Ιδέες για χριστούγεννα - πρωτοχρονιά 2023

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.081
Likes
2.495
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Καλησπέρα
Για χριστουγεννιάτικο προορισμό ιδανικά αμέσως μετά την πρωτοχρονιά δηλαδή 2 Ιανουαρίου είμαι ανάμεσα σε Λονδίνο και Ελβετία θα ήθελα την γνώμη σας για αυτούς τους προορισμούς αλλά και για άλλους που προτείνετε.
Ευχαριστώ
Λονδίνο με χίλια! Είναι καταπληκτικό τα Χριστούγεννα κ οι αγορες κρατάνε κ μετά τη πρωτοχρονιά απ ότι ξερω. Καλύτερα να πας πιο πριν πάντως. Η Ελβετία επειδή έχω βρεθεί σε διάφορες πόλεις χριστουγεννιατικη περίοδο δεν είναι κ τόσο εορταστική...ειδικά η Βέρνη με απογοήτευσε. Ζυρίχη ήταν ωραία, κ λίγο η Λουκέρνη. Αλλά νομίζω ξεστολιζουν μετά τα Χριστούγεννα
 

COOPERMAN

Member
Μηνύματα
93
Likes
54
@COOPERMAN Ίσως να έβλεπες κ Βέλγιο? Με πηγαινελα Βρυξέλλες? Εννοείται μη κάτσεις Βρυξέλλες, να πας Μπριζ, Γάνδη κλπ
Σ ευχαριστώ αλλά έχω επισκεφτεί Βρυξέλλες - Μπριζ τα Χριστούγεννα κ ήταν όντως πολύ ωραία ! Έχω περιορίσει τις επιλογές μου μεταξύ Κολονίας - Πράγας κ Δουβλίνου - Στρασβουργο θα ήταν φοβερή επιλογή αλλά τα εισιτήρια είναι ακριβά κ δεν πετάει η Aegean τα Χριστούγεννα - Αυτό που με προβληματίζει στην Κολωνια ειναι ότι βάσει προγράμματος οι χριστουγεννιάτικες αγορές κλείνουν στις 23.12 (εμείς θα φτάσουμε στις 25.12). Αυτο σημαίνει ότι από τις 24.12 κ μετά τις μαζεύουν η απλώς δεν λειτουργούν για 1-2 μέρες ;
 

COOPERMAN

Member
Μηνύματα
93
Likes
54
Τελικά το ταξίδι θα είναι 26.12 έως 2.1, Λουξεμβούργο - Μετς - Νανσυ - Στρασβουργο - Κολμαρ . Πήρα την ιδέα από μέλος του forum κατόπιν αναζήτησης - τα εισιτήρια με το 1+1 βγήκαν 330€ από κ προς Λουξεμβούργο με Aegean

@paefstra[/USER] δίκη σου πρέπει να ήταν η ιδέα !
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.105
Likes
41.357
Τελικά το ταξίδι θα είναι 26.12 έως 2.1, Λουξεμβούργο - Μετς - Νανσυ - Στρασβουργο - Κολμαρ . Πήρα την ιδέα από μέλος του forum κατόπιν αναζήτησης - τα εισιτήρια με το 1+1 βγήκαν 330€ από κ προς Λουξεμβούργο με Aegean
Αριστο προγραμμα. Το εκανα περσι το καλοκαιρι.
Ενα τιπ που ανακαλυψα φετος: αν κλεισεις τρενο στη Γαλλια (εγω κλεινω απο το Omio γιατι ειναι το πιο ευχρηστο με επιβαρυνση μολις 0,5 ευρω) μπορεις να μπεις ειτε στο πρηγουμενο ειτε στο επομενο τρενο ακομη κι αν ειναι ακριβοτερα. Μια ερωτησουλα μονο στον σταθμο μην ειναι αλλης κατηγοριας τρενο. Κλειστα μια εβδομαδα πριν, μην ακρυβυνουν.
Διαμονη σε Μετζ ενα βραδυ αξιζει, Νανσι οχι και τοσο για διαμονη, το μετανιωσα, αρκει η ημερησια.
Δηλαδη μονο Στρασβουργο, Μετζ και Λουξεμβουργο διαμονες αρκουν. Τα αλλα γινονται ημερησιες. Να βαλετε και εκδρομη στο Τριερ απο Λουξεμβουργο ειναι διπλα.
Ο,τι αλλο θες ρωτα.
 
Last edited:

COOPERMAN

Member
Μηνύματα
93
Likes
54
Αριστο προγραμμα. Το εκανα περσι το καλοκαιρι.
Ενα τιπ που ανακαλυψα φετος: αν κλεισεις τρενο στη Γαλλια (εγω κλεινω απο το Omio γιατι ειναι το πιο ευχρηστο με επιβαρυνση μολις 0,5 ευρω) μπορεις να μπεις ειτε στο πρηγουμενο ειτε στο επομενο τρενο ακομη κι αν ειναι ακριβοτερα. Μια ερωτησουλα μονο στον σταθμο μην ειναι αλλης κατηγοριας τρενο. Κλειστα μια εβδομαδα πριν, μην ακρυβυνουν.
Διαμονη σε Μετζ ενα βραδυ αξιζει, Νανσι οχι και τοσο για διαμονη, το μετανιωσα.
Δηλαδη μονο Στρασβουργο, Μετζ και Λουξεμβουργο διαμονες αρκουν. Τα αλλα γινονται ημερησιες. Να βαλετε και εκδρομη στο Τριερ απο Λουξεμβουργο ειναι διπλα.
Ο,τι αλλο θες ρωτα.
Σ ευχαριστώ πολύ ! Ίσως απλά θα έπρεπε να κάνω κάποια αντίστροφα τη διαδρομή - να ξεκινήσω από Παρίσι κ να καταλήξω σε Λουξεμβούργο (με 3 μέρες περισσότερες) -φτάνοντας στο Λουξεμβούργο εκλεισα 2 μέρες στο ibis, εν συνέχεια από μια διανυκτέρευση Μετς κ νανσυ, 2 μέρες Στρασβουργο κ τελευταία διανυκτέρευση (1.1) στο Λουξεμβούργο για αναχώρηση στις 2.1 - όποτε μάλλον θα ακυρώσω τη διαμονή στο νανσυ κ θα προσθέσω μια στο Στρασβουργο - από Λουξεμβούργο θα πάω σίγουρα τριερ - αξίζει/προλαβαίνω άλλη εκδρομή από εκεί είτε εντός χώρας ή κάπου γειτονικά ;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.105
Likes
41.357
Σ ευχαριστώ πολύ ! Ίσως απλά θα έπρεπε να κάνω κάποια αντίστροφα τη διαδρομή - να ξεκινήσω από Παρίσι κ να καταλήξω σε Λουξεμβούργο (με 3 μέρες περισσότερες) -φτάνοντας στο Λουξεμβούργο εκλεισα 2 μέρες στο ibis, εν συνέχεια από μια διανυκτέρευση Μετς κ νανσυ, 2 μέρες Στρασβουργο κ τελευταία διανυκτέρευση (1.1) στο Λουξεμβούργο για αναχώρηση στις 2.1 - όποτε μάλλον θα ακυρώσω τη διαμονή στο νανσυ κ θα προσθέσω μια στο Στρασβουργο - από Λουξεμβούργο θα πάω σίγουρα τριερ - αξίζει/προλαβαίνω άλλη εκδρομή από εκεί είτε εντός χώρας ή κάπου γειτονικά ;
Εγω σε αυτα τα πολυημερα καιω την πρωτη μερα φτανοντας μακρια (δηλαδη σφαιρα για Στρασβουργο) και μετα σιγα σιγα παω στο αερδρομιο αναχωρησης πιο χαλαρα.
Ειναι θεμα επιλογης, αλλα γλιτωνω ενα ξεπακεταρισμα και τσεκ ιν.
Στο Λουξεμβουργο γκουγκλαρετε και μπαινετε δωρεαν σε οποιο λεωφορειο η τρενο θελετε σε ολη τη χωρα β θεση. Καντε ο,τι θελετε τις τελευταιες μερες εκει οπως σας καπνισει. Για Τριερ κανενα 10ρικο το τρενο, αν και καθημερινες εχει δωρεαν λεωφορεια για εργαζομενους που πηγαινοερχονται, οχι σαβ/κα.
Αν θες αλλη εκδρομη/χωρα μπες στο Flixbus και κανε αναζητηση που παει απο Λουξεμβουργο. Και Βελγιο πας.

Οποτε θα προτεινα, 3 βραδια Στρασβουργο αν φτασετε βραδυ, απο κει σταση στο Νανσι λιγες ωρες, διανυκτερευση Μετζ, το επομενο απογευμα Λουξεμβουργο και απο κει ξεχυνεστε οπου θελετε γυρω τις επομενες μερες κατα βουληση.
 
Last edited:

COOPERMAN

Member
Μηνύματα
93
Likes
54
Εγω σε αυτα τα πολυημερα καιω την πρωτη μερα φτανοντας μακρια (δηλαδη σφαιρα για Στρασβουργο) και μετα σιγα σιγα παω στο αερδρομιο αναχωρησης πιο χαλαρα.
Ειναι θεμα επιλογης, αλλα γλιτωνω ενα ξεπακεταρισμα και τσεκ ιν.
Στο Λουξεμβουργο γκουγκλαρετε και μπαινετε δωρεαν σε οποιο λεωφορειο η τρενο θελετε σε ολη τη χωρα β θεση. Καντε ο,τι θελετε τις τελευταιες μερες εκει οπως σας καπνισει. Για Τριερ κανενα 10ρικο το τρενο, αν και καθημερινες εχει δωρεαν λεωφορεια για εργαζομενους που πηγαινοερχονται, οχι σαβ/κα.
Αν θες αλλη εκδρομη/χωρα μπες στο Flixbus και κανε αναζητηση που παει απο Λουξεμβουργο. Και Βελγιο πας.

Οποτε θα προτεινα, 3 βραδια Στρασβουργο αν φτασετε βραδυ, απο κει σταση στο Νανσι λιγες ωρες, διανυκτερευση Μετζ, το επομενο απογευμα Λουξεμβουργο και απο κει ξεχυνεστε οπου θελετε γυρω τις επομενες μερες κατα βουληση.
Μάλλον έχεις δίκιο κ θα κοιτάξω μήπως κ αλλάξω διανυκτερεύσεις - απλά σκέφτομαι μήπως είναι προτιμότερη πρωτοχρονιά στο Στρασβουργο απ ότι στο Λουξεμβούργο . Κ πάλι ευχαριστώ
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.081
Likes
2.495
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Μάλλον έχεις δίκιο κ θα κοιτάξω μήπως κ αλλάξω διανυκτερεύσεις - απλά σκέφτομαι μήπως είναι προτιμότερη πρωτοχρονιά στο Στρασβουργο απ ότι στο Λουξεμβούργο . Κ πάλι ευχαριστώ
Ωραία επιλογή μπράβο έχω ακούσει ότι το Στρασβούργο είναι κορυφαίο τα Χριστούγεννα, για πρωτοχρονιά δε ξέρω, ούτε για τις άλλες πόλεις...Καλό θα ήταν πάντως να τσεκάρεις τι παίζει με τρενα κ λεωφορεια εκείνες τις μέρες γιατί λόγω εορτών ίσως δεν έχει τακτικά δρομολόγια που να βολεύει για ημερήσιες κλπ
 

christos88

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Θα μπορουσατε να μου προτείνετε κάποια όμορφη πόλη για 3-4 βραδια εντός Ευρώπης ??
το μονο που θεωρω ειναι σημαντικό για μενα είναι να εχω επιλογες vegetarian και όχι Πράγα αφου έχω πάει ...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.186
Likes
20.566
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Θα μπορουσατε να μου προτείνετε κάποια όμορφη πόλη για 3-4 βραδια εντός Ευρώπης ??
το μονο που θεωρω ειναι σημαντικό για μενα είναι να εχω επιλογες vegetarian και όχι Πράγα αφου έχω πάει ...
Για Χριστούγεννα Κολωνία.
 

giota235

Member
Μηνύματα
147
Likes
379
Επόμενο Ταξίδι
Puglia, Dubrovnik
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου, Αργεντινή
Chamonix , Megeve, Annecy, Courchevel μέσω του αεροδρομίου της Γενεύης ή της Λυών!
 
Last edited:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.451
H Γενευη βολευει καλύτερα για ολα αυτα εκτος του Courchevel που ειναι πιο κοντα απο Λυων αλλά μη φανταστεις τεραστιες διαφορες...Επισης μπορεις να βαλεις και Τορινο ως εναλλακτικο αεροδρομιο και βλεπεις συνολικά τι σε συμφερει.. υπαρχουν ισως και κοντινοτερα αεροδρομια αλλα δεν θα εχουν μαλλον πτησεις απευθειας..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.259
Μηνύματα
885.349
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom