Ιδέες για Νότια Πελοπόννησο

underwater

Member
Μηνύματα
2.701
Likes
11.108
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Πέρσι είχαμε επισκεφτεί την περιοχή, έχω γράψει λίγα σχετικά πράγματα, αλλά μείναμε λιγότερες μέρες κι επικεντρωθήκαμε στον Μεσσηνιακό κόλπο, βλέποντας και πάλι μόνο τα highlight της περιοχής. Με τις δικές σου μέρες θα μπορούσες είτε να διανύσεις την ίδια (ή αντίστοιχη) πορεία με περισσότερες στάσεις είτε να επιλέξεις 2 ή 3 περιοχές και να τις εξερευνήσεις ανεξάρτητα. Παρ' όλα αυτά, επειδή η περιοχή είναι μεγάλη και δεν βρίσκω νόημα στο να πας π.χ. Μονεμβασιά και στο καπάκι Πήλο, χώρια της κούρασης είναι κρίμα να προσπεράσεις τόσο όμορφα μέρη στο ενδιάμεσο, η πρότασή μου είναι τα μέρη που θα πας να είναι κοντινά.

Αν το (πανέμορφο) Πολυλίμνιο είναι προτεραιότητά σου, νομίζω ότι πρέπει να επικεντρωθείς στη Μεσσηνία. Στο πρώτο κομμάτι για διανυκτέρευση μπορείς να επιλέξεις είτε την Καλαμάτα για βάση είτε κάποια παραλιακή πόλη τύπου Πύλο, Κορώνη, Μεθώνη, ανάλογα με τα υπόλοιπα ενδιαφέροντά σου. Αν κινηθείτε προς Μάνη, καλή βάση είναι η Καρδαμύλη (όμορφη, πραγματικά), Στούπα (δεν θα το πρότεινα, δεν νομίζω να σε ενθουσιάσει) κι έπειτα για να κατέβετε προς Λακωνική μια καλή στάση για ζευγάρι είναι το Λιμένι, να ξυπνάς και να βλέπεις τέτοια θάλασσα μπροστά σου είναι πολυτέλεια που αξίζει να βιώσεις, θαρρώ, οπότε εγώ στη θέση σου αντί για την Αρεόπολη, που έχει περισσότερες επιλογές, θα προτιμούσα το Λιμένι - ό,τι βέβαια και να διαλέξεις, η απόσταση μεταξύ τους είναι μικρή. Από εκεί είσαι δίπλα σε σπήλαια Διρού, το άλλο highlight που τόνισες. Για Λακωνική Μάνη δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι, αν δεν έχεις σκοπό να κατέβεις μέχρι το ακρωτήρι, ίσως το Γύθειο θα ήταν κι η δική μου επιλογή, αλλά και τα νοτιότερα χωριά πρέπει να είναι πολύ ατμοσφαιρικά.

Παρ' όλα αυτά νομίζω ότι με τόσες μέρες, τα παραπάνω καλύπτουν και με το παραπάνω τον χρόνο που σκοπεύεις να διαθέσεις. Και τα υπόλοιπα (μαζί με το επόμενο πόδι, κι ίσως καμιά Ελαφόνησο ή και Κύθηρα) τα αφήνεις για την επόμενη φορά. Έχω την αίσθηση ότι η Νότια Πελοπόννησος (Μεσσηνία-Λακωνία) ιδανικά θα ήθελε τρεις βδομάδες για να τη δεις ικανοποιητικά και σχετικά ξεκούραστα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική σου απάντηση! Πολύ χρήσιμα όσα λες και ανταποκρίνονται σε αυτά που θα ήθελα. :) :) Θα δω αναλυτικά και την ιστορία σου.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Ενδιαφέρομαι και εγώ για τις περιοχές αυτές. Σκεφτόμαστε και εμείς για τέλος Αυγούστου με άφιξη και αναχώρηση από Καλαμάτα αεροπορικώς από Θεσσαλονίκη. ( ηλικία 60+ ).:)
 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.701
Likes
11.108
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Ενδιαφέρομαι και εγώ για τις περιοχές αυτές. Σκεφτόμαστε και εμείς για τέλος Αυγούστου με άφιξη και αναχώρηση από Καλαμάτα αεροπορικώς από Θεσσαλονίκη. ( ηλικία 60+ ).:)
Τα μεγάλα πνεύματα συναντιούνται! :p:p
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.465
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Η καταγωγή μου είναι από χωριό κοντά στη Μονεμβάσια. Αν θέλετε να μετακινηθείτε σε αυτά τα μέρη μπορώ να δώσω πολλές πληροφορίες για παραλίες, ταβέρνες κλπ. Το διαμάντι της περιοχής είναι το χωριό Γέρακας. Φανταστικό τοπίο και αρκετά κοντά στη Μονεμβάσια. Άλλο ένα πολύ ωραίο μέρος είναι το Κυπαρίσσι αλλά δυστυχώς η διαδρομή είναι τρομακτική λόγω γκρεμών, δρόμου και πως οδηγούν οι ντόπιοι. Έχει πολύ ψωμί η περιοχή για όσους τους αρέσει ο συνδυασμός βουνό με θάλασσα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.701
Likes
11.108
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Η καταγωγή μου είναι από χωριό κοντά στη Μονεμβάσια. Αν θέλετε να μετακινηθείτε σε αυτά τα μέρη μπορώ να δώσω πολλές πληροφορίες για παραλίες, ταβέρνες κλπ. Το διαμάντι της περιοχής είναι το χωριό Γέρακας. Φανταστικό τοπίο και αρκετά κοντά στη Μονεμβάσια. Άλλο ένα πολύ ωραίο μέρος είναι το Κυπαρίσσι αλλά δυστυχώς η διαδρομή είναι τρομακτική λόγω γκρεμών, δρόμου και πως οδηγούν οι ντόπιοι. Έχει πολύ ψωμί η περιοχή για όσους τους αρέσει ο συνδυασμός βουνό με θάλασσα.
Να σου πω την αλήθεια όσο το μελετάω τόσο τείνω προς Μεσσηνία (με τη Μεσσηνιακή Μάνη να συμπεριλαμβάνεται). Παρ' όλα αυτά αν μπορείς να μοιραστείς πληροφορίες για τον τόπο σου θα είναι καλοδεχούμενες, καθώς αφενός είναι μέρη που θέλω να επισκεφτώ ακόμα και να μην το κάνω τώρα, αφετέρου θα βοηθηθούν και άλλοι συμφορουμίτες που ενδεχομένως να ενδιαφέρονται για την περιοχή. :)
 

touristgirl

Member
Μηνύματα
26
Likes
81
Δες αν σε ενδιαφέρει και η πλευρά που βλέπει Ιόνιο.
Εμείς για κάποια χρόνια και με ορμητήριο τη Γιάλοβα γυρίσαμε με ημερήσιες εκδρομές Κορώνη, Μεθώνη, Πύλο, Μαραθόπολη, Πολυλίμνιο. Πολύ ωραία μέρη και ωραίες παραλίες (Περούλια, Λάμπες, Βοϊδοκοιλιά, Ρωμανός).
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.701
Likes
11.108
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Δες αν σε ενδιαφέρει και η πλευρά που βλέπει Ιόνιο.
Εμείς για κάποια χρόνια και με ορμητήριο τη Γιάλοβα γυρίσαμε με ημερήσιες εκδρομές Κορώνη, Μεθώνη, Πύλο, Μαραθόπολη, Πολυλίμνιο. Πολύ ωραία μέρη και ωραίες παραλίες (Περούλια, Λάμπες, Βοϊδοκοιλιά, Ρωμανός).
Σε ευχαριστώ, κοιτάζω να δω τι μπορώ να συνδυάσω. Οι ηπειρωτικές παραλίες του Ιονίου είναι υπέροχες, τις έχω χαρεί πολλές φορές σε διάφορες περιοχές της Ηλείας. Η Βοϊδοκοιλιά είναι σίγουρα must, αν και δεν είμαι σίγουρη ότι θα μπορέσω να τη συμπεριλάβω σε αυτή την εξόρμηση.
 

billstamaniac

Member
Μηνύματα
71
Likes
86
εγώ θα πρότεινα να επιλέξεις ένα νόμο . Βάζω πρώτο Μεσσηνία γιατί είμαι και από εκεί (φωτο από πολυλίμνιο) :bleh: , αλλά και γιατί εχεί πολλά διαφορετικά πράγματα να δεις .

Το ιδανικό αφού θα έχεις μια βδομαδα με σκ πριν μετά υποθέτω να το χωρίσεις

3 διανυκτερέυσεις Δυτική Μεσσηνία όπου μπορείς να δεις τα παρακάτω

- Πύλος , Κυπαρισσία , Γιάλοβα , Μαραθούπολη
- Παραλίες βοιδοκοιλια , Ρωμανό , Φοινικούντα, Περουλία αλλά μπορείς να πας και με καραβάκι στα ακατοίκητα Νησάκια Πρώτη κτλ
- Κάστρα Μεθώνη , Κορώνη , Νέστορα
- Καταρράκτες Γιαλοβα , Πολυλιμνιο , Νέδα

3 Μέρες Ανατολική Μεσσηνία

- Καραδαμύλη , Στούπα
- Παραλίες Στούπα , Φονέα , Καλογριάς

2 Διανυκτερευσεις Καλαμάτα ( καλύτερα στο τέλος για να έχεις και λιγότερο ταξίδι στο γυρισμό )

- Αρχαία Μεσσήνη , Κάστρο Καλαμάτας , Παλαιά Πόλη , Σιδηροδρομικό Πάρκο
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
εγώ θα πρότεινα να επιλέξεις ένα νόμο . Βάζω πρώτο Μεσσηνία γιατί είμαι και από εκεί (φωτο από πολυλίμνιο) :bleh: , αλλά και γιατί εχεί πολλά διαφορετικά πράγματα να δεις .

Το ιδανικό αφού θα έχεις μια βδομαδα με σκ πριν μετά υποθέτω να το χωρίσεις

3 διανυκτερέυσεις Δυτική Μεσσηνία όπου μπορείς να δεις τα παρακάτω

- Πύλος , Κυπαρισσία , Γιάλοβα , Μαραθούπολη
- Παραλίες βοιδοκοιλια , Ρωμανό , Φοινικούντα, Περουλία αλλά μπορείς να πας και με καραβάκι στα ακατοίκητα Νησάκια Πρώτη κτλ
- Κάστρα Μεθώνη , Κορώνη , Νέστορα
- Καταρράκτες Γιαλοβα , Πολυλιμνιο , Νέδα

3 Μέρες Ανατολική Μεσσηνία

- Καραδαμύλη , Στούπα
- Παραλίες Στούπα , Φονέα , Καλογριάς

2 Διανυκτερευσεις Καλαμάτα ( καλύτερα στο τέλος για να έχεις και λιγότερο ταξίδι στο γυρισμό )

- Αρχαία Μεσσήνη , Κάστρο Καλαμάτας , Παλαιά Πόλη , Σιδηροδρομικό Πάρκο
Συνυπογράφω για τα μέρη. Θα προσθέσω και το νησάκι Σαπιέντζα, πας από Μεθώνη.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Ομορφα προγραμματα προτεινονται,αρκετα φιλοδοξα ομως..Ας υπολογισουμε πως θα βαρυνουν απο το φαγητο και σιγουρα θα θελουν να αραξουν..οποτε φτιαχνω για φιλους,δεν βλεπουν τελικα ουτε τα μισα...Τους πιανει μια ραστωνη,μια τεμπελια...θελουν μονο να κανουν μπανιο,να τρωνε και να γυριζουν τα μπαρακια..Ισως γινομαι κουραστικη αλλα η παλια μερια της Καλαματας γυρω απο αγιους Αποστολους ειναι πολυ ενδιαφερουσα.Μαγαζια,μπαρ και ωραια ατμοσφαιρα.Υπεροχη ειναι και η απεναντι απο την πολη περιοχη μεχρι το παραδοσιακο λιμανακι Κιτριες με τη φημισμενη ψαροταβερνα του και αρκετα χωρια στο δρομο..
 

MATH

Member
Μηνύματα
35
Likes
125
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπόρα Μπόρα
Μετά από πολλά χρόνια (έχω περάσει αξέχαστες στιγμές ως παιδί σε οικογενειακές διακοπές σε camping Φοινικούντα και Γύθειο) λέω να προτιμήσω τη Νότια Πελοπόννησο για το μεγαλύτερο μέρος των καλοκαιρινών μου διακοπών (τέλος Αυγούστου). Παρ' όλα αυτά έχω πελαγώσει! Είναι πολλά τα μέρη που φαίνονται να αξίζουν, δεν ξέρω τι να βάλω σαν βάση. Σκεφτόμουν να μοιράσω τις μέρες (μια εβδομάδα περίπου) σε Μεσσηνία και Λακωνία. Αλλά πού; Να βάλουμε πχ Καλαμάτα και Γύθειο σαν βάσεις ή προτείνονται και άλλα μέρη, μικρότερα μεν, με ζωή δε;

Αν θέλετε δώστε μου μερικές ιδέες για πιθανούς δοκιμασμένους, αγαπημένους συνδυασμούς. Είμαστε ζευγάρι στα 35+, θέλουμε σίγουρα να κάνουμε τα μπάνια μας σε όμορφες παραλίες με καθαρά και κατά προτίμηση βαθιά νερά, μας ενδιαφέρει όμως να δούμε και πράγματα (μεσαιωνικά χωριά , γραφικές κωμοπόλεις και πολιτιστικά μνημεία, αλλά και φυσικά αξιοθέατα, πχ Πολυλίμνιο, Σπήλαια Διρού κλπ). Σαν budget θέλουμε να κινηθούμε σε νορμάλ (βλ. μεσαία) επίπεδα, χωρίς να μας πειράζει να δώσουμε για λίγες διανυκτερεύσεις κάτι παραπάνω για ένα όμορφο ξενοδοχείο. :):)
Κορώνη Κορώνη Κορώνη!!! Φανταστικά. Και ωραίο φαγητό και βόλτα και παραλίες και φεύγεις για μονοήμερες και βράδυ μπαράκια καφέ φαγητό πάνω στη θάλασσα όλα. Και παραλίες με ξαπλώστρες και παραλίες που θα είσαι μόνος σου. Έχει από όλα.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Πέρσι είχαμε επισκεφτεί την περιοχή, έχω γράψει λίγα σχετικά πράγματα, αλλά μείναμε λιγότερες μέρες κι επικεντρωθήκαμε στον Μεσσηνιακό κόλπο, βλέποντας και πάλι μόνο τα highlight της περιοχής. Με τις δικές σου μέρες θα μπορούσες είτε να διανύσεις την ίδια (ή αντίστοιχη) πορεία με περισσότερες στάσεις είτε να επιλέξεις 2 ή 3 περιοχές και να τις εξερευνήσεις ανεξάρτητα. Παρ' όλα αυτά, επειδή η περιοχή είναι μεγάλη και δεν βρίσκω νόημα στο να πας π.χ. Μονεμβασιά και στο καπάκι Πήλο, χώρια της κούρασης είναι κρίμα να προσπεράσεις τόσο όμορφα μέρη στο ενδιάμεσο, η πρότασή μου είναι τα μέρη που θα πας να είναι κοντινά.

Αν το (πανέμορφο) Πολυλίμνιο είναι προτεραιότητά σου, νομίζω ότι πρέπει να επικεντρωθείς στη Μεσσηνία. Στο πρώτο κομμάτι για διανυκτέρευση μπορείς να επιλέξεις είτε την Καλαμάτα για βάση είτε κάποια παραλιακή πόλη τύπου Πύλο, Κορώνη, Μεθώνη, ανάλογα με τα υπόλοιπα ενδιαφέροντά σου. Αν κινηθείτε προς Μάνη, καλή βάση είναι η Καρδαμύλη (όμορφη, πραγματικά), Στούπα (δεν θα το πρότεινα, δεν νομίζω να σε ενθουσιάσει) κι έπειτα για να κατέβετε προς Λακωνική μια καλή στάση για ζευγάρι είναι το Λιμένι, να ξυπνάς και να βλέπεις τέτοια θάλασσα μπροστά σου είναι πολυτέλεια που αξίζει να βιώσεις, θαρρώ, οπότε εγώ στη θέση σου αντί για την Αρεόπολη, που έχει περισσότερες επιλογές, θα προτιμούσα το Λιμένι - ό,τι βέβαια και να διαλέξεις, η απόσταση μεταξύ τους είναι μικρή. Από εκεί είσαι δίπλα σε σπήλαια Διρού, το άλλο highlight που τόνισες. Για Λακωνική Μάνη δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι, αν δεν έχεις σκοπό να κατέβεις μέχρι το ακρωτήρι, ίσως το Γύθειο θα ήταν κι η δική μου επιλογή, αλλά και τα νοτιότερα χωριά πρέπει να είναι πολύ ατμοσφαιρικά.

Παρ' όλα αυτά νομίζω ότι με τόσες μέρες, τα παραπάνω καλύπτουν και με το παραπάνω τον χρόνο που σκοπεύεις να διαθέσεις. Και τα υπόλοιπα (μαζί με το επόμενο πόδι, κι ίσως καμιά Ελαφόνησο ή και Κύθηρα) τα αφήνεις για την επόμενη φορά. Έχω την αίσθηση ότι η Νότια Πελοπόννησος (Μεσσηνία-Λακωνία) ιδανικά θα ήθελε τρεις βδομάδες για να τη δεις ικανοποιητικά και σχετικά ξεκούραστα.
Μια χαρά τα γραφεις .


Βάνα τα ίδια περίπου θα σου έλεγα και εγω . Με πρόλαβε ο παρισακτος.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.572
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom