Ικαρία Ικαρία

sonnia

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα και από εμένα, θα ήθελα να ρωτήσω όσους πήγαν στην Ικαρία ποια περιοχή επέλεξαν για την διαμονή τους και αν βρήκαν εύκολα δωμάτιο. Από ότι ξέρω δεν έχει camping και δυσκολεύομαι να βρω δωμάτιο.
Φιλικά, Sonnia
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Καλησπέρα και από εμένα, θα ήθελα να ρωτήσω όσους πήγαν στην Ικαρία ποια περιοχή επέλεξαν για την διαμονή τους και αν βρήκαν εύκολα δωμάτιο. Από ότι ξέρω δεν έχει camping και δυσκολεύομαι να βρω δωμάτιο.
Φιλικά, Sonnia
Γεια σου Sonnia.
Εγώ πέρσι που πήγα έμεινα μεταξύ Γιαλισκαρίου και Μεσακτής, 3 λεπτά με τα πόδια από την παραλία. Μου άρεσε ως τοποθεσία: Είσαι δίπλα στην παραλία, ο Αρμενιστής είναι 5 λεπτά με το αυτοκίνητο, ο Εύδηλος 15', η παραλία του Να 20' και οι Ράχες άλλα 20' (στροφιλίκια στο βουνό). Αν φυσικά θες να πας Άγιο Κύρηκο ή αλλού στην νότια πλευρά θες 40'-60'. Κατά τη γνώμη μου καλύτερα να μείνεις κάπου στη βόρεια πλευρά μιας και τη βρήκα πολύ πιο όμορφη και με περισσότερα πράγματα να κάνεις. Αν δεν έχετε αυτοκίνητο, το ωτο-στόπ καλά κρατεί ακόμα στν Ικαρία. Εμείς είχαμε κλείσει 1 μήνα πιο πριν και όσο ήμασταν εκεί (Ιούλιο) και 2 φίλοι αποφάσισαν να μείνουν παραπάνω, βρήκαν σχετικά εύκολα δωμάτιο αλλού (εκεί που μέναμε ήταν κλεισμένα).
Για τα υπόλοιπα ακολούθα τις συμβουλές που έχουν γραφτεί, είναι όλες μια και μια!! :D

Κάμπινγκ όπως σωστά λες δεν υπάρχει πια (έχει κλείσει εδώ και χρόνια) αλλά παίζει πολύ ελεύθερο. Αν σε ενδιαφέρει, διάβασε το: Κάμπινγκ Ικαρία.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.369
Likes
6.854
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Και να πάτε και σευχέλες , ειναι υπέροχα μην ακούς τι σου λένε. Αξίζει το κόπο.
Το επιβεβαιώνω: οι παραλία με το όνομα Σευχέλες είναι σούπερ!:clap:
το μόνο πρόβλημα ειναι η κάθοδος προς αυτήν
μιας και πρέπει να γίνει κανείς ...λίγο κατσίκι μέχρι να φτάσει εκεί...
Τουλάχιστον το 2007 το "μονοπάτι" ήταν αρκετά δύσβατο!

αλλά αξίζει η ταλαιπωρία!;)
 
Last edited by a moderator:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.474
Likes
7.944
Να αναφέρω εδώ ότι πριν 15 μέρες που ήμουν Ικαρία ανακάλυψα ένα μαγαζάκι στον Αρμενιστή που λέγεται "Γεφυράκι" το οποίο σερβίρει παγωτό παραγωγής του μαζί με, επίσης, χειροποίητους λουκουμάδες! Απλά κ-α-τ-α-π-λ-η-κ-τ-ι-κ-ά!!!!! :clap:
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Να αναφέρω εδώ ότι πριν 15 μέρες που ήμουν Ικαρία ανακάλυψα ένα μαγαζάκι στον Αρμενιστή που λέγεται "Γεφυράκι" το οποίο σερβίρει παγωτό παραγωγής του μαζί με, επίσης, χειροποίητους λουκουμάδες! Απλά κ-α-τ-α-π-λ-η-κ-τ-ι-κ-ά!!!!! :clap:
Πωπω, ζηλεύω...
Ποιο είναι αυτό; Είναι μήπως το ένα από τα 2 ζαχαροπλαστεία που βρίσκονται στην είσοδο του Αρμενιστή, στο γεφυράκι; Αν είναι αυτό που ανεβαίνεις τις σκάλες και είναι στον πρώτο όροφο έχει και εξαιρετικά γλυκά του κουταλιού!! :D:D

Θάνο, είσαι πολύ τυχερός που πέτυχες την παραλία σχεδόν άδεια! Δεν ξέρω αν είναι λόγω εποχής ή ώρας αλλά πλέον που έφτιαξαν το δρόμο μαζεύει πολύ κόσμο.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.474
Likes
7.944
Πωπω, ζηλεύω...
Ποιο είναι αυτό; Είναι μήπως το ένα από τα 2 ζαχαροπλαστεία που βρίσκονται στην είσοδο του Αρμενιστή, στο γεφυράκι; Αν είναι αυτό που ανεβαίνεις τις σκάλες και είναι στον πρώτο όροφο έχει και εξαιρετικά γλυκά του κουταλιού!! :D:D
Αυτό!!! Ανεβαίνεις στον όροφο και είναι το ζαχαροπλαστείο και δίπλα ταβέρνα (επίσης καλή)!!! Δεν το είχα πάρει χαμπάρι αυτό το μαγαζί γιατί πάντα στην Ικαρία κοιμόμουνα τη μέρα και ξύπναγα τη νύχτα :lol:, αλλά φέτος που πήραμε και την μικρή μας μαζί ακολουθήσαμε πιο νορμάλ πρόγραμμα. Περιττό βέβαια να πώ ότι φίλοι Ικαριώτες που έχουν γίνει πλέον γονείς έβγαζαν βόλτα τα μωρά τους με τα καροτσάκια στις 11 το βράδυ... Δεν αλλάζουν με τίποτα οι άνθρωποι...:haha:
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Αυτό!!! Ανεβαίνεις στον όροφο και είναι το ζαχαροπλαστείο και δίπλα ταβέρνα (επίσης καλή)!!! Δεν το είχα πάρει χαμπάρι αυτό το μαγαζί γιατί πάντα στην Ικαρία κοιμόμουνα τη μέρα και ξύπναγα τη νύχτα :lol:, αλλά φέτος που πήραμε και την μικρή μας μαζί ακολουθήσαμε πιο νορμάλ πρόγραμμα. Περιττό βέβαια να πώ ότι φίλοι Ικαριώτες που έχουν γίνει πλέον γονείς έβγαζαν βόλτα τα μωρά τους με τα καροτσάκια στις 11 το βράδυ... Δεν αλλάζουν με τίποτα οι άνθρωποι...:haha:
Χεχε, το ίδιο πρέπει να λέμε αν και είχα την εντύπωση πως λεγόταν "Ίκαρος", μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια! Είδες, για να μην έχω εύκαιρες τις φωτογραφίες μου να ανατρέξω!! Όποιος πάει στην Ικαρία, μην παραλείψει να το επισκεφτεί, μιλάμε για τρομερά γλυκά! Θα το βρείτε εύκολα στο γεφυράκι, στην είσοδο του χωριού, όπως έρχεσαι από Γιαλισκάρι, Εύδηλο κλπ! :D

Χαχαχα, γι'αυτό είναι ωραίοι οι Ικαριώτες, γιατί δεν αλλάζουν!! Έτσι πρέπει, να συνηθίζουν από μωρά τα ωράρια του νησιού!! :clap::clap:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.369
Likes
6.854
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Θάνο, είσαι πολύ τυχερός που πέτυχες την παραλία σχεδόν άδεια! Δεν ξέρω αν είναι λόγω εποχής ή ώρας αλλά πλέον που έφτιαξαν το δρόμο μαζεύει πολύ κόσμο.
ηταν μεσημέρι, τέλη Ιουνίου περίπου το 2007!

Εκει έκανα 1 μόνο μπάνιο.

Την εβδομάδα που εμεινα συνολικά στην Ικαρία κάθε μέρα με την παρέα κάναμε μπάνιο στην υπέροχη και αξέχαστη παραλία της Μεσαχτής!:clap:
Να δω πότε θα ευκαιρέσω να ανεβάσω σχετικό βιντεοκλιπάκι προς τιμήν της!:cool:
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
ηταν μεσημέρι, τέλη Ιουνίου περίπου το 2007!
Εκει έκανα 1 μόνο μπάνιο.
Την εβδομάδα που εμεινα συνολικά στην Ικαρία κάθε μέρα με την παρέα κάναμε μπάνιο στην υπέροχη και αξέχαστη παραλία της Μεσαχτής!:clap:
Να δω πότε θα ευκαιρέσω να ανεβάσω σχετικό βιντεοκλιπάκι προς τιμήν της!:cool:
Το 2007 ήταν ασφαλτοστρωμένος ο δρόμος; Το 2008 που ήμουν εγώ εκεί πάντως ήταν, γι'αυτό λέω πως πλέον μαζεύει πιο πολύ κόσμο. Πανέμορφη παραλία και άγρια!

Στη Μεσαχτή κάναμε και εμείς τα περισσότερα μπάνια μας μιας και μέναμε δίπλα ακριβώς. Και στο ένα της beach bar (στο ανατολικό της παραλίας, το κοντινότερο στο ποτάμι), κάναμε τα απογευματινά μας μεθύσια! :D Άλλη τρομερή παραλία και αυτή, αρκεί να είσαι τυχερός και να την πετύχεις χωρίς κύμα!
Θα περιμένω videaκι και από εκεί μόλις ευκαιρήσεις!! :clap:
 

Koan

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βιλνους-Καουνας-Βαρσωβία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινίκή Αμερική - αφρική
ΠΑΙΔΙΑ καλησπέρα μια γρηγορη βοηθεια αν ειναι δυνατο.. σκοπεύω να πάω Ικαρία δεν εχω μεταφορικό μέσο . Που βολεύει να μείνω ?? Εχω βρει αρμενιστή ενα ακρως συμφερον δωμάτιο να το κλείσω ή να κοιταξω για κάποιο αλλο σημείο ? το μεγαλύτερο νταβαντουρι που θα συναντησω που γινεται? Γενικά τι ηλικίες παίζουν?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.474
Likes
7.944
ΠΑΙΔΙΑ καλησπέρα μια γρηγορη βοηθεια αν ειναι δυνατο.. σκοπεύω να πάω Ικαρία δεν εχω μεταφορικό μέσο . Που βολεύει να μείνω ?? Εχω βρει αρμενιστή ενα ακρως συμφερον δωμάτιο να το κλείσω ή να κοιταξω για κάποιο αλλο σημείο ? το μεγαλύτερο νταβαντουρι που θα συναντησω που γινεται? Γενικά τι ηλικίες παίζουν?

Το μεγαλύτερο νταβαντούρι γίνεται στις Ράχες, αλλά καλύτερο ορμητήριο για τις παραλίες είναι ο Αρμενιστής. Δύσκολο να πας χωρίς μεταφορικό μέσο Ικαρία, δεδομένου ότι οι Ράχες είναι στο βουνό και σε αρκετή απόσταση από τον Αρμενιστή....αλλά και γενικά όλες οι αποστάσεις στην Ικαρία δεν είναι μικρές! Από ηλικίες θα βρείς όλες τις γκάμες: 20something, 30something και πάει λέγοντας!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.803
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom