Γενικά Ιθάκη Κεφαλονιά Ιθάκη – Κεφαλονιά

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Όποια εποχή του χρόνου ,πάει κάποιος στην Κεφαλλονιά θέλει τουλάχιστον 10 μέρες για να την δει και να την απολαύσει.
Κι εγώ μιλάω εκ πείρας,αφού κάθε καλοκαίρι για 20 χρόνια ήμουν εκεί.
ακριβως ετσι ειναι.
10-12 μερες κεφαλλονια , 2-3 ιθακη. Εχει τα παντα η κεφαλλονια για να δεις, υπογειες λιμνες, σπηλαια,κ.λ.π., εκπληκτικες παραλιες για κολυμπι σε ολες τις ακρες του νησιου.
Και μην ξεχασεις τον Αινο, εθνικος δρυμος.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.020
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
Ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες. Το πρόγραμμα μάλλον θα διαμορφωθεί 2 μέρες Ιθάκη με διαμονή οπουδήποτε και 7 Κεφαλονιά με διαμονή βαρυκεντρικά στην περιοχή της Σάμης ή του Αργοστολίου ώστε να την εξερευνήσουμε όλη με τις μικρότερες δυνατές διαδρομές. Όπως σωστά υπέθεσε ο Yorgos δεν είμαστε της «αραχτής» σε μια παραλία – και σπάνια θα πάμε δυο φορές στην ίδια – αλλά θα δούμε και ότι αξιοθέατο έχει το νησί, κάνοντας από τη βάση μας ημερήσιες εξορμήσεις, σε διαφορετικές κάθε φορά κατευθύνσεις.
 
Last edited by a moderator:

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά
McElk,
έχει τόσες πολλές παραλίες και διαδρομές σε μικρά χωριά η Κεφαλλονιά, που και 10 μέρες να καθόσουν, από 2-3 παραλίες-κόλπους κάθε μέρα να διάλεγες για βούτα, ποτέ δεν θα ήταν οι ίδιοι.

Στο Μύρτο πήγαινε κατά τις 7 μμ και θα με θυμηθείς (ο ήλιος βουτά στη θάλασσα και μέχρι τις 9 μπορείς να καθήσεις εκεί)... αρκεί να τον βρεις καθαρό !:roll:

Τις εντυπώσεις σας, όταν επιστρέψετε ....:shock:
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γουατεμάλα
Αν βρεθείς στην Πεσάδα για μπάνιο μην ξεχάσεις ν αφήσεις τα παπούτσια σου στην αρχή της παραλίας στους βράχους.
Μη με ρωτήσεις γιατί,δεν ξέρω.
Ίσως να ναι ιερός χώρος για τους ντόπιους,κάτι σαν τέμενος:haha:
 

sakaflias

Member
Μηνύματα
128
Likes
34
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΕΝΥΑ
Θελω να παω για 2 βραδια ή Ιθακη ή Κεφαλονια. (δεν εχω διαλεξει ακομη)
Που να μεινω και που να παω για μπανιο (αυτες τις δυο μερες);
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.365
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Θελω να παω για 2 βραδια ή Ιθακη ή Κεφαλονια. (δεν εχω διαλεξει ακομη)
Που να μεινω και που να παω για μπανιο (αυτες τις δυο μερες);
Για δύο μέρες θα σου πρότεινα Ιθάκη.
Διαμονή στο Βαθύ. Εκεί συγκεντρώνεται η ζωή του νησιού. Θα έχεις μεταφορικό μέσο για να σου πω για παραλίες?
 

sakaflias

Member
Μηνύματα
128
Likes
34
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΕΝΥΑ
Μπορω να εχω αυτοκινητο αλλα για δυο μερες δεν αξιζει να παρω ...ειναι πολλα τα χρηματα πατριωτη!!!
3 ατομα πηγαινε-ελα 116 ευρω και το αμαξι αλλα 108....
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Μπορω να εχω αυτοκινητο αλλα για δυο μερες δεν αξιζει να παρω ...ειναι πολλα τα χρηματα πατριωτη!!!
3 ατομα πηγαινε-ελα 116 ευρω και το αμαξι αλλα 108....
Για δύο μέρες, προτείνω φυσικά Ιθάκη με διαμονή στο Βαθύ και σαν παραλία το Γιδάκι όπου πάς με καραβάκι !! Δεν θυμάμαι πόσο παίρνει το καραβάκι γιατί πήγα το 2011 και επίσης δεν ξέρω πόσο μπορεί να έχουν αλλάξει οι τιμές...
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.365
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Μπορω να εχω αυτοκινητο αλλα για δυο μερες δεν αξιζει να παρω ...ειναι πολλα τα χρηματα πατριωτη!!!
3 ατομα πηγαινε-ελα 116 ευρω και το αμαξι αλλα 108....
Χωρίς μεταφορικό μέσο οι επιλογές για παραλίες είναι σχεδόν μηδενικές.
Μόνο στο Γιδάκι μπορείτε να πάτε με το καραβάκι από το Βαθύ όπως αναφέρει και η Tania. Η κοντινότερη στο Βαθύ παραλία είναι το Φιλιατρό αλλά θέλει αυτοκίνητο.
Επίσης είναι κρίμα να μην μπορέσετε να πάτε μια βόλτα μέχρι το Κιόνι ή τις Αφάλες και να κάνετε και εκεί, στα μικρά κολπάκια με τις λευκές παραλιούλες το μπάνιο σας.
Δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω με δρομολόγια λεωφορείων γιατί δεν τα χρησιμοποίησα. Ίσως κάποιος που κινήθηκε με αυτά στο νησί, να δώσει περισσότερες πληροφορίες ή ψάξε μόνος σου που μπορείτε να κινηθείτε με την συγκοινωνία.
Καλά να περάσετε.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
@sakaflias αν πάτε για δύο μέρες μόνο μπορείτε να νοικιάσετε για μία μέρα αυτοκίνητο και να γυρίσετε λίγο την Ιθάκη ! Εγώ έφτασα στο νησί με το αυτοκίνητο μου (έκατσα 10 μέρες βέβαια) και το γύρισα όλο το νησί, δεν άφησα κορφοβούνι για κορφοβούνι, το ίδιο και τις παραλίες....η Ιθάκη είναι πανέμορφη !!! Αξίζει λίγη βόλτα στη Ιθάκη και νοικιάζοντας μόνο για μία μέρα όχημα θα βγεί πιο φθηνά :)
 

hawk

Member
Μηνύματα
91
Likes
75
Όπως είπαν οι προηγούμενοι , χωρίς αυτοκίνητο δεν λέει να πας Ιθάκη , δε μπορείς να κινηθείς για πουθενά , για μπάνιο όλες οι παραλίες πλην Γιδάκι είναι μακρινές , δεν θα δεις τίποτα , εμείς μείναμε σε αυτό

https://www.booking.com/hotel/gr/it...;from=searchresults;highlight_room=#hotelTmpl

πολύ ήσυχο , στο Βαθύ αλλά λίγο πιο έξω ( 1-2 χιλ ) με απόλυτη ησυχία , το Βαθύ είναι το κέντρο της Ιθάκης , είναι ήσυχα αλλά καλύτερα να είσαι λίγο πιο έξω :cool:

:cool:
 
Last edited:

sakaflias

Member
Μηνύματα
128
Likes
34
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΕΝΥΑ
ευχαριστω για τις πληροφοριες. θυμασαι ποσο πληρωσατε για την διανυκτερευση;
Για 2μερες δεν συμφερει να φερω το δικο μου αυτοκινητο. καλυτερα να νοικιασω απο εκει. Εχει αυτοκινητα για νοικιασμα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.730
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom