Ικαρία Ικαρία

coco_

Member
Μηνύματα
1.327
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Μετά την καταστροφή λόγω καιρικών φαινομένων τον Οκτωβρη σε τι κατάσταση είναι το νησί? Αγνοούσα τι είχε συμβει μεχρι που κα΄ποιος γνωστος μου είπε οτι συνέβησαν βιβλικες καταστροφές, η παραλία του Να καταστράφηκε κ.α. και ότι δεν είχαν επανέλθει για μήνες. Εχει πάει κανένας φέτος ή κταγεται από εκεί και έχει πληροφορίες για να μας πει?
 

crystal

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ικαρία
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Καλησπέρα,

χαιρετώ το φόρουμ, πρώτο μου ποστ εδώ! Έψαχνα για Ικαρία και κάμπινγκ και σας βρήκα...

Αφενός θα ήθελα να κάνω κι εγώ την ίδια ερώτηση με την coco_, αφετέρου να σας ρωτήσω για δωμάτια! Είδα ότι νησί δεν έχει οργανωμένο κάμπινγκ και μάλλον δεν θα το τολμήσουμε για ελεύθερο...
Ψάχνω κάτι οικονομικό, επειδή θέλουμε να μείνουμε αρκετές μέρες. Δεν με απασχολούν οι ανέσεις, αλλά έχω (όπως οι περισσότεροι, φαντάζομαι!) θέμα με την καθαριότητα, οπότε είπα να αποφύγω την αναζήτηση στα τυφλά και να ρωτήσω τις εμπειρίες σας! Έχετε να προτείνετε κάτι συγκεκριμένο; Θα μας σώσετε!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.327
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Επίσης κάποιος που ξέρει να μου αν μπορεί να μου πει πως ειναι τα πραγματα με το παρκινγκ στον Αρμενιστη. Υπαρχει χώρος σταθμευσης κάπου κοντα γιατι σε μια αναζήτηση σε άλλο site έγραφε υποθέτω για υπερβολή ότι για να μην φας κλήση πρέπει να παρκάρεις σχεδόν στο διπλανό χωριό.
 

Barceloneta

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ικαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Βαρκελώνη
Kαλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα. Φεύγω σε μια βδομάδα για Ικαρία. Είναι όνειρο μου εδώ και 10 χρόνια περίπου και επιτέλους το πραγματοποιώ έστω και για 6 μερούλες... Μπορεί κάποιος να μου πει πόση ώρα περίπου είναι η ανάβαση και η κατάβαση για τις Σευχέλλες; Γιατί η μία κοπελιά που θα είμαστε μαζί έχει άσθμα και φοβάμαι μην πάθει τίποτα. Αν έχω 6 μέρες για μπάνιο σε 6 διαφορετικές παραλίες... ποιες μου προτείνετε; Θα μείνουμε στο Να σε ένα δωμάτιο. Και κάτι τελευταίο. Στο διάστημα 1-7 Αυγούστου, τα μόνα πανηγύρια είναι αυτά στις 6 του μηνός; Και είναι καλύτερα στο Χριστό, στο Φραντάτο ή το πανηγύρι του Οξέ;
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθειά σας!!!
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Καλησπέρα Barceloneta! Λοιπόν, το μονοπάτι για τις Σεϋχέλλες δυστυχώς είναι αρκετά δύσβατο και από ότι έμαθα από γνωστούς φέτος είναι ακόμα χειρότερο από άλλες χρονιές λόγω της χειμερινής κακοκαιρίας που έπληξε το νησί. Δεν θυμάμαι ακριβώς πόσα λεπτά είναι για να το κατέβεις, σίγουρα όμως η ανάβαση είναι δύσκολη και απότομη (κανά εικοσάλεπτο υπολόγισέ το σίγουρα). Πιστεύω ότι αν κάνετε αρκετές στάσεις θα μπορέσει η φίλη σου να τα καταφέρει. Απαραίτητα φορέστε αθλητικά παπούτσια και όχι πεδιλάκια και πάρτε μαζί σας νερά και κάτι να τσιμπήσετε (κανά φρούτο κτλ.) γιατί η παραλία δεν είναι οργανωμένη και αν κατεβείτε μέχρι κάτω κρίμα είναι να καθίσετε για λίγες ώρες. Εγώ όποτε έχω κατέβει, το κάνω συνήθως ημερήσια εκδρομή! Σκιά μετά τις 12 περίπου έχει, γιατί ρίχνει τη σκιά του ένας μεγάλος βράχος, εκτός και αν έχει τόσο κόσμο εκείνη την περίοδο που την έχουν πιάσει άλλοι!!

Από παραλίες σου προτείνω οπωσδήποτε Μεσακτή, Λιβάδι (ακριβώς δίπλα), Να, Κάμπο, ίσως Παρθένι (μια μικρή παραλιούλα στο χωριό Κάμπος, ιδανική όταν πιάνει κύμα) και επίσης, αξίζουν επίσκεψη οι παραλίες στα νότια του νησιού (μετά το Φάρο έχει αρκετές ωραίες, π.χ. Ιερό).

Τώρα για τα πανηγύρια στις 6 είναι τα μεγαλύτερα του νησιού. Στο Χριστό μαζεύει πάααααρα πολύ κόσμο και γίνεται τρελό τζέρτζελο, αλλά εγώ δεν το προτιμάω, διότι πάνε κυρίως τουρίστες, και δεν χωράς να ανέβεις στην πίστα να χορέψεις ώστε να το ευχαριστηθείς.
Εγώ προτιμώ το πανηγύρι του Φραντάτου, το οποίο, όμως, είναι πιο ήσυχο και μαζεύει κυρίως οικογένειες. Στου Οξέ έχω να πάω πολλά χρόνια και δεν ξέρω τι γίνεται τώρα.

Ελπίζω να βοήθησα!! Να περάσεις τέλεια! :lol::lol::lol:
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.327
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Μου είπαν για ενα καραβάκι που σε πάει στις Σευχέλλες και ερχεται και σε ξαναπαίρνει το απόγευμα,ξέρει κανείς από ποιο λιμανάκι φεύγει?
 

Gandalf

Member
Μηνύματα
14
Likes
12
Από το Μαγγανίτη φεύγει, αλλά φέτος δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει. Κατέβα αν θέλεις στο λιμανάκι και ρώτα αν υπάρχει.
 

Barceloneta

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ικαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Βαρκελώνη
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες... Αν παίζει και το καραβάκι που λέει ο Gandalf θα είναι ότι καλύτερο! Είναι όνειρο μεγάλο η Ικαρία και είμαι σίγουρη ότι θα τη λατρέψω όπως λατρεύω και τη Μυτιλήνη. Το πολύ πολύ να σκίσω το εισιτήριο της επιστροφής! Τα λέμε σε κανένα πανηγύρι!!!
 

schonias

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Βασικά καλησπέρα είμαι new member στο forum και ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις που αφορούν το ταξίδι μου στη ικάρια στης 20 Αυγούστου. Λιπών έχω βρει ξενοδοχεία αλλά ήθελα να ξερό περίπου ποσά μπορεί να χαλάσω τη μέρα δηλαδή θέλω να πω καφέδες ,ποτά, φαί κ.λπ. Ευχάριστο εκ τον προτέρων
 

schonias

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Α ναι και κάτι άλλο ρε παιδιά έχω ακούσει ότι έχει σκάτε δρόμους και πως γενικά και δεν είναι προσβάσιμες όλες οι παράλιες και πώς δεν έχει και καλές παράλιες ισχύει αυτό η να τους πω να πάνε να πνιγούνε και πώς ζηλεύουν χα χα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.230
Μηνύματα
884.358
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom