μεσσηνιακή Μάνη να συμπεριλαμβάνεται). Παρ' όλα αυτά αν μπορείς να μοιραστείς πληροφορίες για τον τόπο σου θα είναι καλοδεχούμενες, καθώς αφενός είναι μέρη που θέλω να επισκεφτώ ακόμα και να μην το κάνω τώρα, αφετέρου θα βοηθηθούν και άλλοι συμφορουμίτες που ενδεχομένως να ενδιαφέρονται για την περιοχή. :)

Señor_Nada likes this.
  6. touristgirl

touristgirl Member

Δες αν σε ενδιαφέρει και η πλευρά που βλέπει Ιόνιο.
    Εμείς για κάποια χρόνια και με ορμητήριο τη Γιάλοβα γυρίσαμε με ημερήσιες εκδρομές Κορώνη, Μεθώνη, Πύλο, Μαραθόπολη, Πολυλίμνιο. Πολύ ωραία μέρη και ωραίες παραλίες (Περούλια, Λάμπες, Βοϊδοκοιλιά, Ρωμανός).

coco and underwater like this.
  7. underwater

underwater Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ?
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ανταρκτική
    Σε ευχαριστώ, κοιτάζω να δω τι μπορώ να συνδυάσω. Οι ηπειρωτικές παραλίες του Ιονίου είναι υπέροχες, τις έχω χαρεί πολλές φορές σε διάφορες περιοχές της Ηλείας. Η Βοϊδοκοιλιά είναι σίγουρα must, αν και δεν είμαι σίγουρη ότι θα μπορέσω να τη συμπεριλάβω σε αυτή την εξόρμηση.

8. billstamaniac

billstamaniac Member

εγώ θα πρότεινα να επιλέξεις ένα νόμο . Βάζω πρώτο Μεσσηνία γιατί είμαι και από εκεί (φωτο από πολυλίμνιο) :bleh: , αλλά και γιατί εχεί πολλά διαφορετικά πράγματα να δεις .

Το ιδανικό αφού θα έχεις μια βδομαδα με σκ πριν μετά υποθέτω να το χωρίσεις

3 διανυκτερέυσεις Δυτική Μεσσηνία όπου μπορείς να δεις τα παρακάτω

- Πύλος , Κυπαρισσία , Γιάλοβα , Μαραθούπολη
    - Παραλίες βοιδοκοιλια , Ρωμανό , Φοινικούντα, Περουλία αλλά μπορείς να πας και με καραβάκι στα ακατοίκητα Νησάκια Πρώτη κτλ
    - Κάστρα Μεθώνη , Κορώνη , Νέστορα
    - Καταρράκτες Γιαλοβα , Πολυλιμνιο , Νέδα

3 Μέρες Ανατολική Μεσσηνία

- Καραδαμύλη , Στούπα
    - Παραλίες Στούπα , Φονέα , Καλογριάς

2 Διανυκτερευσεις Καλαμάτα ( καλύτερα στο τέλος για να έχεις και λιγότερο ταξίδι στο γυρισμό )

- Αρχαία Μεσσήνη , Κάστρο Καλαμάτας , Παλαιά Πόλη , Σιδηροδρομικό Πάρκο

underwater, makisg, KIKI and 3 others like this.
  9. Earth Citizen

Earth Citizen Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ισλανδία
    Συνυπογράφω για τα μέρη. Θα προσθέσω και το νησάκι Σαπιέντζα, πας από Μεθώνη.

underwater likes this.
  10. coco

coco Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ιταλια παλι
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ρωσια
    Ομορφα προγραμματα προτεινονται,αρκετα φιλοδοξα ομως..Ας υπολογισουμε πως θα βαρυνουν απο το φαγητο και σιγουρα θα θελουν να αραξουν..οποτε φτιαχνω για φιλους,δεν βλεπουν τελικα ουτε τα μισα...Τους πιανει μια ραστωνη,μια τεμπελια...θελουν μονο να κανουν μπανιο,να τρωνε και να γυριζουν τα μπαρακια..Ισως γινομαι κουραστικη αλλα η παλια μερια της Καλαματας γυρω απο αγιους Αποστολους ειναι πολυ ενδιαφερουσα.Μαγαζια,μπαρ και ωραια ατμοσφαιρα.Υπεροχη ειναι και η απεναντι απο την πολη περιοχη μεχρι το παραδοσιακο λιμανακι Κιτριες με τη φημισμενη ψαροταβερνα του και αρκετα χωρια στο δρομο..

underwater likes this.
  11. MATH

MATH Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Μπόρα Μπόρα
    Κορώνη Κορώνη Κορώνη!!! Φανταστικά. Και ωραίο φαγητό και βόλτα και παραλίες και φεύγεις για μονοήμερες και βράδυ μπαράκια καφέ φαγητό πάνω στη θάλασσα όλα. Και παραλίες με ξαπλώστρες και παραλίες που θα είσαι μόνος σου. Έχει από όλα.

underwater likes this.
  12. KIKI

KIKI Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Ισλανδία
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Αφρική Ναμιμπια
    Μια χαρά τα γραφεις .

Βάνα τα ίδια περίπου θα σου έλεγα και εγω . Με πρόλαβε ο παρισακτος.

Last edited: 7 Ιουνίου 2019
    underwater likes this.