Ιδέες για θερινές διακοπές σε...ενδιαφέρουσα!

pitsouf

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Βραζιλία,Νέα Υόρκη
Καλησπέρα σε όλα τα ταξιδιάρικα μέλη!

Θα ήθελα παρακαλώ πολύ λίγη βοήθεια.
Ψάχνω προορισμό για τις φετινές μας διακοπές.
Η αλήθεια είναι ότι είμαι φαν των νησιών και ιδιαιτέρως των κυκλάδων. Φέτος όμως επειδή είμαι έγκυος και τον Αύγουστο θα διανύω τον 7ο μήνα ψάχνω κάτι σε στεριά για παν ενδεχόμενο.
Έχετε να μου προτείνετε καμιά ιδέα για μέρος με όμορφες παραλίες και γενικά όμορφο σαν περιοχή, που να έχει σχετικά κοντά νοσοκομείο νορμάλ και όχι υπό κατάρρευση (αχρείαστο να είναι) ή να μην είναι πάρα πολύ μακριά από την Αθήνα?
Φυσικά αν δεν είναι και απλησίαστο από τιμές ακόμη καλύτερα!

Κάθε πρόταση καλοδεχούμενη!
 

yiota1986

Member
Μηνύματα
13
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Δαλματικές ακτές
Καλησπέρα σε όλα τα ταξιδιάρικα μέλη!

Θα ήθελα παρακαλώ πολύ λίγη βοήθεια.
Ψάχνω προορισμό για τις φετινές μας διακοπές.
Η αλήθεια είναι ότι είμαι φαν των νησιών και ιδιαιτέρως των κυκλάδων. Φέτος όμως επειδή είμαι έγκυος και τον Αύγουστο θα διανύω τον 7ο μήνα ψάχνω κάτι σε στεριά για παν ενδεχόμενο.
Έχετε να μου προτείνετε καμιά ιδέα για μέρος με όμορφες παραλίες και γενικά όμορφο σαν περιοχή, που να έχει σχετικά κοντά νοσοκομείο νορμάλ και όχι υπό κατάρρευση (αχρείαστο να είναι) ή να μην είναι πάρα πολύ μακριά από την Αθήνα?
Φυσικά αν δεν είναι και απλησίαστο από τιμές ακόμη καλύτερα!

Κάθε πρόταση καλοδεχούμενη!
καλησπέρα!κατ' αρχήν με το καλό το μωράκι σας!όσον αφορά τις διακοπές εγώ θα πρότεινα Εύβοια επειδή είναι κοντά,επειδή έχεις πολλούς τρόπους να επιστρέψεις αν χρειαστεί είτε με καράβι είτε δια ξηράς.μία καλή λύση είναι στη νότια Εύβοια το Μαρμάρι μόλις μία ώρα από ραφήνα.κοντά στο Μαρμάρι είναι και η Κάρυστος!απέχει 15 λεπτά από το Μαρμάρι !καθαρές θάλασσες , νόστιμο φαγητό και όλα στα πόδια σου!στη Κάρυστο υπάρχει και νοσοκομείο αν χτύπα ξύλο χρειαστεί...
 

clear

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειο Ακρωτήρι
Καταρχήν καλησπέρα σε όλους μιας και είναι το πρώτο ποστ μου.
Στις "δικές"μας εγκυμοσύνες αποφασίσαμε και τις 2 φορές Κρήτη.
Αρχικά θα σου πρότεινα Αγία Φωτιά δίπλα στην Ιεράπετρα η οποία εχει συμπαθητικό νοσοκομείο και σε μεγάλη ανάγκη υπάρχει το Ηράκλειο στα 90 λεπτά με το αυτοκίνητο. Οι θάλασσες είναι πεντακάθαρες, τα ενοικιαζόμενα πάνω στην άμμο χωρις να παρεμβάλλεται δρόμος, το φαγητό (παντού στην Νότια Κρήτη) καλό και φθηνό. Ίσως λίγο τσιμπημένο το ακτοπλοϊκό (θα πάρεις καμπίνα λόγω εγκυμοσύνης, αλλιώς θα ταλαιπωρηθείς), αλλά θα είσαι στο ομορφότερο νησί της Ελλάδας, χωρίς να σκέφτεσαι νοσοκομεία και διακομιδές.
Πάντως αν το αποφασίσεις να αποφύγεις τις Τουριστικές και πολύβοες βόρειες παραλίες και σαν εναλλακτική προτίμησε το νομό Ρεθύμνου που οι αποστάσεις μεταξύ Λυβικού Πελάγους και αστικού κέντρου είναι μικρότερες
 

pitsouf

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Βραζιλία,Νέα Υόρκη
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις! :)

Ακόμα δεν έχω κατασταλάξει πουθενά....

Η Κρήτη πολύ ωραία ιδέα αλλά....αφενώς το να χρειαστούμε και ακτοπλοϊκά συν των δωματίων δε νομίζω να μας πολυπαίρνει φέτος οικονομικά, αφετέρου δε νομίζω να αντέχω τόσες ώρες στο καράβι, δεν είναι η καλύτερη μου ούτως ή άλλως τα καράβια πόσο μάλλον τώρα, θα χρειαστούμε οποτέ την καμπίνα και μας ανεβαίνει αρκετά το budjet. Αν δεν ήταν αυτό στη μέση, στάνταρ η Κρήτη θα έπαιζε πολύ!

Εύβοια τώρα δεν ξέρω γιατί δεν την έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση....η αλήθεια είναι ότι δεν την έχω ψάξει και πολύ βέβαια.
Ίσως μου έχει μείνει ψυχολογικό από όταν ήμουν μικρή που είχαμε πάει Στείρα και με είχε τσιμπήσει την πρώτη κιόλας μέρα μια απίστευτη τσούχτρα που μου είχε τυλίξει όλο το σώμα σα δίχτυ, είχα χρειαστεί ένεση κορτιζόνης και δεν αναλάμβαναν πουθενά να μου κάνουν :confused: το αποτέλεσμα να τα μαζέψουν οι γονείς μου άρον άρον και να γυρίσουμε Αθήνα την ίδια μέρα στο παίδων! Όλο το καλοκαίρι μετά από αυτό ήμουν λες και μου είχαν μαστιγώσει όλο το κορμί από τα σημάδια :(

Σκέφτομαι τη Μεσσηνία αλλά δεν ξέρω που στη Μεσσηνία και δε ξέρω μήπως πιάνει πολύ ζέστη εκεί κάτω.
Μήπως το σπάγαμε μια βδομάδα Ναύπλιο και μια κάπου αλλού στην Πελοπόννησο. Μεσσηνία? Μονεμβασιά?
Αγνοείται το μέλλον των διακοπών ακόμη!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
pitsouf μια χαρα επιλογη ειναι η Μεσσηνία.
Περσι πηγαμε μια βδομαδα με την 2 1/2 ετων κόρη και μειναμε Φοινικουντα.
Προσωπικά δε διαπίστωσα τρελή ζέστη ουτε πάνικό από κουνουπια (όχι οτι δεν ειχε)
Η παραλία μεσα στη Φοινικούντα δεν είναι ό, τι καλύτερο αλλά 1χλμ πιο έξω προς τα καμπινγκ και πιο πέρα ήταν πολυ καλές και πάντοτε καθαρες. Φαγητό αξιοπρεπές σε νορμαλ σχετικά τιμες και πολλές επιλογες διαμονης
Επίσης μπορείς να την χρησιμοποιησεις ως βάση για να δεις Βοιδοκοιλια, Γιαλοβα, Πύλο, Κορώνη, Μεθώνη λοιπές παραλίες μέχρι την Καλαμάτα (ολα αυτά που σου λέω είναι σε κοντινη απόσταση) και αν αντεχεις τα χλμ πάς Στούπα, Καρδαμυλη.
Ασε που δε νομιζω οτι στην κατάσταση σου θα θες και κάθε μέρα να αλλάζεις μερος
 

damasta

Member
Μηνύματα
192
Likes
393
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
θα συμφωνισω με τον προλαλησαντα.
οπουδηποτε στον Μεσσηνιακο κολπο ειναι καλα και στην Βοϊδοκοιλια(εαν δεν φυσα) και Διβαρι (παντα υπεροχα). απο την μερια του Ιονιου οι θαλασσεσ ειναι κρυες,αποτομες και με εντονα θαλασσια ρευματα.
 

makkis76

Member
Μηνύματα
24
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Μονεμβασιά και Ναυπλιο αυτην την εποχη και κυρίως στην κατάσταση σου νομιζω ότι είναι απαγορευτικά λόγω της υπερβολικής ζέστης που αναπτύσσουν. Κυρίως στην Μονεμβασιά που έχω πάει τέλη ιουλίου αρχές Αυγούστου μπορεί να είναι μαγικά λόγω του κάστρου, αλλά οι θερμοκρασίες που ζήσαμε δεν παίζονται πραγματικά. Ο Βράχος καίγεται από παντού λόγω του ήλιου κια δεν υπάρχει δέντρο ούτε για δείγμα, στα σοκάκια δε ακόμη και το βράδυ επικρατούσε πλήρης άπνοια. Στο Ναύπλιο επίσης γνωρίζω ότι το καλοκαίρι κάνει παρα πολύ ζέστη.
 

pitsouf

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Βραζιλία,Νέα Υόρκη
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!!!

Η αλήθεια είναι ότι σκέφτηκα πολύ και νομίζω καταλάγιαζα προς Μεσσηνία αλλά έχω μπλεχτεί με το που στην Μεσσηνία!
dik 7 έχεις απόλυτο δίκιο....δεν είναι και η καλύτερη μου σε αυτή τη φάση η πολλές διαδρομές...

Ελπίζω μόνο να βρω γιατί ο καιρός δυστυχώς πέρασε και το αμέλησα αρκετά!
Σας ευχαριστώ και πάλι και εύχομαι καλές διακοπές σε όλους!!!!
 

elbono

Member
Μηνύματα
190
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
?????
Έμπειροι φίλες κ φιλοι, θα ήθελα τις προτάσεις σας , για να περάσουμε λιγες μέρες κοντά σε θάλασσα στην Μακεδονία(υποθέτω Χαλκιδική) η οποία αλλη πρόταση με εύκολη πρόσβαση κ ιδανικά για οικογένεια με ενα δίχρονο! Ευχαριστώ!
 

Ulysses

Member
Μηνύματα
114
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Ζυρίχη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Μεξικό
Χαλκιδικη θα πρότεινα δεύτερο πόδι προς Μαρμαρά. Ωραίες παραλίες σε μικρή ακτίνα και κίνηση το βράδυ στο χωριό με αρκετές επιλογές για φαγητό, ποτό, απλή βόλτα περπατώντας...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.533
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom