Ιδανικές Ημέρες για έναν προορισμό

Μηνύματα
43
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μακάρι Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Θέλω να πραγματοποιήσω ένα ταξίδι στο Λονδίνο εδώ και πολύ καιρό αλλά δεν το κάνω γιατί συνήθως έχω ελάχιστες ημέρες για να φυγω,συνήθως 2-3,οπότε λέω πως αν πάω θα παω μια κ καλή και θα το γυρίσω. Θέλω να μου πείτε πόσες ημέρες είναι αρκετες,χοντρικά, για να δει καποιος το Λονδίνο και τα βασικά.

Επίσης, πιστεύω θα ήταν ωραία αν λέγαμε ο καθένας για κάθε προορισμό που έχει πάει πόσες ημέρες τυπικά χρειάζεται κάποιος για να το δει,ώστε να ξέρουν και οι υπόλοιποι που είναι να προγραμματίσουν κάποιο ταξίδι.
Για Παράδειγμα στην Πράγα πιστεύω 4-5 ημέρες τις χρειάζεσαι σίγουρα για να την γυρίσεις και να την ευχαριστηθείς.
 

flora

Member
Μηνύματα
37
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Αζόρες-Μαδέιρα
καλημέρα!
λονδίνο δεν έχω πάει ποτέ, οπότε ό,τι και να σου πώ θα είναι ψέμα. με βεβαιότητα όμως μπορώ να σου πω ότι 5ημέρες στην πράγα είναι αρκετές....εγώ είχα μείνει 8 ημέρες και είχα την ευκαιρία να πάω κάρλοβι βαρι και δρέσδη(γερμανία) σε μονοήμερες. οπότε αν σκοπεύεις να εξερευνήσεις μόνο την πράγα νομίζω πως σε 5 ημέρες θα τα καταφέρεις.
υ.γ. πάρε αθλητικά παπούτσια για πολυυυυυυυυυυυύ περπάτημα
 

vickygian

Member
Μηνύματα
87
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο....
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου!!!
Λονδίνο δεν έχω πάει, πήγα όμως Πράγα και έμεινα 2,5 μέρες. Με πολυυυυ περπάτημα τα βασικά τα είδα, βέβαια δεν πήγα Καρλοβυ Βαρι. Ήταν όμως η χαρά μου τόσο μεγάλη που πήγα που δε με πείραξε που ήταν λίγες οι μέρες, μη σου πω ότι είναι ωραίο να αφήνεις.... εκκρεμότητες γιατί έτσι ξαναγυρίζεις σε έναν προορισμό :lol: Καλά ταξίδια!!!:clap:
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Εξαρτάται τι θέλεις να δεις και να κάνεις. Για μένα το Λονδίνο θέλει μια εβδομάδα σίγουρα, γιατί εκτός από το να δεις αξιοθέατα θεωρώ ότι χρειάζεται και να το απολαύσεις. Μπορείς βέβαια να πας για 3-4 μέρες, με πολύ τρέξιμο να δεις τα βασικά και να επιστρέψεις άλλη στιγμή με πιο χαλαρούς ρυθμούς. (Ούτως ή άλλως δηλαδή να επιστρέψεις, μια φορά δε φτάνει για το Λονδίνο!)
Σε κάθε προορισμό γενικώς προσπαθώ να βάζω περισσότερες μέρες από τις "προτεινόμενες". Όταν όμως δεν έχω περιθώριο προσπαθώ να χωρέσω όσα μπορώ σε λιγότερες μέρες, προκειμένου να μην πάω καθόλου.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.496
Likes
8.015
Εξαρτάται τι θέλεις να δεις και να κάνεις. Για μένα το Λονδίνο θέλει μια εβδομάδα σίγουρα, γιατί εκτός από το να δεις αξιοθέατα θεωρώ ότι χρειάζεται και να το απολαύσεις. Μπορείς βέβαια να πας για 3-4 μέρες, με πολύ τρέξιμο να δεις τα βασικά και να επιστρέψεις άλλη στιγμή με πιο χαλαρούς ρυθμούς. (Ούτως ή άλλως δηλαδή να επιστρέψεις, μια φορά δε φτάνει για το Λονδίνο!)
Σε κάθε προορισμό γενικώς προσπαθώ να βάζω περισσότερες μέρες από τις "προτεινόμενες". Όταν όμως δεν έχω περιθώριο προσπαθώ να χωρέσω όσα μπορώ σε λιγότερες μέρες, προκειμένου να μην πάω καθόλου.
Συμφωνώ απολύτως!
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Το Λονδίνο είναι ανεξάντλητο. Ποτέ δεν μπορείς να πεις πως τα έχεις δει όλα. Mιλάμε για την Ευρωπαϊκή μητρόπολη. Σε 8 ημέρες (μείον 2 το πήγαινε-έλα και 1 το shopping που είναι αναπόσπαστο κομμάτι του Λονδίνου) παίρνεις μια καλή πρώτη γεύση.
 
Μηνύματα
43
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μακάρι Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Flora και Vicky μαλλον δεν καταλάβατε το θέμα μου και μπερδευτήκατε.:bleh: Εγώ ρώτησα για Λονδίνο μόνο και με αφορμή αυτό είπα ότι θα μπρούσε ο καθένας να πει για έναν προορισμό που έχει πάει πόσες μέρες αρκούν ώστε να βοηθήσει κάποιον άλλον που θέλει να παει. Όπως είπα έχω πάει και πιστεύω πως χρειάζεται 4 ημέρες. Ξεκίνησα πρώτη για να συνεχίσουν κ οι υπόλοιποι να λένε αλλους προορισμούς και ιδανικές μέρες.;)
 
Μηνύματα
43
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μακάρι Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Nera, Fitziano, Vario και Panagiota σας ευχαριστώ πολύ.:D
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Σε καθε ερωπαικη πρωτευουσα φροντιζω να εχω στην διαθεση μου 6-7 μερες. Οταν ταξιδευω στην Λατινικη Αμερικη τουλαχιστον δυο γεματες εβδομαδες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.999
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σε καθε ερωπαικη πρωτευουσα φροντιζω να εχω στην διαθεση μου 6-7 μερες. Οταν ταξιδευω στην Λατινικη Αμερικη τουλαχιστον δυο γεματες εβδομαδες.
6-7 μέρες??? Τι κανόνας είναι αυτός? Με 6-7 μέρες στις Βρυξέλλες, το Λουξεμβούργο, τη Ρίγα ή τη Βέρνη θα έκοβα φλέβες... Εδώ πήγα για 3 μέρες στη Ljubljana, και μετά την πρώτη μέρα ψαχνόμουνα για εκδρομές αλλού...
Αντίθετα, με 6-7 μέρες στο Παρίσι ή στο Λονδίνο δε θα έκανα ούτε τα μισα από όσα θα ήθελα...
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Xαχα, taver συμφωνω,δεν έχω πάει σε όλα αυτά που λες,αλλά στην Βέρνη που πήγα θεωρώ ότι δεν είναι για πάνω από 2 ημέρες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.772
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom