Ικαρία Ικαρία

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
8.144
Με κάθε καλή διάθεση, επειδή είμαι από Ικαρία, σου λέω ότι για να είναι ένα παραδοσιακό ικαριώτικο πανηγύρι, καλά κάνουν και δεν παίζουν ροδίτικα, κρητικά, ναξιώτικα κτλ κτλ!! :bleh::bleh: Έτσι ήταν τα πανηγύρια τα ικαριώτικα ανέκαθεν και καλό είναι να παραμείνουν ως έχουν! Αλλιώς, τι διαφορά θα έχει από ένα άλλο οποιοδήποτε πανηγύρι;;
...ή από ένα γαμήλιο γλέντι??? :bleh: Πες τα χρυσόστομη!!! :clap:
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.333
Likes
1.811
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Και εγω θα συμφωνησω. Αυτό που έκανε ξεχωριστα τα πανηγύρια ήταν η μουσική και ο Ικαριώτικος πολύ ωραίος και δύσκολος χορος. Ούτως ή άλλως έχει πάει κανείς σε πανηγύρι στην Κρήτη και να παίζουν Θρακιώτικα και Καλαματιανά, όλο το βράδυ λύρα παίζουν.
 

Φαίη

Member
Μηνύματα
42
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Ταϊλανδη, Μεξικό
Παιδι νταξει!!! Εχουμε πει με τις φιλες μου να παμε φετος και ημουν που ημουν ενθουσιασμενη...διαβαζοντας τα παραπανω ηρθα και εδεσα! Σας ευχαριστω πολυ!
Υ.Γ. μηπως ξερει κανεις ποτε περιπου πεφτουν τα πανυγηρια?
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
679
Likes
860
Τα πιο φημισμένα γίνονται στις 6 Αυγούστου και το 15αύγουστο. Συγκεκριμένα, 6 Αυγούστου Χριστό Ραχών (κατ' εμέ το πανηγύρι αυτό έχει χαλάσει, έχει άπειρο κόσμο και δεν το ευχαριστιέσαι πραγματικά) και Δεκαπενταύγουστο Λαγκάδα (χωματόδρομος για να πας, αλλά όλη η νεολαία του νησιού γίνεται ένα και χορεύει τον ικαριώτικο σε κύκλους!) :clap::clap:

7 Ιανουαρίου
Προεσπέρα - Δήμος Ραχών.
10 Φεβρουαρίου Κάλαμος - Δήμος Ραχών.
23 Φεβρουαρίου Άγιος Πολύκαρπος - Δήμος Ραχών.
25 Μαρτίου Μαυριαννού - Δήμος Ραχών.
23 Απριλίου Αμάλου - Δήμος Ραχών.
14 Μαΐου στον Άγιο Ισίδωρο, Καρκινάγρι - Δήμος Ραχών.
12 Ιουνίου Αγίου Πνεύματος, Τραγοστάσι (σημερινές Καστανιές δηλαδή) - Δήμος Ραχών.
24 Ιουνίου Άγιος Ιωάννη (Χριστού Ραχών) Δήμος Ραχών.
29 Ιουνίου 1)Πέζι (Αγίοι Απόστολοι) - Δήμος Ραχών, 2)Πλατάνι - Δήμος Ευδήλου
1 Ιουλίου το πανηγύρι των Αγίων Αναργύρων στην περιοχή της 1)Λουτρόπολης των Θέρμων - Δήμος Αγίου Κηρύκου 2)Καραβόσταμο - Δήμος Ευδήλου.
7 Ιουλίου ,το πανηγύρι της Αγίας Κυριακής, στην περιοχή της Αρμυρίδας, κοντά στον Φάρο - Δήμος Αγίου Κηρύκου.
15 Ιουλίου του Αγίου Κήρυκου , Δήμος - Αγίου Κηρύκου.
17 Ιουλίου της Αγίας Μαρίνας - αποτελεί επέτειο της Ικαριώτικης επανάστασης του 1912 - 1)Δήμος Αγίου Κηρύκου 2)Στην Αρέθουσα - Δήμος Ευδήλου
20 Ιουλίου του προφήτη Ηλία κοντά στο χωριό 1)Γλαρέδο - Δήμος Αγίου Κηρύκου και στον 2) Προφήτη Ηλία (Καρυδιές) 3) Μηλιωπό- Δήμος Ραχών.
26 Ιουλίου το πανηγύρι της Αγίας Παρασκευής σε 4 χωριά, στον 1)Ξυλοσύρτη , στο 2)Περδίκι - Δήμος Αγίου Κηρύκου, στο 3) Καρκινάγρι - Δήμος Ραχών και στο 4) Πετροπούλι, 5)Καραβόσταμο - Δήμος Ευδήλου.
27 Ιουλίου του Αγίου Παντελεήμονα στο ομώνυμο χωριό - Δήμος Αγίου Κηρύκου.
31 Ιουλίου στον Άγιο Δημήτριο - Δήμος Ραχών.
6 Αυγούστου πανηγύρι στα χωριά του 1)Οξέ, του 2)Χριστού και 3)Φραντάτο για την μεταμόρφωση του Σωτήρος - Δήμος Ραχών.
15 Αυγούστου στην κοίμηση της Θεοτόκου στα χωριά 1)Χρυσόστομος, 2)Μαρμάρια Παναγιά, 3)Περδίκι και 4)Μονοκάμπι - Δήμος Αγίου Κηρύκου 5)Λαγκάδα 6)Ακαμάτρα 7)Κοσσοίκια - Δήμος Ραχών.
17 Αυγούστου στο Καραβόσταμο - Δήμος Ευδήλου
27 Αυγούστου του Αγίου Φανουρίου στο χωριό του 1)Μάραθο - Δήμος Ευδήλου 2)Αγίου Παντελεήμονα - Δήμος Αγίου Κηρύκου , 3)Μανδριά- Δήμος Ραχών.
29 Αυγούστου, 2 μέρες αργότερα το πανηγύρι του Αγίου Ιωάννου του Προδρόμου, στο Μαυράτο όπου σερβίρεται και το παραδοσιακό χταποδοπίλαφο - Δήμος Αγίου Κηρύκου.
8 Σεπτεμβρίου στην παραλία Κέραμε και στο χωριό Πλαγιά γιορτάζεται με ιδιαίτερη μεγαλοπρέπεια η γέννηση της Θεοτόκου - Δήμος Αγίου Κηρύκου.
17 Σεπτεμβρίου το πανηγύρι της Αγίας Σοφίας στο 1)Μονοκάμπι - Δήμος Αγίου Κηρύκου και 2) Κρεμαστή (Κάμπος) - Δήμος Ευδήλου.
26 Οκτωβρίου Άγιος Δημήτριος - Δήμος Ραχών.
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
132
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία - Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα και από μένα!Αυτό το καλοκαίρι μετά από ένα βιντεάκι που είδα χτες σκέφτομαι να πάω Ικαρία διακοπές με τον φίλο μου...Το θέμα είναι πως δεν έχουμε αμάξι...Άρα θα ήθελα τις συμβουλές σας που είναι καλό να μείνουμε που να είναι εύκολη η πρόσβαση και στην παραλία;'H έστω και με ταξί αλλά να μην πληρώνουμε κάθε μέρα και πολλά ?...
Βοήθεια!!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.333
Likes
1.811
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Καλησπέρα και από μένα!Αυτό το καλοκαίρι μετά από ένα βιντεάκι που είδα χτες σκέφτομαι να πάω Ικαρία διακοπές με τον φίλο μου...Το θέμα είναι πως δεν έχουμε αμάξι...Άρα θα ήθελα τις συμβουλές σας που είναι καλό να μείνουμε που να είναι εύκολη η πρόσβαση και στην παραλία;'H έστω και με ταξί αλλά να μην πληρώνουμε κάθε μέρα και πολλά ?...
Βοήθεια!!
Αν μείνετε Αρμενιστή, δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα. Με σχετικό περπάτημα φτάνετε σε αρκετές από τις ωραίες παραλίες αυτής της πλευράς. Επίσης μην ξεχνάς ότι η Ικαρία είναι το νησί που το ωτοστόπ παίζει όσο πουθενά, σχεδόν είναι έθιμο.
Βέβαια χωρίς δικό σας μεταφορικό μέσο θα δυσκολευτείτε να δείτε αρκετά από τα μέρη που αξίζει να επισκευτείς στο νησί, αλλά οκ μπορείτε να πάρετε μια γεύση και ξαναπάτε!
 
Μηνύματα
132
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία - Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ωτοστόπ? :D Η αλήθεια είναι πως θα δυσκολευόμουν για κάτι τέτοιο...Ποιος ξέρει ίσως να μας βοηθήσει και αυτό!! :lol: Μεταφορικά μέσα δεν υπάρχουν?Λεωφορεία π.χ. ή ταξί κτλ?Ώστε να γυρίσουμε έστω και σε Ράχες κτλ...Εγώ αρχικά σκεφτόμουν να μείνουμε στις Ράχες...
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
679
Likes
860
Να μείνετε Αρμενιστή ή Γιαλισκάρι, ώστε τουλάχιστον 2-3 παραλίες να είναι κοντά με τα πόδια (οι δύο εκ των οποίων είναι από τις ομορφότερες του νησιού, Μεσακτή και Λιβάδι). Ωστόσο, δυστυχώς η Ικαρία δεν είναι για όσους δεν έχουν αυτοκίνητο, δηλαδή δεν θα μπορέσετε να δείτε παρά ελάχιστα πράγματα. Αν δεν σας πειράζει να βγαίνετε κάθε μέρα στα ίδια μέρη πάνω κάτω, τότε οκ..
Η συγκοινωνία είναι όντως ανύπαρκτη. Ταξί υπάρχουν βέβαια, αλλά είναι σχετικά λίγα (για να πάτε όμως Ράχες ή Εύδηλο μια φορά είναι εντάξει).
Το ότο στοπ είναι σχετικά καλή λύση, μην τη φοβάσαι. Όλοι οι ντόπιοι (και αυτοί που έχουν καταγωγή από το νησί) ξεκινούν από παιδιά να κάνουν οτο στοπ! Εγώ π.χ. και έχω κάνει οτοστοπ και έχω πάρει παιδιά που κάνουν..Βέβαια, είναι και πώς νιώθει κανείς, αν θέλει να μπει σε ξένο αμάξι, ειδικά το βράδυ κτλ..
Ράχες μην μείνετε, είναι περίπου 20 λεπτά με το αμάξι προς την κοντινότερη παραλία..
Ό,τι άλλες απορίες έχεις, πες μας!
 
Μηνύματα
132
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία - Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πραγματικά ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες! :) Θέλω πολύ να πάω αλλά θα το σκεφτώ ίσως να το μεταθέσω 1-2 καλοκαίρια μετά ώστε να μπορώ να έχω αμάξι...Θέλω πολύ να δω όλο το νησί...Ίσως πάω για μία πρώτη επαφή με το νησί...Μήπως έχετε προτάσεις για κάποιο ξενοδοχείο ή δωμάτια;
Πάντως πρόβλημα αυτό με το οδικό δίκτυο...Αν είχε λεωφορεία κτλ. δεν θα το σκεφτόμουν στιγμή! :)
p.s.Μας έκαψε ο Αρναουτογλου με την εκπομπή για την Ικαρία!!! :-D :p
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
679
Likes
860
Ψάξε στο ίντερνετ για δωμάτια ή ενοικιαζόμενα είτε στον Αρμενιστή είτε στο Γιαλισκάρι..Δεν έχω κάποιο ειδικά να σου προτείνω για εκείνη την περιοχή (δεν ξέρω και πόσα μπορείς να διαθέσεις..), αλλά υπάρχουν πολλές επιλογές, από πιο οικονομικές μέχρι για ξενοδοχεία με πισίνες κτλ.
Πάντως, να φανταστείς ότι ο Αρναούτογλου δεν έδειξε τίποτα, καθώς πήγε χειμώνα!! Το καλοκαίρι είναι πραγματικά πανέμορφα..
 
Μηνύματα
132
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία - Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Φαντάσου....Σκέφτομαι για Γιαλισκάρι,θα έχω καλύτερη πρόσβαση στις παραλίες;Μήπως ξες το ταξί πόσο θα πάρει απ'το αεροδρόμιο ως εκεί;;
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
679
Likes
860
Ναι, το Γιαλισκάρι είναι δίπλα στη Μεσακτή και περίπου κανά 10΄ περπάτημα από το Λιβάδι.

Μεσακτή είναι απλά θεϊκή..Cachet Travel - Quality holidays in Ikaria, Chios, Samos, Ikaria and Fourni

Το αεροδρόμιο από το Γιαλισκάρι απέχει περίπου 1 ώρα με το αυτοκίνητο..Δεν ξέρω πόσο θα κοστίσει, ίσως να είναι στάνταρ το κόστος. Το να νοικιάσετε ένα αμάξι έστω και για 1-2 μέρες το αποκλείετε;

Για τι εποχή σκέφτεσαι;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.706
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom