Ιδέες για έξτρα εισόδημα

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.608
Likes
9.880
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Σε κανένα τηλεπαιχνίδι πήγατε;
Φίλος μου καλός ο οποίος ήταν ανενεργός όλο το 2021 λόγω περιοριστικών μέτρων και ζούσε μέχρι τον Σεπτέμβριο του 2021 με τα 534 τον μήνα και κάνοντας δουλειές του ποδαριού, πήγε στο Deal τον Ιούλιο. Έπαιξε 25 επεισόδια μέχρι να επιλεγεί, κάθε μέρα ήταν εκεί για κανένα 4ωρο-6ωρο. Εν τέλει έπαιξε, κέρδισε 5ψηφιο νούμερο, την επόμενη μέρα που πρέπει να παραδώσει την θέση του και να μπει ένας καινούργιος βγήκαν 5 άτομα θετικά (και αυτός μέσα σε αυτά) και σταμάτησαν τα γυρίσματα, ευτυχώς είχε ήδη παίξει.

Το επεισόδιο βγήκε στον αέρα λίγο πριν τα Χριστούγεννα και σύμφωνα με την συμφωνία, το χρηματικό ποσό θα το λάβει ένα χρόνο αφότου παίχτηκε το επεισόδιο, δηλαδή για αυτόν Χριστούγεννα του '22. Μπορεί να μη του έλυσε το άμεσο οικονομικό του πρόβλημα, αλλά ήξερε ότι σε 18 μήνες από τότε που γυρίστηκε το επεισόδιο ότι θα πάρει αυτά τα χρήματα (μετά φορολογίας).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.595
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τωρα που το θυμηθηκα οι γονεις της πρωην σπιτονοικοκυρας μου εδω στη Βαλενθια μου ειπαν οτι καμια φορα πανε στο Πολυτεχνειο για να κανουν δοκιμες σε κατι (σε καποιο προϊον εννοω, οχι δοκιμες σε αυτους) και τους δινουν χρηματα. πχ τις προαλλες πηγαν δοκιμσαν κατι θεσεις αυτοκινητου και απαντουσαν σε ερωτησεις του στυλ αν ειναι ανετο κλπ και πηραν 30 ευρω εκαστος.
Εγώ στην Αγγλία πλήρωνα το νοίκι μου και κάτι παραπάνω παίρνοντας μέρος σε πειράματα, από δοκιμές σε αποπροσανατόλιστους δοκιμάζοντας 3D χάρτες, μέχρι ιατρικά πειράματα (πχ μια εποχή για 3 εβδομάδες μου έδιναν μια μασέλα που επρεπε να τη φοράω συγκεκριμένα λεπτά κάθε μέρα ώστε να δουν το πώς ανταποκρινόταν συγκεκριμένος σμάλτος σε συνθήκες στόματος). Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί δεν πήγαιναν και οι συμφοιτητές μου, όλο κλαίγονταν για το κόστος ζώης και την εγκληματικότητα, ασφαλής και εύκολος τρόπος να πληρώεις το ενοίκιό σου ήταν. Έκανα και τα βράδια μεταφράσεις και έφυγα από το κωλο-Ληντς με λεφτά (και ζωντανός, που δεν είναι λίγο πράγμα, δεν το κατάφεραν όλοι).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.595
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έκανα αίτηση πέρσι για Τροχό της Τύχης, με πήραν τηλ την επόμενη και λέω ωπ εδώ είμαστε, με θέλουν απεγνωσμένα. Και μετά σιωπή...
Δε μ αρεσουν οι κάμερες και η δημοσιότητα αλλά θα πήγαινα για την πλάκα και κυρίως τα λεφτά!
Πάρε τους τηλέφωνο, ειδικα ο Τροχός θέλει λίγο σπρώξιμο.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.795
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Έχεις μήπως εύκολο τρόπο να μάθεις μέσω ποιας εταιρίας έγινε αυτό;
Eχω ενα+ χρονο να τους μιλησω αλλα μου ειχαν πει οτι η νυφη τους δουλευει στο πολυτεχνειο και αυτη τους ενημερωνει οταν τρεχει κατι και τα κανονιζει, δε νομιζω δηλαδη να πανε μεσω συγκεκριμενης εταιρειας, ειναι και μεγαλοι ανθρωποι. Μετα λιγο που το ειχα ψαξει δεν ειχα βρει κατι αλλα δεν ειχα ασχοληθει και πολυ για να ειμαι ειλικρινης.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.885
Likes
14.460
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ο καλός μου έχει παίξει κομπάρσος σε ταινίες σειρές διαφημίσεις και βίντεο κλιπ. Αν είσαι και ομορφόπαιδο σε κρατάνε παρά πάνω. Ο αδερφός του ειδικά έχει βγάλει πολλά χρήματα από αυτό. Έχει παίξει σε βίντεο κλιπ με Πλούταρχο, τον έβαλαν σε σειρά να φαίνεται περισσότερο από ενας Κομπάρσος κι αυτό πληρώνεται έξτρα κοκ. Έχει και την πλάκα του. Η ταρίφα είναι μίνιμουμ 70€.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.595
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Φίλος μου καλός ο οποίος ήταν ανενεργός όλο το 2021 λόγω περιοριστικών μέτρων και ζούσε μέχρι τον Σεπτέμβριο του 2021 με τα 534 τον μήνα και κάνοντας δουλειές του ποδαριού, πήγε στο Deal τον Ιούλιο. Έπαιξε 25 επεισόδια μέχρι να επιλεγεί, κάθε μέρα ήταν εκεί για κανένα 4ωρο-6ωρο. Εν τέλει έπαιξε, κέρδισε 5ψηφιο νούμερο, την επόμενη μέρα που πρέπει να παραδώσει την θέση του και να μπει ένας καινούργιος βγήκαν 5 άτομα θετικά (και αυτός μέσα σε αυτά) και σταμάτησαν τα γυρίσματα, ευτυχώς είχε ήδη παίξει.

Το επεισόδιο βγήκε στον αέρα λίγο πριν τα Χριστούγεννα και σύμφωνα με την συμφωνία, το χρηματικό ποσό θα το λάβει ένα χρόνο αφότου παίχτηκε το επεισόδιο, δηλαδή για αυτόν Χριστούγεννα του '22. Μπορεί να μη του έλυσε το άμεσο οικονομικό του πρόβλημα, αλλά ήξερε ότι σε 18 μήνες από τότε που γυρίστηκε το επεισόδιο ότι θα πάρει αυτά τα χρήματα (μετά φορολογίας).
Οκτώ μήνες μετά την προβολή, για να είμαστε ακριβείς.
Επίσης να πούμε ότι οι συγκεκριμένοι κάνουν casting, ότι σου πληρώνουν πλήρη γεύματα, μεταφορικά για να πηγαίνεις στα γυρίσματα και αν είσαι από επαρχία και το ξενοδοχείο. Όντως, ο μέσος όρος είναι περίπου 25 επεισόδια, με δεδομένο πως γυρίζουν 3-5 επεισόδια την ημέρα (μόνο καθημερινές) θες περίπου μια εβδομάδα, αλλά μπορεί να είσαι άτυχος και να περιμένεις εβδομάδες να έρθει η σειρά σου. Πολύ καλή αντιμετώπιση (σε αντίθεση με άλλα παιχνίδια), χαβαλές, παρεϊστικη κατάσταση διότι λόγω της φύσης του παιχνιδιού δεν υπάρχει ανταγωνισμός και περνάς πολλές ημέρες με τους άλλους παίκτες. Απλά, σε αντίθεση με άλλα που ξέρεις ότι το γύρισμα είναι την τάδε ημερομηνία την τάδε ώρα, πρέπει να έχεις ελεύθερες μέρες, ιδανικό για άνεργους, φοιτητές κλπ.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ο καλός μου έχει παίξει κομπάρσος σε ταινίες σειρές διαφημίσεις και βίντεο κλιπ. Αν είσαι και ομορφόπαιδο σε κρατάνε παρά πάνω. Ο αδερφός του ειδικά έχει βγάλει πολλά χρήματα από αυτό. Έχει παίξει σε βίντεο κλιπ με Πλούταρχο, τον έβαλαν σε σειρά να φαίνεται περισσότερο από ενας Κομπάρσος κι αυτό πληρώνεται έξτρα κοκ. Έχει και την πλάκα του. Η ταρίφα είναι μίνιμουμ 70€.
Το έχω κάνει και εγώ αυτό.. Εχω παίξει στα Κλεμμένα όνειρα, σε διαφήμιση του Τζόκερ, του Βασιλόπουλου και της Eurobank.

Τα λεφτά μπροστά στις ώρες είναι αρκετά λίγα. Π.χ για την διαφήμιση του Βασιλόπουλου είχαμε πάει στις 04:00 σε ένα Cinema και καθόμασταν με τις ώρες μέχρι να βγει έτσι όπως το ήθελαν.

Ειδικά στην διαφήμιση της Eurobank ήμασταν στα Village του Ρέντη για πάνω από 12 και ώρες.

Φυσικά να προσθέσουμε το φαγητό που έχεις για τις ώρες εκεί. Καλή φάση για έξτρα.

Που το ξέρεις καλέ ότι είμαστε ομορφοπαιδα; :haha:
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Εξαρτάται τι θες να ποντάρεις. Επειδή μιλάμε για έξτρα εισόδημα, δε ξέρω ποιος μπορεί να πάρει το ρίσκο να ποντάρει πολλά. Το Bitcoin για παράδειγμα είχε μεγάλη άνοδο και μεγάλη πτώση το τελευταίο έτος, πρέπει να υπολογίσεις πότε θα πιάσει κορυφή στο περίπου για να πουλήσεις, εκτός αν σε παίρνει να το κρατήσεις με το όποιο ρίσκο:
View attachment 387404
Οι περισσότεροι τελευταία κινούνται προς το ethereum, είναι νέα μόδα, όπως και με κάποια μικρά που μπορεί να κάνουν ένα ξαφνικό πικ και να δώσουν την αξία τους 30 φορές πίσω. Αν το παρακολουθείς κι αφιερώνεις χρόνο, ίσως και να αλλάζεις νόμισμα κάθε μέρα που λέει ο λόγος, αυτό το νόημα έχει.


Υπάρχει κόσμος που αγοράζει και τη θεωρεί μεγάλη επένδυση, με τη λογική ότι κάποια στιγμή θα ορθοποδήσει, δεν είναι παράλογο.
Το ethereum τρέχει αρκετό καιρό και πράγματι έχει μέλλον. Πλέον εκεί τα έχω όλα.

Γενικά θέλει προσοχή και όχι να μπαίνεις όπου να ναι.

Όσο αφορά τα BTC από που προκύπτει το ρίσκο; Όταν έχεις βγάλει ήδη τα λεφτά σου τότε απλά τα κάνεις fiat και μετά είσαι μέσα με τα κέρδη σου. Αν σε καλύπτουν βγάλτα. Αν όχι, βγάλε ένα μέρος από αυτά και συνέχισε με τα μισά..

@psilos3 αντε σιγά σιγά μετα από τα BONUS σε βλέπω με Cryptos και θα ταξιδεύεις τσάμπα... 😉
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.334
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Όσο αφορά τα BTC από που προκύπτει το ρίσκο;
Ότι μπορεί να αγοράσεις τη μέρα που θα είναι υψηλά και να χαθεί η αξία του, δε ξέρεις αν και πότε θα ξανανέβει. Μόνο σταθερό δε το λες, φαίνεται και στο γράφημα του τελευταίου χρόνου που ανέβασα.
Δεν είναι τόσο απλό όσο φαινεται.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ότι μπορεί να αγοράσεις τη μέρα που θα είναι υψηλά και να χαθεί η αξία του, δε ξέρεις αν και πότε θα ξανανέβει. Μόνο σταθερό δε το λες, φαίνεται και στο γράφημα του τελευταίου χρόνου που ανέβασα.
Δεν είναι τόσο απλό όσο φαινεται.
Τόσο απλό είναι. Όπως σου ξανά είπα ασχολούμαι από τον Νοέμβριο του 2020 και έχω μόνο κέρδος. Αν μπεις σε κακή περίοδο απλά μην τρομάξεις και περίμενε, θα έρθει και η καλή.

Εσύ φαίνεται το έχεις πάρει με στραβό μάτι και δεν ξέρω αν καν έχεις μπει.

Και το γράφημα τι λέει δλδ? Ότι θα ήθελες να είναι όλο πάνω και πότε κάτω;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.595
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Φίλος μου καλός ο οποίος ήταν ανενεργός όλο το 2021 λόγω περιοριστικών μέτρων και ζούσε μέχρι τον Σεπτέμβριο του 2021 με τα 534 τον μήνα και κάνοντας δουλειές του ποδαριού, πήγε στο Deal τον Ιούλιο. Έπαιξε 25 επεισόδια μέχρι να επιλεγεί, κάθε μέρα ήταν εκεί για κανένα 4ωρο-6ωρο. Εν τέλει έπαιξε, κέρδισε 5ψηφιο νούμερο, την επόμενη μέρα που πρέπει να παραδώσει την θέση του και να μπει ένας καινούργιος βγήκαν 5 άτομα θετικά (και αυτός μέσα σε αυτά) και σταμάτησαν τα γυρίσματα, ευτυχώς είχε ήδη παίξει.

Το επεισόδιο βγήκε στον αέρα λίγο πριν τα Χριστούγεννα και σύμφωνα με την συμφωνία, το χρηματικό ποσό θα το λάβει ένα χρόνο αφότου παίχτηκε το επεισόδιο, δηλαδή για αυτόν Χριστούγεννα του '22. Μπορεί να μη του έλυσε το άμεσο οικονομικό του πρόβλημα, αλλά ήξερε ότι σε 18 μήνες από τότε που γυρίστηκε το επεισόδιο ότι θα πάρει αυτά τα χρήματα (μετά φορολογίας).
Άσχετο, αλλά κάνω κλικ στον ταξιδιωτικό χάρτη της υπογραφής σου και σε βγάζει αταξίδιωτο.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.608
Likes
9.880
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Άσχετο, αλλά κάνω κλικ στον ταξιδιωτικό χάρτη της υπογραφής σου και σε βγάζει αταξίδιωτο.
Thanks. Τώρα;

(Πωπω έχω πολύ δρόμο ακόμα, όλη η Ασία και η Αφρική είναι άδειες)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.338
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom