Ιδέες για έξτρα εισόδημα

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
Πέρασε και τα 500€ η λίρα.
Κατι ξερανε οι γιαγιαδες που περασαν πολεμο και δεν εκαναν δωρο στα εγγονια αυτοκινητο, γιατι ξερανε. Το αυτοκινητο πρεπει να ειναι το πιο μισητο asset σημερα.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.420
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Είπαμε για πλάκα να κάνουμε αίτηση έτσι για την εμπειρία και ξαφνικά βρέθηκα σε βεστιάριο με τουαλέτες να με ντύνουν ενδυματολόγοι 😂 Με πήραν στα πολύ εμφανίσιμα άτομα 😃😃 Θα συμμετέχω σε σκηνή από γκαλά, ο άντρας μου θα ψοφήσει έξω στο κρύο σε εξωτερική σκηνή. Τώρα ψάχνουμε που θα επενδύσουμε τα 35€ που θα βγάλουμε έκαστος 😃😃
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Είπαμε για πλάκα να κάνουμε αίτηση έτσι για την εμπειρία και ξαφνικά βρέθηκα σε βεστιάριο με τουαλέτες να με ντύνουν ενδυματολόγοι 😂 Με πήραν στα πολύ εμφανίσιμα άτομα 😃😃 Θα συμμετέχω σε σκηνή από γκαλά, ο άντρας μου θα ψοφήσει έξω στο κρύο σε εξωτερική σκηνή. Τώρα ψάχνουμε που θα επενδύσουμε τα 35€ που θα βγάλουμε έκαστος 😃😃
Αποκτήσαμε έναν λόγο να δούμε την ταινία...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.751
Είπαμε για πλάκα να κάνουμε αίτηση έτσι για την εμπειρία και ξαφνικά βρέθηκα σε βεστιάριο με τουαλέτες να με ντύνουν ενδυματολόγοι 😂 Με πήραν στα πολύ εμφανίσιμα άτομα 😃😃 Θα συμμετέχω σε σκηνή από γκαλά, ο άντρας μου θα ψοφήσει έξω στο κρύο σε εξωτερική σκηνή. Τώρα ψάχνουμε που θα επενδύσουμε τα 35€ που θα βγάλουμε έκαστος 😃😃
O οδηγός του πρωταγωνιστή είναι ο Άλεξ. Αδερφός της Λυδίας.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αν μιλάμε για χαρτζηλίκι, κάααποτε ήμουν στους microworkers. 100% Safe και όντως πληρώνει. Τι κάνεις όμως εκεί.
Υπάρχουν κάποιες "δουλειές" σε μια λίστα και εσύ επιλέγεις ποιες θες να κάνεις. Μπορείς να δεις ενα βίντεο στο youtube και να κάνεις λάικ και σχόλιο έναντι 0.10-0.13 (δολάρια πάντα), ή να κάνεις τεστ για το πόσο γρήγορα φορτώνει κάποια σελίδα, ή απλά ένα upvote στο reddit έδινε 0.06, ή ακόμα και να απαντήσεις σε ερωτηματολόγιο που έδινε τότε 1 δολάριο.

Γενικά ήταν όντως "μικροδουλειές" και πλήρωναν λίγο αλλά είχα υπολογίσει ότι αν ήσουν λίγο τυχερός και είχε δουλειές την ώρα που ήσουν συνδεδεμένος μπορούσες σε ένα μισάωρο να φτάσεις το ένα δολάριο κάνοντας πανεύκολα πράγματα. Αν έκανες κανονικό 8ωρο πάνω από τον υπολογιστή (κάψιμο οκ να κάνεις 8 ώρες λάικ, Upvote και σχόλια) μπορούσες να κερδίσεις αρκετά.

Το κακό ήταν μόνο ότι όταν τα ζήταγες (από 20 δολάρια και πάνω) ξεκίναγε η προμήθεια των microworkers 5% αν είχες paypal, μετά είχε σειρά το paypal και μετά φυσικά και η τράπεζά σου λόγω εμβάσματος. Συν η μετατροπή από δολάρια σε ευρώ, που εκεί υπήρχε μια μικρή προμήθεια από το paypal. Έρχονταν πολύ κουτσουρεμένα αλλά οκ.

Πολύ βαρετό, πολύ εύκολα tasks, λίγα λεφτά ανά task, αλλά οκ πόσα λεφτά να θες για ένα λάικ?
Εγώ επειδή βαριόμουν, δεν ξεπέρασα ποτέ τα 20-30 ευρώ το μήνα. Αλλά συνολικά όσο καιρό ήμουν έφτασα σε αρκετά ψηλό τριψήφιο.

Έχω περάσει και από ΕΛΣΤΑΤ φυσικά, όχι σαν απογραφέας αλλά σαν τομεάρχης. Είχα δηλαδή έναν τομέα στην εποπτεία μου και ήμουν υπεύθυνος για 4 απογραφείς. Οι τομεάρχες προηγούνταν των απογραφέων και ουσιαστικά ετοίμαζαν κάπως τη δουλειά, και την συνέχιζαν οι απογραφείς. Είχε αρκετό περπάτημα και γραφική δουλειά (τότε) αλλά καλά λεφτά, σίγουρα πάνω από 1000. Και κάποια ευθύνη βέβαια, μιας και ο ένας από τους 4 σκλαβ....εννοώ απογραφείς μου, επιλέχθηκε για τυχαίο έλεγχο για να φανεί αν όντως κάναμε δουλειά ή κοροιδεύαμε!
 

christosk_7

Member
Μηνύματα
106
Likes
162
Καλησπέρα σε όλους, Και εγω εχω ψαχτει, σχετικά πολύ με τρόπους να προσθέσω στο μηνιαίο μου εσόδημα κάτι έξτρα, μα κατέληξα μονο σε ένα πραγμα. Τα μονο που μπορουν να σου προσφέρουν κάτι επιπλέον - και κατα κύριο λόγο αφορολόγητο, ειναι τα ιδιαίτερα (εξ αποστάσεως ή δια ζώσης). Απλα και οι τιμές, λόγω καιρών, δεν είναι όπως πριν 10+ χρόνια, αλλα και πάλι ειναι κάτι που βοηθάει ....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
Με τα φωτοβολταϊκά έχει ασχοληθεί κάποιος;Αξίζει σαν επένδυση,έτσι γενικολογα να μας πει;
Ασχοληθηκε γνωστο μου ατομο. Εκανε χρονια να ρεφαρει τα εξοδα. Τωρα λεει οτι τον συμφερει.
 

christosk_7

Member
Μηνύματα
106
Likes
162
Με τα φωτοβολταϊκά έχει ασχοληθεί κάποιος;Αξίζει σαν επένδυση,έτσι γενικολογα να μας πει;
Οπως κάθε τετοια ιδέα - καινοτομία, αξιζει να εισαι απο τους πρώτους που θα ασχοληθείς. Οσο μπαίνουν και επιπλέον άτομα - παίχτες σε αυτά, τοσο και το κερδος σου περιορίζεται.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εγώ είμαι πολυτεχνίτης κ ερημοσπίτης....Εδώ και κάμποσα χρόνια κάνω δεύτερες δουλειές περιστασειακά. Για αρκετό καιρό ψαχνόμουν να κάνω κάτι δικό μου γιατί ο νους μου σκέφτεται και κατεβάζει και είχα ανάγκη να συμπληρώσω το εισόδημά μου.

Ξεκίνησα από μια ιστοσελίδα όπως η grupon και τα πήγαινα αρκετά καλά όμως ήθελε πολύ τρέξιμο και για να αναπτυχθεί έπρεπε να την κάνω πιο επίσημη με online πληρωμές κλπ και δεν είχα ούτε το χρόνο από τη δουλειά μου, ούτε κάποιον τον οποίον μπορούσα να βάλω μπροστά μια και γω είμαι δημόσιος υπάλληλος κι έχω περιορισμούς στο τι μπορώ να κάνω.

Κάπου εκεί προέκυψε η ιδέα με τις εκδρομές και μαζί με ένα φίλο και γνωστό ραδιοφωνικό παραγωγό φιάξαμε το 2012 το Συναυλιοτουρισμό και έκτοτε κάναμε δεκάδες εκδρομές προς Αθήνα και Βαλκάνια για μεγάλες συναυλίες. Επίσης πήγαμε καμιά 10ριά φορές Μπάνσκο για διήμερα ρηλάξ και κάτι μονοήμερες για τσίπουρα ή καλοκαιρινά μπάνια...
Πολύ ωραίο αλλά ο κόβιντ μας χάλασε τα σχέδια και πλέον δεν έχει συναυλίες. Ευελπιστούμε από το καλοκαίρι ξανά...

Επιπρόσθετα λόγω παλιάς ειδικότητας (χρόνια αρχιλογίστρια σε βιομηχανίες) κράτησα τα λογιστικά για γνωστούς και φίλους και έβγαζα κάτι ψιλά ακόμη την εποχή των φορολογικών δηλώσεων, κάτι που συνειδητά αποφάσισα να παρατήσω από πέρσυ γιατί με τις χίλιες δυό δηλώσεις για επίδομα τέκνων-θέρμανσης-ενοικίου-ΚΕΑ , αιτήσεις για ΑΣΕΠ και ότι άλλο μπορείτε να φανταστείτε...δεν έβρισκα ησυχία σχεδόν ποτέ και αγανάκτησα!

Οπότε πλέον κάνω μόνο της οικογένειας και των πολύ στενών φίλων χωρίς χρήματα και ηρέμησα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom