Ιδέες για έξτρα εισόδημα

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
ενθουσιασμός είναι θα περάσει.
θα έπαιζες ας πούμε με την τουρκική λίρα;
είναι ένα νήμα που σκοπό έχει να δώσει ιδέες για αύξηση εισοδήματος, όχι ρισκάροντας.
δες χρηματιστήριο επί σημιτη.
Εντάξει ο καθένας με την γνώμη του!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.721
Likes
11.475
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Με αφορμή αυτό που έγραψε η @fenia42 για το Depop (όπου συμφωνώ με τα χίλια με την όλη τοποθέτηση) να αναφέρω και το metabook, την ελληνική πλατφόρμα που μπορείς να πουλήσεις/αγοράσεις βιβλία δεύτερο χέρι. Προσωπικά είμαι σε μια διαδικασία που προσπαθώ να οργανώσω την βιβλιοθήκη μου και να κρατήσω μόνο βιβλία που θέλω πραγματικά να βρίσκονται σε αυτή, καθώς με τα χρόνια είχα μαζέψει και κάμποση "σαβούρα".

Σε γενικές γραμμές το νόημα είναι να βάζεις τα βιβλία μισή τιμή κάτω από αυτή που μπορεί να τα βρει κανείς σε ένα βιβλιοπωλείο, ούτως ώστε να έχει και νόημα το να μπει στην όλη μανούρα. Παρ' όλα αυτά αν έχεις κάποιο βιβλίο εξαντλημένο στα βιβλιοπωλεία αλλάζει το πράγμα. Για παράδειγμα εγώ έβαλα ένα παλιό βιβλίο πολύ δημοφιλή τα τελευταία χρόνια Έλληνα συγγραφέα σε πολύ υψηλή τιμή και έφυγε σχεδόν αμέσως. Πραγματικά δεν το πίστευα, καθώς δεν πρόκειται και για κάνα αριστούργημα.

Όπως και να 'χει προσωπικά έχω βγάλει κάποια χρήματα εδώ και μερικούς μήνες που το χρησιμοποιώ, την ίδια στιγμή όμως έχω αγοράσει και η ίδια βιβλία από εκεί, οπότε δεν ξέρω αν θα το χαρακτήριζα αξιόπιστη πηγή εισοδήματος. :p Επίσης-σε αντίθεση με άλλο κόσμο-αν ένα βιβλίο πιάνει πραγματικά ελάχιστα χρήματα δεν το ανεβάζω προς πώληση, επειδή θεωρώ βλακεία να μπαίνω στη μανούρα. Σκοπεύω να μαζέψω σε κάποια φάση κάποια που είναι σε καλή κατάσταση και να τα δωρίσω στο Βιβλιοπωλείο των Αστέγων.

Πάντως αν έχετε βιβλία για ξεφόρτωμα τσεκάρετέ το!
 
Μηνύματα
626
Likes
2.873
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Ένας άλλος τρόπος για extra εισόδημα αλλά που απαιτεί ένα αρχικό κεφάλαιο είναι το Peer to Peer lending. Υπάρχουν πλατφόρμες και τράπεζες πλέον που μπορείς να δανείζεις χρήματα σε άλλους και αναλόγως τον δανεισμό να λαμβάνεις τους τόκους.
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.676
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Έχεις να προτείνεις ιστοσελίδα/δες γι' αυτή τη δραστηριότητα;
Ναι, το usertesting.com είναι η πιο γνωστή και με τα περισσότερα test. Έχει και άλλες απλά εγώ αυτήν χρησιμοποιούσα. Κάνεις εγγραφή, σου στέλνουν ένα τεστ δοκιμαστικο το οποιο πρεπει να το περασεις για να εγκριθει ο λογαριασμος σου και μόλις εγκριθεί μένεις συνδεδεμένη όταν είσαι σπίτι και αν σου στειλουν καποιο τεστ παιρνεις μερος αμεσα.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Σε κανένα τηλεπαιχνίδι πήγατε;
Έκανα αίτηση πέρσι για Τροχό της Τύχης, με πήραν τηλ την επόμενη και λέω ωπ εδώ είμαστε, με θέλουν απεγνωσμένα. Και μετά σιωπή...
Δε μ αρεσουν οι κάμερες και η δημοσιότητα αλλά θα πήγαινα για την πλάκα και κυρίως τα λεφτά!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.334
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Δεν νομίζω Ψηλέ. Τζόγος ισως ναι.. Μικρό κέρδος όμως όχι.
Εξαρτάται τι θες να ποντάρεις. Επειδή μιλάμε για έξτρα εισόδημα, δε ξέρω ποιος μπορεί να πάρει το ρίσκο να ποντάρει πολλά. Το Bitcoin για παράδειγμα είχε μεγάλη άνοδο και μεγάλη πτώση το τελευταίο έτος, πρέπει να υπολογίσεις πότε θα πιάσει κορυφή στο περίπου για να πουλήσεις, εκτός αν σε παίρνει να το κρατήσεις με το όποιο ρίσκο:
ed.jpg

Οι περισσότεροι τελευταία κινούνται προς το ethereum, είναι νέα μόδα, όπως και με κάποια μικρά που μπορεί να κάνουν ένα ξαφνικό πικ και να δώσουν την αξία τους 30 φορές πίσω. Αν το παρακολουθείς κι αφιερώνεις χρόνο, ίσως και να αλλάζεις νόμισμα κάθε μέρα που λέει ο λόγος, αυτό το νόημα έχει.

θα έπαιζες ας πούμε με την τουρκική λίρα;
Υπάρχει κόσμος που αγοράζει και τη θεωρεί μεγάλη επένδυση, με τη λογική ότι κάποια στιγμή θα ορθοποδήσει, δεν είναι παράλογο.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.795
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Τωρα που το θυμηθηκα οι γονεις της πρωην σπιτονοικοκυρας μου εδω στη Βαλενθια μου ειπαν οτι καμια φορα πανε στο Πολυτεχνειο για να κανουν δοκιμες σε κατι (σε καποιο προϊον εννοω, οχι δοκιμες σε αυτους) και τους δινουν χρηματα. πχ τις προαλλες πηγαν δοκιμσαν κατι θεσεις αυτοκινητου και απαντουσαν σε ερωτησεις του στυλ αν ειναι ανετο κλπ και πηραν 30 ευρω εκαστος.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Τωρα που το θυμηθηκα οι γονεις της πρωην σπιτονοικοκυρας μου εδω στη Βαλενθια μου ειπαν οτι καμια φορα πανε στο Πολυτεχνειο για να κανουν δοκιμες σε κατι (σε καποιο προϊον εννοω, οχι δοκιμες σε αυτους) και τους δινουν χρηματα. πχ τις προαλλες πηγαν δοκιμσαν κατι θεσεις αυτοκινητου και απαντουσαν σε ερωτησεις του στυλ αν ειναι ανετο κλπ και πηραν 30 ευρω εκαστος.
Έχεις μήπως εύκολο τρόπο να μάθεις μέσω ποιας εταιρίας έγινε αυτό;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.061
Likes
41.259
Ουτε ενας δεν ανεφερε ακομη τα μιλια της miles and bonus που ειναι το κρυπτονομισμα του φορουμ?
Εγω που εξαργυρωνω συντηρητικα λογω Ευρωπαικων ταξιδιων, για 100.000 μιλια εξοικονομω 800 ευρω, αλλοι στα διηπειρωτικα πολυ περισσοτερα. Και φυσικα χωρις να κανω κατι περισσοτερο απο το να ζω κανονικα οπως προ συγκεντρωσης μιλιων, δηλαδη δεν παραγω εργο.
Για οποιον δεν ταξιδευει δεν ισχυει αυτο το "εισοδημα", αλλα εδω μιλαμε ταξιδιωτες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.339
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom