Ιδεες για ταξιδι εκτος Ευρωπης!

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καμια ιδέα για την ίδια περίοδο πάνω κάτω αλλά με το μισό μπάτζετ ; Έχω τον ίδιο προβληματισμό με τον προλαλήσαντα!
Γενικότερα ο Νοέμβρης (ειδικά προς το τέλος του) είναι καλός για Ταϊλάνδη, Βιετνάμ, Φιλιππίνες. Μέρη που έχουν και ιστορία κι αξιοθέατα κι ωραίες πόλεις/χωριά και φανταστικές παραλίες και καλές τιμές.
 

Irouli

Member
Μηνύματα
113
Likes
146
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Γενικότερα ο Νοέμβρης (ειδικά προς το τέλος του) είναι καλός για Ταϊλάνδη, Βιετνάμ, Φιλιππίνες. Μέρη που έχουν και ιστορία κι αξιοθέατα κι ωραίες πόλεις/χωριά και φανταστικές παραλίες και καλές τιμές.
Ταϊλάνδη έχω πάει, Βιετνάμ δεν με ψήνει, Φιλιππίνες θέλω πάρα πολύ απλά θέλω Παλάουαν απλά είναι τρελή ταλαιπωρία για να φτάσεις ....
Σκεφτόμουν Σρι Λάνκα σε συνδυασμό με Μαλδίβες
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ταϊλάνδη έχω πάει, Βιετνάμ δεν με ψήνει, Φιλιππίνες θέλω πάρα πολύ απλά θέλω Παλάουαν απλά είναι τρελή ταλαιπωρία για να φτάσεις ....
Σκεφτόμουν Σρι Λάνκα σε συνδυασμό με Μαλδίβες
Σρι Λάνκα μπορεί να έχει αρκετή βροχή ακόμα τον Νοέμβρη, κυρίως βορειοανατολικά. Αν κινηθείτε νοτιοδυτικά είναι νομίζω οκ. Για Μαλδίβες δεν έχω ιδέα περί καιρού. Επίσης δεν ξέρω αν χωράει ακριβώς στο μπάτζετ σας αυτό το πλάνο (αν βάζεις και τα αεροπορικά σε αυτό).
 

Irouli

Member
Μηνύματα
113
Likes
146
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Σρι Λάνκα μπορεί να έχει αρκετή βροχή ακόμα τον Νοέμβρη, κυρίως βορειοανατολικά. Αν κινηθείτε νοτιοδυτικά είναι νομίζω οκ. Για Μαλδίβες δεν έχω ιδέα περί καιρού. Επίσης δεν ξέρω αν χωράει ακριβώς στο μπάτζετ σας αυτό το πλάνο (αν βάζεις και τα αεροπορικά σε αυτό).
Βρηκα πολυ καλες τιμες σε αεροπορικά για αυτό το σκέφτομαι... Και Μαλδίβες δεν θα πάμε να ζήσουμε τον μήνα του μέλιτος για να θέλουμε πολυτέλειες! Τίποτα καλό εκείνη την εποχή για Καραϊβική παίζει?
 

Monfilsaki

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϋλάνδη
Νομίζω οτι δεν μπορει να μας προσφέρει αυτά που θελουμε τη δεδομένη χρονική στιγμή ! Σ ευχαριστω πολύ πάντως !

Το μπάτζετ είναι αρκετά μεγάλο για 2 βδομάδες και έχετε πολλές επιλογές.

Μια είναι η Χαβάη. Μπορεί να μην έχει το είδος των αξιοθεάτων της ΝΥ (μουσεία, αρχιτεκτονική κλπ) αλλά μπάνιο κάνετε (προσοχή: στις νοτιοδυτικές ακτές), ενώ μπορείτε να γεμίσετε άνετα τις 2 βδομάδες επισκεπτόμενοι 2 νησιά. Επίσης τότε είναι η περίοδος του Triple Crown of Surfing στη Haleiwa του Οάχου, που είναι από τους μεγαλύτερους αγώνες σέρφινγκ στον κόσμο (αν δείτε βιντεάκια θα καταλάβετε γιατί δεν προτείνω για εκείνη την περίοδο τις βόρειες ακτές για κολύμπι ;)). Μπορείτε να κάνετε πεζοπορίες (εδώ υπάρχουν πολλές επιλογές σε όλα τα νησιά της πολιτείας), να επισκεφθείτε το Περλ Χάρμπορ, να δείτε τα ηφαίστεια Κιλαουέα ή Χαλεακαλά κλπ. Ρίξε μια ματιά στην ιστορία που είχα γράψει για το Οάχου και το Μπιγκ Άιλαντ για να πάρεις ιδέες για εκεί.

Άλλη επιλογή που θα ήθελα πολύ να πήγαινα εγώ είναι η Ρεϊνιόν, μεταξύ Μαδαγασκάρης και Μαυρίκιου, αλλά είστε οριακά για τον καιρό :rolleyes-80:. Κυρίως πας εκεί για την φύση και για extreme sports (π.χ. σε St Leu). Θα μπορούσατε να αφιερώσετε 1 βδομάδα εκεί και 1 στο γειτονικό Μαυρίκιο για μπάνια. Σχεδίαζα ταξίδι solo στη Ρεϊνιόν για φέτος το φθηνόπωρο, αλλά μιας και βρήκα παρέα μάλλον λέμε για Αίγυπτο και η Ρεϊνιόν μετατέθηκε για του χρόνου. Παρόλαυτά, έχω μαζέψει αρκετές πληροφορίες για το νησί και αν είναι η φύση αυτό που ψάχνετε πες να βοηθήσω όπως μπορώ.

Πραγματικά απίθανος προορισμός , και είχα διαβάσει την ιστορία σου όταν την είχες ανεβάσει , αλλα πολύ μακριά !!!!!!

Υπέροχος προορισμός για δύο βδομάδες, με υπέροχες παραλίες και πολλά αξιοθέατα...Όντως το προτείνεις ή κάνεις πλάκα;

Ρίχνω στο τραπέζι την Ταϊλάνδη. Ο καιρός είναι καλός τότε, ακόμα δεν έχει πάρα πολύ κόσμο και ο χρόνος που έχετε είναι αρκετός να δείτε διάφορα μέρη. Πέρα από Μπανγκόκ έχει ενδιαφέρον ο βορράς (Chiang Mai και πέριξ) και προς τον Νότο για χαλάρωση Κράμπι κι αμέτρητα νησιά να διαλέξεις. Από δραστηριότητες έχει και πεζοπορίες σε δάση κι εθνικά πάρκα και κανό και scuba και snorkelling κ μινι κρουαζιέρες κλπ. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι θα σας περισσέψει αρκετό από το μπάτζετ:bleh:

Το Μαϊάμι συνδυάζεται γενικά εύκολα με Καραϊβική αλλά δεν έχω ιδέα τι παίζει με τον καιρό εκεί.

Α επίσης μπορείτε να δείτε Κεντρική Αμερική (Μπελίζ, Παναμά και Κόστα Ρίκα). Τέλος Νοέμβρη είναι αρκετά καλά, ίσως πετύχετε λίγη βροχή πού κ πού. Με το μπάτζετ σας νομίζω κάπου εκεί θα κατέληγα τελικά.

Για μένα η Ταϋλάνδη ειναι ενα όνειρο ζωής , το σκεφτόμουν βέβαια για πιο πολλές μερες ώστε μα δεις οσο πιο πολλά γίνεται . Δεν ξερω γιατί δεν το είχα στη λίστα , πίστευα πως δεν ευνοεί ο καιρός ! Θα το ψάξω όμως και ίσως καταλήξουμε εκει ! Απο κεντρική Αμερική σκέφτηκα Μεξικό ,Τουλούμ ! Σ ευχαριστω για τις προτάσεις ! Ξεκινάω έρευνα !
 
Last edited by a moderator:

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Για μένα η Ταϋλάνδη ειναι ενα όνειρο ζωής , το σκεφτόμουν βέβαια για πιο πολλές μερες ώστε μα δεις οσο πιο πολλά γίνεται . Δεν ξερω γιατί δεν το είχα στη λίστα , πίστευα πως δεν ευνοεί ο καιρός ! Θα το ψάξω όμως και ίσως καταλήξουμε εκει ! Απο κεντρική Αμερική σκέφτηκα Μεξικό ,Τουλούμ ! Σ ευχαριστω για τις προτάσεις ! Ξεκινάω έρευνα !
Κι εγώ προς τα μέσα Νοέμβρη είχα πάει κι ήταν πάρα πολύ καλός ο καιρός. Βροχή πέτυχα στις 17 μέρες μόνο 3 φορές (στο Κrabi και στο Koh Lipe) κι αυτή ήταν η κλασική τροπική βροχή, που ρίχνει καρεκλοπόδαρα για λίγα λεπτά και μετά καθαρίζει. Οπότε από άποψη καιρού είσαι πολύ καλά, συν ότι δεν έχει τρελό κόσμο ακόμα. Και στις δυο βδομάδες παίρνεις μια καλή ιδέα, δεν είναι ούτε λίγο ούτε πολύ το διάστημα. Αν πιστεύεις ότι μελλοντικά θα βρεις περισσότερο χρόνο για να την επισκεφτείς τότε οκ, αλλιώς θα σου πρότεινα να το σκεφτείς σοβαρά, εφόσον το θες τόσο πολύ!

Να προσθέσω και μια υποσημείωση για τα νησιά της χώρας: τον Νοέμβρη είθισται να έχουν καλό καιρό αυτά στη θάλασσα Andaman και λιγότερο αυτά στον κόλπο της Ταϊλάνδης.
 
Last edited by a moderator:

Vmek

Member
Μηνύματα
37
Likes
2
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλησπέρα σ όλους,
Διαβάζω χρόνια το forum και σ ένα ταξίδι πριν 4 χρόνια στη Νεα Υόρκη με βοήθησε πάρα πολύ. Ήρθε λοιπόν η ώρα του προγραμματισμού του επόμενου ταξιδιού και θα χρειαστώ τη βοήθεια σας είτε λόγω απειρίας είτε λόγω έλλειψης χρόνου. Θέλουμε με τον σύντροφο μου να πάμε ένα ταξίδι εκτός Ευρώπης και η μόνη περίοδος που θα έχουμε άδεια απο τις δουλειές μας είναι το 2ο δεκαπενθήμερο του Νοέμβρη. Επειδή λοιπόν όπως προβλέπουμε δεν θα καταλάβουμε και πολύ καλοκαίρι θέλουμε να πάμε κάπου που ο καιρός θα είναι καλοκαιρινός, ιδανικά να κάνουμε και κανένα μπάνιο και να έχει αρκετες δραστηριότητες - αξιοθέατα.
Εγώ σκέφτηκα μήπως πηγαίναμε Μαιάμι και το συνδυάζαμε με κάποια άλλη πολιτεία (κι ας μην έχει τόσο καλό καιρό στη 2η) διότι δεν θα ήθελα να κάτσω και τις 2 εβδομάδες εκεί. Η άλλη σκέψη μου ήταν Μπαλί και Σιγκαπούρη αλλα το απέκλεισα λόγω Μουσούνων. Κάνω λάθος; Το bugdet μας θα είναι γύρω στα 6000ευρώ . Εχετε εσείς κάποια άλλη πρόταση; Τόσα μέρη έχει ο κόσμος!Σας ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να μη σας κούρασα! :)
Στο μυαλό μου είσαι!!!
Μπήκα μετά από τόσο καιρό για να ανοίξω ακριβώς το ίδιο θέμα..για την ίδια περίοδο και τα ίδια μέρη.. με την μόνη ίσως διαφορά το budget και την παρέα της ενός και κάτι έτους κόρη μας (θα είναι τον Νοέμβρη).
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Καλησπέρα ! για Ντουμπάι έχεις κάποια πρόταση για κατάλυμα.? Και σε ποια περιοχή? Ενδιαφέρομαι και εγώ για Νοέμβρη.
Εγώ έκλεισα το Wyndham Dubai Marina που θα πάω περιπου σε 1 μήνα. Είναι 4στερο, και στην Μαρίνα που ήθελα. Οταν επιστρεψω θα σου πω εντυπώσεις.
 

Vmek

Member
Μηνύματα
37
Likes
2
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Εγώ έκλεισα το Wyndham Dubai Marina που θα πάω περιπου σε 1 μήνα. Είναι 4στερο, και στην Μαρίνα που ήθελα. Οταν επιστρεψω θα σου πω εντυπώσεις.
Ευχαριστώ πολύ..θα το κοιτάξω!
 

Karda

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνια
Καλησπερα και καλώς σας βρήκα όλους!
Είμαι νέο μέλος αν και παρακολουθώ το site εδώ και αρκετό καιρό και ήρθε η ώρα να ανοίξω ένα θέμα που με απασχολεί.

Με τον κολλητό και συνταξιδιωτη μου θέλουμε να κάνουμε ένα ταξίδι λίγο διαφορετικό απ' ότι έχουμε κάνει μέχρι τώρα.
Έχουμε δει αρκετά από Ευρώπη (Ιταλια,Ισπανια,Βαλκάνια,Κεντρική Ευρωπη) και για την ώρα θέλουμε να κάνουμε ένα μπρεικ απ' τον ευρωπαϊκό πολιτισμό για κάτι λίγο πιο ιδιαίτερο και ασυνήθιστο.

Θα χαρώ να ακούσω οποιαδηποτε προτάση σας για προορισμούς με μπάτζετ γύρω στα 1000 ευρώ (δεν έχει έρθει ακόμα η ώρα για προορισμούς όνειρα ζωής αλλά που θα πάει!!!) με δεδομένο ότι ειμαστε φαν των hostel και couchsurf που μπορούν να μετατοπισουν εξοδα διαμονής σε έξοδα αεροπορικων!διάρκεια και εποχή θα συζητηθούν ανάλογα προορισμού!
Να ειστε γεροι κ ιπταμενοί!
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Καλώς ήρθες!

Εν συντομία, με μπάτζετ 1000 ευρώ ανά άτομο, και με couchsurfing - hostel (λατρεύουμε couch !!! ),μπορείτε να πάτε από Μπαλί και Βιετνάμ, μέχρι Ρωσία, και σε πολλά μέρη ακόμα. Ανάλογα τα γούστα σας
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom