Ικαρία Ικαρία

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Το επιβεβαιώνω: οι παραλία με το όνομα Σευχέλες είναι σούπερ!:clap:
το μόνο πρόβλημα ειναι η κάθοδος προς αυτήν
μιας και πρέπει να γίνει κανείς ...λίγο κατσίκι μέχρι να φτάσει εκεί...
Τουλάχιστον το 2007 το "μονοπάτι" ήταν αρκετά δύσβατο!

αλλά αξίζει η ταλαιπωρία!;)
Συμπαθητική η παραλία, αλλά εντάξει.....μόνο και μόνο η ονομασία Σεϋχέλλες αποτελεί ύβρη....μια μέτρια παραλία για τα ελληνικά δεδομένα είναι, για τα δε παγκόσμια....

Έχω μία ευαισθησία στο θέμα Σεϋχέλλες, με συγχωρείτε....Ιανουάριος του 2007, αξέχαστες στιγμές...
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού για πάντα
Koan, η Vario έχει δίκιο για το μεταφορικό, αν θες να δεις το νησί, που είναι πολύ μεγάλο και έχει κρυμμένα διαμάντια (παραλίες, χωριά, λίμνες κλπ) χρειάζεσαι μεταφορικό. ΑΛΛΑ εσύ μην ακούς εμάς τα γερόντια!! Πόσο, 18 χρονών δεν είσαι; Θα πας, θα δεις 4-5 μέρη (και όχι όλο το νησί) αλλά θα γνωρίσεις όλο τον κόσμο και τη μέρα θα κάνεις ωτο-στοπ για να πας στο Να και το βράδυ για να πας στις Ράχες. Θα γουστάρεις τρελά και τη φάση και τον κόσμο και το νησί. Μάλιστα εγώ θα σου πρότεινα να μην πας καν σε δωμάτιο αλλά για ελεύθερο στο Να. Εκεί και αν θα γνωρίσεις κόσμο και θα κάνεις παρέες με άτομα της ηλικίας σου και όχι μόνο έλληνες! Και όταν έρθει η ώρα που θα έχεις μεταφορικό θα ξαναπάς (γιατί ότι θα ξαναπάς, είναι σίγουρο) και θα δεις και το νησί και θα το αγαπήσεις ακόμη περισσότερο!

Για το που να μείνεις, όπως έχω γράψει και σε προηγούμενο post, στην περιοχή Αρμενιστή, Γιαλισκαρίου, Μεσακτής είναι αυτό που προτείνω εγώ. Επειδή δεν θα έχεις μεταφορικό προσπάθησε να κλείσεις κάπου που θα είσαι κοντά στην παραλία για να πηγαίνεις με τα πόδια. Προτείνω κάπου στην Μεσαχτή που είναι τρομερή παραλία και έχει και γαμώ τα beach bar! Αλλά και στον Αρμενιστή να μείνεις αφού έχεις βρει καλά δωμάτια, μια χαρά θα είναι! Και αν μείνεις στο Να, κάνοντας ελεύθερο, θα είσαι μέσα στο ποτάμι και δίπλα στην παραλία, απλά θα είναι δύσκολο να μετακινηθείς. Αν και σίγουρα θα γνωρίσεις παρέες που μένουν στο Να, έχουν αυτοκίνητο και θα πηγαίνουν τα βράδια στις Ράχες και στα πανηγύρια.

Με άλλα λόγια, διάβαινε νέε μου και μη φοβάσαι τίποτα!!

υγ. Ελπίζω η Vario να μην παρεξηγηθεί με το "γερόντια"!! :D
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
ενα μικρό βιντεοκλιπ
με 1 πρωταγωνίστρια,
την Μεσαχτή,
και σε 2ο μικρότερο ρόλο ;) η Σευχέλλες.

Ναι καλά καταλάβατε, ειναι οι 2 παραλίες της Ικαρίας
που έχουν κλέψει καρδιές αρκετές:cool:!

 
Last edited by a moderator:

vasso

Member
Μηνύματα
136
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκανδιναβία
Θάνο καταπληκτικό το βιντεάκι σου.Με γύρισες αρκετά χρόνια πίσω!Ειχα πάει τότε που ειχε βουλιάξει το πλοίο ΣΑΜΑΙΝΑ .Είχα μείνει στο Γιαλισκάρι σε δωμάτια που δίπλα περνούσε ενα ποταμάκι και είχε θέα αυτό το εκκλησάκι που φαίνεται και στο βιντεάκι σου.Η καλύτερη παραλία και για εμένα είναι της Μεσακτής και η καλύτερη επιλογή για να μείνει κάποιος.Οσο για τα γλυκά που αναφέρατε πηγαίνοντας στον Αρμενιστή , στο γεφυράκι ακριβώς ανεβαίνοντας τα σκαλοπάτια , τότε λεγόταν ¨τα γλυκά της γιαγιάς¨σπιτικό παγωτό με κατσικίσιο γάλα και σπιτικοί λουκουμάδες.Απαιχτα!! Εκτος αυτού ομως ηταν και τέλοιοι σαν ανθρωποι!! Επειδή πηγαίναμε καθε απόγευμα για παγωτό με τα παιδιά , φεύγοντας μας εδωσαν μια κουτα λουκουμάδες για το δρόμο!!και ενα cd ΄δωρο που αρεσε στα κοριτσια μου !! τέτοιοι ανθρωποι σπανίζουν!
 

Koan

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βιλνους-Καουνας-Βαρσωβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινίκή Αμερική - αφρική
Koan, η Vario έχει δίκιο για το μεταφορικό, αν θες να δεις το νησί, που είναι πολύ μεγάλο και έχει κρυμμένα διαμάντια (παραλίες, χωριά, λίμνες κλπ) χρειάζεσαι μεταφορικό. ΑΛΛΑ εσύ μην ακούς εμάς τα γερόντια!! Πόσο, 18 χρονών δεν είσαι; Θα πας, θα δεις 4-5 μέρη (και όχι όλο το νησί) αλλά θα γνωρίσεις όλο τον κόσμο και τη μέρα θα κάνεις ωτο-στοπ για να πας στο Να και το βράδυ για να πας στις Ράχες. Θα γουστάρεις τρελά και τη φάση και τον κόσμο και το νησί. Μάλιστα εγώ θα σου πρότεινα να μην πας καν σε δωμάτιο αλλά για ελεύθερο στο Να. Εκεί και αν θα γνωρίσεις κόσμο και θα κάνεις παρέες με άτομα της ηλικίας σου και όχι μόνο έλληνες! Και όταν έρθει η ώρα που θα έχεις μεταφορικό θα ξαναπάς (γιατί ότι θα ξαναπάς, είναι σίγουρο) και θα δεις και το νησί και θα το αγαπήσεις ακόμη περισσότερο!

Για το που να μείνεις, όπως έχω γράψει και σε προηγούμενο post, στην περιοχή Αρμενιστή, Γιαλισκαρίου, Μεσακτής είναι αυτό που προτείνω εγώ. Επειδή δεν θα έχεις μεταφορικό προσπάθησε να κλείσεις κάπου που θα είσαι κοντά στην παραλία για να πηγαίνεις με τα πόδια. Προτείνω κάπου στην Μεσαχτή που είναι τρομερή παραλία και έχει και γαμώ τα beach bar! Αλλά και στον Αρμενιστή να μείνεις αφού έχεις βρει καλά δωμάτια, μια χαρά θα είναι! Και αν μείνεις στο Να, κάνοντας ελεύθερο, θα είσαι μέσα στο ποτάμι και δίπλα στην παραλία, απλά θα είναι δύσκολο να μετακινηθείς. Αν και σίγουρα θα γνωρίσεις παρέες που μένουν στο Να, έχουν αυτοκίνητο και θα πηγαίνουν τα βράδια στις Ράχες και στα πανηγύρια.

Με άλλα λόγια, διάβαινε νέε μου και μη φοβάσαι τίποτα!!

υγ. Ελπίζω η Vario να μην παρεξηγηθεί με το "γερόντια"!! :D
Κατ'αρχήν ευχαριστώ πολυ για το ποστ σου! λοιπόν..
ο Αρμενιστής δεν εχει καθόλου ζωή ?? το οτοστοπ το κανω ή θα βρουνε πτωματα μετα απο κανα 6αρι μηνες? Ενοικιασεις ποδηλάτων παίζουν ?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.413
Likes
7.747
υγ. Ελπίζω η Vario να μην παρεξηγηθεί με το "γερόντια"!! :D
Γιατί να παρεξηγηθώ καλέ?
Θυμάσαι σε μια ταινία που η Βλαχοπούλου έλεγε ότι η γυναίκα στα 20 είναι μουσίτσα, στα 30 μούσα και στα 40 μουσείο?
Ε ναι λοιπόν, είμαι μία μούσα με ψυχή μουσίτσας! :lol:
 

strouthi

Member
Μηνύματα
44
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ - Θιβέτ
Γειά σας ξανά από το Στρουθίον!

Σκεφτομαι να πάω στην Ικαρία κατά τις 17 του Αυγούστου για κάποιες μέρες, αλλά ως..lonely traveller, , άρτι χωρισμένη γαρ.

Να το τολμήσω? θα βρω παρέα εκεί να περάσω καλά? (μην πάει ο νους σας στο κακό!)
Ή θα καταλήξω...."στρουθίον μονάζον επί δώματος"?

Γενικά, προσφέρεται το νησί για ταξίδι τύπου 'νέα γυναίκα, μόνη, ταξιδεύει'?
Με έχουν μπερδέψει λίγο οι ρυθμοί του νησιού και τα είδη των τουριστών που συχνάζουν εκεί.
Αλλά θέλω πολύ να δω το νησί.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού για πάντα
strouthi, να πας!
Είναι πολύ χαλαρό το νησί και πολύ εύκολο να γνωρίσεις κόσμο.
Στα beach bars της Μεσακτής και στα καφενεία των Ραχών αποκλείεται να μην κάνεις νέους φίλους!!

Αν έχεις αυτοκίνητο μπορεί να γνωρίσεις και τον Koan που θα σου κάνει ωτοστόπ (άλλος ένας τρόπος να γνωρίσεις κόσμο)!! :D
 

Aeiforos

Member
Μηνύματα
51
Likes
2
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εθνικό Πάρκο Β. Πίνδου!
Ικαρία... Ααχχχ... Σε ζηλεύω!:( Αντε μπας και πείσω τους δικούς μου να πάμε φέτος.
Εψαξα πολλά για την Ικαρία. Μου αρέσει πάρα πολύ από αυτά που έχω δει και μου έχουν πει. Ολοι μου λένε να δώσω βάση στα πανηγύρια. Σε συμβουλεύω οπότε κι εσένα να το κάνεις.
Ανέβασε καμια φωτογραφία όταν επιστρέπψεις...
 

positiva

Member
Μηνύματα
130
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ...
γεια σας. δεν ειχα δει αυτο το topic παρολο που ειμαι μισος Ικαριωτης και μεγας λατρης της Ικαριας. Παω και φετος Ικαρια. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης. Εμαθα οτι τα μπαρακια στη Μεσακτη τα εκλεισαν. Ειχαν αφησει μονο αυτο που ειναι στο δρομο (του Πετρου). Φημες ελεγαν οτι θα ανοιγαν κατα τα τελη Ιουλιου. Μηπως εχει κανεις καμια ενημερωση πανω σε αυτο?
Οσον αφορα φαγητο προτεινω στον Αγιο Πολυκαρπο ενα αψογο σουβλατζιδικο με ΤΕΛΕΙΑ καλαμακια. Ειναι το Must του μαγαζιου. Μονο μην πατε οταν παιζει ο Ολυμπιακος. Ο ιδιοκτητης τρελλος γαυρος δεν προκειται να σας εξυπηρετησει και πολυ διοτι θα ειναι στημενος στη διπλα οθονη και θα τα δινει ολα!!!
Επισης φαγητο πολυ καλο στο καραβοσταμο, δεν θυμαμαι το ονομα της ταβερνας, αλλα ειναι τερμα δεξια πανω στα βραχια.Οσο για πανηγυρια τα top ειναι 7 Αυγουστου νομιζω, Προεσπερα (πολυ χωματοδρομος ομως), 15 Αυγουστου Μονοκαμπι (πιο ανθρωπινες καταστασεις), 17 Αυγουστου Καραβοσταμο(χωρις σχολια!!!).
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού για πάντα
Επισης φαγητο πολυ καλο στο καραβοσταμο, δεν θυμαμαι το ονομα της ταβερνας, αλλα ειναι τερμα δεξια πανω στα βραχια.
Φίλε positiva εννοείς αυτή την ταβέρνα στην φώτο, τέρμα δεξιά όπως κοιτάς την θάλασσα; Αν λέμε την ίδια, όντως πολύ καλή! Και η θέα καταπλικτική, ειδικά αν κάτσεις στην πίσω μεριά, βλέπεις μόνο βράχια και θάλασσα! Ούτε εγώ θυμάμαι όνομα, την φωτογραφία τη βρήκα σε videακι στο youtube.
 

Attachments

positiva

Member
Μηνύματα
130
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ...
Φίλε positiva εννοείς αυτή την ταβέρνα στην φώτο, τέρμα δεξιά όπως κοιτάς την θάλασσα; Αν λέμε την ίδια, όντως πολύ καλή! Και η θέα καταπλικτική, ειδικά αν κάτσεις στην πίσω μεριά, βλέπεις μόνο βράχια και θάλασσα! Ούτε εγώ θυμάμαι όνομα, την φωτογραφία τη βρήκα σε videακι στο youtube.
ναι αυτην εννοω. Εχει πολυ καλο φαγητο και ειναι πολυ ωραια η ατμοσφαιρα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.504
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom