Ιδεες για ταξιδι εκτος Ευρωπης!

BillKar

Member
Μηνύματα
12
Likes
12
Έχετε απόλυτο δίκιο!!!

λοιπόν, το παιδί είναι 2 ετών, αλλά έχει ήδη κάνει 3 ταξίδια εξωτερικό εκ των οποίων τα 2 είναι road trips επομένως είναι μαθημένος!
Μας αρέσει η περιπέτεια, δε μας αρέσει η χαλάρωση (1 μέρα είναι αρκετή για να χαλαρώσουμε πλήρως) μας αρέσει η φύση, λατρεύουμε να περπατάμε και να βλέπουμε μέρη που δεν τα συναντάς ευκολα στην Ελλάδα!
Λατρεύουμε επίσης τη θάλασσα και τα γαλάζια νερά, αλλά δεν θα είναι και το νούμερο ένα για να διαλέξουμε προορισμό! Γενικά, σαφάρι Κενυα ήθελα, αλλά το budget μας είναι πολύ στριμωγμένο
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.467
Likes
7.927
Ετσι οπως τα γραφεις, δηλ. οτι δεν ειστε για ξαπλα και με δεδομενο το μπατζετ, θα επελεγα Αιγυπτο, Ιορδανια, Μαροκο.
Απο αυτα τα 3, λογω μωρου, θα επελεγα αυτο με την λιγοτερη ζεστη. Και τα 3 εχουν ζεστη αλλα την περισσοτερη το Καιρο.
 

BillKar

Member
Μηνύματα
12
Likes
12
Ετσι οπως τα γραφεις, δηλ. οτι δεν ειστε για ξαπλα και με δεδομενο το μπατζετ, θα επελεγα Αιγυπτο, Ιορδανια, Μαροκο.
Απο αυτα τα 3, λογω μωρου, θα επελεγα αυτο με την λιγοτερη ζεστη. Και τα 3 εχουν ζεστη αλλα την περισσοτερη το Καιρο.
Κι εμείς να σου πω την αλήθεια λέγαμε για Κάιρο. Μετά ψάχναμε για Κενυα αλλά ξεφεύγαμε στο μπάτζετ και τώρα μου μπήκε η ιδέα του Μπαλί…
 

Mamid

Member
Μηνύματα
26
Likes
24
Καλησπέρα,
Θα ήθελα τη βοήθεια σας. Μας αρέσουν πολύ οικογενειακός τα ταξίδια. Θα θέλαμε του χρόνου, δηλαδή το 2024 να κάνουμε ένα ταξίδι εκτός Ευρώπης. Είμαστε 2 γονείς με 2 εφήβους, οπότε θα πρέπει να πάμε όταν τα σχολεία είναι κλειστά και συγκεκριμένα για τις διακοπές των Χριστουγέννων.
Γενικά μας αρέσει να οργανώνουμε τα ταξίδια μόνοι μας. Αυτή τη φορά δεν μπορούμε να αποφασισουμε.
Μας αρέσει η ιδέα για ταξίδι στο Βιετνάμ και γενικά Ασία,εκτός Ταϊλάνδη,μια και έχουμε πάει.
Θα ήθελα να μας προτείνετε:
1. Πιθανοί προορισμοί
2. Οργανωμένο ταξίδι ή να το οργανώσουμε μόνοι μας;
3. Πως θα βρούμε φθηνές πτήσεις;
Και οτιδήποτε άλλο θα μπορούσε να είναι χρήσιμο.
Τα χρήματα που σκεφτόμαστε να δώσουμε είναι για ξενοδοχεία και πτήση από Αθήνα μέχρι το πολύ 6000€.
Να προσθέσω ότι μας αρέσει να γνωρίσουμε την κουλτούρα του τόπου, την κουζίνα και αξιοθέατα,αλλά και λίγο ξεκούραση στη θάλασσα.
Ευχαριστώ
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.309
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα και σε σένα.

1. Χωρίς να έχω ιδέα για τα ενδιαφέροντα των παιδιών σας -κάτι πολύ βασικό σ' αυτή την ηλικία- θα έλεγα ότι γενικά το Βιετνάμ είναι μια εξαιρετική ταξιδιωτική περίπτωση με έντονο ενδιαφέρον, κουλτούρα, πολιτισμό, φαγητό, φύση, εκδρομές και πολλά άλλα. Επίσης είναι οικονομική σχετικά επιλογή, μέσα στα πλαίσια που ορίζεις. Βέβαια οι διακοπές των Χριστουγέννων ανεβάζουν το κόστος από μόνες τους, ιδιαίτερα αυτό των αεροπορικών. Τώρα για άλλους προορισμούς με χαμηλό γενικά κόστος κι ενδιαφέρον σ' αυτές τις ηλικίες, προσωπικά θα κοιτούσα και τα πιο κοντινά, Αίγυπτο, Μαρόκο κτλ.
2. Φυσικά και να το οργανώσετε μόνοι σας, οι περισσότεροι προορισμοί το επιτρέπουν κάτι τέτοιο, δεν υπάρχει λόγος να δώσετε παραπάνω χρήματα, εκτός αν θέλετε την ευκολία σας.
3. Θα ψάχνετε συνεχώς μέσω αναζητήσεων και με το που βρείτε την οικονομικότερη προσφορά το κλείνετε χωρίς καθυστερήσεις. Δεν υπάρχει κάποιος κανόνας σ' αυτό, απλά χρειάζεται άμεση απόφαση.
 

Mamid

Member
Μηνύματα
26
Likes
24
Καλησπέρα και σε σένα.

1. Χωρίς να έχω ιδέα για τα ενδιαφέροντα των παιδιών σας -κάτι πολύ βασικό σ' αυτή την ηλικία- θα έλεγα ότι γενικά το Βιετνάμ είναι μια εξαιρετική ταξιδιωτική περίπτωση με έντονο ενδιαφέρον, κουλτούρα, πολιτισμό, φαγητό, φύση, εκδρομές και πολλά άλλα. Επίσης είναι οικονομική σχετικά επιλογή, μέσα στα πλαίσια που ορίζεις. Βέβαια οι διακοπές των Χριστουγέννων ανεβάζουν το κόστος από μόνες τους, ιδιαίτερα αυτό των αεροπορικών. Τώρα για άλλους προορισμούς με χαμηλό γενικά κόστος κι ενδιαφέρον σ' αυτές τις ηλικίες, προσωπικά θα κοιτούσα και τα πιο κοντινά, Αίγυπτο, Μαρόκο κτλ.
2. Φυσικά και να το οργανώσετε μόνοι σας, οι περισσότεροι προορισμοί το επιτρέπουν κάτι τέτοιο, δεν υπάρχει λόγος να δώσετε παραπάνω χρήματα, εκτός αν θέλετε την ευκολία σας.
3. Θα ψάχνετε συνεχώς μέσω αναζητήσεων και με το που βρείτε την οικονομικότερη προσφορά το κλείνετε χωρίς καθυστερήσεις. Δεν υπάρχει κάποιος κανόνας σ' αυτό, απλά χρειάζεται άμεση απόφαση.
Ευχαριστώ πολύ. Όχι, δεν ψάχνω την ευκολία, μας αρέσει να είμαστε ανεξάρτητοι. Γνωστοί μας πρότειναν οργανωμένα λόγω ασφαλείας. Αλλά προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα. Ωραία πρόταση και το Μαρόκο κλπ.
Και πάλι ευχαριστώ
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
253
Likes
638
Γεια σας.

Θέλουμε με το αγόρι μου το Πάσχα να πάμε το πρώτο μας ταξίδι εκτός Ευρώπης (μιας και την έχουμε γυρίσει σχεδόν όλη)!

Δεν θέλουμε να πάμε κάπου με οργανωμένο group. Θέλουμε να είναι αρκετά safe να οργανώσουμε το πρόγραμμα και τις μετακινήσεις μόνοι μας.

Το budget των αεροπορικών κυμαίνεται στα 500-600 ευρώ μετ' επιστροφής και θα έχουμε γύρω στις 10 μέρες στο πρόγραμμα που δεν θέλουμε να ξεπεράσουμε κατά πολύ τα 1500 ευρώ για διαμονή, διατροφή κλπ.

Άρα συνολικά θα θέλαμε να χαλάσουμε το πολύ 2000 ευρώ για όλο το ταξίδι.

Στόχος ήταν η Ιορδανία, αλλά τώρα με αυτά που συμβαίνουν δεν νομίζω να είναι ασφαλές.

Μετά σκεφτόμουν το Ουζμπεκιστάν, αλλα δεν με συναρπάζουν τα ντοκιμαντέρ που έχω δει.

Θα θέλαμε να πάμε κάπου που να δούμε κάτι τελείως εκτός των ευρωπαϊκών προτύπων.

Λέω στον τίτλο Αφρική και Ασία γιατί δεν νομίζω τα αεροπορικά για Αμερική να είναι εντός budget (αν και το ψάχνω κάθε μέρα).

Ιδέες;
 
Μηνύματα
626
Likes
2.871
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Μια πολύ καλή επιλογή είναι η Νότια Κορέα. Πολυ όμορφη χώρα, απίστευτοι άνθρωποι, ασφαλής και καταπληκτικό φαγητό.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.869
Likes
14.288
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Δες κι άλλα ντοκιμαντέρ για Ουζμπεκισταν!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.309
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Γεια σας.
Θέλουμε με το αγόρι μου το Πάσχα να πάμε το πρώτο μας ταξίδι εκτός Ευρώπης (μιας και
Κι εγώ θα κοιτούσα προς Ασία μεριά μιας και είναι μέσα στις προϋποθέσεις που θέτεις. Βέβαια κανείς δε μπορεί να ξέρει πότε θα κάτσει η καλή τιμή στο εισιτήριο, οπότε καλό θα ήταν να ξεχωρίσεις 2-3 χώρες που σ' ενδιαφέρουν και να ψάχνεις συγκεκριμένα γι' αυτές, με μια μέρα +- για να έχεις μέτρο σύγκρισης.
Προς το παρόν πάντως η Scoot που είχε σταθερά φθηνά εισιτήρια για Ασία μας τα χαλάει.

δεν νομίζω τα αεροπορικά για Αμερική να είναι εντός budget
Αν λέμε για Ηνωμένες Πολιτείες, ακόμη και τα αεροπορικά να πέσουν θα ξεφύγουν τα άλλα.

Εγώ θα κοιτούσα και για Κούβα τακτικά, τη θεωρώ ιδανικό για πρώτο ταξίδι εκτός Ευρώπης. ;)
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
253
Likes
638
Κι εγώ θα κοιτούσα προς Ασία μεριά μιας και είναι μέσα στις προϋποθέσεις που θέτεις. Βέβαια κανείς δε μπορεί να ξέρει πότε θα κάτσει η καλή τιμή στο εισιτήριο, οπότε καλό θα ήταν να ξεχωρίσεις 2-3 χώρες που σ' ενδιαφέρουν και να ψάχνεις συγκεκριμένα γι' αυτές, με μια μέρα +- για να έχεις μέτρο σύγκρισης.
Προς το παρόν πάντως η Scoot που είχε σταθερά φθηνά εισιτήρια για Ασία μας τα χαλάει.


Αν λέμε για Ηνωμένες Πολιτείες, ακόμη και τα αεροπορικά να πέσουν θα ξεφύγουν τα άλλα.

Εγώ θα κοιτούσα και για Κούβα τακτικά, τη θεωρώ ιδανικό για πρώτο ταξίδι εκτός Ευρώπης. ;)

Σήμερα κοίταγα τιμές για Κούβα γιατί το έχω όνειρο. Βγαίνουν γύρω στα 700 πήγαινε έλα με ενδιάμεση στάση Ισπανία (τύπου να μείνουμε ένα βράδυ Ισπανία και να φύγουμε την επόμενη για Κούβα). Εκεί ένα average cost/day ποιο είναι πιστεύεις;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.410
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom