Ιδανικές Ημέρες για έναν προορισμό

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
ας γράψω και γω μερικές σκέψεις μου με αφορμή αυτο το θέμα...
ο παράγοντας των προσωπικων προτιμησεων,επιλογών αλλά και αντικειμενικών δυνατοτητων παίζει πολύ σημαντικό ρολο πιστευω στο ποσο θα μεινουμε σε ένα μέρος...
μερικές φορές εκνευριζομαι λιγάκι όταν διαβάζω στο φορουμ να λένε κάποιοι "μη πας εκει ,δεν αξιζει για τρεις/δυο μέρες" και εξηγώ γιατι...πρωτα πρωτα δεν έχουν ολοι οι ανθρωποι τις ιδιες αντικειμενικές δυνατοτητες παραμονης σε εναν τοπο...παιζει ρολο ποσες μερες μπορεις να παρεις αδεια ,ποσα χρηματα μπορεις να διαθέσεις ,τι υποχρεωσεις έχεις στην καθημερινοτητα σου.....για να μην γινω δυσάρεστη και αναφέρω το οτι η ζωη δεν ειναι παντα ροδινη....ερχονται ασχημες στιγμες που δε μας επιτρεπουν (ειτε για ένα χρονικο διάστημα,ειτε εις αει:D),να πραγματοποιησουμε τα σχεδιά μας...αν λοιπον κάποιος το έχει ονειρο ας πουμε να παει στο παρισι αλλά δε μπορει να διαθέσει πανω από δυο τρεις μέρες,εγώ θα του έλεγα να παει....να διαβάσει ,να επιλεξει ,και να παει..και οταν μπορει ξαναπαει αν θελει....θα έχει δει δυο πραγματα θα έχει μια συντομη εμπειρια....δεν θα έχει συνολική αντιληψη φυσικά της πολης αλλά δε νομιζω οτι αυτο ειναι το ζητουμενο ουτε ειναι κατι που το πετυχαινει κάποιος αν δε ζήσει πιο μακροποροθεσμα σε ένα μέρος,οτι αποκομισει καλο ειναι....
εμένα για παράδειγμα μου άρεσε πολύ η Κωνσταντινουπολη....την πρωτη φορά πηγα για τεσσερις μέρες....τον Οκτώβρη (βρήκα πολύ φτηνά εισητηρια )θα παω για τρεις...αν μπορεσω να καταφέρω κάποια στιγμη να παω για 7-8 μέρες θα είμαι πολύ ικανοποιημένη,παροτι θα ήθελα να μεινω για κανενα μηνα τουλαχιστο, αλλά αν οχι θα προσπαθησω να ξαναπαω έστω και για λιγο...
θα μου πει κανεις εντάξει αλλά αν του κάνει το ιδιο να παει στο παρισι ή στην πραγα? οκ τοτε να δει τι ειναι πιο βατο απο πλευράς χρονου....
δε θα έλεγα φυσικά σε κάποιον να παει στην ακρη του κοσμου για δυο μερες,ειναι σιγουρα ταλαιπωρια και σπατάλη αλλά αν ήθελε να το κάνει δε θα τον απέτρεπα....αυτο λοιπόν που θα έλεγα εγώ σε κάποιον για το θέμα του ποσο χρονο να διαθέσει σε ένα ταξιδι στη χ πολη ,ειναι να διαβάσει σχετικά στο φόρουμ και γενικά να παρει πληροφοριες για το μέρος,να φιλτραρει τι θα κρατησει και τι θα πετάξει και να αποφασισει συμφωνα με τα δικά του κριτηρια και τις δικές του δυνατοτητες
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.728
Likes
14.948
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
όλοι σας έχετε απόλυτο δίκιο.κατα τη γνώμη μου είναι πολύ υποκειμενικό για το πόσες μέρες χρειάζετε κάθε πόλη που επισκεπτόμαστε.εγώ προτιμώ 4-5 μέρες εάν είναι να επισκευθώ μόνο μία πόλη.το βρίσκω υπέρ αρκετό χρόνο.η συμβουλή μου είναι να μην αφείνουμε καμία ευκαιρία για ταξίδι όσες μέρες και να είναι,διότι περνάν τα χρόνια και μετά δέν ξέρεις πότε θα σου δοθεί η ευκαιρία ξανά.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Συμφωνώ με τη Δάφνη,είναι καθαρά υποκειμενικό το πόσες μέρες"χρειάζονται"για να δεί κανείς μια πόλη ,όταν μάλιστα μιλάμε για μεγάλες ευρωπαικές πρωτεύουσες Παρίσι η το Λονδίνο που ανέφερες που έχουν πληθώρα από αξιοθέατα,μουσεία,θεάματα,πάρκα,διαδρομές κλπ είναι δηλ ανεξάντλητες πόλεις είναι δύσκολο να πείς ότι χρειάζονται 5 η 6 μέρες αφού ο καθένας επικεντρώνεται σε διαφορετικά πράγματα στο ταξίδι του ανάλογα με τα γούστα του και το πορτοφόλι του.
Διαβάζεις,ενημερώνεσαι και επιλέγεις...είσαι διατεθειμένη,σου αρέσει θέλεις να μπεις και να δείς πολλά μουσείς η σου αρκεί να τριγυρίσεις και να τα δείς μόνο απ έξω;γιατί σαφώς υπάρχουν άνθρωποι και δεν είναι κατακριτέο που δεν τους αρέσουν τα μουσεία.
Εχεις πάθος ,τρέλλα με τα πάρκα οπότε στο Λονδίνο δεν σου φτάνουν 4 μέρες για να δείς μόνο τα πάρκα αν είσαι αποφασισμένη να μπεις σ ένα πάρκο και το περπατήσεις σπιθαμή προς σπιθαμή με τις λίμνες,τους κήπους,τα κανάλια κλπ ή σου αρκεί να διασχίσεις ένα μικρό κομμάτι να πάρεις μιά γεύση;;
Δεν μπορεί λοιπόν να μπεί σε καλούπι το χρονικό διάστημα που χρειάζεται κάποιος να δεί μια τέτοια πόλη ,εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να πώ και θεωρώ άδικο όταν κάποιος πάει για πχ 3 μέρες στο Παρίσι γιατί έτσι βόλεψε,έτσι έτυχε και του λένε κάποιοι μα δε θα δείς τίποτε σε 3 μέρες...καλέ τι μας λέτε,δηλ πρέπει να περιμένει πότε θα βολέψει να μαζέψει 7 μέρες για να πάει;;....μιά χαρά θα δεί θα πάρει μιά γεύση,δε χρειάζεται να μπεί και να φάει ώρες σε μουσεία...,θα ξεποδαριαστεί αλλά μια καλή πρώτη γεύση της πόλης θα την πάρει....
Υγεία να υπάρχει και θα πάς και θα ξαναπάς στην πόλη που θα σου αρέσει και θα θελήσεις να την ξαναδείς γιατί δεν πρόλαβες...
Εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω...
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Nα εξηγηθω...αν εχω δει οσα ηθελα να δω, εχω παρει και μια γευση απο την ατμοσφαιρα της πολης αλλα περισευουν μερες κανω καμια κοντινη εκδρομη. Αν παλι οι μερες δεν φτανουν κανω την καρδια μου και πετρα και φευγω πριν μου ερθει e-mail απολυσης. Οπως καταλαβαινεις δεν ειναι κανονας αλλα "η πολυτελεια" περαν της κανονικης μου αδειας
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.555
6-7 μέρες??? Τι κανόνας είναι αυτός? Με 6-7 μέρες στις Βρυξέλλες, το Λουξεμβούργο, τη Ρίγα ή τη Βέρνη θα έκοβα φλέβες... Εδώ πήγα για 3 μέρες στη Ljubljana, και μετά την πρώτη μέρα ψαχνόμουνα για εκδρομές αλλού...
Αντίθετα, με 6-7 μέρες στο Παρίσι ή στο Λονδίνο δε θα έκανα ούτε τα μισα από όσα θα ήθελα...
Πού να πας και Μπρατισλάβα, στις 3 μέρες σκέφτεσαι ήδη την αυτοκτονία. Φυσικά και ο κανόνας αυτός είναι αυθαίρετος και εντελώς μη λειτουργικός όταν μιλάμε για κοντινά ταξίδια, στα οποία έχεις άνετα τη δυνατότητα να πας ξανά και ξανά. Για μένα 2-3 μέρες είναι μια χαρά σε οποιαδήποτε Ευρωπαϊκή πόλη, ακόμα και στις μεγάλες, δε χρειάζεται άγχος αφού δίπλα μας είναι και σχετικά φτηνά.

Στα μακρινά όμως (και δεν εννοώ ταξίδια σε πόλεις), κάτω από 10-12 μέρες είναι κρίμα να αφιερώσεις....θέλεις μόνο 4-5 μέρες να αφομοιώσεις την ατμόσφαιρα και το περιβάλλον, οπότε αρχίζεις και χαλαρώνεις μετά και να απολαμβάνεις το ταξίδι σου. Εγώ κάτω από 14 μέρες δε ταξιδεύω στα μακρινά-εξωτικά μου ταξίδια....αλλά ένα 3ήμερο Χονγκ Κόνγκ το πήγαινα :D
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πού να πας και Μπρατισλάβα, στις 3 μέρες σκέφτεσαι ήδη την αυτοκτονία.
Είπα να μην την αναφέρω, γιατί από την Τρίτη μέρα και μετά παίρνεις το πρωί το τρένο και βρίσκεσαι στη Βιέννη....
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Τρεις μέρες αντέξατε στην Μπρατισλάβα; Εγώ βαρέθηκα από τη δεύτερη...:roll: Μήπως ξέχασα να δω κάτι;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τρεις μέρες αντέξατε στην Μπρατισλάβα; Εγώ βαρέθηκα από τη δεύτερη...:roll: Μήπως ξέχασα να δω κάτι;
Κοίτα, εγώ κάθησα μόνο κάτι ώρες, απλά κάνω "projection" στο μέγιστο δυνατό χρόνο (υπολογίζοντας και εκδρομές σε Devin κλπ).
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Αν σας ρωτούσε ένας ξένος πόσες μέρες χρειάζονται για να δει την Αθήνα... τί θα λέγατε; :D
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αν σας ρωτούσε ένας ξένος πόσες μέρες χρειάζονται για να δει την Αθήνα... τί θα λέγατε; :D
Ότι έχει μπόλικο υλικό για να μην πλήξει. Το κέντρο θέλει 2-3 μέρες τουλάχιστο για να το γνωρίσει, αλλά αν μείνει μόνο στο κέντρο δε θα έχει καταλάβει Αθήνα. Πρέπει να πάει μια μέρα κι από Πειραιά, μια βόλτα από Φλοίσβο μέχρι Καλαμάκι, μια Κηφισιά, μια εκδρομή στο Μαραθώνα, στην Πάρνηθα ή στον Υμμητό...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Σε γενικές γραμμές και εγώ συμφωνώ με τη Dafni και τη Romantic woman.

Τα ταξίδια μας τα οργανώνουμε σύμφωνα με τις μέρες που έχουμε διαθέσιμες, τις ανάγκες και τις προτιμήσεις μας και φυσικά τα χρήματα που μπορούμε να διαθέσουμε.

Πολύ θα ήθελα να μένω σε ένα μέρος μέχρι να νιώσω ότι πραγματικά το γνώρισα, ή μέχρι να το βαρεθώ, αλλά αυτό δεν είναι σε καμία περίπτωση εφικτό. Άρα συμβιβάζομαι κάθε φορά με ό,τι μπορώ. Κι αν το θελήσω και ο δρόμος με ξαναφέρει σε κάποιο μέρος όπου άφησα εκκρεμότητες, ακόμα καλύτερα.

Όσο για το πόσες μέρες θα χρειάζονταν για την Αθήνα... με τη λογική που πολλοί έχουν, κάλλιστα θα μπορούσε να ξεπεράσει την εβδομάδα. Βάζοντας στο πρόγραμμα όλα όσα λέει ο taver και αν προσθέσεις λίγο Σούνιο και μια ημερήσια σε νησάκι του Αργοσαρωνικού (εκτός χειμώνα) μπορεί να σου φανεί ότι και κάτι έχεις ξεχάσει.

Αντικειμενικά, νομίζω ότι ένα τριήμερο για καλή γεύση Αθήνας είναι ό,τι πρέπει.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.005
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom