Ικαρία Ικαρία

nikimpene

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα, ξέρετε εάν από το αεροδρόμιο της Ικαρίας υπάρχει λεωφορείο για Αρμενιστή τον Ιούλιο
 

maria <3

Member
Μηνύματα
81
Likes
11

nikimpene

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Απλά με ενδιαφέρει εάν υπάρχουν δρομολόγια από το αεροδρόμιο γιατί μετά σκέφτομαι να νοικιάσω σκούτερ.
 

[Van Halen]

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Καλησπέρα!

Λοιπόν παιδιά απ' οτι βλέπω εδώ και απ' οτι λέει και η παρέα θα πάμε Ικαρία για ελεύθερο.

Έχω ψάξει όσο μπορώ να βρώ πληροφορίες στο forum και στο διαδίκτυο σχετικά με το ελέυθερο στον Να, αλλά δεν βρήκα τα πράγματα που ζητάω ακριβώς. Έχω διαβάσει πολλές πληροφορίες σχετικά με τα ακόλουθα, αλλά παντα κάτι λείπει:

1.Γνωρίζει κανείς που ακριβώς κάνουν camping όλοι; στις καλαμιές που βλέπω στις φωτογραφίες; Απλά σκεφτόμουν να πάμε πιο μέσα στο δασάκι (έχει δασάκι αν καταλαβα καλα; ) και να βρούμε χώρο παράλληλα στο ποτάμι..
2. Επίσης, υπάρχει καλή σκιά εκεί που υποθετικά υπολογίζω;
3. Εμείς θα πάμε Ιούλιο 19 με 1 Αυγούστου το πολύ... η παρέα ανησυχεία τα ακόλουθα; α) θα γίνεται πανικός απο απρόσεκτο κόσμο; θα βρουμε σκουπιδια κλπ; β) με την αστυνομία τι ακριβώς τρέχει τώρα; είναι μεγάλες οι περιπτώσεις να μας μαζέψουν; γ) Το ποτάμι είναι μια χαρά η βούρκος; δ) παίζει τίποτα με κλοπές πραγμάτων κλπ.; πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί;

και
3. αν η πρόσβαση είναι μέσω της παραλίας.

Κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν ξέρει κανείς κάποιο καλό σημείο να ξεκινήσουμε πεζοπορεία παράλληλα στο ποτάμι ή και γενικά κάποιο όμορφο μέρος για πεζοπορεία.

Χίλια συγνώμη για την βροχή ερωτήσεων, αλλά μας απασχολούνε τα παραπάνω καθώς έχουμε μεγάλες φιλοδοξίες για το νησί, φαίνεται κούκλα. Απλά θέλουμε να σιγουρευτούμε πως όλα θα πάνε καλά.

Θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως αν λάμβανα απαντήσεις!
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Van Halen καλημέρα..
Λοιπόν, όσο μπορώ να σε διαφωτίσω, δεδομένου ότι δεν έχω κάνει ποτέ κάμπινγκ στο νησί..
1. Δεν είναι ακριβώς δασάκι εκεί μέσα. Στην ουσία, οδηγεί προς ρεματιά, καθώς εκεί χύνεται το χειμώνα ο ποταμός Χάλαρης. Επίσης, δίπλα ακριβώς στο ποτάμι είναι ο αρχαιολογικός χώρος της Ταυροπόλου Αρτέμιδος.. Θέλει λοιπόν τεράστια προσοχή και σεβασμό προς το χώρο (λυπάμαι, αλλά δεν είναι όλοι οι κατασκηνωτές το ίδιο συνειδητοποιημένοι... :().
2. Για τη σκιά δε γνωρίζω..
3. Το ποτάμι δεν είναι και βούρκος, αλλά μη φανταστείς ότι θα μπορείς να πλένεσαι και εκεί μέσα..Την περίοδο που θα πάτε δεν νομίζω να έχει ιδιαίτερο κόσμο. Όλοι πλακώνουν το πρώτο δεκαπενθήμερο του αυγούστου. Όσο για την αστυνομία, γενικά πιστεύω ότι είναι ανάλογα με τα κέφια τους. Γενικά τα τελευταία χρόνια το νησί έχει υποφέρει πολλά από κάποιους (το τονίζω, όχι όλους) κατασκηνωτές και οι ντόπιοι έχουν αρχίσει να γίνονται αρνητικοί, έως και εχθρικοί απέναντί τους. Πολλοί από τους κατασκηνωτές δεν αφήνουν σχεδόν καθόλου χρήματα στο νησί, βρωμίζουν το περιβάλλον και ακόμα και κλοπές έχουν σημειωθεί (για να μην παρεξηγηθώ και πάλι, κάποιοι από αυτούς που κάνουν ελεύθερο). Βασικά είναι κυρίως παιδιά που αποφασίζουν να βγάλουν όλα τα απωθημένα τους μάλλον και πραγματικά δεν σέβονται τίποτα..

Και επειδή αρχίζω να ακούγομαι σαν καμιά στρίγγλα :bleh: εύχομαι να περάσετε καλά και πραγματικά να αγαπήσετε την Ικαρία γιατί το αξίζει :lol:
 

[Van Halen]

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Van Halen καλημέρα..
Λοιπόν, όσο μπορώ να σε διαφωτίσω, δεδομένου ότι δεν έχω κάνει ποτέ κάμπινγκ στο νησί..
1. Δεν είναι ακριβώς δασάκι εκεί μέσα. Στην ουσία, οδηγεί προς ρεματιά, καθώς εκεί χύνεται το χειμώνα ο ποταμός Χάλαρης. Επίσης, δίπλα ακριβώς στο ποτάμι είναι ο αρχαιολογικός χώρος της Ταυροπόλου Αρτέμιδος.. Θέλει λοιπόν τεράστια προσοχή και σεβασμό προς το χώρο (λυπάμαι, αλλά δεν είναι όλοι οι κατασκηνωτές το ίδιο συνειδητοποιημένοι... :().
2. Για τη σκιά δε γνωρίζω..
3. Το ποτάμι δεν είναι και βούρκος, αλλά μη φανταστείς ότι θα μπορείς να πλένεσαι και εκεί μέσα..Την περίοδο που θα πάτε δεν νομίζω να έχει ιδιαίτερο κόσμο. Όλοι πλακώνουν το πρώτο δεκαπενθήμερο του αυγούστου. Όσο για την αστυνομία, γενικά πιστεύω ότι είναι ανάλογα με τα κέφια τους. Γενικά τα τελευταία χρόνια το νησί έχει υποφέρει πολλά από κάποιους (το τονίζω, όχι όλους) κατασκηνωτές και οι ντόπιοι έχουν αρχίσει να γίνονται αρνητικοί, έως και εχθρικοί απέναντί τους. Πολλοί από τους κατασκηνωτές δεν αφήνουν σχεδόν καθόλου χρήματα στο νησί, βρωμίζουν το περιβάλλον και ακόμα και κλοπές έχουν σημειωθεί (για να μην παρεξηγηθώ και πάλι, κάποιοι από αυτούς που κάνουν ελεύθερο). Βασικά είναι κυρίως παιδιά που αποφασίζουν να βγάλουν όλα τα απωθημένα τους μάλλον και πραγματικά δεν σέβονται τίποτα..

Και επειδή αρχίζω να ακούγομαι σαν καμιά στρίγγλα :bleh: εύχομαι να περάσετε καλά και πραγματικά να αγαπήσετε την Ικαρία γιατί το αξίζει :lol:
Ευχαριστώ για την απάντηση! και δεν ακούγεσε σαν στρίγγλα μην ανησυχείς, καλό είναι να βλέπουμε και την κακή πλευρά ώστε να ξέρουμε. Απλά θέλουμε να αποφύγουμε όλους αυτούς που τα κάνουν μπάχαλο και δεν σέβοντε τίποτα. Μπας και υπάρχει κάποιο άλλο μέρος για κάμπινγκ χωρίς κόσμο; θελώ να πώ πως η Ικαρία ειναι τεράστιο και πράσινο νησί, δεν γίνεται όλοι να μαζεύοντε στον Να, σίγους θα έχει κάποιο άλλο καλό σημείο.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.493
Likes
7.994
Ευχαριστώ για την απάντηση! και δεν ακούγεσε σαν στρίγγλα μην ανησυχείς, καλό είναι να βλέπουμε και την κακή πλευρά ώστε να ξέρουμε. Απλά θέλουμε να αποφύγουμε όλους αυτούς που τα κάνουν μπάχαλο και δεν σέβοντε τίποτα. Μπας και υπάρχει κάποιο άλλο μέρος για κάμπινγκ χωρίς κόσμο; θελώ να πώ πως η Ικαρία ειναι τεράστιο και πράσινο νησί, δεν γίνεται όλοι να μαζεύοντε στον Να, σίγους θα έχει κάποιο άλλο καλό σημείο.
Έχω δεί ξέμπαρκες σκηνές και στον Κάμπο και στην Μεσακτή και στο Φράγμα (ορεινά)... Παντού είναι παράνομο... Και ναι, οι γκρούβαλοι αρχικά και κάποιοι wanna be χύμα τουρίστες αργότερα, έχουν κάνει κακό και στην φύση του νησιού αλλά και στην αυθεντική του ατμόσφαιρα!
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Στη Μεσακτή έχει πάρα πολλούς κατασκηνωτές...Εκεί και αν γίνεται ο κακός χαμός...
 

[Van Halen]

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Έχω δεί ξέμπαρκες σκηνές και στον Κάμπο και στην Μεσακτή και στο Φράγμα (ορεινά)... Παντού είναι παράνομο... Και ναι, οι γκρούβαλοι αρχικά και κάποιοι wanna be χύμα τουρίστες αργότερα, έχουν κάνει κακό και στην φύση του νησιού αλλά και στην αυθεντική του ατμόσφαιρα!

Στη Μεσακτή έχει πάρα πολλούς κατασκηνωτές...Εκεί και αν γίνεται ο κακός χαμός...
Χμ... μάλιστα. Καλά ίσως να το παρασκεύτομαι και εγώ το θέμα, απλά θέλω να σιγουρευτώ πως δεν θα μας ενοχλήσει κανείς (από "γκρούβαλους" εως αστυνομία) αλλά και τίποτα (σκουπίδια κλπ). Γι αυτό ρωτάω εδώ που είναι πολλοί που έχουν την εμπειρία ώστε να βγάλω άκρη.
 

hot_siren

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
ικαρια παραλιες

αφου εισαι φαν θα ξερεις να μου πει μια παραλια που να μην μαζευει πολυ κομο τον μυνα ιουλιο μαρεσε η σειχελες αλλα λενε οτι μαζευει πολυ κοσμο και εγω θελω κατι ισιχο και ωρεο με ελευθερο καμπιγκ και δηνατοτιτα γυμνησμου...
πολα ζηταω;
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Ναι, ζητάς αρκετούτσικα! :lol: Η μόνη παραλία για γυμνισμό είναι ο Νας..Οι Σευχέλλες δεν είναι κατάλληλη για κάμπινγκ, είναι μακριά από τον πολιτισμό, και θα σου βγει η γλώσσα για να ανεβαίνεις και να κατεβαίνεις για να αγοράσεις ακόμα και τα στοιχειώδη (π.χ. νερό). Αν πάντως πας αρχές Ιουλίου πουθενά δεν έχει κόσμο. Είναι η καλύτερη εποχή για το νησί..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.491
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom