Ιδέες για έξτρα εισόδημα

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
μπινελίκια υπάρχουν,βια παρα παρα πολυ σπανια
Κολλητή της μάνας μου που ο γιος της διαιτητευει σε τοπικό, πριν λίγο καιρό σε κουβέντα μας : "πήγα να δω το παιδάκι μου να σφυρίζει, αλλα όλοι μ' εμένα ασχολιοντουσαν, που να με ήξεραν κιόλας" :haha:

υπάρχουν και τα επιδοτούμενα σεμινάρια από ΕΣΠΑ, για ανέργους και εργαζόμενους
Και αυτή είναι καλή περίπτωση αλλά όχι εύκολη. Έκανα δύο πρόσφατα, το πρώτο εξάμηνο του 21. Αρχικά εννοειται πως είναι πιθανό να σε βάλουν σε ότι περισσεύει και δεν έχει ζήτηση, οχι αυτό που θέλεις, πχ εγω εκανα αγροτουρισμό και διεθνές εμπόριο ενώ είχα δηλώσει μόνο πληροφορική. Όταν με πήραν τηλέφωνο μου είπαν καθαρά οτι υπάρχει μόνο αυτό αν θέλετε...

Χώρια η χαρτουρα, χώρια οτι δε δικαιολογείται καμία απουσία (έψαχνα σήμα για να κάνω remote μάθημα από Ικαρία και Κάρπαθο, πολύ γέλιο), φτάνοντας περίπου 7 μήνες μετά και όσο είδατε λεφτά εσείς, άλλο τόσο ειδα κι εγώ...
 

vangelis69

Member
Μηνύματα
154
Likes
193
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή - Παταγονία
O διαιτητής και πληρώνεται και κάνει και τα ταξίδια του όχι βέβαια στο τοπικό αλλά στις ανώτερες κατηγορίες ανεξαρτήτως αθλήματος!!!
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
Διαιτητής σε οποιοδήποτε άθλημα δεν γίνεσαι επ΄ουδενί για τα λεφτά...ακόμα και να το κάνει κάποιος για τα λεφτά δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει τόσο καλός που να αξίζει τελικά τον κόπο...
Επειδή έχω κάνει πολλές τέτοιες δουλειές νομίζω η καλύτερη και με διαφορά ήταν οι έρευνες αγοράς πόρτα πόρτα, δουλειά την οποία έκανα part time 15 χρόνια και σαν κύριο επάγγελμα περίπου 10 χρόνια. Έχω την εντύπωση όμως ότι πλέον το τοπίο κυρίως λόγω οικονομικής κρίσης στην Ελλάδα δεν είναι καλό και οι αμοιβές έχουν πέσει πολύ.
Πιθανότατα το να είσαι στην ΕΛΣΤΑΤ να αξίζει αλλά δεν δούλεψα ποτέ εκεί καθώς εκείνα τα χρόνια ήθελε να έχεις γνωστό για να κάνεις έρευνες της...
Τα φυλλάδια δεν είναι καθόλου κακή λύση καθώς δεν έχουν καμμία απαίτηση πέραν του να τα μοιράσεις σωστά.
Χαρακτηριστικό της κατάστασης είναι ότι τέλη '80- αρχές '90 που μοίραζα οι μόνοι που έρχονταν ήταν κάτι παρακμιακοί τύποι για μοίρασμα, άντε κάποιος φοιτητής...ελάχιστοι καταδέχονταν τότε να μοιράσουν φυλλάδια στη Θεσσαλονίκη...
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Εντύπωση μου κάνει που σε 4 σελίδες δεν έχει αναφέρει κανείς το επάγγελμα του σερβιτόρου.
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Οι ερευνες αγορων προσφερουν βεβαια ελαχιστο σε βαθος χρονου, ειμαι γραμμενος σε μια ελληνικη και σε μια σε αλλη χωρα της ΕΕ και βγαζεις περιπου...30 ευρω σε ενα 6μηνο.

Δε το λες και εισοδημα ακριβως.

Αν εχεις ενα κεφαλαιο, το να παιζεις στοιχημα στο γνωστο 'συστημα των Χ' ειναι μια ιδεα.

Π.χ. παιρνεις μια διοργανωση (πχ Euro) χωρις παιχνιδια την ιδια ωρα (ειναι απαραιτητο αυτο) και παιζεις:

1ο ματς Χ --> 2 ευρω. Αν δεν ερθει
2ο ματς Χ ---> 3 ευρω. Αν δεν ερθει
3ο ματς Χ ---> 5 ευρω

Αυτο ειναι το συστημα Φιμπονατσι, που το επομενο στοιχημα ειναι το αθροισμα των 2 προηγουμενων. Μετα πας 8, 13, 21, 34 κλπ. Για μεγαλυτερο ρισκο-μεγαλυτερη ανταμοιβη, μπορεις να διπλασιαζεις το ποσο, δηλαδη να πας 2-4-8-16-32 κλπ.

Οταν ερθει το Χ, ξεκινας απ την αρχη παλι. Ειναι αρκετα σιγουρος τροπος να βγαλεις κατι σε βαθος χρονου, αλλα ενεχει το ρισκο να σπασει ο διαολος το ποδαρι του και να ρθουν 10 σερι ματς χωρις Χ, και αν δεν εχεις τεραστιο αρχικο κεφαλαιο, αυτο σου κανει μεγαλη ζημια.

Ο Yorgos πρεπει να εχει κατι αναφερει γι αυτο στο παρελθον αν δεν κανω λαθος.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εντύπωση μου κάνει που σε 4 σελίδες δεν έχει αναφέρει κανείς το επάγγελμα του σερβιτόρου.
Μάλλον επειδή δεν είναι τόσο "εύκολο" και "χαλαρό" όσο άλλα που αναφέρθηκαν. Είναι αρκετά απαιτητική δουλειά νομίζω, τόσο σε επίπεδο κούρασης, όσο και αναφορικά με τις συμπεριφορές που συχνά αντιμετωπίζουν οι σερβιτόροι. Ειδικά αν έχεις ήδη μια δουλειά και θες κάτι παράλληλο, είναι ίσως πιο "ανώδυνο" το να βρεις κάτι με πιο ευέλικτα ωράρια και λιγότερες απαιτήσεις από το σερβιτοριλίκι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γίνεται το "Χ μέχρι να βγάλει ο ήλιος κερατα" και μαθηματικά θα κερδίσεις ΑΝ έχεις μεγάλο κεφάλαιο. Στο προηγούμενο μουντιάλ σε κάποια αση έπαιξα γύρω στα 1600 μέχρι να βγει το τιμημένο.

Το μπάσκετ είναι ακόμη καλύτερη φάση, παίζοντας ειδικά το "περίοδος με περισσότερους ποντους" με δεδομένο ότι διαφορετικές στοιχηματικες "προιμουν" διαφορετικές περιόδους. Επίσης στο ξεκίνημα στο ΝΒΑ υπάρχουν πολλά ματς με 100% πιθα ότι τα κέρδους αφού διαφορετικές εταιρεις δίνουν διαφορετικά φαβορί, αλλά με το που περνάνε οι πρώτες 2 εβδομάδες ευθυγραμμιζονται πανω-κατω γιατί έχουν ξεκαθαρίσει οι δυναμικότητες των ομάδων.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Μάλλον επειδή δεν είναι τόσο "εύκολο" και "χαλαρό" όσο άλλα που αναφέρθηκαν. Είναι αρκετά απαιτητική δουλειά νομίζω, τόσο σε επίπεδο κούρασης, όσο και αναφορικά με τις συμπεριφορές που συχνά αντιμετωπίζουν οι σερβιτόροι. Ειδικά αν έχεις ήδη μια δουλειά και θες κάτι παράλληλο, είναι ίσως πιο "ανώδυνο" το να βρεις κάτι με πιο ευέλικτα ωράρια και λιγότερες απαιτήσεις από το σερβιτοριλίκι.
Είναι μια δουλειά που μπορείς να την κάνεις εύκολα τα σαββατοκύριακα σε μια εταιρεία κέτερινγκ που αναλαμβάνει γάμους. Δεν επηρεάζει τη κύρια εργασία που συνήθως είναι πενθήμερο και όχι το σ/κ και τα χρήματα είναι καλά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.908
Γίνεται το "Χ μέχρι να βγάλει ο ήλιος κερατα" και μαθηματικά θα κερδίσεις ΑΝ έχεις μεγάλο κεφάλαιο. Στο προηγούμενο μουντιάλ σε κάποια αση έπαιξα γύρω στα 1600 μέχρι να βγει το τιμημένο.
I 'm a simple girl, ντυνομαι με βραδινα ρουχα, παω ρουλετα, παιζω 200 μαυρο-κοκκινο η μονα-ζυγα και τα κανω 400 μια φορα καθε 5 χρονια και φευγω. Χωρις Φιμπονατσι, βοηθουν οι γοβες και συγκεντρωνομαι? δεν ξερω τι συμβαινει. Δεν εχω χασει ποτε.
Θα παθαινα συγκοπη ομως αν επαιζα 1600!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
I 'm a simple girl, ντυνομαι με βραδινα ρουχα, παω ρουλετα, παιζω 200 μαυρο-κοκκινο η μονα-ζυγα και τα κανω 400 μια φορα καθε 5 χρονια και φευγω. Χωρις Φιμπονατσι, βοηθουν οι γοβες και συγκεντρωνομαι? δεν ξερω τι συμβαινει. Δεν εχω χασει ποτε.
Θα παθαινα συγκοπη ομως αν επαιζα 1600!!
Το κάνω όπου βρίσκω καζίνο και δεν έχω χάσει κι εγώ ΑΛΛΑ εδώ και καιρό είναι πολλά τα καζίνο που βάζουν υψηλό όριο στα στοιχήματα μαυρο-κοκκινο η μονα-ζυγα. Πχ στον Καναδά πρόσφατα το minimum bet ήταν 50ρικο, από μένα είναι όχι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.908
Το κάνω όπου βρίσκω καζίνο και δεν έχω χάσει κι εγώ ΑΛΛΑ εδώ και καιρό είναι πολλά τα καζίνο που βάζουν υψηλό όριο στα στοιχήματα μαυρο-κοκκινο η μονα-ζυγα. Πχ στον Καναδά πρόσφατα το minimum bet ήταν 50ρικο, από μένα είναι όχι.
Η τελευταια φορα που ημουν στο τσακ να παω ηταν στη Βενετια, που εχει ονειρεμενο καζινο (το σπιτι του Βαγκνερ) , αλλα διαβασα οτι οι ρουλετες ειναι "πειραγμενες" και φευγουν ολοι χαμενοι. 10 ευρω μινιμουμ, δινουν δωρεαν εισοδο με κουπονι τα ξενοδοχεια της Βενετιας απο καποια αστερια και πανω. 50 ειναι υπερβολικο.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.750
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom