Ιδέες για χριστούγεννα - πρωτοχρονιά 2023

COOPERMAN

Member
Μηνύματα
93
Likes
54
Καλησπέρα στα αγαπητά μέλη!

Επειδή έχω κολλήσει, θα ήταν ευπρόσδεκτη οποιαδήποτε ιδέα για διακοπές 1 εβδομάδας περίπου τα προσεχή χριστούγεννα ή πρωτοχρονιά ! Είμαστε ζευγάρι, περπατάμε πολύ (αν έχει σημασία), και αντέχουμε το κρύο σε ανεκτά επίπεδα. Έχω και κουπόνι aegean 1+1 και μία πρώτη σκέψη ήταν ευρωπαικός προορισμός, σχετικά ακριβός, ώστε να υπάρχει η μέγιστη δυνατή ωφέλεια . Μία πρώτη σκέψη ήταν το Εδιμβούργο που με το κουπόνι βγαίνει 400 ευρώ για 2 άτομα, αμέσως μετά τα χριστούγεννα. Δεν θα ήθελα να επισκεφτώ κλασικούς προορισμούς όπως π.χ. Ρώμη, αφού τους έχουμε δει.

Ευχαριστώ για όποιον μπει στον κόπο να απαντήσει!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.351
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα στα αγαπητά μέλη!

Επειδή έχω κολλήσει, θα ήταν ευπρόσδεκτη οποιαδήποτε ιδέα για διακοπές 1 εβδομάδας περίπου τα προσεχή χριστούγεννα ή πρωτοχρονιά ! Είμαστε ζευγάρι, περπατάμε πολύ (αν έχει σημασία), και αντέχουμε το κρύο σε ανεκτά επίπεδα. Έχω και κουπόνι aegean 1+1 και μία πρώτη σκέψη ήταν ευρωπαικός προορισμός, σχετικά ακριβός, ώστε να υπάρχει η μέγιστη δυνατή ωφέλεια . Μία πρώτη σκέψη ήταν το Εδιμβούργο που με το κουπόνι βγαίνει 400 ευρώ για 2 άτομα, αμέσως μετά τα χριστούγεννα. Δεν θα ήθελα να επισκεφτώ κλασικούς προορισμούς όπως π.χ. Ρώμη, αφού τους έχουμε δει.

Ευχαριστώ για όποιον μπει στον κόπο να απαντήσει!
Καλησπέρα και σε σένα.
Είναι πολύ σωστή η σκέψη σου για το 1+1, ωστόσο συγκεκριμένα για το Εδιμβούργο θαβσου έλεγα να το ψάξεις, καθώς την περίοδο των εορτών είναι λίγα αυτά που μπορείς να κάνεις, με τις κρατήσεις να γίνονται 6 & 7 μήνες πριν. Βέβαια μιλας για μετά τα Χριστούγεννα, αλλά και πάλι.
Αν θέλετε εορταστικό κλίμα νομίζω η κεντρική Ευρώπη είναι μονόδρομος, αλλά εκεί μπορείτε να βρεθείτε και άλλες εποχές του χρόνου οικονομικά.
Δε ξέρω αν ενδείκνυται ταξίδι σε Πορτογαλία ή Ισπανία εκείνες τις μέρες που αξίζει την έκπτωση του εισιτηρίου.
Σε ότι κι αν στοχεύσετε πάντως, ξεκινήστε πρώτα από την αναζήτηση διαμονής, γιατί μπορεί να βρεθείτε προ εκπλήξεως.
 

COOPERMAN

Member
Μηνύματα
93
Likes
54
Καλησπέρα και σε σένα.
Είναι πολύ σωστή η σκέψη σου για το 1+1, ωστόσο συγκεκριμένα για το Εδιμβούργο θαβσου έλεγα να το ψάξεις, καθώς την περίοδο των εορτών είναι λίγα αυτά που μπορείς να κάνεις, με τις κρατήσεις να γίνονται 6 & 7 μήνες πριν. Βέβαια μιλας για μετά τα Χριστούγεννα, αλλά και πάλι.
Αν θέλετε εορταστικό κλίμα νομίζω η κεντρική Ευρώπη είναι μονόδρομος, αλλά εκεί μπορείτε να βρεθείτε και άλλες εποχές του χρόνου οικονομικά.
Δε ξέρω αν ενδείκνυται ταξίδι σε Πορτογαλία ή Ισπανία εκείνες τις μέρες που αξίζει την έκπτωση του εισιτηρίου.
Σε ότι κι αν στοχεύσετε πάντως, ξεκινήστε πρώτα από την αναζήτηση διαμονής, γιατί μπορεί να βρεθείτε προ εκπλήξεως.
Σ' ευχαριστώ πολύ! Όντως πρέπει να κοιτάξω και διαμονή παράλληλα, καθότι αν είναι να στοιχίσει ο κούκος (εκπτωτικό κουπόνι), αηδόνι, θα το αφήσουμε καλύτερα - σκέφτομαι και πράγα, αφού τουλάχιστον σε αεροπορικά βγαίνει 390 ευρώ περίπου για 2 άτομα με aegean.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.351
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σ' ευχαριστώ πολύ! Όντως πρέπει να κοιτάξω και διαμονή παράλληλα, καθότι αν είναι να στοιχίσει ο κούκος (εκπτωτικό κουπόνι), αηδόνι, θα το αφήσουμε καλύτερα - σκέφτομαι και πράγα, αφού τουλάχιστον σε αεροπορικά βγαίνει 390 ευρώ περίπου για 2 άτομα με aegean.
Κλασσικός προορισμός γι' αυτές τις μέρες με πολύ κόσμο, ανοικτές αγορές κτλ. Είναι σιγουρακι. Δείτε για κατάλυμα, οι τιμές ανεβαίνουν αρκετά την περίοδο των εορτών σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη.
 

Extra muros

Member
Μηνύματα
150
Likes
977
Αν όντως την παλεύετε με το κρύο, Γερμανία και πάλι Γερμανία θα έλεγα, δείτε τι συμφέρει καλύτερα από άποψη πτήσης και διαμονής. Σε όποια πόλη και να πάτε πάντως δε θα χάσετε, οι άνθρωποι ζουν για τα Χριστούγεννα, κι αν ακόμα κάποιες από τις αγορές κλείνουν παραμονή ή προπαραμονή Χριστουγέννων, τα τελευταία χρόνια αρκετές παραμένουν ανοιχτές ως και παραμονή πρωτοχρονιάς, αλλά και η όλη ατμόσφαιρα και ο στολισμός σε βάζουν σε ένα κλίμα έως και παλιμπαιδισμού θα έλεγα - με την καλή έννοια πάντα.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.376
Likes
3.459
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Κατά πάσα πιθανότητα θα βρεθώ στην Κολωνία στις 15 Νοεμβρίου για 3 ημέρες και αναρωτιόμουν: οι χριστουγεννιατικες αγορές θα εχουν ανοίξει τότε η είναι αρκετά νωρίς?
Χίλια συγγνώμη αν ίσως το ερώτημα μου δεν είναι στο σωστό thread 😊
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.311
Likes
8.258
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Κατά πάσα πιθανότητα θα βρεθώ στην Κολωνία στις 15 Νοεμβρίου για 3 ημέρες και αναρωτιόμουν: οι χριστουγεννιατικες αγορές θα εχουν ανοίξει τότε η είναι αρκετά νωρίς?
Χίλια συγγνώμη αν ίσως το ερώτημα μου δεν είναι στο σωστό thread 😊
Απλά έχασες..... Cologne Christmas Market (Map + Dates 2023)
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.376
Likes
3.459
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη

Renia..

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα
Για χριστουγεννιάτικο προορισμό ιδανικά αμέσως μετά την πρωτοχρονιά δηλαδή 2 Ιανουαρίου είμαι ανάμεσα σε Λονδίνο και Ελβετία θα ήθελα την γνώμη σας για αυτούς τους προορισμούς αλλά και για άλλους που προτείνετε.
Ευχαριστώ
 

COOPERMAN

Member
Μηνύματα
93
Likes
54
Αν όντως την παλεύετε με το κρύο, Γερμανία και πάλι Γερμανία θα έλεγα, δείτε τι συμφέρει καλύτερα από άποψη πτήσης και διαμονής. Σε όποια πόλη και να πάτε πάντως δε θα χάσετε, οι άνθρωποι ζουν για τα Χριστούγεννα, κι αν ακόμα κάποιες από τις αγορές κλείνουν παραμονή ή προπαραμονή Χριστουγέννων, τα τελευταία χρόνια αρκετές παραμένουν ανοιχτές ως και παραμονή πρωτοχρονιάς, αλλά και η όλη ατμόσφαιρα και ο στολισμός σε βάζουν σε ένα κλίμα έως και παλιμπαιδισμού θα έλεγα - με την καλή έννοια πάντα.
Σ' ευχαριστώ πολύ! Σκεφτόμουν Γερμανία και δεν την έχω αποκλείσει - Επίσης, ήμουν έτοιμος για Δουβλίνο με αναχώρηση 25.12 (όπου με aegean ήταν μόλις 180 ευρώ το άτομο), αλλά είδα ότι μέχρι τις 27.12 είναι όλα κλειστά (αν έφευγα 27.12 ανεβαίνει αρκετά η τιμή)

Νυρεμβεργη, Στρασβούργο η Ταλίν
Και Στρασβούργο είναι ωραίος προορισμός και από εκεί μπορείς να πας σε άλλες πόλεις. Ταλίν σκέφτομαι ότι θα είναι ωραία αλλά φοβάμαι το υπερβολικό κρύο
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.081
Likes
2.495
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
@COOPERMAN Ίσως να έβλεπες κ Βέλγιο? Με πηγαινελα Βρυξέλλες? Εννοείται μη κάτσεις Βρυξέλλες, να πας Μπριζ, Γάνδη κλπ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.717
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom